Tajomstvo Reishi

Reishi, lesklokôrka lesklá je modelová liečivá huba.

Vzhľadom je lesklokôrka purpurovo hnedá huba s dlhou stopkou, hnedými výtrusmi. Rastie najčastejšie na rozpadajúcom sa dreve a pňoch japonskej slivky, ale aj duba. Pôvodne pochádza táto huba z Číny, Japonska a Severnej Ameriky, v súčasnosti sa pestuje aj v iných ázijských krajinách. Celosvetová spotreba sa odhaduje na niekoľko tisíc ton, a stále rastie.

Druhy Reishi

Najbežnejším druhom je Ganoderma lucidum- lesklokôrka lesklá, tento druh je najčastejším za ktorý ľudia pokladajú hubu Reishi. Ďalej sú tu však druhy Ganoderma tsugae, Ganoderma curtisii, Ganoderma capense, Ganoderma carnosum, Ganoderma resinaceum, tieto druhy sa líšia lokalitou ich výskytu po celom svete.  

Reishi je liečivom Tradičnej čínskej medicíny, čínsky názov huby je ling-či, čo v preklade znamená ,,huba nesmrteľných´´.

Hlavné obsahové látky

Prevažná väčšina huby je tvorená vodou, až do 90 %. Zostávajúcich 10 % tvoria bielkoviny, tuky, sacharidy, vitamíny a minerály, ako draslík, vápnik, fosfor, horčík, selén, meď, zinok, železo.

Huba obsahuje biologicky aktívne molekuly, a to terpenoidy, steroidy, nukleotidy, fenoly a ich deriváty, glykoproteíny a polysacharidy. Z esenciálnych mastných kyselín obsahuje veľké množstvá lyžinu a leucínu. K celkovému obsahu mastných kyselín, obsahuje vysoký obsah zdraviu prospešných nenasýtených mastných kyselín.

Použitie

Tradičné použitie

V tradičnej čínskej medicíne je Reishi používaná na liečbu kašľa, astmy, únavy, pri ochoreniach pečene, a na podporu dlhovekosti.

Mannentake je japonský názov tejto huby, v preklade 10 000 ročný huba.

Všeobecné použitie

  • Rakovina

Na zvieracích modeloch bol preukázaný inhibičný účinok na angiogenézu a metastázy, dôkazov na štúdiách s ľuďmi je stále málo.

  • Imunostimulačné účinky
  • Hepatoprotektívne účinky
  • Antivírusová aktivita
  • Pozitívny vplyv na kardiovaskulárny systém, reumatoidnú artritídu, diabetes mellitus 
16 augusta 2021
Diskusia k článku (1)
Marta TN 4.10.2016 Reagovať
Nie že som počula,a čítala ale i užívala a viem, že má vynikajúce protizápalové účinky.Sledovala som v ceskej tel. i besedu lekárov asi pred rokom.Teraz by som
ju aj potrebovala.Som po operácii nosných dutín a ústnej dutiny.Na antibiotiká som mala nežiadúce účinky.Podráždili mi hrubé črevo na ktoré som sa liečila pred 2 mes.Ako dôchodkyňa som už doplácala na viaceré lieky.
Váš názor:
Vaše meno alebo prezývka:
Vložte overovací kód ako ho vidíte na obrázku (na veľkosti písma nezáleží):
Vybrané lieky
Nevybrali ste žiadny liek.
vyber
LiekInfo.sk používa súbory „cookie“ na zlepšenie používateľského komfortu. Pokračovaním vyjadrujete svoj súhlas s používaním našich súborov „cookie“.