Kombinované lieky na trhu

 

Trápi  vás vysoký krvný tlak (hypertenzia) a máte aj cukrovku (diabetes). Ošetrujúci lekár Vám predpísal jeden liek na obe choroby. Takému lieku sa hovorí kombinovaný. V jednej tabletke kombinovaného lieku sa nachádza odporučené dávkovanie dvoch liečiv - na hypertenziu a na diabetes. Pacient namiesto dvoch  tabletiek naraz prehltne iba jednu.

Výrobcovia kombinovaných liekov  uisťujú  medicínsku a verejnú obec, že sa jedná výlučne  o benefit.  "Pohodlnosť" konzumenta lieku Európska spoločnosť pre hypertenziu (ESH) terapie kombinovanými liekmi vrele odporúča.

Je kombinovaný liek pre pacienta prínosom?  

· z medicínskeho  aspektu

Lieky na tlak a cukrovku sa vydávajú iba na recept. Či lekár pacientovi predpíše dva a viac  liekov so  sólo liečivom, alebo vhodnou dvoj (troj) kombináciou  liečiv v jednom lieku, je len a len na jeho rozhodnutí. Za liečbu zodpovedá on sám, môže sa riadiť zákonom, ktorý mu ukladá sledovať nové poznatky o liečbe, zoznamovať sa s novými liečivami vo fáze monitorovania a následne sa správne rozhodnúť.

· z pohľadu konzumenta lieku

Kdekoľvek je možnosť použiť kombinovaný liek, mal by sa uprednostniť, pretože pre pacienta prehltnutie iba jednej tabletky znamená jednoduché dávkovanie, dodržiavanie  predpísanej dávky (compliancie) a niekedy aj  nižšiu  cenu liečby.

Nie vždy ale tieto výhody platia. Na dôveru pacienta k lieku vplývajú jeho vedľajšie a nežiaduce  účinky, ich závažnosť a počet. Nedôvera stúpa aj vtedy, ak iba jediný  pacient zistí, že liek nie je  dosť  bezpečný. Preto AOSL apeluje na lekárov, aby nepredpisovali veľké, prípadne  niekoľko  balení kombinovaného lieku skôr, ako zistia, ako pacient liek znáša.

Tu  je na mieste vysloviť  aj  svoj názor. Považujem za veľmi nešťastné, že na Slovensku je nepísaný zákon, podľa ktorého lekár pacientovi naordinuje pre neho NOVÝ liek vo väčšom množstve (väčšie balenie, prípadne dve  a viac balení lieku) bez toho, aby vyskúšal znášanlivosť organizmu pacienta na liek. Lekár je vysokoškolský vzdelaný a vie, že liek má definovanú nielen farmakokinetické (určujúce správnu dávku), tak i farmakodynamické vlastnosti. Práve farmakodinamika lieku nadväzuje na znášanlivosť pacienta na liek. Keď pacientovi liek "nesadne," automaticky ide do koša.

Zoznam kombinovaných liekov registrovaných v SR vyhľadáte na stránke http://www.liekinfo.sk/lieky.aspx

pokyn: Vyberte číslo indikačnej skupiny (napr. 58 Hypotenzíva) + označte   " Len kombinované lieky " a prejdite na Hľadaj
01 októbra 2021
Diskusia k článku (4)
wahlstrom119 23.2.2024 Reagovať
købt Imozop 7,5mg, Imovane, metadon 40 mg, Elvanse 70mg uden recept.
Jeg købte Subutex 8mg, køb Lyrica 300mg, køb Secondary 15mg, sælg Soma 350mg uden recept. bestil Sobril 150mg, køb Nembutal Pentobarbital uden recept.
Bestil fra.. wahlstrom119@gmail.com

WhatsApp diskret kontakt...

+1(561) 766-7568

Velkommen til vores online butik, hvor du kan finde kosttilskud af høj kvalitet såsom HGH, HCG og anabolske steroider, Smertestillende piller, Sovemedicin. Bestil fra..
Når steroider bruges korrek
Wahlstrom119 23.11.2023 Reagovať
Vitajte v našom internetovom obchode s kvalitnými doplnkami, ako sú HGH, HCG a anabolické steroidy. Objednávajte e-mailom... wahlstrom119@gmail.com

Keď sa steroidy používajú správne, je to dobrý kľúč, ako zo slabého a tučného mladého muža okamžite urobiť muža s krásnym telom, ktoré si podmaní srdcia žien. Anabolické steroidy umožňujú športovcom mať obrovskú výhodu v súťažiach. Ponúkame široký sortiment doplnkových športových produktov. Naši zákazníci, ktorými sú najmä športovci všetkých úrovní
Phillips 4.11.2023 Reagovať
schudnúť rýchlo s Mounjaro, Ozempic, wegovy, saxenda, Adipex, kontaktujte nás pre lacné ceny
Lieky na chudnutie: Mounjaro, Ozempic, wegovy, saxenda a mnohé ďalšie, DEPRESIE, LIEK NA ÚZKOSŤ, kontaktujte nás ohľadom objednávky a zásielku dostanete maximálne do 2 dní
EMAIL =>pharmacyeu6@gmail.com
Jaro 9.5.2023 Reagovať
Mykoseptin s vynikajúcimi účinkami. Kedy bude opäť dostupný v lekárňach?
Váš názor:
Vaše meno alebo prezývka:
Vložte overovací kód ako ho vidíte na obrázku (na veľkosti písma nezáleží):
Vybrané lieky
Nevybrali ste žiadny liek.
vyber
LiekInfo.sk používa súbory „cookie“ na zlepšenie používateľského komfortu. Pokračovaním vyjadrujete svoj súhlas s používaním našich súborov „cookie“.