Horúčka- ktorý liek je pre Vás vhodný

Horúčka, zvýšená teplota teľa prekvapí často nejedného z nás. Horúčka sama nie je ochorenie, je príznakom ochorenia. Cieľom terapie, nie je znížiť horúčku ale zlepšiť celkový zdravotný stav pacienta.

Ktoré antipyretikum (liečivo znižujúce zvýšenú telesnú teplotu) je vhodné?

Pri liečbe horúčky siahame najviac po troch liečivách, paracetamol, kyselina acetylsalicylová a ibuprofen.

Paracetamol

Obľúbené liečivo, ktoré je vhodné pre pacientov trpiacich diabetom mellitus (cukrovkou), tehotné ženy v treťom trimestri tehotenstva. Je dostupný vo viacerých liekových formách, Paralen 500, MEDIPYRIN 500 tablety. Pre deti od 14 kg vo forme čapíkov, Panadol Baby, pre deti od 1. roku života vo forme sirupu, PARALEN SUS.

Pri užívaní paracetamolu je veľmi dôležité zachovať správne dávkovanie, u dospelých nesmie byť denná dávka vyššia ako 6 gramov. Užívať by sa mal s časovým odstupom minimálne 4 hodiny. U detí 6 hodín. Pri prekročení dávky môže dôjsť k závažnému poškodeniu pečene.

Paracetamol sa nachádza vo viacerých liekoch v kombinácií s iným liečivom. Sú to najmä horúce nápoje COLDREX, THERAFLU. Tieto lieky obsahujú okrem antipyretika aj iní liečivé, najčastejšie sú v kombinácií s dekongescenciami, ktoré znižujú opuch sliznice nosa a antihistaminikami.

Ak užívate paracetamol vo forme tabliet, nekombinujte to s liečivami taktiež obsahujúcimi paracetamol, napríklad vyššie spomenuté horúce nápoje. Taktiež je dôležité si uvedomiť, že požitie alkoholu a paracetamolu je veľmi nebezpečná kombinácia, ktorá môže poškodiť vašu pečeň.

Kyselina acetylsalicylová

Kyselina acetylsalicylová je jedno z najdlhšie používaných liečiv. Jej užívanie sa neodporúča pacientom mladším ako 15 rokov z dôvodu možného rizika vzniku Reyovho syndrómu. Kyselinu acetylsalicylovú nesmú užívať tehotné v treťom trimestri tehotenstva.

Kyselina acetysalicylová nie je vhodná pre pacientov, ktorí trpia astmou, žalúdočnými vredmi, krvácavými stavmi, zlyhaniami obličiek, pečene, závažnými srdcovými arytmiami.

Kyseline acetylsalicylovej by sa tiež mali vyhýbať pacienti s diabetom mellitus užívajúcimi deriváty sulfonylurey, pretože kyselina acetylsalicylová pri vysokých dávkach zvyšuje hypoglykemický účinok.

Pacientom, ktorí užívajú antikoagulanciá ako napríklad warfarín môže užívanie kyseliny acetylsalicylovej spôsobiť riziko zvýšeného krvácania.

Kyselina acetylsalicylová je dostupná vo forme tabliet ASPIRIN 500 mg alebo ACYLPYRIN 500 mg.

Ibuprofen

Liečivo, ktoré patrí medzi nesteroidné protizápalové látky. Nie je vhodný pre pacientov, ktorí majú peptický vred alebo trpia gastrointestinálnym krvávaním. V treťom trimestri tehotenstva je kontraindikovaný. Pre deti staršie ako 6 rokov a dospelých je dostupný v tabletách, IBALGIN 200, IBALGIN 400, BRUFEN 400, granulátoch BRUFEN 400. Pre deti od 3 mesiacov a dojčatá je dostupný vo forme sirupov, NUROFEN pre deti Jahoda.

Pri terapii horúčky je dôležité nezábudať aj na nefarmakologickú liečbu. To znamená, oddychovať, piť dostatočné množstvo tekutín, čajovín, najlepšie z lipy alebo rimbaby. Studená sprcha nie je vhodná pretože vyvoláva vazokonstrikciu, vhodné je jemné ovlažovanie. 
05 marca 2020
Diskusia k článku (0 príspevky)
Váš názor:
Vaše meno alebo prezývka:
Vložte overovací kód ako ho vidíte na obrázku (na veľkosti písma nezáleží):
Vybrané lieky
Nevybrali ste žiadny liek.
vyber
LiekInfo.sk používa súbory „cookie“ na zlepšenie používateľského komfortu. Pokračovaním vyjadrujete svoj súhlas s používaním našich súborov „cookie“.