Reishi, lesklokôrka lesklá je modelová liečivá huba.
Vzhľadom je lesklokôrka purpurovo hnedá huba s dlhou stopkou, hnedými výtrusmi. Rastie najčastejšie na rozpadajúcom sa dreve a pňoch japonskej slivky, ale aj duba. Pôvodne pochádza táto huba z Číny, Japonska a Severnej Ameriky, v súčasnosti sa pestuje aj v iných ázijských krajinách. Celosvetová spotreba sa odhaduje na niekoľko tisíc ton, a stále rastie.
Druhy Reishi
Najbežnejším druhom je Ganoderma lucidum- lesklokôrka lesklá, tento druh je najčastejším za ktorý ľudia pokladajú hubu Reishi. Ďalej sú tu však druhy Ganoderma tsugae, Ganoderma curtisii, Ganoderma capense, Ganoderma carnosum, Ganoderma resinaceum, tieto druhy sa líšia lokalitou ich výskytu po celom svete.
Reishi je liečivom Tradičnej čínskej medicíny, čínsky názov huby je ling-či, čo v preklade znamená ,,huba nesmrteľných´´.
Hlavné obsahové látky
Prevažná väčšina huby je tvorená vodou, až do 90 %. Zostávajúcich 10 % tvoria bielkoviny, tuky, sacharidy, vitamíny a minerály, ako draslík, vápnik, fosfor, horčík, selén, meď, zinok, železo.
Huba obsahuje biologicky aktívne molekuly, a to terpenoidy, steroidy, nukleotidy, fenoly a ich deriváty, glykoproteíny a polysacharidy. Z esenciálnych mastných kyselín obsahuje veľké množstvá lyžinu a leucínu. K celkovému obsahu mastných kyselín, obsahuje vysoký obsah zdraviu prospešných nenasýtených mastných kyselín.
Použitie
Tradičné použitie
V tradičnej čínskej medicíne je Reishi používaná na liečbu kašľa, astmy, únavy, pri ochoreniach pečene, a na podporu dlhovekosti.
Mannentake je japonský názov tejto huby, v preklade 10 000 ročný huba.
Všeobecné použitie
Na zvieracích modeloch bol preukázaný inhibičný účinok na angiogenézu a metastázy, dôkazov na štúdiách s ľuďmi je stále málo.
- Imunostimulačné účinky
- Hepatoprotektívne účinky
- Antivírusová aktivita
- Pozitívny vplyv na kardiovaskulárny systém, reumatoidnú artritídu, diabetes mellitus