Odporučený príjem vitamínu D

Napriek názvu - vitamín D, je to pro-hormon. Telo ho vyrába, ale jeho množstvo je nedostačujúce.  Nedávne štúdie ukázali, že až u 50% dospelých a detí na celom svete trpí nedostatkom vitamínu D. Jednou z príčin je, že ľudia museli začať používať opaľovacie krémy vyšších SP faktorov, a to výrazne znížilo schopnosť tela absorbovať UVB žiarenie  potrebné na tvorbu vitamínu D. Napr. opaľovací krém s SPF 30 môže znížiť schopnosť tela syntetizovať vitamín D až o 95%; pretože aj  uhol, pod ktorým slnečné lúče narazia na zem, ovplyvňuje vstrebávanie tohto vitamínu zo slnka.

Príjem vitamínu D sa meria dvoma spôsobmi:
v mikrogramoch (mcg) a v medzinárodných jednotkách (IU). 
Jeden mikrogram vitamínu D sa rovná 40 IU vitamínu D.

Odporučené dávky vitamínu D sú:

  •   5 mikrogramov nebo 200 IU denne pre vek 0-50r.
  • 10 mikrogramov alebo 400 IU denne pre vek 51 až 70r.
  • 15 mikrogramov  alebo 600 IU denne pre vek 71 a viac r.

Prínos  vitamínu D 

Adekvátny príjem vitamínu D je dôležitý na  reguláciu vápnika a absorpciu  fosforu v tele a tiež na udržiavanie zdravých kostí a zubov.

Vitamín D poskytuje ochranný účinok proti mnohým chorobám. 

S nedostatkom vitamínu D sú spojené: zvýšené riziko kardiovaskulárnych ochorení, hypertenzia, roztrúsená skleróza, autismus, Alzheimerova choroba, revmatoídna artritída a astma.

Potenciálne zdravotné riziká konzumácie vitamínu D

Upper Level (UL) odporúča ako horný limit hodnotu vitamínu D 4000 IU denne.

Nadmerná spotreba vitamínu D môže viesť ku kalcifikácii kostí a tvrdnutí ciev, obličiek, pľúc a srdce. Medzi najčastejšími príznakmi hypervitaminózy D sú bolesti hlavy a nevoľnosť, ale môže to byť aj strata chuti na jedlo, sucho v ústach , kovová chuť, zvracanie, zápcha a hnačka.

10 júna 2015
Diskusia k článku (0 príspevky)
Váš názor:
Vaše meno alebo prezývka:
Vložte overovací kód ako ho vidíte na obrázku (na veľkosti písma nezáleží):
Vybrané lieky
Nevybrali ste žiadny liek.
vyber
LiekInfo.sk používa súbory „cookie“ na zlepšenie používateľského komfortu. Pokračovaním vyjadrujete svoj súhlas s používaním našich súborov „cookie“.