Vitamíny a lieky sú niekedy zlá kombinácia

Vitamíny pomáhajú miliónom bežným chemickým reakciám v tele,  ale málokto z nás vie, že bez ohľadu na formu užívania niektoré vitamíny sa dostávajú do interakcií s niektorými  liekmi, a tým zvyšujú alebo znižujú ich účinnosť.

Vitamín C
Vitamín C je nevyhnutný nielen na správne fungovanie imunitného systému, ale tiež sa  podieľa na produkcii kolaqénu, má antioixidačné vlastnosti a chráni bunky pred škodlivými účinkami  voľných radikálov. Požitie vitamínu C v primeraných dávkach môže znížiť riziko mnohých ochorení, ako je ischemická choroba srdcová, cievne mozgové príhody, šedý zákal a zápal žlčníka.

Vitamín C ale môže reagovať s warfarínom – antikoagulant, ktorý blokuje znášanlivosť krvi, a znížiť jeho účinnosť. Preto odborníci radia ľuďom, ktorí užívajú warfarín, aby obmedzili príjem vitamínu C  maximálne 1 g na deň.

Vitamín E
Vitamín E pôsobí ako antioxidant, zlepšuje funkciu  imunitného systému a zvyšuje produkciu a správne fungovanie mnohých enzýmov, vrátane tých, ktoré zodpovedajú za rozšírenie ciev. Z tohto dôvodu vitamín E zvyšuje účinok rôznych antikoagulantov, čo  vedie k zvýšenému riziku krvácania.

Súčasné podávanie vitamínu E s ďalšími antioxidantami (napr. vitamín. C), môže reagovať s liekmi zo skupiny statínov, ktoré slúžia na zníženie zlého (LDL) cholesterolu a zvýšenie dobrého cholesterolu (HDL).

Vitamín D
Vitamín D zvyšuje vstrebávanie vápnika v tráviacom trakte, a preto sa odporúča jeho použitie.

Kortikosteroidy (napr. prednizolón, môžu blokovať vytváranie vitamínu D , čím sa zvyšuje riziko osteoporózy.

Niektoré lieky na chudnutie, ako sú Orlistát, Alli rovnako bránia vstrebávanie a produkciu vitamínu D.

Fenobarbital vedie k rozkladu vitamínu D, čo  logicky vedie k nedostatku vápnika v tele.


Vitamín B12
Tento vitamín je nevyhnutný na správnu funkciu nervového systému a na tvorbu červených krviniek v kostnej dreni. Ľudia  so zvýšeným rizikom nedostatku vitamínu B12 (napr. vegetariáni ), by mali dodatočne prijímať vitamín B12. Tak sa u nich zabráni rozvoju anémie, ktorá spôsobuje únavu, slabosť, zápchu, stratu chuti na jedlo a telesnej hmotnosti.

Vitamín B12 takže vstupuje do interakcie s inými liekmi.

Antibiotikum chloramfenikol potlačuje produkovanie vitamínu B12 v červených krvinkách a spôsobuje anémiu.

Inhibítory protónovej pumpy (omeprazol, esomeprazol, ...) a skupina H2 -blokátorov (ranitidín, cimetidín,famotidín) môžu inhibovať absorpciu  vitamínu B12. Tieto lieky sa používajú predovšetkým na liečbu  žalúdočných vredov a refluxnej  choroby pažeráka.

Ďalší liek, ktorý môže znižovať absorpciu B12 v gastrointestinálnom trakte  je antidiabetikum metformín.

09 júla 2014
Diskusia k článku (0 príspevky)
Váš názor:
Vaše meno alebo prezývka:
Vložte overovací kód ako ho vidíte na obrázku (na veľkosti písma nezáleží):
Vybrané lieky
Nevybrali ste žiadny liek.
vyber
LiekInfo.sk používa súbory „cookie“ na zlepšenie používateľského komfortu. Pokračovaním vyjadrujete svoj súhlas s používaním našich súborov „cookie“.