žívať (pozri časť 4.3).
Pediatrická populácia: Vitamín D3 Goodwill 10 000 IU tablety sa u detí a dospievajúcich vo veku 0-
17 rokov nemá používať.
Spôsob podávani a
Vitamín D3 Goodwill 10 000 IU tablety sa môže užívať nezávisle od jedla s dostatočným množstvom
vody.
4.3 Kontraindikácie
- Precitlivenosť na liečivo alebo na ktorúkoľvek z pomocných látok uvedených v časti 6.1.
- Ochorenia a/alebo stavy spojené s hyperkalciémiou a/alebo hyperkalciúriou.
- Nefrolitiáza, nefrokalcinóza.
- Závažná porucha funkcie obličiek.
- Hypervitaminóza D.
4.4 Osobitné upozornenia a opatrenia pri používaní
V prípade terapeutickej liečby sa má dávka u pacientov stanoviť individuálne pravidelnou kontrolou (na začiatku týždenne, potom jedenkrát každé 2 – 4 týždne) plazmatických hladín vápnika. Počas dlhodobej liečby pomocou stanovenia sérovej hladiny kreatinínu sa má sledovať sérová hladina vápnika, vylučovanie vápnika v moči a funkcia obličiek.
Sledovanie je zvlášť dôležité u starších pacientov, ktorí súbežne užívajú srdcové glykozidy alebo diuretiká a v prípade hyperfosfatémie, ako aj u imobilných pacientov alebo pacientov so zvýšeným rizikom litiázy. V prípade poruchy funkcie obličiek sa má dávka znížiť alebo sa má liečba ukončiť. V prípade hyperkalciémie sa má liečba ukončiť.
U pacientov s poruchou funkcie obličiek sa vitamín D môže používať len s opatrnosťou. V tomto prípade je nevyhnutné sledovanie hladín vápnika a fosfátu a do úvahy sa má vziať riziko zvápenatenia mäkkého tkaniva. U pacientov so závažnou insuficienciou obličiek sa cholekalciferol (vitamín D3) normálne nemetabolizuje. V takýchto prípadoch sa uprednostňuje podávanie vitamínu D v nižších denných dávkach, za predpokladu dôkladného sledovania metabolizmu vápnika a fosfátu a funkcie obličiek, s osobitným zohľadnením všetkých prínosov a rizík používania vitamínu D, alebo sa majú použiť iné liekové formy vitamínu D (pozri časť 4.3).
V prípade pseudohypoparatyroidizmu sa Vitamín D3 Goodwill 10 000 IU tablety nemá užívať (potreba vitamínu D sa môže znížiť niekedy normálnou citlivosťou na vitamín D s rizikom dlhodobého predávkovania). V takomto prípade sú dostupné kontrolovateľnejšie deriváty vitamínu D.
Vitamín D3 Goodwill 10 000 IU tablety sa môže pacientom so sarkoidózou podávať len s opatrnosťou z dôvodu rizika zvýšenej premeny vitamínu D3 na jeho účinnú formu. U týchto pacientov sa majú pravidelne sledovať hladiny vápnika v krvi a moči.
V prípade súbežného užívania s inými liekmi obsahujúcimi vitamín D sa má vziať do úvahy obsah vitamínu D v nich. Má sa vyhnúť súbežnému užívaniu s multivitamínovými prípravkami a výživovými doplnkami obsahujúcimi vitamín D.
4.5 Liekové a iné interakcie
Int er akci e zvyšuj úce r i zi ko hyper kal c iémi e a hyper f osfat émi e
- Súbežné užívanie s prípravkami obsahujúcimi vápnik, podávanými vo veľkých dávkach, môže zvýšiť riziko hyperkalciémie.
- Tiazidové diuretiká znižujú vylučovanie vápnika močom. V prípade súbežného užívania
tiazidových diuretík alebo prípravkov obsahujúcich vápnik, užívaných vo veľkých dávkach, je nevyhnutné pravidelne sledovať sérovú hladinu vápnika z dôvodu zvýšeného rizika
hyperkalciémie.
- Súbežne podávané prípravky obsahujúce fosfor, užívané vo vysokých dávkach, môžu zvýšiť riziko
hyperfosfatémie.
- Je potrebné vyhnúť sa kombinácii lieku Vitamín D3 Goodwill 10 000 IU tablety s metabolitmi alebo analógmi (napr. kalcitriol) vitamínu D. Majú sa sledovať hladiny vápnika v sére.
Int er akci e s o sc hopnosťou zní ži ť úči nok vi t amí nu D
- Glukokortikoidy môžu znižovať účinok vitamínu D a to urýchlením metabolizmu vitamínu D.
Súbežná liečba živicami na výmenu iónov (napr. kolestyramín alebo kolestipol) alebo laxatívami
(ako parafínový olej), môže znižovať vstrebávanie vitamínu D.
- Liečba orlistatom môže znižovať vstrebávanie vitamínov rozpustných v tukoch, vrátane vitamínu
D.
- Antikonvulzíva, ako napr. fenobarbital, hydantoín a iné barbituráty, alebo primidón môžu znížiť účinok vitamínu D z dôvodu aktivácie systému mikrozomálnych enzýmov.
- Rifampicín môže zapríčiniť urýchlenie katabolizmu vitamínu D v pečeni a môže viesť k zníženiu
koncentrácie kalcifediolu v sére a osteomalácii.
- Izoniazid môže znižovať účinnosť vitamínu D, a to inhibíciou aktivácie metabolizmu vitamínu D.
- Cytotoxická látka aktinomycín a antimykotikum imidazol ovplyvňujú aktivitu vitamínu D tým, že
je inhibovaná konverzia 25-hydroxyvitamínu D na 1,25-dihydroxyvitamín D pomocou obličkového enzýmu 25-hydroxyvitamín D-1-hydroxyláza.
Int er akci e, pri kt or ých vi tamí n D zvyšuj e r i zi ko neži ad uci ch úči nkov l i ekov uží vaných s úbežne
- Účinky digitalisových a iných srdcových glykozidov sa môžu zosilniť pri perorálnom podávaní vápnika v kombinácii s vitamínom D. Potrebný je lekársky dohľad, a ak je to nevyhnutné, sledovanie EKG a hladiny vápnika.
- Vitamín D môže zvyšovať absorpciu a hladinu hliníka v tkanivách.
- Vitamín D môže zvyšovať absorpciu horčíka v čreve. To sa má vziať do úvahy, keď sa užívajú
lieky s obsahom horčíka (ako antacidá), aby sa zabránilo hypermagneziémii.
Int er akci e, pri kt or ých vi tamí n D može zní ži ť úči nnosť l i ekov uží vaných s úbežne
- Súbežné užívanie kalcitonínu, dusičnanu galitého, bisfosfonátov alebo plikamycínu s vitamínom D
môže antagonizovať účinok týchto liečiv pri liečbe hyperkalciémie.
4.6 Fertilita, gravidita a laktácia
Z dôvodu vysokého obsahu vitamínu D sa počas gravidity a laktácie užívanie tohto lieku neodporúča, má sa užívať liek s nižším obsahom vitamínu D.
Počas gravidity a laktácie je nevyhnutný príjem dostatočného množstva vitamínu D. Podľa národných odporúčaní je odporúčaný denný príjem vitamínu D počas gravidity a laktácie približne len 600 IU (15
µg cholekalciferolu).
Gravidita
Počas gravidity denný príjem vitamínu D nesmie prekročiť 4 000 IU (100 µg cholekalciferolu). Počas gravidity sa musí predísť predávkovaniu vitamínom D, pretože dlhodobá hyperkalciémia môže viesť k spomaleniu fyzického a duševného vývinu, supravalvulárnej stenózy aorty a retinopatii u detí. Štúdie na zvieratách preukázali reprodukčnú toxicitu pri vysokých dávkach vitamínu D (pozri časť 5.3).
Doj če ni e
Počas dojčenia sa nemajú užívať vysoké dávky vitamínu D. Vitamín D a jeho metabolity prechádzajú
do materského mlieka. Ak je liečba liekom Vitamín D3 Goodwill 10 000 IU tablety klinicky indikovaná počas dojčenia, toto je potrebné vziať do úvahy, keď sa podáva ďalší liek s obsahom vitamínu D dieťaťu.
Fertilita
V prípade normálnej endogénnej hladiny vitamínu D sa nepredpokladajú žiadne nežiaduce účinky na fertilitu. Vplyv vysokých dávok vitamínu D na fertilitu nie je známy.
4.7 Ovplyvnenie schopnosti viesť vozidlá a obsluhovať stroje
Neuskutočnili sa žiadne štúdie o účinkoch na schopnosť viesť vozidlá a obsluhovať stroje. Cholekalciferol nemá žiadne známe vedľajšie účinky, ktoré pravdepodobne ovplyvňujú schopnosť viesť vozidlá a obsluhovať stroje.
4.8 Nežiaduce účinky
Frekvencia výskytu nežiaducich účinkov nie je známa (nemožno odhadnúť z dostupných údajov )
Poruc hy i muni t ného s ystému: Reakcie z precitlivenosti.
Poruc hy met aboli zmu a výži vy: Hyperkalciémia a hyperkalciúria.
Poruc hy gas t r oi nt est inálneho t rakt u: Nevoľnosť, hnačka, bolesť brucha.
Poruc hy kože a podkožného t kani va: Pruritus, vyrážka a urtikária.
Hl ás eni e podozr ení na nežiaduc e r ea kcie 
Hlásenie podozrení na nežiaduce reakcie po registrácii lieku je dôležité. Umožňuje priebežné monitorovanie pomeru prínosu a rizika lieku. Od zdravotníckych pracovníkov sa vyžaduje, aby hlásili
akékoľvek podozrenia na nežiaduce reakcie na národné centrum hlásenia uvedené v
Prílohe V.4.9 PredávkovaniePredávkovanie liekom môže spôsobiť hypervitaminózu, hyperkalciémiu a hyperfosfatémiu. Príznaky hyperkalciémie: anorexia, smäd, nevoľnosť, vracanie, zápcha, bolesť brucha, svalová slabosť, únava, zmätenosť, polydipsia, polyúria, bolesť kostí, zvápenatenie v obličkách, hyperkalciúria, obličkové kamene a v závažných prípadoch srdcové arytmie.
Akútne alebo chronické predávkovanie vitamínom D môže spôsobiť hyperkalciémiu, ktorá môže byť pretrvávajúca a potenciálne život ohrozujúca. Pretrvávajúce vysoké hladiny vápnika môžu spôsobiť
ireverzibilnú poruchu funkcie obličiek a zvápenatenie mäkkého tkaniva.
Liečba hyperkalciémie: liečba vitamínom D (a vápnikom) sa má ukončiť. V rovnakom čase sa má tiež ukončiť užívanie tiazidových diuretík, lítia, vitamínu D a A, ako aj srdcových glykozidov. V závislosti od závažnosti predávkovania sa môže použiť rehydratácia a monoterapia alebo liečba kombináciou slučkových diuretík, bisfosfonátov, kalcitonínu a kortikosteroidov. Majú sa sledovať sérové hladiny elektrolytov, funkcia obličiek a diuréza. V závažných prípadoch môže byť nevyhnutné sledovať EKG
a centrálny žilový tlak. V závislosti od stupňa hyperkalciémie a stavu pacienta, napr. v prípade oligoanúrie môže byť nevyhnutná hemodialýza (dialýza bez vápnika).
5. FARMAKOLOGICKÉ VLASTNOSTI5.1 Farmakodynamické vlastnostiFarmakoterapeutická skupina: vitamín D a analógy, cholekalciferol
ATC kód: A11CC05
Me chani zmus úč i nku Vitamín D zvyšuje vstrebávanie vápnika v čreve, zvyšuje spätné vstrebávanie vápnika v obličkách a tvorbu kostného tkaniva a znižuje hladinu parathormónu (PTH). Okrem skeletálneho systému sa receptory pre vitamín D nachádzajú aj v niektorých iných tkanivách, preto má vitamín D v niektorých fyziologických procesoch rôzny účinok. Pokiaľ ide o jeho bunkové biologické účinky, údaje zo štúdie sú dostupné pre autokrinnú/parakrinnú realizáciu rastu a kontrolu diferenciácie hematopoetických a imunitných buniek, kožných, skeletálnych buniek, buniek hladkej svaloviny, ako aj buniek mozgu, pečene a niektorých endokrinných orgánov.
Štúdie u ľudí podporujú koncept, že maximálna syntéza vitamínu D v koži (maximálna expozícia slnečnému žiareniu vzhľadom na celý povrch tela) sa môže rovnať perorálnej dávke 10 000 IU vitamínu D3/deň. Ďalej krivka závislosti odpovede od dávky vitamínu D je relatívne lineárna až do dávky 10 000 IU vitamínu D3/deň, čo poukazuje na skutočnosť, že táto dávka môže predstavovať fyziologický horný limit.
Základné farmakologické princípy naznačujú, že z dôvodu funkčného polčasu vitamínu D3 je jeho
dávkovanie vhodné v dennom, týždennom a mesačnom intervale.
5.2 Farmakokinetické vlastnosti
Absorpcia'
Vitamín D z jedla sa vstrebáva v tenkom čreve, najmä v distálnej časti tenkého čreva. Štúdie s použi- tím rádioaktívne označených zlúčenín naznačujú, že absorpcia vitamínu D u ľudí je v rozmedzí 55 % -
99 % (priemerne 78 %). Žlčové kyseliny sú nevyhnutné pri vstrebávaní vitamínu D v čreve.
Di str i búcia
Vitamín D absorbovaný z čreva sa inkorporuje do chylomikrónov, ktoré sa prostredníctvom lymfatic- kého systému dostávajú do systémového obehu, kde je uvoľňovaný z chylomikrónov pôsobením lipo- proteínovej lipázy po dosiahnutí tkanív. Transport vitamínu D z kože do zásobných tkanív alebo pe- čene sa uskutočňuje pomocou špecifického plazmatického proteínu nazývaného väzobný proteín vita- mínu D (vitamin D-binding protein, DBP). 85-90 % 25(OH)D3 je v krvi transportovaných naviazaním na DBP, 10-15 % sa viaže na albumín a <1 % je neviazané.
Bi otr ansf or mác ia
Aktivácia vitamínu D prebieha v dvoch krokoch. Prvým krokom je uvoľnenie vitamínu D z DBP do pečene, kde podlieha 25-hydroxylácii na 25(OH)D3.
25(OH)D3, produkt 25-hydroxylácie, sa viaže na DBP a je transportovaný do obličiek. Druhým kro- kom je 1-alfa-hydroxylácia 25(OH)D3 primárne v obličkách. Okrem obličiek je 1,25(OH)2D3 produko- vaný autokrinným spôsobom v iných orgánoch, ako napr. v kostných bunkách a v bunkách prištítnej žľazy.
Jedným z extrarenálnych miest, kde je 1,25(OH)2D3 produkovaný prostredníctvom 1-alfa-hydroxy-
lázy, je placenta. Produkcia v tomto mieste zabezpečuje potrebné množstvo vápnika pre plod a ne- prispieva k cirkulujúcej koncentrácii 1,25(OH)2D3 v krvnom obehu matky. Po jeho produkcii sa
1,25(OH)2D3 transportuje naviazaný na DBP v krvi k cieľovým tkanivám. Existujú dve hlavné cesty degradácie, C23 laktónová a C24 oxidačná.
Metabolity vitamínu D sa v tele rozkladajú oxidáciou zahŕňajúcou postupnú modifikáciu bočného re- ťazca účinkom CYP24A1 (24-hydroxyláza). Mutácie v géne CYP24A1 spôsobujú zníženie pomeru
24,25(OH)2D3 - 25(OH)D3 v sére (<0,02), zvýšenú hladinu 1,25-dihydroxyvitamínu D (1,25(OH)2D3)
v sére, hyperkalciémiu, hyperkalciúriu a nefrolitiázu.
Elimináci a
Väčšina (asi 70%) metabolitov degradačných dráh vitamínu D sa vylučuje žlčou. Vzhľadom na ak- tívne spätné vychytávanie obličkami je vylučovanie metabolitov vitamínu D močom nízke.
Osobit né s kupiny pac i ent ov
Porucha f unkc ie peče ne: Pri cholestatickom ochorení pečene sa v črevách znižuje dostupné množstvo
žlčových solí, čo môže spôsobiť malabsorpciu vitamínov rozpustných v tukoch, ako napr. vitamínu D.
Porucha f unkc ie obl i či ek : U pacientov so závažnou renálnou insuficienciou môže dôjsť k zmene me- tabolizmu cholekalciferolu v obličkách (pozri časť 4.3 a 4.4.).
St arší ľudi a :U starších dospelých je zvýšené riziko nedostatku vitamínu D v dôsledku obmedzenej expozície slnečnému žiareniu, zníženej kapacity syntézy vitamínu D v koži a zníženého príjmu vita- mínu D v potrave. Vyšší vek sám o sebe nesúvisí so zmenou farmakokinetiky vitamínu D.
O
bezita
: Obezita súvisí so zníženou biologickou dostupnosťou vitamínu D prijímaného v potrave a syntetizovaného v koži. To je pravdepodobne sekundárne spôsobené sekvestráciou vitamínu D do väčšieho množstva tukového tkaniva.
5.3 Predklinické údaje o bezpečnosti
Účinky v predklinických štúdiách toxicity po opakovanom podávaní boli pozorované iba pri expozí- ciách považovaných za dostatočne vyššie ako maximálne expozície u ľudí, čo naznačuje, že takáto to- xicita sa pravdepodobne vyskytuje iba pri chronickom predávkovaní, kde môže dôjsť k hyperkalcié- mii.
V dávkach oveľa vyšších ako je terapeutický rozsah u ľudí, bola v štúdiách na zvieratách pozorovaná
teratogenita.
Cholekalciferol nemá potenciálnu mutagénnu ani karcinogénnu aktivitu. Okrem informácií uvedených v iných častiach súhrnu charakteristických vlastností lieku nie sú k dispozícii žiadne ďalšie relevantné
informácie týkajúce sa hodnotenia bezpečnosti lieku.
6. FARMACEUTICKÉ INFORMÁCIE
6.1 Zoznam pomocných látok
Liečivo cholekalciferol: suché mikrokapsuly vitamínu D3 100 SD/S (prášková forma) obsahujúce modifikovaný potravinový škrob, sacharózu, triacylglyceroly so stredne dlhým reťazcom, askorbát sodný a DL-alfa-tokoferol.
Tableta: mikrokryštalická celulóza 102, čiastočne substituovaná hydroxypropylcelulóza (L-HPC),
koloidný bezvodý oxid kremičitý.
6.2 Inkompatibility
Neaplikovateľné.
6.3 Čas použiteľnosti
18 mesiacov
6.4 Špeciálne upozornenia na uchovávanie
Uchovávajte pri teplote do 25 °C. Uchovávajte blister vo vonkajšom obale.
6.5 Druh obalu a obsah balenia
10 tabliet v nepriehľadných bielych PVC/PVdC//ALU blistroch a škatuli.
6.6 Špeciálne opatrenia na likvidáciu a iné zaobchádzanie s liekom
Tento liek nevyžaduje žiadne zvláštne opatrenia na likvidáciu.
7. DRŽITEĽ ROZHODNUTIA O REGISTRÁCII
GOODWILL PHARMACEUTICALS SLOVAKIA s.r.o.
Tomášovská 1237/42
979 01 Rimavská Sobota
Slovenská republika
8. REGISTRAČNÉ ČÍSLO
86/0220/22-S
9. DÁTUM PRVEJ REGISTRÁCIE/PREDĹŽENIA REGISTRÁCIE
Dátum prvej registrácie:
10. DÁTUM REVÍZIE TEXTU
08/2022