Očné preventívne prehliadky sú dôležité

V EÚ približne 760 zo 100 000 ľudí trpí zrakovou poruchou. Najčastejšími zrakovými chybami sú:

  • Krátkozrakosť (myopia) a ďakekozrakosť (hyperopia)
  • Astigmatizmus  
  • Slabozrakosť (presbyopia)

V prípade krátkozrakosti ide o zlé videnie na diaľku. Objekty ktoré su vo vašej blízkosti vidíte ostro, no na tie vzdialenejšie máte problém úplne zaostriť a tak ich vidno rozmazane. Tento problém môže  človeka ovplyvniť hlavne za volantom alebo pri športe.  Ak nie je táto chyba korigovaná a dochádza k neustálemu namáhaniu očí ku ktorému pribudne aj bolesť hlavy a únava. Krátkozrakosť sa vyskytuje v podstate v každom veku no hlavne v puberte. U starších ľudí sa vyskytuje ako následok sivého zákalu (katarakta).

Ďalekozrakosť je naopak spojená s dobrým ostrením na diaľku, avšak zhoršeným na blízkosť. S obmedzeniami sa môže človek trápiť pri každodennom čítaní, písaní ako aj pri manuálnej práci. Taktiež platí, že pri neriešení tohto problému začne človeka bolieť hlava a dolahne naňho únava pri nadmernom namáhaní očí.

Rozmazané či skreslené videnie na všetky vzdialenosti sa nazýva astigmatizmus. Jeho následkom je nepravidelný tvar povrchu oka (rohovky), ktorý má tvar ragbyovej lopty nemiesto ideálnej gule. Može sa vyskatnúť v ktoromkoľvek veku a je často spojedný práve s krátkozrakosťou a ďalekozrakosťou.

Slabozrakosť súvisí hlavne so stárnutím a postihuje takmer každého človeka v pokročilom veku. Ide o slabé zaostrenie na blízke predmety hlavne pri nedostatočnom osvetlení, v dôsledku straty pružnosti očných šošoviek.

Mnohé z týchto porúch očí sú buď podmienené vekom, geneticky, alebo dlhodobé ostrenie na rovnakú vzialenosť a bod (práca za počítačom). Zdravým životným štýlom ich môžeme oddialiť a tak spomaliť postupnú degeneráciu videnia.

Rizikové faktory

Neovplyvniteľné: 

  • vek ( hlavne 50-tke )
  • genetický ( výskyt v rodine )
  • ženské pohlavie
  • svetlá farba dúhovky (epitel sietnice má menej pigmentu)

Ovplyvniteľné: 

  • fajčenie
  • nezdravé stravovacie návyky
  • nadmerné vystavovanie sa silnému žiareniu
  • zvýšenie namáhanie zraku dlhodobým ostrením na jednú vzdialenosť alebo bod (práca za počítačom)
  • civilizačné choroby ako hypertenzia
  • cukrovka
  • nadváha
  • vysoká hladina cholesterolu

Starostlivosť o zrak

Pre zdravie ľudského oka sú významné antioxidanty ako vitamín C, E, minerály selén a zinok, omega-3 mastné kyseliny a karotenoidy luteín a zeaxantín.

Konzumujte hlavne mnoho zeleniny a ovocia. Vyberajte si tmavozelené a tmavožlté ovocie a zeleninu. Zelenina z čeľade kapustovitých, ako karfiol, ružičkový kel a brokolica je takisto vhodná.

Mrkva obsahuje beta-karotén, ktorý sa v tele premieňa na vitamín A. V sietnici slúži vitamín A ako súčasť vizuálnych pigmentov zhromažďujúca svetlo a včasným znakom defektu je zhoršená adaptácia na svetlo s nízkou intenzitou (šeroslepota).

Luteín a zeaxantín sa vo veľkých množstvách nachádzajú vo vaječných žĺtkoch, kukurici a špenáte.

V prípade, že neradi konzumujete ovocie a zeleninu, sú tieto látky bohato zastúpene v doplnkovom sortimente lekárne. Ich kombinácia s aspoň miernou konzumáciou ovocia a zeleniny sa zdá byť ako najvýhodnejší kompromis.

Noste kvalitné slnečné okuliare s UVA a UVB filtrom, aby ste si uchránili oči pred škodlivými lúčmi.

V konečnom kroku starostlivosti sú pravidelné očné prehliadky u Vášho lekára aspoň raz do roka.

09 februára 2016
Diskusia k článku (0 príspevky)
Váš názor:
Vaše meno alebo prezývka:
Vložte overovací kód ako ho vidíte na obrázku (na veľkosti písma nezáleží):
Vybrané lieky
Nevybrali ste žiadny liek.
vyber
LiekInfo.sk používa súbory „cookie“ na zlepšenie používateľského komfortu. Pokračovaním vyjadrujete svoj súhlas s používaním našich súborov „cookie“.