IBUPROFÉN ZENTIVA 400 MG tbl flm 10x400 mg (blis.PVC/Al)

SPC
Nepodávať deťom do 12r. Nepodávať deťom do 6r. Liekové a iné interakcie Kontraindikácie na ochorenia pacienta Obzvlášť nepodávať počas 3.tr.gravidity Nedoporučuje sa podávať počas dojčenia Nedoporučuje sa podávať počas gravidity

Cena

Orientačná cena:
Liek nie je kategorizovaný

nie je
Kód 7038D
Registračné číslo 07/0085/21-S
Dátum registrácie 29. 3. 2021
Patentná ochrana genericky liek
Výdaj voľnopredajný (Vp)
Zastúpenie výrobcu Zentiva k.s., Česko
Účinné látky
Indikačná skupina Analgetiká, antipyretiká (07)
Doba použiteľnosti 18 mes.
ATC skupina (podľa účinku na jednotlivé orgány):
M MUSKULOSKELETÁLNY SYSTÉM
M01 Antiflogistiká a antireumatiká
M01A Nesteroidové protizápalové a protireumatické lieky
M01AE Deriváty kyseliny propiónovej
M01AE01 Ibuprofén

Na čo sa IBUPROFEN ZENTIVA 032021 používa?

Ibuprofén Zentiva obsahuje ibuprofén, ktorý patrí do skupiny liekov nazývaných nesteroidové protizápalové lieky (NSAID). Tieto lieky zmierňujú bolesť, horúčku a zápal.

Dospelí a dospievajúci (vo veku 12 - 18 rokov, s telesnou hmotnosťou 40 kg a vyššou):
Ibuprofén Zentiva sa používa na krátkodobú, symptomatickú liečbu miernej až stredne silnej bolesti, ako je:
  • bolesť hlavy (vrátane migrénovej bolesti hlavy),
  • bolesť chrbta a bolesti svalov a kĺbov,
  • bolesť zubov,
  • menštruačná bolesť.
Ibuprofén Zentiva tiež zmierňuje akútnu bolesť a horúčku spojenú s nachladnutím.

Deti vo veku 6 – 12 rokov (20 – 40 kg) môžu byť v prípade akútnej bolesti a horúčky spojenej s nachladnutím liečené tabletami Ibuprofén Zentiva 200 mg.

Ibuprofén Zentiva 400 mg je určený dospelým a dospievajúcim s telesnou hmotnosťou 40 kg a vyššou (vo veku od 12 rokov).

Ibuprofén Zentiva 200 mg je určený dospelým, dospievajúcim a deťom s telesnou hmotnosťou 20 kg a vyššou (vo veku od 6 rokov).
Pre viac informácií si prečítajte príbalový leták...

Nežiaduce účinky

Výskyt vedľajších účinkov je pravdepodobnejší pri vysokých dávkach a dlhodobej liečbe.
Prestaňte užívať Ibuprofén Zentiva a ihneď vyhľadajte lekára, ak sa u vás vyskytne niektorý z nasledovných príznakov:
  • angioedém (môže postihovať menej ako 1 z 10 000 osôb) s príznakmi ako sú:
  • opuch tváre, jazyka alebo hrdla,
  • ťažkosti s prehĺtaním,
  • žihľavka a ťažkosti s dýchaním.
  • čierna dechtovitá stolica alebo vracanie krvi (môže postihovať menej ako 1 z 10 osôb),
  • boli hlásené závažné zmeny na koži a slizniciach, ako je epidermálna nekrolýza a/alebo multiformný erytém (veľmi zriedkavý vedľajší účinok). Navyše sa môže vyskytnúť závažná kožná reakcia, známa ako syndróm DRESS. Medzi príznaky DRESS patria: kožná vyrážka, horúčka, opuch lymfatických uzlín a zvýšenie eozinofilov (typ bielych krviniek). Častosť výskytu je neznáma (nedá sa odhadnúť z dostupných údajov).
  • červená, šupinatá, rozsiahla vyrážka s podkožnými hrčkami a pľuzgiermi, ktorá sa vyskytuje najmä v kožných záhyboch, na trupe a horných končatinách, a ktorá je sprevádzaná horúčkou na začiatku liečby (akútna generalizovaná exantematózna pustulóza). Častosť výskytu je neznáma (nedá sa odhadnúť z dostupných údajov).
  • rozmazané videnie alebo iné problémy s očami, ako je citlivosť na svetlo, strata zraku (môžu postihovať menej ako 1 z 1 000 osôb).

Ďalšie vedľajšie účinky, ktoré sa môžu vyskytnúť, sú uvedené nižšie v skupinách podľa častosti výskytu:

Veľmi časté (môžu postihovať viac ako 1 z 10 osôb):
  • pálenie záhy, bolesti brucha, poruchy trávenia;
  • tráviace ťažkosti, ako je hnačka, nevoľnosť, vracanie, plynatosť (vetry), zápcha.

Časté (môžu postihovať menej ako 1 z 10 osôb):
  • vredy v tráviacom trakte s prederavením alebo bez prederavenia;
  • zápal čreva a zhoršenie zápalu hrubého čreva (kolitída) a tráviaceho traktu (Crohnova choroba)
a komplikácie výbežku hrubého čreva (perforácia alebo fistula);
  • mikroskopické črevné krvácanie, ktoré môže viesť k anémii (málokrvnosti);
  • vredy a zápal v ústach;
  • bolesť hlavy, ospalosť, točenie hlavy, závrat, únava, nepokoj, nespavosť alebo podráždenosť.

Menej časté (môžu postihovať menej ako 1 zo 100 osôb):
  • zápal sliznice žalúdka;
  • problémy s obličkami vrátane vzniku opuchu, zápalu obličiek a zlyhania obličiek;
  • výtok z nosa, astma;
  • vyrážka, zvýšená citlivosť pokožky na slnko;
  • reakcia z precitlivenosti, ako je žihľavka, svrbenie.

Zriedkavé (môžu postihovať menej ako 1 z 1 000 osôb):
  • depresia, zmätenosť, halucinácie;
  • syndróm lupus erythematosus;
  • zvýšenie hladiny močoviny a ďalších pečeňových enzýmov v krvi, zníženie hladiny hemoglobínu a hodnoty hematokritu, zníženie agregácie (zhlukovania) krvných doštičiek a predĺženie času krvácania, zníženie vápnika v sére a zvýšenie hladiny kyseliny močovej v sére.

Veľmi zriedkavé (môžu postihovať menej ako 1 z 10 000 osôb):
  • nepríjemné búšenie srdca, srdcové zlyhanie, srdcový infarkt alebo vysoký krvný tlak;
  • poruchy tvorby krvných buniek (s príznakmi ako je horúčka, bolesť hrdla, povrchové vredy úst, príznaky podobné chrípke, silná únava, krvácanie z nosa a kože);
  • zvonenie alebo bzučanie v ušiach;
  • zápal pažeráka alebo podžalúdkovej žľazy;
  • zúženie čreva;
  • poškodenie pečene, ktoré spôsobuje žltkasté sfarbenie kože alebo očných bielkov a zadržiavanie
tekutín v tele;
  • zápal mozgových blán (bez bakteriálnej infekcie);
  • poškodenie tkaniva obličiek;
  • vypadávanie vlasov;
  • psychotické reakcie;
  • zápal krvných ciev;
  • ibuprofén môže maskovať prejavy a príznaky infekcií, zhoršenie infekcií alebo komplikácie
infekcií. Ak užívate tento liek, keď máte infekciu a príznaky infekcie pretrvávajú alebo sa
zhoršujú, bezodkladne sa poraďte s lekárom.

Neznáme (častosť výskytu sa nedá odhadnúť z dostupných údajov):
  • tŕpnutie v rukách a nohách;
  • pocit úzkosti;
  • porucha sluchu;
  • celkový pocit nepohodlia;
  • zápal očného nervu, ktorý môže viesť k problémom so zrakom;
  • nízka hladina neutrofilov (typ bielych krviniek).

Lieky ako je Ibuprofén Zentiva môžu súvisieť s mierne zvýšeným rizikom srdcového infarktu (infarktu myokardu) a cievnej mozgovej príhody. V súvislosti s NSAID boli hlásené zadržiavanie vody (edém), vysoký krvný tlak a srdcové zlyhanie.

Ibuprofén Zentiva môže spôsobiť zníženie počtu bielych krviniek a vašej odolnosti voči infekcii. Ak sa u vás vyskytne infekcia s príznakmi ako je horúčka a vážne zhoršenie celkového stavu alebo horúčka s lokálnymi príznakmi infekcie ako bolesť hrdla/hltana/úst alebo problémy s močením, mali

by ste okamžite vyhľadať svojho lekára. Vykoná vám krvný test na kontrolu možného zníženia počtu bielych krviniek (agranulocytóza). Je dôležité informovať svojho lekára o vašom lieku.

Počas liečby ibuprofénom boli u pacientov s existujúcimi autoimunitnými ochoreniami, ako je systémový lupus erythematosus alebo zmiešané ochorenie spojivového tkaniva, pozorované prípady meningitídy (prejavujúce sa ako stuhnutý krk, bolesť hlavy, nevoľnosť, vracanie, horúčka alebo dezorientácia).

Ďalšie lieky s rovnakým názvom

Názov lieku V Pacient
IBUPROFÉN ZENTIVA 200 MG tbl flm 10x200 mg (blis.PVC/Al) Vp n/a
IBUPROFÉN ZENTIVA 200 MG tbl flm 12x200 mg (blis.PVC/Al) Vp n/a
IBUPROFÉN ZENTIVA 200 MG tbl flm 20x200 mg (blis.PVC/Al) Vp n/a
IBUPROFÉN ZENTIVA 200 MG tbl flm 24x200 mg (blis.PVC/Al) Vp n/a
IBUPROFÉN ZENTIVA 200 MG tbl flm 50x200 mg (blis.PVC/Al) Vp n/a
IBUPROFÉN ZENTIVA 200 MG tbl flm 100x200 mg (blis.PVC/Al) Rp n/a
IBUPROFÉN ZENTIVA 400 MG tbl flm 12x400 mg (blis.PVC/Al) Vp n/a
IBUPROFÉN ZENTIVA 400 MG tbl flm 20x400 mg (blis.PVC/Al) Vp n/a
IBUPROFÉN ZENTIVA 400 MG tbl flm 24x400 mg (blis.PVC/Al) Vp n/a
IBUPROFÉN ZENTIVA 400 MG tbl flm 30x400 mg (blis.PVC/Al) Vp n/a
IBUPROFÉN ZENTIVA 400 MG tbl flm 36x400 mg (blis.PVC/Al) Vp n/a
IBUPROFÉN ZENTIVA 400 MG tbl flm 40x400 mg (blis.PVC/Al) Vp n/a
IBUPROFÉN ZENTIVA 400 MG tbl flm 48x400 mg (blis.PVC/Al) Vp n/a
IBUPROFÉN ZENTIVA 400 MG tbl flm 50x400 mg (blis.PVC/Al) Vp n/a
IBUPROFÉN ZENTIVA 400 MG tbl flm 100x400 mg (blis.PVC/Al) Rp n/a
IBUPROFÉN ZENTIVA 400 MG tbl flm 250x400 mg (blis.PVC/Al) Rp n/a
IBUPROFÉN ZENTIVA K.S. 400 MG tbl flm 10x400 mg (blis.PVC/Al) Vp n/a
IBUPROFÉN ZENTIVA K.S. 400 MG tbl flm 12x400 mg (blis.PVC/Al) Vp n/a
IBUPROFÉN ZENTIVA K.S. 400 MG tbl flm 20x400 mg (blis.PVC/Al) Vp n/a
IBUPROFÉN ZENTIVA K.S. 400 MG tbl flm 24x400 mg (blis.PVC/Al) Vp n/a
IBUPROFÉN ZENTIVA K.S. 400 MG tbl flm 30x400 mg (blis.PVC/Al) Vp n/a
IBUPROFÉN ZENTIVA K.S. 400 MG tbl flm 36x400 mg (blis.PVC/Al) Vp n/a
IBUPROFÉN ZENTIVA K.S. 400 MG tbl flm 40x400 mg (blis.PVC/Al) Vp n/a
IBUPROFÉN ZENTIVA K.S. 400 MG tbl flm 48x400 mg (blis.PVC/Al) Vp n/a
IBUPROFÉN ZENTIVA K.S. 400 MG tbl flm 50x400 mg (blis.PVC/Al) Vp n/a
IBUPROFÉN ZENTIVA K.S. 400 MG tbl flm 100x400 mg (blis.PVC/Al) Rp n/a
IBUPROFÉN ZENTIVA K.S. 400 MG tbl flm 250x400 mg (blis.PVC/Al) Rp n/a
LiekInfo.sk používa súbory „cookie“ na zlepšenie používateľského komfortu. Pokračovaním vyjadrujete svoj súhlas s používaním našich súborov „cookie“.