Niektoré lieky proti bolesti bez lekárskeho predpisu môžu byť veľmi nebezpečné

Väčšina ľudí si neuvedomuje nebezpečnosť užívania liekov bez predpisu. Štúdia  z časopisu American Journal of Preventive Medicine (2011, 40: 585 - 92) ukazuje, že kúpu liekov bez receptu si ľudia vysvetľujú slovami: "Keď na nákup lieku nepotrebujem recept, tak je tento liek celkom bezpečný. "

Odborníci ale poukazujú na to, že účinná látka niektorých voľno predajných liekov, ktoré sa používajú na potlačenie bolesti a kašľa a tiež na zníženie teploty, môže byť veľmi nebezpečná, dokonca smrteľná, pokiaľ sa ňou konzument predávkuje.

Napr. požitie veľkého množstva paracetamolu môže spôsobiť vážny, život ohrozujúci  stav s poruchou funkcie pečene.

Účinná látka  Paracetamol  je obsiahnutá vo veľkom počte liekov voľne predávaných bez receptu - od liekov proti bolesti a na zníženie teploty až po sirupy proti kašľu. Rastie počet odborníkov, ktorí sa zhodujú, že všetky liečivé prípravky, ktoré obsahujú paracetamol, by mali byť označené varovným znakom, pretože sa jedná o potencionálne  nebezpečný liek.

23 júla 2014
Diskusia k článku (4)
Ursulka 5.1.2023 Reagovať
Uzivala som velmi casto na bolest rozne lieky proti bolesti.Naozaj rozne a casto.Ako 63 rocna som nahle,necakane dostala porazku.Dostala som sa z nej,odvtedy ako memento,aj ked mam nejaku bolest,uz ziaden liek proti bolesti neberiem a riesim to "zdrojmi z prirody".Roznymi bylikami,cajikmi...Az ked je bolest
velka,napr.zubu,dam si manajvys raz denne 1 paralen.Aj to s obavami...
Zavislosť na heroíne 3.11.2022 Reagovať
Dobrý článok.som závislý na heroíne,chodím psychiatrovi za účelom že chcem skončiť s heroínom,dávam si oredpisovať lieky s obsahom opiátov, aj keď sa snažím ako chcem, vyržím tak maximálne dva ž tri dni a zasa si utekám vybaviť heroín.Keď ho neviem zohnať, tieto lieky si dávam ako lentilky.Raz som sa zobudil zavracaný, s penou v ústach a nevedel som 4 dni pohnúť so zápestím. Mesiac som neudržal v ruke ani pohár s vodou,2 mesiace som chodil na rehabilitácie.Buďte opatrný s liekmy. Nieje to sranda
majuska 22.7.2018 Reagovať
tento clanok o liekov je velmi dolezity pre ludi ktory uzivaju viac liekov proti bolesti .je lepsie ked si pacient precita informaciu ako ma uzivat lieky.
majuska 22.7.2018 Reagovať
neposkodi tento liek ine casti organov v tele
Váš názor:
Vaše meno alebo prezývka:
Vložte overovací kód ako ho vidíte na obrázku (na veľkosti písma nezáleží):
Vybrané lieky
Nevybrali ste žiadny liek.
vyber
LiekInfo.sk používa súbory „cookie“ na zlepšenie používateľského komfortu. Pokračovaním vyjadrujete svoj súhlas s používaním našich súborov „cookie“.