, ako užijete Nurofen Expres 400 mg
3. Ako užívaťNurofen Expres 400 mg
4. Možné vedľajšie účinky
5 Ako uchovávať Nurofen Expres 400 mg
6. Obsah balenia a ďalšie informácie
1. Čo je Nurofen Expres 400 mg a na čo sa používaNurofen Expres 400 mg obsahuje 400 mg ibuprofenu vo forme dihydrátu sodnej soli ibuprofenu.
Nurofen Expres 400 mg patrí medzi lieky označované ako analgetiká, antipyretiká a nesteroidné antireumatiká (NSAIDs). Tieto lieky ovplyvňujú odpoveď organizmu na bolesť, zápal a teplotu.
Nurofen Expres 400 mg sa užíva:- pri bolesti hlavy, chrbta, menštruačnej bolesti, bolesti zubov, neuralgii a migréne, pri bolesti svalov a kĺbov a bolesti po operácii;
- na potlačenie príznakov chrípky a nachladnutia a na zníženie horúčky.
2. Čo potrebujete vedieť predtým, ako užijete Nurofen Expres 400 mgNeužívajte Nurofen Expres 400 mg:- ak ste alergický na ibuprofen alebo na ktorúkoľvek z ďalších zložiek lieku Nurofen Expres 400 mg (uvedených v časti 6);
- ak ste alergický na kyselinu acetylsalicylovú alebo iné lieky proti bolesti;
- ak ste niekedy mali žalúdočný vred, perforáciu alebo krvácanie do žalúdka;
- ak máte závažné ochorenie pečene, obličiek alebo srdca.
Liek nepodávajte deťom do 12 rokov.
Upozornenia a opatrenia:Buďte zvlášť opatrný pri užívaní lieku Nurofen Expres 400 mg:- ak máte vysoký krvný tlak;
- ak ste niekedy mali astmu;
- ak máte ochorenie pečene, srdca alebo čriev;
- ak máte systémový lupus erythematosus (SLE), čo je ochorenie imunitného systému, ktoré spôsobuje bolesti kĺbov, kožné zmeny a zasahuje i ďalšie časti tela;
- ak Vám bolo povedané, že smiete prijímať v potrave len obmedzené množstvo sodíka;
- u dehydratovaných detí a dospievajúcich existuje riziko poškodenia obličiek.
Iné lieky a Nurofen Expres 400 mg:Ak teraz užívate alebo ste v poslednom čase užívali či práve budete užívať
ďalšie lieky, povedzte to svojmu lekárovi alebo lekárnikovi.
Neužívajte tento liek, ak už užívate iný liek zo skupiny NSAIDs (vrátane inhibítorov COX-2, ako je celekoxib alebo etorikoxib) alebo akýkoľvek iný liek proti bolesti vrátane kyseliny acetylsalicylovej (ak sa užíva ako liek proti bolesti).
Zvlášť je nevyhnutné informovať lekára, ak užívate:
- nízke dávky kyseliny acetylsalicylovej;
- lieky proti vysokému krvnému tlaku alebo močopudné lieky (diuretiká);
- lieky znižujúce zrážavosť krvi (antikoagulanciá, protidoštičkové lieky);
- kortikosteroidy ako prednizolón alebo dexametazón;
- lieky obsahujúce:
§ metotrexát
(liečivo obsiahnuté v liekoch proti rakovine);
§ lítium (liečivo obsiahnuté v liekoch proti depresii);
§ zidovudín (liečivo obsiahnuté v liekoch proti HIV infekcii).
Čomu by ste sa mali vyhnúť, ak budete užívať tento liek:
Niektoré lieky, ako sú antikoagulanciá (proti zrážaniu krvi, napr. kyselina acetylsalicylová, warfarín, tiklopidín), niektoré lieky proti vysokému krvnému tlaku (ACE inhibítory, napr. kaptopril, blokátory betareceptorov, antagonisty angiotenzínu II), a dokonca aj niektoré iné lieky môžu ovplyvniť alebo byť ovplyvnené liečbou ibuprofenom. Preto sa vždy poraďte s lekárom skôr, ako začnete užívať ibuprofen s inými liekmi.
Tehotenstvo, dojčenie a plodnosť:Neužívajte tento liek, ak ste v posledných troch mesiacoch tehotenstva. Ak ste v prvých šiestich mesiacoch tehotenstva alebo dojčíte, poraďte sa pred užitím lieku s lekárom.
Ibuprofen patrí k liečivám, ktoré môžu ovplyvňovať plodnosť u žien:
- plodnosť sa vráti k normálnemu stavu po ukončení užívania lieku;
- pokiaľ je ibuprofen užívaný príležitostne, je nepravdepodobné, že by znižoval Vašu šancu otehotnieť;
- napriek tomu, pokiaľ máte problémy s otehotnením, informujte svojho lekára skôr, ako začnete ibuprofen užívať.
Nurofen Expres 400 mg obsahuje sacharózu:Ak Vám Váš lekár povedal, že neznášate niektoré cukry, kontaktujte ho pred užitím tohto lieku.
3. Ako užívať Nurofen Expres 400 mgVždy užívajte tento liek presne tak, ako je to uvedené v tejto písomnej informácii pre používateľa alebo ako Vám povedal Váš lekár alebo lekárnik. Ak si nie ste niečím istý, overte si to u svojho lekára alebo lekárnika.
Nurofen Expres 400 mg je určený dospelým a deťom od 12 rokov.
Jednorazovo užite 1 tabletu a zapite ju vodou. Ak je to nevyhnutné, môžete užívať 1 tabletu s odstupom najmenej 4 hodiny. Neužívajte viac ako 3 tablety počas 24 hodín.
Liek nepodávajte deťom do 12 rokov.
Nurofen Expres 400 mgje určený len na krátkodobé užívanie.Užívajte čo najnižšie možné dávky počas čo najkratšieho obdobia, ktoré je potrebné na potlačenie príznakov ochorenia. Tým znížite pravdepodobnosť výskytu vedľajších účinkov.
Ak sa Vaše príznaky nezlepšia alebo sa dokonca zhoršia alebo ak sa objavia niektoré ďalšie príznaky, povedzte to svojmu lekárovi alebo lekárnikovi.
Ak je u dospievajúcich potrebné užívať tento liečivý prípravok dlhšie ako 3 dni alebo ak sa príznaky ochorenia zhoršia, je potrebné vyhľadať lekára.
Ak ste dospelý, neužívajte Nurofen Expres 400 mg dlhšie ako 7 dní bez konzultácie s lekárom.
Ak užijete viac liekuNurofen Expres 400 mg, ako máte:Vyhľadajte okamžite lekára, lekárnika alebo najbližšiu nemocnicu vo Vašom okolí.
Ak máte akékoľvek ďalšie otázky týkajúce sa použitia tohto lieku, opýtajte sa svojho lekára alebo lekárnika.
4. Možné vedľajšie účinkyTak ako všetky lieky, aj tento liek môže spôsobovať vedľajšie účinky, hoci sa neprejavia u každého.
Vedľajšie účinky sa nemusia objaviť u všetkých pacientov, u starších ľudí je naopak pravdepodobnosť ich výskytu omnoho vyššia.
Môžu sa vyskytnúť nasledujúce vedľajšie účinky:
Alergické reakcie:- astma, nevysvetliteľný sipot alebo dýchavica;
- opuch tváre alebo jazyka;
- kožné reakcie (vrátane vyrážky a svrbenia), ktoré môžu byť niekedy závažné, sprevádzané vznikom pľuzgierov a odlupovaním kože;
- kolaps.
Poruchy žalúdočnočrevného traktu:- žalúdočná nevoľnosť alebo bolesť, tráviace problémy, žalúdočný vred;
- vracanie krvi alebo hnedých kúskov (vzhľad piesku alebo kávových zŕn);
- čierno sfarbená, hlienovitá stolica;
- zhoršenie existujúceho črevného ochorenia (ulcerózna kolitída, Crohnova choroba);
- hnačka, plynatosť alebo zápcha.
Poruchy krvi a lymfatického systému:'
ktoré môžu spôsobiť:
- nevysvetliteľné alebo neobvyklé podliatiny alebo krvácanie;
- vysokú teplotu, bolesť hrdla alebo vriedky v ústach;
- výrazné zblednutie kože alebo vyčerpanie.
Poruchy pečene a žlčových ciest:- zožltnutie kože alebo očí (žltačka) prípadne bielo sfarbená stolica a tmavý moč.
Poruchy obličiek a močových ciest:- zadržiavanie moču alebo naopak zvýšené močenie, zakalený moč alebo krv v moči;
- bolesti chrbtice alebo opuchy (zvlášť nôh).
Poruchy nervového systému:- bolesti hlavy, stuhnutie šije, pocit zmätenosti alebo dezorientácie alebo bolesti ako pri prudkom oslnení svetlom.
Ak sa u Vás vyskytne niektorý s vyššie uvedených vedľajších účinkov, prerušte okamžite užívanie lieku a vyhľadajte lekára.
Hlásenie vedľajších účinkov:Ak sa u Vás vyskytne akýkoľvek vedľajší účinok, obráťte sa na svojho lekára alebo lekárnika. To sa týka aj akýchkoľvek vedľajších účinkov, ktoré nie sú uvedené v tejto písomnej informácii pre používateľa. Vedľajšie účinky môžete hlásiť aj priamo prostredníctvom národného systému hlásenia uvedeného v
Prílohe V. Hlásením vedľajších účinkov môžete prispieť k získaniu ďalších informácií o bezpečnosti tohto lieku.
5. Ako uchovávať Nurofen Expres 400 mgTento liek uchovávajte mimo dohľadu a dosahu detí.
Tento liek nevyžaduje žiadne zvláštne podmienky na uchovávanie.
Nepoužívajte tento liek po dátume exspirácie, ktorý je uvedený na obale. Dátum exspirácie sa vzťahuje na posledný deň v danom mesiaci.
Lieky sa nesmú likvidovať odpadovou vodou alebo domovým odpadom. Nepoužitý liek vráťte do lekárne. Tieto opatrenia pomôžu chrániť životné prostredie.
6. Obsah balenia a ďalšie informácieČo Nurofen Expres 400 mg obsahuje:-
Liečivo je ibuprofenum natricum dihydricum (dihydrát sodnej soli ibuprofenu) 512 mg, čo zodpovedá 400 mg ibuprofenum (ibuprofenu).
-
Ďalšie zložky sú sodná soľ kroskarmelózy, xylitol, mikrokryštalická celulóza, magnéziumstearát, koloidný oxid kremičitý bezvodý, sodná soľ karmelózy, mastenec, arabská guma, sacharóza, oxid titaničitý E 171, makrogol 6000, červený atrament, čistená voda.
Ako Nurofen Expres 400 mgvyzerá a veľkosť balenia: Tablety sú biele až takmer biele, okrúhle, obojstranne vypuklé, s červeným nápisom na jednej strane.
Liek je balený v PVC/PVdC/Al blistri.
Veľkosť balenia: 6, 12, 24 a 48 obalených tabliet.
Na trh nemusia byť uvedené všetky veľkosti balenia.
Držiteľ rozhodnutia o registrácii:Reckitt Benckiser Healthcare International Ltd.
Bath Road 103-105
Slough, SL1 3UH
Veľká Británia
Výrobca:Reckitt Benckiser Healthcare International Ltd.
Nottingham
Veľká Británia
Ak potrebujete akúkoľvek informáciu o tomto lieku, kontaktujte, prosím, miestneho zástupcu držiteľa rozhodnutia o registrácii:Reckitt Benckiser (Czech Republic) spol. s r.o.
Atrium Flora, Budova C
Vinohradská 2828/151
130 00 Praha 3
Tel: +420 227 110 141
Táto písomná informácia pre používateľa bola naposledy aktualizovaná v apríli 2014.