Klasické delenie analgetík podľa mechanizmu účinku na neopioidné a opioidné odpovedá podľa tradičného názoru rozdeleniu na periférne resp. centrálne analgetiká. V prípade nociceptívnej zápalovej bolesti patria neopioidné analgetiká, a predovšetkým nesteroidné antireumatiká, medzi najsilnejšie analgetiká.
V súčasnosti sa na terapiu miernej až stredne silnej bolesti využívajú tzv. preferenčné nesteroidné antireumatiká. Základnými predstaviteľmi tejto skupiny sú nimesulid a meloxikam.
Nimesulid (Aulin) sa po perorálnej aplikácii veľmi dobre a rýchlo vstrebáva, nástup analgetického účinku je pozorovaný do 30 minút. Nástup účinku môže byť urýchlený použitím nimesulidu vo forme suspenzie. Z toho dôvodu je vhodný aj pre liečbu akútnych bolestí.
Jeho výhodou je široké spektrum indikácií, od dlhodobej liečby reumatických chorôb (osteoartróza, pariartropatie) až po liečbu bežných akútnych bolestí. S nimesulidom bol tiež vykonaný dostatočný počet klinických štúdií, ktoré potvrdzujú jeho analgetický účinok porovnateľný s ostatnými nesteroidnými antiflogistikami (NSA). Má tiež silný antipyretický účinok (znižuje horúčku).
Zásadnou výhodou je jeho lepšia gastrointestinálna znášanlivosť, ktorá bola potvrdená v klinických, postmarketingových aj endoskopických štúdiách. Oproti klasickým NSA je tiež bezpečnejšou alternatívou v kombinácii s warfarínom a u pacientov s astmou. Cez určité pochybnosti o vplyve nimesulidu na pečeňové funkcie je výskyt tejto komplikácie liečby veľmi vzácny a porovnateľný s ostatnými NSA.
Nimesulid je preto indikovaný ako v terapii reumatických chorôb (osteoartróza, periartropatie), tak na liečbu bežných akútnych bolestí (bolesti hlavy, zubov, muskuloskeletálne bolesti, bolesti chrbta, dysmenorey). V dávkach 200 - 400 mg denne sa ukázal byť účinným aj v terapii psoriatickej artritídy.
Výhodou COX-2-preferenčných NSA je predovšetkým lepšia gastrointestinálna znášanlivosť. Dnes je štandardnou metódou určovania vplyvu liečiv na tráviace ústrojenstvo endoskopické vyšetrenie. Gastrointestinálna bezpečnosť nimesulidu bola pri endoskopii vyššia ako v prípade naproxénu a kyseliny acetylsalicylovej.
Nimesulid volíme u chronických bolestí tam, kde sú zle tolerované klasické NSA, alebo je v anamnéze ochorenie žalúdka, ale dlhodobo bez klinických prejavov, a tiež u chorých vo vyšších vekových kategóriách, u ktorých paracetamol, ktorý je indikovaný na prvom mieste, nemá očakávaný analgetický účinok. Pre chronické bolesti je vhodné podávanie v pravidelných časových intervaloch, teda u nimesulidu dvakrát denne. Osvedčil sa aj v dlhodobom podávaní, aj keď NSA všeobecne by sa nemali podávať príliš dlhú dobu. Rýchly nástup účinku rozpustnej formy nimesulidu je výhodné využiť všade tam, kde je nutný rýchly nástup analgetického účinku. U chronických bolestí je to napr. u záchvatu migrény, alebo aj u tenzných bolestí hlavy. Pri nádorovej bolesti volíme nimesulid tam, kde sú bolesti z kostných metastáz a bežné NSA majú relatívnu kontraindikáciu alebo ich chorý neznáša. U onkologických pacientov je nutná zvlášť starostlivá voľba farmakoterapie s ohľadom na vyčerpané rezervy z dôvodu progresie ochorenia alebo poškodenia spôsobeného chemoterapiou.
Nimesulid ako predstaviteľ preferenčných NSA tvorí bezpečnejší, farmakologicky výhodný prechod medzi klasickými a selektívnymi NSAID, ktoré sú pre široké použitie stále nedostupné. Navyše nimesulid podporuje fyziologický metabolizmus chrupavky, a preto je vhodný pre liečbu bolesti a zápalu kĺbov.