Vitamín B3 a premena potravy na energiu

Vo vode rozpustný Niacin čiže vitamín B3 napomáha premene potravy na energiu a je odolný voči teplu, svetlu  a oxidácii. Do tela sa dostáva jedlom, alebo syntézou aminokyseliny tryptofanu.

Vitamín B3 je prínosom pre tráviaci a nervový systém a pokožku. Jeho zásluhou sa znižuje krvní tlak, hladina cholesterolu a triglyceridov v organizme. Lekári ho predpisujú pri migréne, Alzheimerovej  chorobe, šedom zákale, dne, nespavosti, roztrúsenej skleróze, atď. Má veľmi dôležitý význam pri syntéze množstva hormónov,  vrátane pohlavných.

Vitamín B3 reguluje funkcie mozgu a je dôležitý pre našu pamäť. Jeho nedostatok spôsobuje únavu, svalovú slabosť a stratu chuti do jedla. Stávame sa podráždení a cítime zníženú vitalitu.

Vo všeobecnosti platí, že nedostatok vitamínu B3 je oveľa  častejší u ľudí vo veku 55 a viac. Dôvodom je, že vekom sa spomaľujú metabolické procesy a oslabuje sa schopnosť tela absorbovať živiny z obvyklého jedla.

S ohľadom na to, že Alzheimerova choroba je ochorenie spôsobenou  postupnou degeneráciou mozgu, je dobré si už v strednom veku sledovať množstvo niacinu (vitamínu B3) v tele. Minimálna denná dávka vitamínu B3 podľa veku a pohlavia  je:

Deti a dospievajúci:
Dojčatá 0 – 6  mesiacov: 2 mg / denne
Dojčatá 7 - 12 mesiacov: 4 mg / denne
Deti 1 - 3 roky: 6 mg / denne
Deti 4  - 8 rokov: 8 mg / denne
Deti 9 -13 rokov: 12 mg / denne
Dospievajúci 14  -18 rokov: 16 mg / denne (dievčatá), 14 mg / denne (chlapci)
Dospelí 19 rokov  a starší: 16 mg / denne (ženy), 14 mg / denne (muži)
Gravidné ženy: 18 mg / denne
Ženy všetkých vekových kategórií v priebehu laktácie: 17 mg / denne

Vitamín B3  sa nachádza napr. v celozrnnom chlebe, mandliach, zemiakoch kuracom  a hovädzom mäse, v rybách, v hubách v mrkvy.

19 augusta 2014
Diskusia k článku (0 príspevky)
Váš názor:
Vaše meno alebo prezývka:
Vložte overovací kód ako ho vidíte na obrázku (na veľkosti písma nezáleží):
Vybrané lieky
Nevybrali ste žiadny liek.
vyber
LiekInfo.sk používa súbory „cookie“ na zlepšenie používateľského komfortu. Pokračovaním vyjadrujete svoj súhlas s používaním našich súborov „cookie“.