Nepredávkujte sa liekmi proti bolesti

Striedanie jarného a letného počasia sa môže veľmi ľahko podpísať na vašej oslabenej imunite. Raz je teplo, slnečno, po mráčiku ani stopy, potom zas chladno, daždivo, so studeným vetrom. Veľa ľudí v tomto období chytí napríklad taká horúčka. Že doma máte dostatok liekov a poradíte si sami? A viete, že sa nimi môžete aj predávkovať?

Keď dostaneme horúčku, obvykle siahneme po voľnopredajných liekoch, ktoré obsahujú účinnú látku paracetamol. Má analgetické a antipyretické účinky, teda tlmí a odstraňuje bolesť plus znižuje telesnú teplotu. Okrem liečivých účinkov má aj tie nežiaduce – je hepatotoxický a vo vyšších dávkach môže vyvolať zlyhanie pečene. Nestáva sa to často, no môže sa stať. Mnoho ľudí si totiž myslí, že ak užijú tabletku, môžu ju zapiť horúcim nápojom na nachladnutie či horúčku a pokiaľ neprichádza úľava, pridajú ďalšie a ďalšie lieky, pričom všetky obsahujú rovnakú látku – paracetamol.

Rozoznajte príznaky predávkovania

včasné: nechutenstvo, nevoľnosť, dávenie, bolesti brucha, potenie

po 24 – 48 hodinách: poruchy zrážania krvi, poruchy obličkových funkcií

po 48 – 96 hodinách: žltačka, zväčšenie pečene, krvácanie, pokles hladiny cukru v krvi

Pri zistení predávkovania paracetamolom okamžite predávkovaného človeka prevezte do nemocnice alebo zavolajte záchrannú zdravotnú službu.

Čítajte príbalový leták

Ako už podnadpis naznačuje, je potrebné, aby ste si vždy, pri každom lieku, ktorý idete užiť, prečítali príbalový informačný leták, na ktorom nájdete všetky potrebné informácie o účinných látkach, ale tiež o nežiaducich účinkoch, upozornenia a odporúčané dávkovanie. Ak si niečím nie ste istý, nezdráhajte sa zdvihnúť telefón a zavolať do lekárne, prípadne sa tam ísť spýtať osobne, ak vládzete.

Lieky s obsahom účinnej látky paracetamol registrované v SR  uvádzame tu: http://www.liekinfo.sk/lieky.aspx?FindDrugs=Substance=Paracetamol​

 

30 mája 2015
Diskusia k článku (0 príspevky)
Váš názor:
Vaše meno alebo prezývka:
Vložte overovací kód ako ho vidíte na obrázku (na veľkosti písma nezáleží):
Vybrané lieky
Nevybrali ste žiadny liek.
vyber
LiekInfo.sk používa súbory „cookie“ na zlepšenie používateľského komfortu. Pokračovaním vyjadrujete svoj súhlas s používaním našich súborov „cookie“.