Vitamín krásy a mladosti – poznáte ho?

Vitamín E je generický názov pre skupinu štyroch účinných látok – tokoferoly alfa, beta, gama a delta, z ktorých najúčinnejšiu a najobvyklejšiu formu predstavuje alfa tokoferol. Patrí medzi vitamíny rozpustné v tukoch a keďže si ho naše telo nedokáže vytvoriť svojpomocne, musíme ho prijímať vo forme živín. Doprajme ho teda nášmu telu a spomaľme čas.

Aký ma účinok?

Vitamín E je najdôležitejším antioxidantom v tele, chráni bunkové membrány pred poškodením voľnými radikálmi. Môže tak zabraňovať artérioskleróze a jeho antioxidačné pôsobenie sa prejavuje tiež ochranou proti nepriaznivému pôsobeniu UV žiarenia a životného prostredia na pokožku. Účinkuje aj ako prirodzené antikoagulans (prostriedok proti nadmernému zrážaniu krvi), vplýva na obranyschopnosť, podporuje normálny rast a schopnosť tela odpovedať na stres a v neposlednom rade je potrebný pre normálne trávenie a metabolizmus polonenasýtených mastných kyselín. Jeho vplyv na plodnosť je v súčasnosti predmetom výskumov. Mnohé zatiaľ dokázali, že dokáže zvýšiť životaschopnosť spermií.

Prečo je vitamínom krásy a mladosti?

Dnes sa vo veľkom využíva v boji proti vráskam a na omladenie pokožky, keďže chránením bunkových stien pomáha brániť ich starnutiu. Nie je nutné ho len konzumovať, využíva sa aj vo forme domácich pleťových krémov. Je vhodný hlavne pre suchú pleť. Má taktiež stimulujúci účinok na prekrvenie pokožky hlavy, oleje s jeho obsahom odborníci odporúčajú používať na regeneráciu suchých končekov vlasov.

Kde ho nájdeme?

Nachádza sa najmä v potravinách rastlinného pôvodu, rastlinných olejoch, orechoch, fazuliach, mandliach, zelenine, kapuste, špenáte, cereáliách. V najvyššej miere sa vyskytuje v pšeničných klíčkoch. Odporúča sa konzumovať ako čerstvé ovocie a zelenina, prípadne sú vhodné aj za studena lisované oleje, keďže obsah vitamínov sa znehodnocuje sušením, mrazením a zaváraním.

Odporúčaná denná dávka

Priemerne sa odporúča prijímať 10 – 15 mg denne, u  fajčiarov dvojnásobné množstvo. Tolerovaná horná hranica pre dospelých predstavuje 1g/deň. Kontraindikovaný je u pacientov v priebehu antikoagulačnej liečby, keďže môže zvýšiť antikoagulačné účinky antagonistov fylochinónov, taktiež sa nesmie užívať spolu so železom. Bolo dokázané, že kombinácia s vitamínom C dokáže zvýšiť jeho účinnosť.

Nedostatok vitamínu E a predávkovanie

Medzi základné prejavy nedostatku vitamínu E patrí anémia, krehkosť žíl a poruchy vstrebávania tukov.

Hypervitaminóza môže vzniknúť pri nadmernom užívaní vitamínových doplnkov obsahujúcich vitamín E, čo sa prejavuje škvrnitou kožou, zvýšeným krvácaním, zníženou produkciou hormónov štítnej žľazy a zníženou aktivitou vitamínu K. Vitamín E však sám o sebe príliš toxický nie je, a preto sa nebojte s dodržiavaním starého známeho „všetkého veľa škodí“ naordinovať si vitamínovú terapiu týmto elixírom  mladosti, krásy, zdravia a plodnosti.

24 mája 2016
Diskusia k článku (0 príspevky)
Váš názor:
Vaše meno alebo prezývka:
Vložte overovací kód ako ho vidíte na obrázku (na veľkosti písma nezáleží):
Vybrané lieky
Nevybrali ste žiadny liek.
vyber
LiekInfo.sk používa súbory „cookie“ na zlepšenie používateľského komfortu. Pokračovaním vyjadrujete svoj súhlas s používaním našich súborov „cookie“.