ed / krvácanie (dva alebo viac prípadov potvrdeného vredu alebo krvácania);
- závažné zlyhávanie srdca (pozri časť 4.4);
- závažné zlyhávanie pečene alebo obličiek;
- posledný trimester gravidity (pozri časť 4.6).
4.4 Osobitné upozornenia a opatrenia pri používaníNežiaduce účinky sa môžu minimalizovať použitím najmenšej účinnej dávky počas najkratšieho obdobia, ktoré je potrebné na kontrolu symptómov (pozri Gastrointestinálne a Kardiovaskulárne reakcie nižšie).
Starší pacienti majú zvýšenú frekvenciu výskytu nežiaducich účinkov spôsobených užívaním NSAIDs, najmä gastrointestinálneho krvácania a perforácie, ktoré môžu byť fatálne (pozri časť 4.2).
Iné NSAIDsNurofen 400 mg sa nesmie podávať súčasne s iným NSAID vrátane selektívnych inhibítorov cyklooxygenázy 2 (pozri časť 4.5).
Gastrointestinálne reakcieNSAIDs sa majú podávať s opatrnosťou u pacientov s anamnézou gastrointestinálnych ochorení (ulcerózna kolitída, Crohnova choroba), pretože by mohlo dôjsť k exacerbácii týchto ochorení (pozri časť 4.8).
Gastrointestinálne krvácanie, ulcerácia a perforácia, ktoré môžu byť smrteľné, sú popísané u všetkých NSAIDs a môžu sa vyskytnúť kedykoľvek počas liečby, a to s alebo bez varovných príznakov alebo predchádzajúcej anamnézy závažných gastrointestinálnych príhod.
Riziko gastrointestinálneho krvácania, ulcerácie a perforácie sa zvyšuje so zvyšujúcou sa dávkou NSAIDs, u pacientov s anamnézou vredovej choroby, obzvlášť ak bola komplikovaná s krvácaním alebo perforáciou (pozri časť 4.3) a u starších pacientov. U takýchto pacientov treba začať liečbu s najnižšou možnou dávkou.
U týchto pacientov a tiež u pacientov vyžadujúcich súčasnú liečbu nízkymi dávkami kyseliny acetylsalicylovej alebo iných liekov zvyšujúcich gastrointestinálne riziko (pozri ďalej a časť 4.5) sa má zvážiť súčasné podávanie protektívnej liečby (napr. mizoprostol alebo inhibítory protónovej pumpy).
Zvýšená opatrnosť je potrebná u pacientov liečených súčasne liekmi, ktoré môžu zvyšovať riziko ulcerácie alebo krvácania, ako sú perorálne kortikosteroidy, antikoagulanciá ako warfarín, SSRI alebo antiagregačné lieky ako kyselina acetylsalicylová (pozri časť 4.5).
Pacienti s anamnézou gastrointestinálnej toxicity, najmä starší pacienti, majú informovať lekára o akýchkoľvek nezvyčajných abdominálnych príznakoch (najmä o gastrointestinálnom krvácaní) obzvlášť na začiatku liečby.
Ak sa u pacienta liečeného liekom Nurofen 400 mg objaví gastrointestinálne krvácanie alebo ulcerácia, liek musí byť vysadený.
Kardiovaskulárne a cerebrovaskulárne reakciePred začatím liečby u pacientov s hypertenziou a/alebo zlyhávaním srdca je potrebná opatrnosť (konzultácia s lekárom alebo lekárnikom), pretože v súvislosti s liečbou NSAIDs boli hlásené retencia tekutín, hypertenzia a edémy.
Údaje z klinických a epidemiologických štúdií poukazujú na možnosť, že užívanie ibuprofenu, obzvlášť liečba vysokými dávkami (2 400 mg/deň) a dlhodobá liečba, môže byť spojené s malým zvýšením rizika arteriálnych trombotických príhod (napr. infarkt myokardu alebo mozgová príhoda). Vo všeobecnosti, dostupné epidemiologické údaje nenasvedčujú zvýšenému riziku infarktu myokardu pri nízkych dávkach ibuprofenu (£ 1 200 mg denne).
Respiračné reakcieU pacientov s alergickým ochorením alebo bronchiálnou astmou i v anamnéze, môže dôjsť k exacerbácii bronchospasmu.
Kožné reakcieV súvislosti s liečbou NSAIDs boli veľmi zriedkavo hlásené závažné kožné reakcie, a to exfoliatívna dermatitída, Stevensov-Johnsonov syndróm a toxická epidermálna nekrolýza, niektoré z nich fatálne. Zdá sa, že najvyššie riziko je na začiatku liečby; väčšina z nich sa objavila v prvom mesiaci liečby.
Nurofen 400 mg má byť vysadený pri prvom výskyte kožných vyrážok, mukóznych lézií alebo iných prejavov hypersenzitivity.
Zvláštna opatrnosť je potrebná u pacientov- so systémovým lupus erythematosus (SLE) a so zmiešanou chorobou väzivových tkanív vzhľadom na zvýšené riziko aseptickej meningitídy (pozri časť 4.8);
- so zníženou funkciou obličiek, pretože funkcia obličiek sa môže zhoršiť (pozri časti 4.3 a 4.8); u dehydratovaných detí a dospievajúcich existuje riziko poškodenia obličiek;
- s dysfunkciou pečene (pozri časti 4.3 a 4.8).
Tento liek obsahuje 232,2 mg (0,68 mmol) sacharózy v jednej tablete. Pacienti so zriedkavými dedičnými problémami intolerancie fruktózy, glukózo-galaktózovej malabsorpcii alebo deficiencitu sacharázy a izomaltázy nesmú tento liek užívať.
Tento liek obsahuje 25,1 mg (1,09 mmol) sodíka v jednej tablete. Má sa to vziať do úvahy u pacientov so zníženou funkciou obličiek alebo na diéte s kontrolovaným obsahom sodíka.
4.5 Liekové a iné interakcieIbuprofen sa nemá užívať v kombinácii s: -
kyselinou acetylsalicylovou: existuje zvýšené riziko výskytu nežiaducich účinkov (pozri časť 4.4); výnimkou sú situácie, kedy nízke dávky neprevyšujúce 75 mg denne predpíše lekár;
-
inými NSAIDs vrátane selektívnych inhibítorov cyklooxygenázy 2: užívanie dvoch alebo viacerých NSAIDs môže zvýšiť riziko výskytu nežiaducich účinkov (pozri časť 4.4).
Ibuprofen sa musí podávať s opatrnosťou v kombinácii s: -
kortikosteroidmi: pri súčasnom podávaní existuje zvýšené riziko vzniku gastrointestinálnych vredov a/alebo krvácania (pozri časť 4.4);
-
antihypertenzívami (ACE inhibítory a antagonisty angiotenzínu II) a diuretikami: NSAIDs môžu účinky týchto liekov znižovať; u niektorých pacientov s poškodenou funkciou obličiek (napr. dehydratovaní alebo starší pacienti s poškodenou funkciou obličiek) môže súbežné podávanie ACE inhibítorov alebo antagonistov angiotenzínu II a inhibítorov cyklooxygenázy spôsobiť zhoršenie funkcie obličiek vrátane, zvyčajne reverzibilného, akútneho zlyhania obličiek (tieto interakcie je potrebné vziať do úvahy aj pri konkomitantnej liečbe týchto liekov a koxibov); zvýšená opatrnosť je potrebná u starších pacientov; pacienti majú byť adekvátne hydratovaní a po začatí terapie a v pravidelných intervaloch potom sa má zvážiť monitoring renálnych funkcií; diuretiká a ACE inhibítory môžu zvyšovať nefrotoxicitu NSAIDs;
-
antikoagulačnými liekmi: NSAIDs môžu zvyšovať účinok antikoagulačných liekov, ako je warfarín (pozri časť 4.4);
-
antiagregačnými liekmi a selektívnymi inhibítormi spätného vychytávania serotonínu (SSRI): zvýšené riziko gastrointestinálneho krvácania (pozri časť 4.4);
-
srdcovými glykozidmi: NSAIDs môžu exacerbovať zlyhanie srdca, redukovať glomerulárnu filtráciu a zvyšovať hladiny glykozidov v plazme;
-
lítiom: existujú dôkazy o zvýšení plazmatickej hladiny lítia;
-
metotrexátom: môže dôjsť k zvýšeniu plazmatickej hladiny metotrexátu;
-
cyklosporínom: zvýšené riziko nefrotoxicity;
-
mifepristonom: NSAIDs sa nemajú podávať 8 – 12 dní po podaní mifepristonu, pretože NSAIDs môžu znižovať účinok mifepristonu;
-
takrolimusom: môže dôjsť ku zvýšeniu rizika nefrotoxicity pri súbežnom podávaní s NSAIDs;
-
zidovudínom: pri súbežnom podávaní je zvýšené riziko hematologickej toxicity; existujú dôkazy o zvýšenom vzniku hematróz a hematómov u HIV pozitívnych hemofilikov užívajúcich kombinovanú liečbu s ibuprofenom a zidovudínom;
-
chinolónovými antibiotikami: štúdie na zvieratách indikujú, že NSAIDs môžu zvyšovať riziko kŕčov asociované s chinolónovými antibiotikami.
Experimentálne údaje naznačujú, že ibuprofen môže inhibovať účinok nízkej dávky kyseliny acetylsalicylovej na agregáciu doštičiek, keď sa podávajú súčasne. Avšak limitácie týchto údajov a neistoty extrapolácie údajov
ex vivo na klinickú situáciu znamenajú, že žiadne jednoznačné závery nie je možné urobiť pre pravidelné užívanie ibuprofenu, a žiadny klinicky významný účinok sa nepovažuje za pravdepodobný pre príležitostné použitie ibuprofenu (pozri časť 5.1).
4.6 Fertilita, gravidita a laktáciaGraviditaInhibícia syntézy prostaglandínov môže nepriaznivo ovplyvňovať graviditu a/alebo vývoj embrya alebo plodu. Údaje z epidemiologických štúdií poukazujú na zvýšené riziko potratu a malformácií srdca a gastroschízy po užívaní inhibítorov syntézy prostaglandínov v začiatkoch tehotenstva. Absolútne riziko kardiovaskulárnych malformácií bolo zvýšené z menej ako 1 % na približne 1,5 %. Riziko sa zvyšuje s dávkou a dĺžkou terapie. U zvierat podávanie inhibítorov syntézy prostaglandínov ukázalo zvýšenie pre- a postimplantačných strát a fetálno-embryonálnu letalitu. Naviac u zvierat, ktoré dostávali inhibítory syntézy prostaglandínov počas organogenézy, bola popísaná zvýšená incidencia rôznych malformácií, vrátane kardiovaskulárnych.
Pokiaľ to nie je jednoznačne nevyhnutné, ibuprofen sa nemá podávať počas prvého a druhého trimestra gravidity.
Počas tretieho trimestra gravidity môžu všetky inhibítory syntézy prostaglandínov vystaviť
plod:
- kardiopulmonálnej toxicite (s predčasným uzáverom ductus arteriosus a pulmonálnou hypertenziou);
- riziku renálnej dysfunkcie, ktorá môže progredovať do poškodenia obličiek s oligohydramniónom;
matku a novorodenca na konci gravidity:
- možnému predĺženiu krvácania (antiagregačný účinok sa môže vyskytnúť aj po veľmi nízkych dávkach;
- inhibícii kontrakcií maternice vedúcich do oneskoreného alebo predĺženého pôrodu.
V dôsledku toho je ibuprofen kontraindikovaný počas tretieho trimestra gravidity.
LaktáciaIbuprofen a jeho metabolity sa vylučujú do materského mlieka vo veľmi nízkej koncentrácii, preto je nepravdepodobné, že by mal škodlivý účinok na dojča. Všeobecne preto nie je potrebné prerušiť dojčenie počas krátkodobého užívania pri podávaní odporúčaných dávok pre liečbu bolesti a horúčky. Bezpečnosť pri opakovanom užívaní nebola stanovená.
FertilitaExistujú dôkazy o tom, že lieky, ktoré inhibujú cyklooxygenázu / syntézu prostaglandínov, ovplyvňujú ovuláciu, a tým môžu spôsobovať poškodenie ženskej plodnosti. Poškodenie je reverzibilné a odoznie po ukončení terapie.
Ak ibuprofen užíva žena, ktorá sa snaží otehotnieť alebo počas prvého a druhého trimestra gravidity, má užívať nízke dávky a liečba má byť čo najkratšia.
4.7 Ovplyvnenie schopnosti viesť vozidlá a obsluhovať strojeJednorazové alebo krátkodobé užívanie odporučených dávok obyčajne nevyžaduje žiadne špeciálne opatrenia.
4.8 Nežiaduce účinkyNežiaduce účinky sú zvyčajne závislé od dávky; predovšetkým výskyt gastrointestinálneho krvácania je závislý od dávky a dĺžky liečby.
Najčastejšie nežiaduce účinky sú gastrointestinálne. Vyskytnúť sa môže žalúdočný vred, perforácia alebo gastrointestinálne krvácanie, ktoré môžu byť fatálne. Pri liečbe NSAIDs boli ďalej popísané nevoľnosť, vracanie, hnačky, plynatosť, zápcha, dyspepsia, bolesť brucha, meléna, hemateméza, ulcerózna stomatitída, exacerbácia Crohnovej choroby a menej často gastritída.
Veľmi zriedkavo sa môže objaviť bulózna reakcia vrátane Stevensovho-Johnsonovho syndrómu a toxickej epidermálnej nekrolýzy.
V súvislosti s terapiou NSAIDs boli hlásené edémy, hypertenzia a zlyhanie srdca.
Údaje z klinických a epidemiologických štúdií poukazujú na možnosť, že obzvlášť liečba vysokými dávkami ibuprofenu (2 400 mg/deň) a dlhodobá liečba môže byť spojená s malým zvýšením rizika arteriálnych trombotických príhod (napr. infarkt myokardu alebo mozgová príhoda) (pozri časť 4.4).
Nasledujúce nežiaduce účinky boli hlásené pri krátkodobom podávaní ibuprofenu v OTC dávkach (t.j. maximálne 1 200 mg denne). Pri liečbe chronických ochorení a dlhodobej liečbe sa môžu vyskytnúť aj ďalšie nežiaduce účinky.
Nežiaduce účinky sú rozdelené podľa nasledujúcich frekvencií výskytu:
veľmi časté: ≥ 1/10
časté: ≥ 1/100 až < 1/10
menej časté: ≥ 1/1 000 až < 1/100
zriedkavé: ≥ 1/10 000 až < 1/1 000
veľmi zriedkavé: < 1/10 000, vrátane jednotlivých hlásených prípadov
V rámci každej skupiny nižšie sú nežiaduce účinky usporiadané podľa znižujúcej sa závažnosti.
Poruchy krvi a lymfatického systému
| veľmi zriedkavé
| poruchy krvotvorby (anémia, leukopénia, trombocytopénia, pancytopénia, agranulocytóza); prvé príznaky sú: horúčka, bolesť v krku, povrchové ulcerácie ústnej sliznice, symptómy chrípkového ochorenia, ťažké vyčerpanie, nevysvetliteľné krvácanie a tvorba modrín
|
Poruchy imunitného systému
| menej časté
| hypersenzitívne reakcie, ktoré môžu pozostávať z: a) nešpecifických alergických reakcií a anafylaxie; b) reaktivity zo strany respiračného traktu, napr. astma, bronchospazmus, dyspnoe; c) rôznych kožných reakcií, napr. rôzne kožné vyrážky, pruritus, urtikária, purpura, angioedém a zriedkavejšie exfoliatívna a bulózna dermatitída (vrátane toxickej epidermálnej nekrolýzy, Stevensovho-Johnsonovho syndrómu a multiformného erytému)
|
| veľmi zriedkavé
| závažné hypersenzitívne reakcie: príznaky môžu byť opuch tváre, jazyka alebo hrtanu, dyspnoe, tachykardia, hypotenzia, anafylaxia, angioedém alebo ťažký šok
|
| neznáme
| reaktivita zo strany respiračného traktu ako astma, exacerbácia astmy, bronchozpasmus, dyspnoe
|
Poruchy nervového systému
| menej časté
| bolesť hlavy
|
| veľmi zriedkavé
| aseptická meningitída*
|
Poruchy srdca a srdcovej činnosti
| neznáme
| zlyhanie srdca, opuchy
|
Poruchy ciev
| neznáme
| hypertenzia
|
Poruchy gastrointestinálneho traktu
| menej časté
| bolesť brucha, nauzea, dyspepsia
|
| zriedkavé
| hnačka, flatulencia, zápcha, vracanie
|
| veľmi zriedkavé
| peptický vred, perforácia alebo gastrointestinálne krvácanie / hemorágia, meléna, hemateméza niekedy smrteľná zvlášť u starších pacientov, ulcerózna stomatitída, gastritída
|
| neznáme
| exacerbácia ulceróznej kolitídy a Crohnovej choroby (pozri časť 4.4)
|
Poruchy pečene a žlčových ciest
| veľmi zriedkavé
| poruchy pečeňových funkcií predovšetkým pri dlhodobom užívaní
|
Poruchy kože a podkožného tkaniva
| menej časté
| rôzne kožné vyrážky
|
'
| veľmi zriedkavé
| závažné formy kožných reakcií, ako sú bulózne reakcie vrátane multiformného erytému, toxickej epidermálnej nekrolýzy a Stevensovho-Johnsonovho syndrómu
|
Poruchy obličiek a močových ciest
| veľmi zriedkavé
| akútne zlyhanie obličiek, papilárna nekróza predovšetkým pri dlhodobom užívaní so zvýšením sérovej koncentrácie urey a opuchmi
|
| neznáme
| renálna insuficiencia
|
Laboratórne a funkčnévyšetrenia
| veľmi zriedkavé
| zníženie hladín hemoglobínu
|
* Mechanizmus patogenézy liekmi - indukovanej aseptickej meningitídy nie je úplne známy. Dostupné údaje týkajúce sa aseptickej meningitídy indukovanej NSAIDs poukazujú na hypersenzitívnu reakciu (kvôli časovému súvisu s užitím lieku a vymiznutím príznakov po jeho vysadení). Počas liečby ibuprofenom boli u pacientov s autoimunitnými ochoreniami (lupus erytematosus, systémové ochorenie spojivového tkaniva) v ojedinelých prípadoch pozorované jednotlivé prípady výskytu príznakov aseptickej meningitídy ako stuhnutá šija, bolesť hlavy, nauzea, vracanie, horúčka alebo dezorientácia.
Hlásenie podozrení na nežiaduce reakcieHlásenie podozrení na nežiaduce reakcie po registrácii lieku je dôležité. Umožňuje priebežné monitorovanie pomeru prínosu a rizika lieku. Od zdravotníckych pracovníkov sa vyžaduje, aby hlásili akékoľvek podozrenia na nežiaduce reakcie prostredníctvom národného systému hlásenia uvedeného v
Prílohe V.
4.9 PredávkovanieU detí môže už dávka nad 400 mg/kg vyvolať príznaky. U dospelých je dávkovo-závislá odpoveď menej zreteľná.
Polčas pri predávkovaní je 1,5 – 3 hodiny.
Príznaky predávkovaniaU väčšiny pacientov, ktorí požili klinicky významné množstvá NSAIDs, sa zaznamenáva nauzea, vomitus, bolesť brucha alebo zriedkavejšie hnačka; môže sa objaviť tiež tinnitus, bolesť hlavy a gastrointestinálne krvácanie. V závažnejších prípadoch predávkovania sa toxicita prejavuje poruchami CNS: závraty, ospalosť, ojedinele excitácia, dezorientácia, kóma či kŕče. Pri ťažkom predávkovaní sa môže objaviť hyperkaliémia, metabolická acidóza a predĺženie protrombínového času pravdepodobne kvôli interferencii s účinkami cirkulujúcich faktorov zrážania krvi. Môže dôjsť tiež k akútnemu zlyhaniu obličiek, poškodeniu pečene, hypotenzii, respiračnej depresii a cyanóze; u astmatikov je možná exacerbácia astmy.
Liečba predávkovaniaŠpecifické antidotum nie je známe. Liečba má byť podporná a symptomatická. Zahŕňa udržovanie priechodných dýchacích ciest a monitoring kardiálnych funkcií a vitálnych príznakov. Do 1 hodiny po požití potenciálne toxického množstva je možné užiť aktívne uhlie nebo zvážiť výplach žalúdka. Ak už došlo k absorpcii ibuprofenu, je možné podať alkalické roztoky / lieky na urýchlenie vylučovania kyseliny ibuprofenovej močom. V prípade častých nebo predĺžených kŕčov je tieto možné liečiť intravenóznym podaním diazepamu alebo lorazepamu. Pri astmatických príznakoch je potrebné podať bronchodilatačné lieky.
5. FARMAKOLOGICKÉ VLASTNOSTI5.1 Farmakodynamické vlastnostiFarmakoterapeutická skupina: Nesteroidové antireumatikum, analgetikum
ATC kód: M01AE01
Ibuprofen je derivát kyseliny propiónovej. Má analgetické, antipyretické a protizápalové vlastnosti. V nižších dávkach pôsobí analgeticky, vo vyšších protizápalovo. Protizápalový a analgetický účinok je daný inhibíciou cyklooxygenázy s následnou inhibíciou biosyntézy prostaglandínov. Zápal sa zmierňuje zníženým uvoľňovaním mediátorov zápalu z granulocytov, bazofilov a žírnych buniek. Ibuprofen znižuje citlivosť ciev voči bradykinínu a histamínu, ovplyvňuje produkciu lymfokínov v T lymfocytoch a potláča vazodilatáciu. Tlmí tiež agregáciu krvných doštičiek. Vyznačuje sa dobrou gastrointestinálnou znášanlivosťou.
Analgetický účinok nastupuje približne za ½ hodiny, maximálny antipyretický účinok sa dosahuje za
2 - 4 hodiny. Antipyretický účinok trvá 4 - 8 hodín, analgetický 4 - 6 hodín.
Experimentálne údaje naznačujú, že ibuprofen môže inhibovať účinok nízkej dávky kyseliny acetylsalicylovej na agregáciu doštičiek, keď sa podávajú súčasne. V jednej štúdii, keď sa jednotlivá dávka 400 mg ibuprofenu podala buď 8 hodín pred podaním kyseliny acetylsalicylovej s rýchlym uvoľňovaním (81 mg), alebo do 30 minút po jeho podávaní, došlo k zníženému účinku kyseliny acetylsalicylovej na tvorbu tromboxánu alebo došlo k agregácii trombocytov. Avšak limitácie týchto údajov a neistoty extrapolácie údajov
ex vivo na klinickú situáciu znamenajú, že žiadne jednoznačné závery nie je možné urobiť pre pravidelné užívanie ibuprofenu a žiadny klinicky významný účinok sa nepovažuje za pravdepodobný pre príležitostné použitie ibuprofenu.
5.2 Farmakokinetické vlastnostiIbuprofen sa veľmi dobre absorbuje z gastrointestinálneho traktu a rýchlo sa distribuuje do celého organizmu. Vo veľkej miere sa viaže na plazmatické bielkoviny. Difunduje do synoviálnej tekutiny. Maximálne plazmatické koncentrácie sa dosahujú 1 - 2 hodiny po podaní; 45 minút po podaní na prázdny žalúdok. Ibuprofen sa metabolizuje v pečeni na dva hlavné inaktívne metabolity, ktoré sú spolu s nezmeneným ibuprofenom vylučované obličkami v pôvodnej forme alebo vo forme konjugátov. Exkrécia obličkami je rýchla a úplná. Biologický polčas eliminácie je približne 2 hodiny.
U starších osôb sa nepozorovali významné zmeny vo farmakokinetickom profile.
5.3 Predklinické údaje o bezpečnostiToxicita ibuprofenu na experimentálnych zvieratách sa prejavovala léziami a ulceráciami gastrointestinálneho traktu. Ibuprofen nevykazoval mutagénny potenciál
in vitro a nebol karcinogénny u myší a potkanov. V experimentálnych štúdiách sa zistilo, že ibuprofen prechádza placentárnou bariérou, neexistujú však žiadne dôkazy o jeho teratogénnom pôsobení.
Bezpečnosť prípravku je overená dlhodobým používaním ibuprofenu v klinickej praxi.
6. FARMACEUTICKÉ INFORMÁCIE6.1 Zoznam pomocných látokcroscarmellosum natricum, natrii laurilsulfas, natrii citras, acidum stearicum, silica colloidalis anhydrica, carmellosum natricum, talcum, acaciae gummi dispersione desiccatum, saccharosum, titanii dioxidum, macrogolum 6000, atramentum rubrum
6.2 InkompatibilityNeaplikovateľné.
6.3 Čas použiteľnosti3 roky
6.4 Špeciálne upozornenia na uchovávanieUchovávajte pri teplote do 25 °C.
6.5 Druh obalu a obsah baleniaPVC / PVDC / Al alebo PVC / Al blister
Veľkosť balenia: 2, 4, 6, 8, 10, 12, 24, 48 obalených tabliet.
Na trh nemusia byť uvedené všetky veľkosti balenia.
6.6 Špeciálne opatrenia na likvidáciu a iné zaobchádzanie s liekom Žiadne zvláštne požiadavky.
7. Držiteľ rozhodnutia o registráciiReckitt Benckiser Healthcare International Ltd., 103-105 Bath Road, SL1 3HU Slough, Berkshire,
Veľká Británia
8. Registračné číslo29/0054/13-S
9. Dátum prvej registrácie / PredĺženiA registrácie Dátum prvej registrácie: 10. júl 1992
Dátum posledného predĺženia registrácie: 21. október 2004
10. Dátum revízie textuJúl 2014