Vo vode rozpustný Niacin čiže vitamín B3 napomáha premene potravy na energiu a je odolný voči teplu, svetlu a oxidácii. Do tela sa dostáva jedlom, alebo syntézou aminokyseliny tryptofanu.
Vitamín B3 je prínosom pre tráviaci a nervový systém a pokožku. Jeho zásluhou sa znižuje krvní tlak, hladina cholesterolu a triglyceridov v organizme. Lekári ho predpisujú pri migréne, Alzheimerovej chorobe, šedom zákale, dne, nespavosti, roztrúsenej skleróze, atď. Má veľmi dôležitý význam pri syntéze množstva hormónov, vrátane pohlavných.
Vitamín B3 reguluje funkcie mozgu a je dôležitý pre našu pamäť. Jeho nedostatok spôsobuje únavu, svalovú slabosť a stratu chuti do jedla. Stávame sa podráždení a cítime zníženú vitalitu.
Vo všeobecnosti platí, že nedostatok vitamínu B3 je oveľa častejší u ľudí vo veku 55 a viac. Dôvodom je, že vekom sa spomaľujú metabolické procesy a oslabuje sa schopnosť tela absorbovať živiny z obvyklého jedla.
S ohľadom na to, že Alzheimerova choroba je ochorenie spôsobenou postupnou degeneráciou mozgu, je dobré si už v strednom veku sledovať množstvo niacinu (vitamínu B3) v tele. Minimálna denná dávka vitamínu B3 podľa veku a pohlavia je:
Deti a dospievajúci:
Dojčatá 0 – 6 mesiacov: 2 mg / denne
Dojčatá 7 - 12 mesiacov: 4 mg / denne
Deti 1 - 3 roky: 6 mg / denne
Deti 4 - 8 rokov: 8 mg / denne
Deti 9 -13 rokov: 12 mg / denne
Dospievajúci 14 -18 rokov: 16 mg / denne (dievčatá), 14 mg / denne (chlapci)
Dospelí 19 rokov a starší: 16 mg / denne (ženy), 14 mg / denne (muži)
Gravidné ženy: 18 mg / denne
Ženy všetkých vekových kategórií v priebehu laktácie: 17 mg / denne
Vitamín B3 sa nachádza napr. v celozrnnom chlebe, mandliach, zemiakoch kuracom a hovädzom mäse, v rybách, v hubách v mrkvy.