y: 500-1000 mg/deň.
Anemické stavy: 500 mg/deň.
Podporná liečba pri virózach a chorôb z prechladnutia: 1000 mg/deň.
Periférna intravenózna infúzia (trvanie približne 20 minút) lieku Vitamin C–Injektopas 7,5 g (približne 100 mg/kg telesnej hmotnosti) po rozriedení 50 ml roztoku so 100 ml izotonického roztoku chloridu sodného alebo 50 ml vody na injekciu, môže udržať plazmatické hladiny askorbátu na normálnych fyziologických hladinách počas 4 hodín (až do 6 hodín). Toto sa odporúča za účelom rýchleho dosiahnutia tkanivových hladín a na potlačenie oxidačného stresu. Pri chronických stavoch oxidačného stresu treba podanie opakovať po niekoľkých dňoch, pokým sa nedosiahne úľava od klinických symptómov.
4.3 Kontraindikácie
Vitamin C–Injektopas 7,5 g sa nesmie používať u pacientov s ochorením alebo predispozíciou na obličkové kamene alebo u pacientov s obličkovou nedostatočnosťou, alebo pri ochorení s akumuláciou železa (talasémia, hemochromatóza, sideroblastická anémia, nedostatok glukóza-6-fosfátu).
4.4 Osobitné upozornenia a opatrenia pri používaní
Keďže len malé, ale neznáme množstvo prijatého askorbátu sa v organizme metabolizuje na oxalát, intravenózna injekcia vysokých dávok lieku Vitamin–Injektopas 7,5 g sa neodporúča podávať ľuďom, ktorí majú predispozíciu k tvorbe obličkových kameňov (kalcium oxalát tvorí hlavnú zložku obličkových kameňov). Avšak parenterálny vitamín C, pri dávkach približne 1 g/deň, sa odporúča u pacientov podstupujúcich hemodialýzu za účelom kompenzovania straty askorbátu.
Po podaní vysokej dávky vitamínu C v infúzii, hladiny askorbátu v krvi môžu dosiahnuť hladiny, ktoré môžu interferovať s niektorými biochemickými analýzami. Opatrnosť v tomto prípade treba brať do úvahy pri špecifickom význame redox-citlivých testov.
4.5 Liekové a iné interakcie
Podávanie lieku Vitamin C–Injektopas 7,5 g spôsobí vysokú hladinu askorbátu v organizme. Kvôli jeho redukčnej sile môže chemicky pozmeniť alebo ovplyvniť metabolizmus ostatných liekov podávaných súbežne. Okrem týchto teoretických úvah nie je priamy dôkaz o signifikantných liekových interakciách vitamínu C. Vitamín C môže interferovať s metabolizmom warfarínu, ale nie je dôkaz, že interferuje s antikoagulačnou funkciou. Ukázalo sa, že znižuje agregáciu krvných doštičiek a normalizuje vaskulárnu endoteliálnu funkciu a tiež napomáha antikoagulačnému účinku liekov ako je kyselina acetylsalicylová. Pri neuroleptickom lieku flufenazíne, vitamín C podobne ako ostatné antioxidanty, má priaznivý prídavný účinok. Vitamín C môže tiež interferovať s niektorými redox-citlivými chemoterapeutikami – preto vysoké dávky vitamínu C v infúzii sa nemajú podávať do 24 hodín po liečbe chemoterapeutikami.
Informácia pre diabetikov:
Parenterálne podávanie kyseliny askorbovej môže interferovať s niektorými redox-citlivými krvnými testami na stanovenie glukózy, ktoré sa používajú u diabetikov.
4.6 Gravidita a laktácia
Denná dávka 100 až 500 mg kyseliny askorbovej sa nemá prekročiť počas gravidity alebo laktácie. Kyselina askorbová sa vylučuje do materského mlieka a prestupuje placentárnou bariérou.
4.7 Ovplyvnenie schopnosti viesť vozidlá a obsluhovať stroje
Nie je známe.
4.8 Nežiaduce účinky
Kyselina askorbová je vo všeobecnosti dobre tolerovaná. Nežiaduce účinky sa môžu vyskytnúť pri podávaní vysokých dávok (viac ako 1g/deň) alebo u rizikových skupín pacientov (pozri časť 4.3 a 4.4).
Poruchy gastrointestinálneho traktu
hnačka, abdominálna distenzia, flatulencia a prechodná kolika.
Poruchy nervového systému
Boli popísané nasledujúce nežiaduce účinky pri dlhodobom podávaní dávok 2 g/deň (niekoľko mesiacov): nepokoj, úzkosť, zhoršený spánok.
Poruchy obličiek a močových ciest
U predisponovaných pacientov alebo pri vysokých dávkach podávaných per orálne (viac ako 10 g/deň) môže dôjsť k tvorbe močových kameňov. Pri súčasnom podávaní spolu so sulfónamidmi môže dôjsť pri vysokých dávkach k zvýšeniu kryštalúrie. Zvýšené vylučovanie oxalátov močom vyvoláva niekedy pocit pálenia pri močení.
Poruchy krvi a lymfatického systému
U pacientov s deficienciou glukózo-6-fosfátdehydrogenázy a pacientov s paroxyzmálnou nočnou hemoglobinúriou môže podanie kyseliny askorbovej vyvolať hemolýzu.
Poruchy kostrovej a svalovej sústavy a spojivového tkaniva
U predisponovaných osôb môže dôjsť k urýchleniu vzniku akútnej artritídy.
Celkové poruchy a reakcie v mieste podania
Lokálna bolestivosť sa prejavuje pri subkutánnom a intramuskulárnom podaní, preto tento spôsob podania sa neodporúča.
U alergických osôb môžu vzniknúť kožné reakcie až astmatický záchvat.
U novorodencov, ktorých matky užívali vysoké dávky vitamínu C, sa môžu vyskytnúť prejavy skorbutu alebo syndróm vysadenia. Podobný prejav skorbutu sa môže vyskytnúť u ľudí, ktorí náhle prestali užívať vysoké dávky kyseliny askorbovej.
Pri akútnych infekciách sa podanie lieku Vitamin C–Injektopas 7,5 g veľmi zriedkavo spájalo so zimnicou a zvýšenou teplotou.
4.9 Predávkovanie
Nezaznamenal sa prípad predávkovania.
5. FARMAKOLOGICKÉ VLASTNOSTI
5.1 Farmakodynamické vlastnosti
Farmakoterapeutická skupina: Vitamíny
ATC kód: A11GA01
Vitamín C (kyselina L-askorbová) je vo vode rozpustná biochemická látka, ktorá je prítomná v prírode. Väčšina rastlín a živočíchov je schopná kyselinu askorbovú biosyntetizovať, ale je to „vitamín“ pre ľudí, ako aj pre ostatné primáty, morčatá, niektoré ryby a druhy vtákov. Tieto druhy majú nedostatok enzýmu L-glukonolaktón oxidázy, a preto sú závislé od exogénnej kyseliny askorbovej.
Vitamín C existuje v organizme vo forme aniónu askorbátu a je v redo-dependentnej rovnováhe s dehydroaskorbátom. Askorbát sa podieľa ako elektrónový donorový kofaktor v mnohých biochemických dráhach a procesoch v organizme. Askorbát sa podieľa aj ako elektrón-donor v mnohých dôležitých hydroxylačných reakciách a je rýchly vychytávač radikálov spôsobených kyslíkom. Posledná funkcia je dôležitá s ohľadom na zdroj vitamínov, lebo mnohé ochorenia sa dávajú do súvislosti so zvýšenou tvorbou voľných radikálov a optimálny príjem askorbátu môže ochraňovať pred niektorými vážnymi ochoreniami ako je ateroskleróza a hypertenzia a suprafyziologické dávky môžu signifikantne terapeuticky ovplyvniť stavy zahŕňajúce oxidačné pôsobenie, ktoré sa vyskytuje pri chirurgických zákrokoch, kritických chorobách (napr. počas sepsy, systémovej zápalovej odpovede) a po chemoterapii alebo rádioterapii.
Ako hlavný komponent antioxidačnej ochrany organizmu askorbát plní úlohu pri prevencii pred poškodzujúcim účinkom radikálov spôsobených kyslíkom na bunkovú štruktúru a funkciu. Je to obzvlášť dôležité pre časti aeróbnych tkanív ako je mozog a imunitné a zápalové bunky, ktoré generujú radikály pôsobením kyslíka počas imunitných a zápalových procesov.
Ďalšie biologické účinky askorbátu zahŕňajú redukciu železitých iónov a zlepšenie absorpcie železa z gastrointestinálneho traktu. Regenerujú tiež ostatné antioxidanty v organizme vrátane plazmaticko- membránových molekúl vitamínu E. Pomáhajú tiež chrániť pred tvorbou potenciálnych karcinogénov v tráviacom trakte spôsobených potravou.
Terapeutické použitie lieku Vitamin C–Injektopas 7,5 g je zamerané na obnovu antioxidačnej kapacity organizmu a potlačenie antioxidačného pôsobenia pri akútnych a chronických stavoch. Chronické stavy antioxidačného pôsobenia zahŕňajú zápalové ochorenia ako je artritída a chronická obštrukčná choroba pľúc. Príklady akútneho oxidačného pôsobenia sú chirurgické zákroky, kritické ochorenia (napr. počas sepsy, systémová zápalová odpoveď) a po chemoterapii alebo rádioterapii.
Dávka parenterálneho vitamínu C, ktorá je potrebná na účinnú terapiu, bude závisieť od stupňa oxidačného pôsobenia (ako je trauma a šok) a ukáže sa, koľko gramov parenterálneho vitamínu C je potrebných na dosiahnutie obnovy normálnych fyziologických hladín (plazmatické koncentrácie sú 70-100 μmol/l) askorbátu. Avšak je tiež známe, že pri rôznych štádiách ochorenia, pacienti trpiaci oxidačným pôsobením vyžadujú suprafyziologické hladiny askorbátu (plazmatické koncentrácie 1-10 mmol/l) na dosiahnutie obnovy funkcie vaskulárneho endotelia, čo je tkanivo, ktoré je najviac postihnuté oxidačným pôsobením. Preto sa parenterálny vitamín C má podávať v opakovaných dávkach v gramoch na dosiahnutie milimolárnej koncentrácie, ktorá sa vyžaduje v systémovom obehu, aby sa dosiahol terapeutický prínos.'
5.2 Farmakokinetické vlastnosti
Askorbát sa absorbuje z proximálnej časti tenkého čreva. Biodostupnosť sa znižuje so zvyšujúcimi sa jednorazovými dávkami na 80-90 % po podaní 180 mg, 60-75 % po dávke 1 g, 40 % po dávke 3 g a menej ako 16 % po podaní dávky 12 g. Väčšina neabsorbovanej kyseliny askorbovej sa rozpadá v črevnej flóre na oxid uhličitý a organické kyseliny.
Limitovaná biodostupnosť po perorálnom podaní askorbátu sa vysvetľuje limitovanou absorpčnou kapacitou črevného epitelu. Askorbát sa absorbuje primárne prostredníctvom aktívneho transportu pomocou nedávno identifikovaného membránovo-sprostredkovaného na sodíku závislého transportera. Okrem črevného epitelu, transporter je prítomný vo všetkých tkanivách organizmu, ale v rozdielnych množstvách. Intracelulárna koncentrácia askorbátu je rozdielna medzi tkanivami a je závislá od množstva prítomného transporteru a extracelulárnej koncentrácie okolitého prostredia. Preto vo vode rozpustná molekula askorbátu vykazuje veľký distribučný priestor.
U zdravých dospelých ľudí sa dosiahol maximálny príjem po perorálnych jednorazových dávkach 200 mg. Dosiahla sa maximálna plazmatická koncentrácia približne 70 μmol/l, čo zodpovedá prahu renálnemu klírensu. Podstatne vyššie a terapeutické koncentrácie askorbátu je možné dosiahnuť len po parenterálnom podaní. Askorbát sa neuchováva v organizme, ale zadržiava sa intracelulárne aktívnym procesom. Rýchlo sa eliminuje obličkami a po krátkej infúzii supra-fyziologických dávok sa bazálne rovnovážne hladiny dosahujú za 24 hodín.
5.3 Predklinické údaje o bezpečnosti
a) akútna toxicita
pozri časť 4.4 Osobitné upozornenia a opatrenia pri používaní
b) subchronická a chronická toxicita
Štúdie zamerané na subchronickú a chronickú toxicitu u potkanov nedokázali prítomnosť liekom navodených účinkov.
c) mutagénny a tumorogénny potenciál
V mnohých štúdiách u zvierat sa nedokázali mutagénne ani karcinogénny účinky vysokých dávok vitamínu C.
d) reprodukčná toxikológia
Štúdie denných dávok do 1000 mg/kg telesnej hmotnosti u dvoch zvieracích druhov nezistili fetálnu toxicitu. Askorbát prechádza do materského mlieka a prestupuje placentárnou bariérou.
6. FARMACEUTICKÉ INFORMÁCIE
6.1 Zoznam pomocných látok
Hydrogenuhličitan sodný, voda na injekciu.
6.2 Inkompatibility
Kyselina askorbová má vysoký redox potenciál. Jej chemická kompatibilita ako aj ostatné účinky solubility v prítomnosti ostatných liekov preto treba testovať, ak je potrebné súbežné podávanie liekov.
6.3 Čas použiteľnosti
24 mesiacov
Liek nepoužívajte po uplynutí času použiteľnosti, ktorý je vyznačený na obale.
6.4 Špeciálne upozornenia na uchovávanie
Uchovávajte pri teplote do 20 °C, v pôvodnom obale.
Chráňte pred svetlom.
6.5 Druh obalu a obsah balenia
Hnedá sklenená injekčná liekovka (hydrolytická trieda I, Ph. Eur) s chlórbutylovým gumovým uzáverom, písomná informácia pre používateľov, papierová škatuľa.
Veľkosť balenia: 50 ml injekčná liekovka
20 x 50 ml injekčná liekovka
Nie všetky veľkosti balenia musia byť uvedené na trh.
6.6 Špeciálne opatrenia na likvidáciu
Roztok na injekciu neobsahuje žiadne konzervačné látky, a preto je určený na jednorazové použitie. Roztok sa musí použiť ihneď po otvorení liekovky. Nespotrebovaný roztok sa musí odstrániť.
7. DRŽITEĽ ROZHODNUTIA O REGISTRÁCII
Herb-Pharma SK, s.r.o.
Veľké Ludince, Slovenská republika
8. REGISTRAČNÉ ČÍSLO
86/0270/10-S
9. DÁTUM PRVEJ REGISTRÁCIE / PREDĹŽENIA REGISTRÁCIE
10. DÁTUM REVÍZIE TEXTU
Máj 2010