Osteoporóza - ochorenie látkovej výmeny kostného tkaniva

Osteoporóza je ochorenie látkovej výmeny kostného tkaniva, pričom dochádza k ubúdaniu kostného tkaniva a zmene architektúry kostí. Táto zmena môže viesť k jednej z najdôležitejších komplikácií osteoporózy, a to zlomenine.

Príčiny vzniku

Príčina vzniku nie je úplne jasná. V literatúre sa môžeme dočítať, že toto ochorenie je z 2/3 podmienené geneticky. Avšak jeho vznik a rozvoj môžeme výrazne ovplyvniť. A to príjimaním látok, a to najmä vápnik, fosfor a vitamín D.

Taktiež je dôležitá dostatočná pohybová aktivita, ktorá vedie k udržiavaniu správnej rovnováhy medzi tvorbou a úbytkom kostného tkaniva, keďže toto tkanivo je živé a prebieha v ňom tvorba, najmä v mladšom veku a úbytok, vo veku vyššom.

Medzi ďalľšie príčíny patria ochorenie žliaz s vnútornou sekréciou, a to štítna žlaza a nadobličky, ochorenia tráviaceho traktu, pečene, obličiek, zápalové reumatické ochorenia.

Typy osteoporózy

Môžeme rozdeliť medzi dva základné typy, a to primárna osteoporóza, ktorú zahŕňa postmenopauzálna osteoporóza, ktorá vzniká v dôsledku zníženej produkcie pohlavného hormónu u žien- estrogénu, ktorého znížena tvorba je spojená so zvýšeným odbúrávaním kostného tkaniva. Druhým typom je osteoporóza senilná, ktorá je spôsobená so zníženou novotvorbou kostí. Postihuje ľudí vo vyššom veku.  Sekundárna osteoporóza vzniká v dôsledku iných ochorení alebo dokonca pri ich liečbe.

Dôsledok osteoporózy

Zlomenina!

Aj keď sa pri osteoporóze môže zlomiť ktorákoľvek kosť, najčastejšie to býva zlomenina kosti predlaktia, stavce, a horný koniec stehennej kosti. K týmto zlomeninám nedochádza pri veľkých nehodách, ale práve naopak pri malých úrazoch.

Diagnostika

Diagnostika sa skladá z nasledujúcich procesov, a to najmä denzitometria a vyhodnotenie laboratórnych ukazovateľov aktivity procesu.

Denzitometria nebolí!

Denzitometria je vyšetrenie na zistenie hustoty kostného tkaniva. Je založené na absorpcii rontgenových lúčov prechodom kostného tkaniva. Meria sa hustota kostného tkaniva najmä v oblastiach, ktoré bývajú najčastejšie postihnuté zlomeninou. Výsledkom nie je snímok, ale číslo (T skóre) , na základe, ktorého môžeme pacianta zaradiť do jednej z troch skupín a to:

                      Klasifikácia

  Ženy po menopauze, muži nad 65 rokov

 norma

  T skóre viac ako -1

 ospeopénia (predstupeň osteoporózy)

  T skóre od -1 do - 2,5

 osteoporóza

  T skóre menej ako - 2,5

 

Keďže denzitometria je drahé vyšetrenie, vykonáva sa na základe indikácie zvolenej lekárom, v prípade ak sú prítomné rizikové faktory (predčasná menopauza,dolhodobá liečba kortikoidmi), zlomeniny kostí, ktoré sme uviedli vyššie, dôkaz osteopénie, strata výšky, spôsobená zakrivením chrbtice.

Biochemické vyšetrenia

Potrebné sú najmä biochemické vyšetrenia krvi a moču. Zamerané na metabolizmus vápnika a fosforu, a samozrejme aj na tvorbu a odbúravanie kostnej hmoty. Vo väčšine prípadov je však dôležitá aj prítomnosť pečeňových a obličkových testov.

Prevencia

Prevenciu osteoporózy môžeme rozdeliť do 3 základných skupín:

Primárna prevencia

Ide o obdobie rastu kosti, ktoré prebieha v detstve a rannej dospelosti. Dôležité je najmä správne držanie tela, dostatočné zaťažovanie kostí. Správny príjem vápnika a bielkovín v potrave. Dostatočný príjem vitamínu C a D.

Sekundárna prevencia

Prebieha v období dospelosti, u žien tiež v období menopauzy. Cieľom je spomaliť stratu kostnej hmoty, a to správnou výživou, dostatočným pohybom a u žien hormonálnou substitučnou liečbou.

Terciárna prevencia

Prebieha najmä vo vyššom veku pacientov, u ktorých bola diagnostikovaná osteoporóza. Jedná sa najmä o liečbu zlomenín, a minimalizovaniu rizika vzniku ďalších.

Liečba

Pri liečbe osteoporózy sa používa niekoľko skupín liekov. Hlavným cieľom liečby je znížiť riziko vzniku zlomenín. Lieky určené na liečbu osteoporózy môžeme rozdeliť do troch skupín a to:

 Antiresorpčné(potlačujúce odbúravanie kostí)

       bifosfonáty, kalcitonín, SERMs

 Osteoformačné (stimulujúce novotvorbu    kostí)

       parathormón, teriparatid

 S duálnym účinkom

       stroncium ranelát

 

Na záver môžeme zhrnúť, že prevencia i liečba osteoporózy má zahŕňať najmä dostatočný denný príjem vápnika a vitamínu D, správnu pohybovú aktivitu a rehabilitáciu. 

05 marca 2016
Diskusia k článku (1)
Alinka 9.3.2016 Reagovať
Pred 10 rokmi (38-ročná) som mala komplikovaný pôrod a museli mi odobrať vaječníky a maternicu. Neužívam ani som neužívala žiadne hormóny. Môžem mať z toho dôvodu osteoporózu. Mám problémy s chrbticou - kyfóza. Mala som výšku 164 cm, teraz mám 160 cm.
Váš názor:
Vaše meno alebo prezývka:
Vložte overovací kód ako ho vidíte na obrázku (na veľkosti písma nezáleží):
Vybrané lieky
Nevybrali ste žiadny liek.
vyber
LiekInfo.sk používa súbory „cookie“ na zlepšenie používateľského komfortu. Pokračovaním vyjadrujete svoj súhlas s používaním našich súborov „cookie“.