TREXAN NEO 2,5 MG TABLETY tbl 48x2,5 mg (blis.PVC/Al)

SPC
ie akúkoľvek prekrývajúcu toxicitu iných liečiv podávaných liekov. Vyššie dávky sa majú podávať parenterálne.

 Pedi at ri cká popul áci a
Metotrexát sa má u pediatrických pacientov používať s opatrnosťou. Pri liečbe sa majú dodržiavať súčasne platné liečebné protokoly pre deti. Dávky sú zvyčajne založené na povrchu tela pacienta a udržiavacia liečba predstavuje dlhodobú liečbu.
Použitie u detí vo veku do 3 rokov sa neodporúča, pretože sú v tejto populácii dostupné nedostatočné údaje o účinnosti a bezpečnosti (pozri časť 4.4).

O sobitné populácie

 Použí vani e u st ar ších pac ient ov
U starších pacientov sa má metotrexát používať so zvýšenou opatrnosťou, má sa zvážiť zníženie dávky v dôsledku zníženej funkcie pečene a obličiek ako aj nižších zásob folátu, ktoré sa vyskytujú
s narastajúcim vekom.

 Paci enti  s por uchou  f unkci e  obl ičiek
U pacientov s poruchou funkcie obličiek sa má metotrexát používať s opatrnosťou. Dávka sa má upraviť nasledovne:

Odporúčané dávkovanie:

Klírens kreatinínu (ml/min)
Dávka

≥ 60

100 %
30–59
50 %
< 30
metotrexát sa nesmie použiť
Pozri časti 4.3 a 4.4.

Pacienti s poruchou funkcie  peč ene
Metotrexát sa má s veľkou opatrnosťou, ak vôbec, podávať pacientom so závažným ochorením pečene v súčasnosti alebo v anamnéze, najmä ak je spôsobené alkoholom. U pacientov so závažnou poruchu
funkcie pečene je metotrexát kontraindikovaný, pozri časti 4.3 a 4.4.

 Použi t ie u pacient ov  s  t r et ím  di st r i bučným  pr i es tor om  ( pl eur ál ne  ef úzie, a scit es)
U pacientov, ktorí majú tretí distribučný priestor, sa môže polčas metotrexátu predĺžiť 4-násobne
v porovnaní s normálnou dĺžkou, preto sa môže vyžadovať zníženie dávky alebo v niektorých prípadoch ukončenie podávania metotrexátu (pozri časť 5.2 a 4.4).

 Špeciál na poznámka
Ak sa mení perorálne podávanie na parenterálne podávanie môže byť potrebné zníženie dávky
z dôvodu premenlivej biologickej dostupnosti metotrexátu po perorálnom podaní.

V súlade so súčasnými liečebnými postupmi sa môže uvažovať o suplementácii kyseliny listovej alebo kyseliny folínovej.

4.3 Kontraindikácie

- Precitlivenosť na metotrexát alebo na ktorúkoľvek z pomocných látok uvedených v časti 6.1
- Závažná porucha funkcie pečene
- Alkoholizmus
- Závažná porucha funkcie obličiek
- Predchádzajúce krvné dyskrázie, ako je napr. hypoplázia kostnej drene, leukopénia,
trombocytopénia alebo závažná anémia
- Závažná akútna alebo chronická infekcia a imunodeficitný syndróm
- Stomatitída, vredy v ústnej dutine a známe aktívne gastrointestinálne vredové ochorenie
- Dojčenie (pozri časť 4.6)
- Počas liečby metotrexátom sa nesmie súčasne vykonať očkovanie so živými vakcínami.

Okrem toho pre neonkologické indikácie
- Gravidita (pozri časť 4.6)

4.4 Osobitné upozornenia a opatrenia pri používaní

Varovania

Metotrexát smú používať iba lekári so skúsenosťami s chemoterapiou antimetabolitmi.

Lekár, ktorý liek predpisuje, má na lekárskom predpise uviesť deň užívania lieku. Lekár, ktorý liek predpisuje, sa má uistiť, že pacienti porozumeli, že pri liečbe reumatických ochorení, psoriázy alebo závažnej psoriatickej artritídy sa metotrexát smie užívať len jedenkrát týždenne.
Pacienti musia byť upozornení na dôležitosť dodržiavania dávkovania jedenkrát týždenne.

Súbežné podávanie s hepatotoxickými alebo hematotoxickými liekmi (DMARDs, disease-modifying antirheumatic drug -– antireumatické lieky modifikujúce ochorenie, napr. leflunomid) sa neodporúča.

Z dôvodu možných smrteľných alebo závažných toxických reakcií musí lekár pacienta úplne informovať o možných rizikách a pacient musí byť pod neustálym dohľadom. Pacienti musia byť počas liečby primerane sledovaní, aby sa mohli zistiť a vyhodnotiť prejavy možných toxických alebo nežiaducich účinkov s minimálnym oneskorením.

Obzvlášť prísne sledovanie pacienta je indikované po predchádzajúcej rádioterapii (najmä panvy), pri funkčnej poruche hematopoetického systému (napr. po predchádzajúcej rádioterapii alebo chemoterapii), pri zhoršení celkového stavu, ako aj v pokročilom veku a u veľmi malých detí.

Vzhľadom na možnosť závažných alebo dokonca fatálnych toxických reakcií má ošetrujúci lekár podrobne informovať pacientov o súvisiacich rizikách (vrátane skorých prejavov a príznakov toxicity) a odporúčaných bezpečnostných opatreniach. Pacientov treba informovať, že ak sa u nich vyskytnú akékoľvek príznaky predávkovania, musia to ihneď oznámiť lekárovi, a že je potrebné sledovať príznaky predávkovania (vrátane pravidelných laboratórnych testov).


Dávky prekračujúce 20 mg/týždeň môžu byť spojené so značným zvýšením toxicity, najmä s útlmom kostnej drene.


Pacienti s poruchou funkcie obličiek majú byť vzhľadom na oneskorené vylučovanie metotrexátu liečení zvlášť opatrne a len nízkymi dávkami metotrexátu (pozri časť 4.2).

Metotrexát sa má používať s veľkou opatrnosťou, ak vôbec, u pacientov so závažným ochorením pečene, najmä ak súvisí/súviselo s alkoholom (pozri časti 4.2 a 4.3).

Fertilita a reprodukcia


Fertilita
Bolo hlásené, že počas liečby a krátko po jej prerušení metotrexát spôsobuje u ľudí oslabenú plodnosť, oligospermiu, menštruačnú dysfunkciu a amenoreu, čím počas obdobia jeho podávania ovplyvňuje
spermatogenézu a oogenézu - tieto účinky bývajú po prerušení liečby reverzibilné.

Teratogenicita –  reprodukčné  riziká
Metotrexát spôsobuje u ľudí embryotoxicitu, prerušenie tehotenstva a fetálne malformácie. Možné riziká účinkov na reprodukciu, prerušenie tehotenstva a vrodené malformácie sa preto majú prediskutovať s pacientkami v plodnom veku (pozri časť .4.6).V prípade neonkologických indikácií sa pred užitím metotrexátu musí potvrdiť neprítomnosť tehotenstva. Ak liečbu podstupujú ženy vo veku pohlavnej zrelosti, počas liečby a aspoň šesť mesiacov po nej sa musí používať účinná antikoncepcia.


Pre poradenstvo v oblasti antikoncepcie pre mužov pozri časť 4.6.

 Odpor účané  vyše t r eni a  a bezpeč nost né opat renia

 Pred z ačatí m  li ečby al ebo  pre d obnove ní m  li ečby po  rekonv al esce nci i

enzýmy, bilirubín, sérová hladina albumínu, RTG hrudníka a testy renálnej funkcie. Ak je to klinicky indikované, má sa vylúčiť tuberkulóza a hepatitída B a C.

 Počas  l i ečby
Počas prvých dvoch týždňov sa týždenne musia vykonať nižšie uvedené testy, potom každé dva týždne počas jedného mesiaca a následne v závislosti od počtu leukocytov a stability pacienta, najmenej jedenkrát za mesiac počas ďalších šiestich mesiacov a následne aspoň každé tri mesiace.

Po zvýšení dávky treba zvážiť zvýšenú frekvenciu sledovania. Starší pacienti by mali byť sledovaní v krátkych intervaloch najmä kvôli včasným prejavom toxicity (pozri časť 4.2).

- Vyšetrenie úst a hrdla na  zmeny sliznice.


- Kompl etný krv ný obraz s diferenciálnym krvným obrazom a počtom trombocytov. Náhle
sa môže vyskytnúť supresia hematopoézy vyvolaná metotrexátom aj pri zjavne bezpečnom dávkovaní. Akýkoľvek závažný pokles počtu leukocytov alebo trombocytov indikuje
okamžité prerušenie liečby a príslušnú podpornú liečbu. Pacientov treba informovať, aby
nahlásili lekárovi všetky prejavy a príznaky naznačujúce infekciu. U pacientov, ktorí súbežne používajú hematotoxické lieky (napr. leflunomid), treba pozorne sledovať krvný obraz a počet trombocytov.


- Pečeňové  funkčné testy- osobitnú pozornosť treba venovať zisteniu pečeňovej toxicity.
Liečba sa nemá začínať alebo sa má prerušiť, ak sa vyskytnú akékoľvek hodnoty mimo normy v pečeňových funkčných testoch alebo v biopsii pečene, alebo ak vzniknú počas liečby. Hodnoty mimo normy by sa mali vrátiť na normálnu úroveň do dvoch týždňov a následne sa liečba môže obnoviť na základe rozhodnutia lekára.

 Test ovani e sér ovej  hl adi ny peč eňový ch enzýmo  v
Prechodné zvýšenie transamináz na dvojnásobok až trojnásobok sa normálne vyskytuje u
13-20 % pacientov.
Pretrvávajúce hodnoty pečeňových enzýmov mimo normy a/alebo zníženie sérovej hladiny albumínu môžu naznačovať závažnú hepatotoxicitu. Pri reumatologických
indikáciách nie sú k dispozícii žiadne dôkazy na podporu použitia biopsií pečene pri
sledovaní hepatotoxicity. V prípade pacientov so psoriázou je potreba biopsie pečene pred liečbou a počas nej sporná.

Na stanovenie, či sú sériové pečeňové funkčné testy alebo stanovenie propeptidu kolagénu typu III vhodné na zistenie hepatotoxicity, je potrebný ďalší výskum. Pri tomto hodnotení by sa malo rozlišovať medzi pacientmi bez rizikových faktorov a pacientmi s rizikovými faktormi, ako je nadmerná konzumácia alkoholu v minulosti, pretrvávajúce zvýšenie hladiny pečeňových enzýmov, ochorenie pečene v anamnéze, dedičné ochorenie pečene v rodinnej anamnéze, diabetes mellitus, obezita a významné vystavenie hepatotoxickému lieku alebo chemickým látkam v anamnéze, ako aj predĺžená liečba metotrexátom alebo kumulatívna celková dávka 1,5 g alebo vyššia.

Ak sú hladiny pečeňových enzýmov konštantne zvýšené, treba zvážiť zníženie dávky alebo ukončenie liečby.

Vzhľadom na potenciálne toxické účinky lieku na pečeň sa počas liečby metotrexátom nemajú užívať ďalšie hepatotoxické lieky, ak to nie je naliehavo potrebné a treba sa vyhýbať konzumácii alkoholu alebo znížiť jeho konzumáciu (pozri časť 4.5). U pacientov, ktorí súbežne užívajú ďalšie hepatotoxické lieky (napr. leflunomid), treba starostlivo sledovať pečeňové enzýmy. Toto treba zvážiť aj počas súbežného podávania hematotoxických liekov.

Zvýšená opatrnosť je potrebná u pacientov s ochorením diabetes mellitus závislým od inzulínu, keďže v individuálnych prípadoch sa vyvinula cirhóza pečene bez akéhokoľvek zvýšenia transamináz počas liečby metotrexátom.

- Renál nu f unkciutreba sledovať pomocou funkčných testov obličiek a analýz moču. Ak je zvýšená sérová hladina kreatinínu, dávka sa má znížiť. Ak je klírens kreatinínu nižší ako
30 ml/min, liečba metotrexátom sa nemá podávať (pozri časti 4.2 a 4.3).

Liečba stredne vysokými a vysokými dávkami metotrexátu sa nemá začínať pri hodnotách pH moču nižších ako 7,0. Alkalinizácia moču sa musí testovať opakovaným sledovaním pH (hodnota vyššia alebo rovná 6,8) aspoň prvých 24 hodín po začatí podávania metotrexátu.

- Vyše tre ni e re s pi račné ho t rakt u - pacienti musia byť sledovaní z hľadiska príznakov poruchy funkcie pľúc a v prípade potreby sa majú vykonať funkčné testy pľúc. Symptómy súvisiace s pľúcami (najmä suchý, neproduktívny kašeľ) alebo nešpecifická pneumonitída, ktorá sa vyskytuje počas liečby metotrexátom, môžu byť príznakom potenciálne nebezpečného poškodenia a vyžadujú prerušenie liečby a pozorné sledovanie. Hoci sú klinické prejavy rôzne, pacienti s ochoreniami pľúc vyvolanými metotrexátom zvyčajne majú horúčku, kašeľ, dyspnoe alebo hypoxémiu. Aby sa mohla vylúčiť infekcia, musí sa vykonať RTG hrudníka. Môže sa vyskytnúť akútna alebo chronická intersticiálna pneumónia, ktorá je často spojená s eozinofíliou, pričom boli hlásené úmrtia. Pacientov treba informovať o rizikách pneumónie a poučiť ich, aby ihneď vyhľadali lekára, ak sa u nich vyvinie pretrvávajúci kašeľ alebo pretrvávajúce dyspnoe.

Okrem toho bolo hlásené alveolárne krvácanie v pľúcach pri používaní metotrexátu
pri reumatologických a súvisiacich indikáciách. Táto príhoda môže tiež súvisieť s vaskulitídou
a inými komorbiditami. Pri podozrení na alveolárne krvácanie v pľúcach je potrebné zvážiť rýchle vyšetrenie na potvrdenie diagnózy.

Metotrexát treba vysadiť u pacientov s pľúcnymi symptómami a treba vykonať okamžité vyšetrenie (vrátane RTG hrudníka) na vylúčenie infekcie a nádorov. Ak je podozrenie na ochorenie pľúc vyvolané metotrexátom, má sa začať liečba kortikosteroidmi a liečba metotrexátom sa nemá obnoviť.

Pľúcne symptómy vyžadujú rýchle stanovenie diagnózy a prerušenie liečby metotrexátom. Ochorenia pľúc vyvolané metotrexátom, napríklad pneumonitída, sa môžu vyskytnúť akútne a kedykoľvek počas liečby a nie sú vždy úplne reverzibilné, pričom sa pozorovali pri všetkých dávkach (vrátane nízkych dávok 7,5 mg/týždeň).

Počas liečby metotrexátom sa môžu vyskytnúť oportúnne infekcie vrátane pneumónie spôsobenej Pneumocystis jiroveci, ktorá sa tiež môže skončiť fatálne. Ak sa u pacienta vyvinú pľúcne symptómy, treba zvážiť možnosť pneumónie spôsobenej Pneumocystis jiroveci.

Mimoriadna opatrnosť sa vyžaduje u pacientov s poruchou funkcie pľúc.

Mimoriadna opatrnosť sa tiež vyžaduje v prítomnosti neaktívnych chronických infekcií (napr. herpes zoster, tuberkulóza, hepatitída B alebo C), keďže je možné, že tieto infekcie sa môžu aktivovať.

 Porucha  f unkc ie obl i či ek a  paci enti  s  ri zi kom poruchy  f unkci e  obli či ek
Keďže sa metotrexát vylučuje hlavne obličkami, pri poruche funkcie obličiek sa predpokladajú zvýšené koncentrácie, čo môže viesť k závažným nežiaducim reakciám.

vykonávať v kratších intervaloch. To platí najmä vtedy, keď sa súbežne podávajú lieky, ktoré ovplyvňujú vylučovanie metotrexátu, alebo ktoré poškodzujú obličky (napr. NSAID), alebo lieky, ktoré potenciálne môžu viesť k poruche hematopoézy (pozri časť 4.5).


Ak sú prítomné rizikové faktory, napríklad porucha funkcie obličiek vrátane miernej poruchy funkcie obličiek, kombinované podávanie s NSAID sa neodporúča. Toxicitu metotrexátu môže tiež zvýšiť dehydratácia. (Pozri sledovanie renálnej funkcie).

 I munit ný  sy st ém
Keďže metotrexát pôsobí na imunitný systém, môže narušiť odpoveď na očkovanie a ovplyvniť výsledky imunologických testov. Nemá sa vykonávať súbežné očkovanie s použitím živých vakcín.

 M alí gne  l ymf ómy
U pacientov užívajúcich metotrexát v nízkych dávkach sa môžu vyskytnúť malígne lymfómy a v takomto prípade treba liečbu prerušiť. Ak lymfómy neregredujú spontánne, musí sa začať cytotoxická liečba.

 Ple urál ne  efúzie al ebo asci tes
Pred začatím liečby metotrexátom sa majú odsať pleurálne efúzie a ascites (pozri časť 4.2).


Stavy, ktoré  spôs obujú dehydrat áci u,  naprí kl ad vrac anie, hnačka al ebo  st omat it ída
Stavy, ktoré spôsobujú dehydratáciu, napríklad vracanie, hnačka alebo stomatitída, môžu zvýšiť toxicitu v dôsledku zvýšenej hladiny liečiva. V takomto prípade sa liečba metotrexátom musí
prerušiť dovtedy, kým symptómy nevymiznú.


Je dôležité stanoviť akékoľvek zvýšenie hladín liečiva do 48 hodín liečby, v opačnom prípade sa môže vyskytnúť ireverzibilná toxicita metotrexátu.

Hnačka a ulceratívna stomatitída môžu byť príznakmi toxických účinkov a vyžadujú prerušenie liečby, v opačnom prípade sa môže vyskytnúť hemoragická enteritída a smrť v dôsledku perforácie čreva. Po výskyte hematemézy, stolice zafarbenej na čierno alebo krvi v stolici sa liečba musí prerušiť.

 Supl ement áci a  ky seli ny  l istove j
Ak sa vyskytne akútna toxicita po metotrexáte, pacienti možno budú potrebovať liečbu kyselinou folínovou. U pacientov s reumatoidnou artritídou alebo psoriázou môže suplementácia kyseliny listovej alebo kyseliny folínovej znížiť toxicitu metotrexátu, ako sú gastrointestinálne symptómy, stomatitída, alopécia a zvýšená hladina pečeňových enzýmov.

Pred začiatkom suplementácie kyseliny listovej sa odporúča skontrolovať hladinu vitamínu B12, najmä u dospelých vo veku nad 50 rokov, keďže príjem kyseliny listovej môže maskovať nedostatok vitamínu B12.

 Vit amí nové  prí pravk y
Vitamínové prípravky alebo iné prípravky obsahujúce kyselinu listovú, kyselinu folínovú alebo ich deriváty môžu znížiť účinnosť metotrexátu (pozri časti 4.2 a 4.5).

 Der mat ití da a úpal
Počas liečby metotrexátom sa môže znova objaviť dermatitída a úpal vyvolané žiarením
(opätovné reakcie). Počas UV žiarenia a súbežného podávania metotrexátu sa môžu zhoršiť psoriatické lézie.

 Kožná t oxicit a

smrteľné dermatologické reakcie vrátane toxickej epidermálnej nekrolýzy (Lyellov syndróm)
alebo Stevensov-Johnsonov syndróm.

Encefalopatia/leukoencefalopatia
Keďže u pacientov s rakovinou liečených metotrexátom sa vyskytli prípady
encefalopatie/leukoencefalopatie, nemôže sa to vylúčiť ani u pacientov, ktorí nemajú rakovinové indikácie.

Tablety obsahujú laktózu. Pacienti so zriedkavými dedičnými problémami galaktózovej intolerancie, celkového deficitu laktázy alebo glukózo-galaktózovej malabsorpcie nesmú užívať tento liek.

4.5 Liekové a iné interakcie

 Far makod ynami cké  interakcie

Hepatotoxické látky

Kvôli jeho potenciálnemu toxickému účinku na pečeň, počas liečby metotrexátom sa nemajú používať ďalšie hepatotoxické lieky. Ak nie je možné vyhnúť sa súbežnému používaniu pacienti majú byť dôkladne monitorovaní pre prejavy a príznaky hepatotoxicity, vrátane starostlivého sledovania pečeňových enzýmov. Konzumácii alkoholu je potrebné sa vyhnúť alebo ju minimalizovať (pozri časť
4.4).

Potenciálne hepatotoxické látky zahŕňajú napr. retinoidy (napr. acitretín, etrenitát), azatioprín
a leflunomid.

Hematotoxické látky

Počas liečby metotrexátom sa nemajú používať hematotoxické lieky. Ak nie je možné vyhnúť sa súbežnému používaniu pacienti majú byť dôkladne monitorovaní pre prejavy a príznaky hematotoxicity, vrátane starostlivého sledovania krvného obrazu a krvných doštičiek (pozri časť 4.4).

Podávanie ďalších hematotoxických liekov (napr. metamizol) zvyšuje pravdepodobnosť závažných hematotoxických účinkov metotrexátu. Súbežné podávanie leflunomidu zvyšuje riziko pancytopénie.

V prípade liečby (predchádzajúcej liečby) liečivami, ktoré môžu mať nežiaduce účinky na kostnú dreň (napr. sulfónamidy, trimetoprim-sulfametoxazol, chloramfenikol, pyrimetamín), sa má venovať pozornosť možnosti výrazných porúch krvotvorby. Bolo hlásené, že súbežné podávanie antagonistov folátov, napr. trimetoprim/sulfametoxazol v zriedkavých prípadoch spôsobuje akútnu megaloblastickú pancytopéniu.

Lieky ovplyvňujúce hladinu kyseliny listovej a vitamínové prípravky obsahujúce kyselinu listovú

Súbežné podávanie liekov, ktoré spôsobujú nedostatok folátov (napr. sulfónamidy, trimetoprimsulfametoxazol) môže viesť ku zvýšenej toxicite metotrexátu. Osobitná pozornosť sa preto odporúča v prípade existujúceho nedostatku kyseliny listovej.

Používanie oxidu dusného zosilňuje účinok metotrexátu na metabolizmus folátov, čo vedie k zvýšenej toxicite, ako napríklad závažná, nepredvídateľná myelosupresia a stomatitída a v prípade intratekálneho podania zvýšená závažná, nepredvídateľná neurotoxicita. Hoci je tento účinok možné znížiť podaním kalciumfolinátu, súčasnému podávaniu oxidu dusného a metotrexátu sa má predchádzať.

Kombinácia metotrexátu a sulfasalazínu môže spôsobiť zvýšenie účinnosti metotrexátu a výsledkom je viac nežiaducich účinkov, keďže sulfasalazín spôsobuje inhibíciu syntézy kyseliny listovej. Takéto nežiaduce účinky sa pozorovali v zriedkavých individuálnych prípadoch

v priebehu niekoľkých štúdií.

Vitamínové prípravky alebo iné produkty obsahujúce kyselinu listovú, kyselinu folínovú alebo ich deriváty môžu znížiť účinnosť metotrexátu (pozri časť 4.4).

Cyklosporín

Cyklosporín môže zosilniť účinnosť a toxicitu metotrexátu. Keď sa používa táto kombinácia, existuje riziko nadmernej imunosupresie s rizikom lymfoproliferácie.

 Far mako ki net ické i nterakcie

Interakcie zvyšujúce hladinu metotrexátu

Časté monitorovanie pacientov je nutné predovšetkým pri podávaní vysokých dávok metotrexátu súbežne s liekmi, ktoré znižujú väzbu metotrexátu na bielkoviny, elimináciu metotrexátu alebo môžu spôsobiť poškodenie obličiek. Ak nie je možné vyhnúť sa súbežnému užívaniu, je potrebné zvážiť úpravu dávkovania metotrexátu. Sledovanie sérových hladín metotrexátu môže byť užitočné.

Probenecid, slabé organické kyseliny, ako sú slučkové diuretiká a pyrazoly (fenylbutazón), môžu znížiť vylučovanie metotrexátu a možno predpokladať vyššie sérové koncentrácie vrátane vyššej hematologickej toxicity.

Metotrexát sa viaže na plazmatické bielkoviny a môže byť vytlačený inými liečivami, ktoré sa viažu na bielkoviny, ako sú perorálne antidiabetiká, tiazidové diuretiká, sulfónamidy, fenytoín, barbituráty, trankvilizéry, perorálne antikoncepcie, deriváty amidopyrínu, doxorubicín, kyselina p-aminobenzoová, niektoré antibiotiká, ako je penicilín, tertracyklíny, chloramfenikol, čo môže viesť k zvýšenej toxicite, ak sa používajú súbežne.

Ak sa kombinuje nízka dávka metotrexátu a nesteroidných protizápalových liekov alebo salicylátov, existuje tiež možnosť zvýšenej toxicity. Nesteroidné protizápalové látky (NSAID) môžu spôsobiť poškodenie obličiek.

Bolo hlásené, že súbežné podávanie levetiracetamu a metotrexátu znižuje klírens metotrexátu, čo vedie k zvýšenej/predĺženej koncentrácii metotrexátu v krvi až na potenciálne toxickú hladinu. Hladiny metotrexátu a levetiracetamu musia byť u pacientov liečených s týmito dvoma liekmi starostlivo sledované.

Súbežné podávanie inhibítorov protónovej pumpy, ako je omeprazol alebo pantoprazol, môže viesť k interakciám. Súbežné podávanie metotrexátu a omeprazolu viedlo k oneskorenému renálnemu vylučovaniu metotrexátu. V jednom prípade v kombinácii s pantoprazolom sa zaznamenala inhibícia renálneho vylučovania metabolitu 7-hydroxymetotrexátu s myalgiou a triaškou.

Penicilíny, glykopeptidy, sulfónamidy, ciprofloxacín a cefalotín môžu v jednotlivých prípadoch znížiť renálny klírens metotrexátu, a tak sa môžu objaviť zvýšené koncentrácie metotrexátu v sére so súbežnou hematologickou a gastrointestinálnou toxicitou.

Podávanie prokarbazínu počas liečby vysokými dávkami metotrexátu zvyšuje riziko poruchy funkcie obličiek. Oneskorený klírens metotrexátu sa má vziať do úvahy pri kombinácii s inými cytostatikami.

Interakcie znižujúce hladinu metotrexátu

Súbežné užívanie antikonvulzív indikujúcich enzýmy (karbamazepín, fenytoín, fenobarbital, primidón) môže znížiť expozíciu metotrexátu a narušiť jeho terapeutický účinok. Pri súbežnom používaní treba zvážiť úpravu dávkovania metotrexátu. Monitorovanie sérových hladín metotrexátu

môže byť užitočné.

Cholestyramín môže zvýšiť nerenálnu elimináciu metotrexátu prerušením enterohepatálnej cirkulácie. Ak sa nedá vyhnúť podávaniu cholestyramínu, dávky cholestyramínu a metotrexátu majú byť v čo najväčšej miere oddelené.

Perorálne antibiotiká, ako sú tetracyklíny, chloramfenikol a neabsorbovateľné širokospektrálne antibiotiká môžu ovplyvniť enterohepatálnu cirkuláciu metotrexátu prostredníctvom inhibície črevnej flóry alebo potlačením bakteriálneho metabolizmu.

Vplyv metotrexátu na iné lieky

Metotrexát zvyšuje hladiny merkaptopurínu v plazme. Kombinácia metotrexátu a merkaptopurínu si preto môže vyžadovať úpravu dávky.

Je dôležité zohľadniť farmakokinetické interakcie medzi metotrexátom a 5-fluórouracilom (zvýšenie t½ 5-fluórouracilu). Ak je súbežné podávanie nevyhnutné, u pacienta treba monitorovať toxicitu fluorouracilu a v prípade potreby upraviť dávkovanie.

Teofylín a kofeín

Počas liečby metotrexátom je potrebné sa vyhýbať nadmernej konzumácii nápojov s obsahom kofeínu alebo teofylínu (káva, nealkoholické nápoje s obsahom kofeínu, čierny čaj), pretože účinnosť metotrexátu môže byť znížená z dôvodu možného vzájomného pôsobenia medzi metotrexátom a metylxantínmi na adenozínové receptory.

Metotrexát môže znížiť klírens teofylínu; ak sa užíva súbežne s metotrexátom, majú sa sledovať hladiny teofylínu.

Riziko infekcie a očkovanie

Očkovanie živou vakcínou môže u pacientov liečených chemoterapeutikami spôsobiť závažné
a fatálne infekcie (pozri časť 4.3).Vzhľadom k možnému účinku na imunitný systém môže metotrexát viesť k falošným výsledkom očkovania a testov (imunologických postupov pre posúdenie imunitnej reakcie). Počas liečby metotrexátom je nutné vyhnúť sa súbežnej imunizácii živými vakcínami (pozri
časti 4.3 a 4.4).

Najmä v prípade ortopedickej operácie, kde je náchylnosť na infekcie vysoká, sa kombinácia metotrexátu a imunomodulačných liekov musí používať s opatrnosťou.

Rádioterapia

Rádioterapia počas používania metotrexátu môže zvýšiť riziko vzniku nekrózy mäkkých tkanív
alebo kostí (pozri časť 4.8).



4.6 Fertilita, gravidita a laktácia

 Ženy vo f er t il nom  veku/ an t i konce pci a u ži en

Ženy nesmú počas liečby metotrexátom otehotnieť a musia počas liečby metotrexátom a aspoň 6
mesiacov po liečbe používať účinnú antikoncepciu (pozri časť 4.4).


Ženy vo fertilnom veku je pred začatím liečby potrebné informovať o rizikách malformácií spojených s metotrexátom a prijatím vhodných opatrení, napr. tehotenským testom, sa musí s istotou vylúčiť každú existujúcu graviditu. Tehotenské testy sa počas liečby musia opakovať ako klinicky

požadované (napr. po akejkoľvek prestávke v užívaní antikoncepcie). Pacientkam v reprodukčnom veku sa musí poskytnúť poradenstvo v oblasti prevencie a plánovania tehotenstva.

Antikoncepcia u muž ov


Prítomnosť metotrexátu v semene nie je známa. Vo zvieracích štúdiách sa ukázalo, že metotrexát je
genotoxický do takej miery, že riziko genotoxických účinkov na spermie sa nedá úplne vylúčiť. Obmedzený klinický dôkaz nenaznačuje zvýšené riziko malformácií alebo prirodzeného prerušenia tehotenstva po otcovskej expozícii nízkym dávkam metotrexátu (menej ako 30 mg/týždeň). V prípade vyšších dávok neexistujú dostatočné údaje, na základe ktorých by bolo možné odhadnúť riziko malformácií alebo prirodzeného prerušenia tehotenstva po otcovskej expozícii.

V rámci preventívnych opatrení sa sexuálne aktívnym pacientom alebo ich partnerkám odporúča
používať spoľahlivú antikoncepciu počas liečby pacienta alebo aspoň 6 mesiacov po ukončení
liečby metotrexátom. Počas liečby alebo 6 mesiacov po prerušení liečby metotrexátom sa mužom neodporúča darovať semeno.

Gravidita

Metotrexát je počas tehotenstva kontraindikovaný v neonkologických indikáciách (pozri časť
4.3).
Ak dôjde počas liečby metotrexátom a do šiestich mesiacov po nej ku gravidite, lekár má pacientov informovať o riziku škodlivých účinkov na dieťa súvisiacich s liečbou a je potrebné vykonať ultrasonografické vyšetrenia na potvrdenie normálneho vývinu plodu.


V štúdiách na zvieratách sa preukázala reprodukčná toxicita metotrexátu, najmä počas prvého trimestra (pozri časť 5.3). Preukázalo sa, že metotrexát je pre ľudí teratogénny; bolo hlásené, že spôsobuje smrť plodu, prerušenia tehotenstva a/alebo vrodené abnormality (napr. také, ktoré sa
týkajú kranofaciálnej, kardiovaskulárnej, centrálnej nervovej sústavy a sústavy končatín).


Metotrexát je silný ľudský teratogén, ktorý je v prípade expozície počas tehotenstva sprevádzaný zvýšeným rizikom spontánnych prerušení tehotenstva, obmedzenia vnútromaternicového rastu a vrodených malformácií.

• Spontánne prerušenia tehotenstva boli hlásené v 42,5 % prípadov tehotných žien, ktoré boli vystavené nízkodávkovej liečbe metotrexátom (menej ako 30 mg/týždeň), v porovnaní s hlásenou mierou 22,5 % u pacientok s rovnakým ochorením, ktoré boli liečené inými liekmi ako metotrexát.

• Hlavné vrodené chyby sa vyskytli u 6,6 % živonarodených detí žien vystavených nízkodávkovej liečbe metotrexátom (menej ako 30 mg/týždeň) počas tehotenstva v porovnaní s približne 4 % živonarodených detí u pacientok s rovnakým ochorením, ktoré boli liečené iným liekom ako metotrexát.

Čo sa týka expozície metotrexátu počas tehotenstva s dávkou viac ako 30 mg/týždeň, dostupné sú nedostatočné údaje; očakáva sa však vyšší výskyt spontánnych prerušení tehotenstva a vrodených malformácií, najmä pri dávkach, ktoré sa v onkologických indikáciách bežne používajú.

Ak sa metotrexát prestal užívať pred počatím, boli hlásené normálne tehotenstvá.

Pri použití v onkologických indikáciách sa metotrexát nesmie podávať počas tehotenstva,
najmä v priebehu prvého trimestra. V každom individuálnom prípade treba zvážiť prínos liečby vo vzťahu k možným rizikám pre plod. Ak sa tento liek používa počas tehotenstva, alebo ak pacientka otehotnie počas liečby metotrexátom, pacientka musí byť upozornená na možné riziká pre plod.

 Doj če ni e

Keďže metotrexát prestupuje do materského mlieka a môže na dojčatá pôsobiť toxicky, liečba je počas dojčenia kontraindikovaná (pozri časť 4.3). Pred začatím liečby sa preto musí dojčenie ukončiť.

Fertilita


Metotrexát ovplyvňuje spermatogenézu a oogenézu a môže znižovať plodnosť. Bolo hlásené, že
metotrexát u ľudí spôsobuje oligospermiu, menštruačnú dysfunkciu a amenoreu. Tieto účinky bývajú vo väčšine prípadov po prerušení liečby reverzibilné. V onkologických indikáciách ženám, ktoré plánujú otehotnieť, sa odporúča vyhľadať pred liečbou genetické poradenské centrum, ak je to
možné, a muži by sa mali pred začatím liečby poradiť ohľadom možnosti konzervácie spermií, keďže
metotrexát môže vo vyšších dávkach byť genotoxický (pozri časť 4.4).

4.7 Ovplyvnenie schopnosti viesť vozidlá a obsluhovať stroje

Počas liečby metotrexátom sa môžu objaviť príznaky ovplyvnenia centrálneho nervového systému, ako je únava a závrat, ktoré môžu mať malý alebo stredne silný vplyv na schopnosť viesť vozidlá a obsluhovať stroje.

4.8 Nežiaduce účinky

Všeobecne sú frekvencia a závažnosť nežiaducich reakcií závislé od veľkosti dávky, frekvencie podávania, spôsobu podania a dĺžky expozície.

Pri antineoplastickej liečbe sú myelosupresia a mukozitída prevládajúce toxické účinky metotrexátu limitujúce dávku . Závažnosť týchto reakcií závisí od dávky, spôsobu a trvania aplikácie metotrexátu. Mukozitída sa zvyčajne vyskytuje asi 3 až 7 dní po aplikácii metotrexátu, leukopénia a trombocytopénia sa vyskytujú o niekoľko dní neskôr. U pacientov bez narušenia mechanizmov vylučovania sú myelosupresia a mukozitída zvyčajne reverzibilné do 14 až 28 dní.

K najzávažnejším nežiaducim účinkom metotrexátu patrí útlm kostnej drene, pľúcna toxicita, hepatotoxicita, renálna toxicita, neurotoxicita, tromboembolické udalosti, anafylaktický šok a Stevensov-Johnsonov syndróm.

Najčastejšie (veľmi časté) pozorované nežiaduce účinky metotrexátu zahŕňajú gastrointestinálne poruchy (napr. stomatitída, dyspepsia, abdominálna bolesť, nauzea, strata chuti do jedla) a pečeňové testy mimo normy (napr. zvýšená hladina alanínaminotransferázy (ALAT), aspartátaminotransferázy (ASAT), bilirubínu, alkalickej fosfatázy). Ďalšie často sa vyskytujúce (časté)  nežiaduce účinky sú leukopénia, anémia, trombopénia, bolesť hlavy, únava, ospanlivosť, pneumónia, intersticiálna alveolitída/pneumonitída, často spojené s eozinofíliou, vredy v ústach, hnačka, exantém, erytém a pruritus.

Výskyt a závažnosť nežiaducich reakcií závisia od dávky a frekvencie podávania metotrexátu. Keďže závažné nežiaduce reakcie sa môžu vyskytnúť aj pri nízkych dávkach, je veľmi dôležité, aby ošetrujúci lekár pacientov pozorne sledoval (pozri časť 4.4).

Tabuľkový zoznam nežiaducich reakcií

Frekvencie nežiaducich reakcií sú klasifikované nasledovne: veľmi časté (³ 1/10); časté (³ 1/100 až
< 1/10); menej časté (³ 1/1 000 až < 1/100); zriedkavé (³ 1/10 000 až < 1/1000); veľmi zriedkavé
(< 1/10 000); neznáme (nemožno ich odhadnúť z dostupných údajov).


Veľmi časté
Časté
Menej časté
Zriedkavé
Veľmi
zriedkavé
Neznáme
Infekcie a
nákazy

Infekcie
Oportúnne
infekcie
Herpes zoster
Sepsa
Pneumocystis
jiroveci
Sepsa vedúca
k úmrtiu





Reaktivácie
inaktívnej
chronickej infekcie
Pneumónia

Benígne
a malígne nádory,
vrátane nešpeci
fi-kovaných
novotvarov (cysty a polypy)

Lymfóm1



Poruchy krvi a
lymfatického
systému
Leukopénia
Trombocyto pénia Anémia
Depresia kostnej
drene Pancytopénia Agranulocytóza Poruchy krvotvorby
Megaloplastická
anémia
Hypogama-
globulinémia Aplastická anémia Lymfoprolifer atívne ochorenia Neutropénia Lymfadenopa tia
Eozinofília
Poruchy
imunitného systému

Reakcia
anafylaktického
typu
Alergické reakcie
Anafylaktický šok

Imunosupresi
a

Poruchy
metabolizmu a
výživy

Diabetes mellitus



Psychické
poruchy

Depresia
Zmätenosť
Zmeny nálady
Insomnia

Poruchy
nervového systému
Bolesť
hlavy Závrat Únava Ospalosť
Kŕče
Vertigo
Hemiparéza
Paréza
Cerebrálny
edém Akútna aseptická meningitída
s meningizmo
m (paralýza, vracanie) Podráždenosť Dyzartria Afázia Letargia Prechodná mierna kognitívna disfunkcia Neobvyklé kraniálne pocity'
Bolesť,
svalová slabosť Parestézia/
Encefalopatia/
leukoencefalo patia







hypoestézia
Zmeny chuti
(kovová chuť)

Poruchy oka



Závažné poruchy
zraku
Konjunktivi-
tída Zhoršené videnie Retinopatia

Poruchy srdca a
srdcovej
činnosti



Perikardiálna
efúzia
Perikardititída
Perikardiálna tamponáda


Poruchy ciev


Krvácanie z nosa
Hypotenzia
Tromboembo- lizmus
Vaskulitída

Poruchy
dýchacej sústavy,
hrudníka a mediastína

Intersticiáln
a alveotída/
pneumonitíd a (môže byť
smrteľná)

Intersticiálna fibróza
Respiračná
paralýza Dyspnoe Faryngitída2
Bronchiálna
astma
Chronická
intersticiálna obstrukčná
choroba pľúc
Pleuritída
Suchý kašeľ Pleurálna efúzia
Alveolitída
Pulmonárna Alveolárna hemorágia3
Poruchy
gastrointestinál
ne-ho traktu3
Stomatitída
Anorexia
Nauzea Vracanie Dispepsia Abdomináln a bolesť
Vredy v
ústach
Hnačka
Gastrointestináln
e vredy a
krvácanie
Pankreatitída
Gingivitída
Enteritída
Meléna
Toxický
megakolón
Hemateméza

Poruchy pečene
a žlčových ciest
Zvýšená
hladina alkalickej
fosfatázy
a bilirubínu Zvýšená koncentrácia transamináz (ALT, AST)

Cirhóza pečene
Fibróza a tuková
degenerácia
pečene
Pokles sérového albumínu
Hepatotoxicita
Akútna hepatitída
Reaktivácia
chronickej hepatitídy
Zlyhanie
pečene

Poruchy kože
a podkožného
tkaniva

Erytematózn
a vyrážka
Exantém Pruritus Alopécia
Alergická
vaskulitída
Herpetická kožná
erupcia
Stevensov- Johnsonov
syndróm
Toxická epidermálna nekrolýza Zvýšenie počtu reumatických uzlov
Zvýšená pigmentácia kože
Zvýšenie zmien
v pigmentácii
nechtov Precitlivenosť na svetlo
Akné Petechia Depigmentácia Žihľavka Multiformný erytém Bolestivé poškodenie psoriatických lézií
Akútna
paronychia
Teleangiektáz ia Furunkulóza Ekchymózy
Hydradenitída
Olupovanie
kože/
exfoliatívna dermatitída







































































Horšie hojenie
rán
Kožné vriedky
Onycholýza


Poruchy
kostrovej
a svalovej
sústavy
a spojivového
tkaniva
Osteoporóza
Artralgia
Myalgia
Stresové fraktúry

Osteonekróza
čeluste
(sekundárny stav po lympfoprolyfe ratívnych ochoreniach)
Poruchy
obličiek
a močových
ciest
Porucha mikcie
Zápal a ulcerácia močového
mechúra (s
možnou hematúriou) Renálna insuficiencia Nefropatia
Oligúria
Anúria
Elektrolytová nerovnováha
Dyzúria
Azotémia
Cystitída Hematúria Proteinúria

Poruchy
reprodukčného systému a
prsníkov
Vaginálny zápal
a ulcerácia
Impotencia
Menštruačné
poruchy
Znížené libido
Tvorba
defektných oocytov alebo spermií Prechodná oligospermia, neplodnosť Vaginálny výtok Vaginálne krvácanie Gynekomastia

Celkové
poruchy
a reakcie v mieste
podania
Triaška

Horúčka
Asténia
Opuch
Úrazy, otravy a
komplikácie liečebného postupu



Zvýšené
riziko toxických reakcií (nekróza mäkkých tkanív, osteonekróza) počas rádioterapie, Psoriatické lézie sa môžu zhoršiť pri súbežnej expozícii metotrexátu a ultrafialovém u žiarenia.

1 Môže byť reverzibilné (pozri časť 4.4).
2 Pozri časť 4.4.

3 Bolo hlásené pri používaní metotrexátu pri reumatologických a súvisiacich indikáciách.
4 Závažné gastrointestinálne nežiaduce reakcie si často vyžadujú zníženie dávky. Ulceratívna
stomatitída a hnačka si vyžadujú ukončenie liečby metotrexátom, pretože existuje riziko ulceratívnej enteritídy a fatálnej intestinálnej perforácie.

 Hl ás eni e  podozr ení  na  nežiaduc e  r ea kcie
Hlásenie podozrení na nežiaduce reakcie po registrácii lieku je dôležité. Umožňuje priebežné monitorovanie pomeru prínosu a rizika lieku. Od zdravotníckych pracovníkov sa vyžaduje, aby hlásili
akékoľvek podozrenia na nežiaduce reakcie na  národné centrum hl ásenia uvede né v Prí l ohe V .

4.9 Predávkovanie

 Prí znaky:
Toxicita metotrexátu postihuje najmä krvotvorný a gastrointestinálny systém. Príznaky zahŕňajú
leukopéniu, trombocytopéniu, anémiu, pancytopéniu, neutropéniu, útlm kostnej drene, mukozitídu, stomatitídu, vredy v ústach, nevoľnosť, vracanie, vredy v gastrointestinálnom trakte a krvácanie
do gastrointestinálneho traktu. Niektorí pacienti nevykazujú žiadne prejavy predávkovania.
Sú hlásenia o úmrtiach z dôvodu sepsy, septického šoku, zlyhania obličiek a aplastickej anémii.

Boli hlásene prípady predávkovania, niekedy smrteľné, ktoré boli zapríčinené nesprávnym denným príjmom perorálneho metotrexátu namiesto príjmu raz týždenne.. V týchto prípadoch boli často hlásenými symptómami hematologické a gastrointestinálne reakcie.

 Lie čba :
Špecifické antidotum na neutralizáciu toxických nežiaducich účinkov metotrexátu je vápenatá soľ kyseliny folínovej. V prípadoch neúmyselného predávkovania sa má do jednej hodiny intravenózne alebo intramuskulárne podať dávka vápenatej soli kyseliny folínovej v rovnakom alebo vyššom množstve, ako bola problematická dávka metotrexátu. Pri stanovovaní správnej dávky vápenatej soli kyseliny folínovej a dĺžky liečby je dôležité sledovanie koncentrácií metotrexátu v sére.

V prípadoch masívneho predávkovania môže byť nevyhnutná hydratácia a alkalizácia moču
na zabránenie precipitácie metotrexátu a/alebo jeho metabolitov v tubuloch obličiek. Ani hemodialýza, ani peritoneálna dialýza nepreukázali zlepšenie vylučovania metotrexátu. Účinný klírens metotrexátu
sa hlásil pri akútnej, intermitentnej hemodialýze s použitím vysoko priepustného dialyzátora.



5. FARMAKOLOGICKÉ VLASTNOSTI

5.1 Farmakodynamické vlastnosti

Farmakoterapeutická skupina: iné imunosupresíva, ATC kód: L04AX03

Metotrexát (4-amino-10-metyllistová kyselina) je antagonista kyseliny listovej, ktorý inhibuje
redukciu kyseliny listovej, čo má za následok pokles proliferácie buniek. Metotrexát vstupuje
do bunky aktívnym transportom redukovaných folátov. Ako výsledok polyglutamácie metotrexátu
spôsobenej enzýmom folylpolyglutamát syntetázou sa predlžuje trvanie cytotoxického účinku liečiva v bunke. Metotrexát je fázovo špecifické liečivo s hlavným účinkom, ktorý je zameraný na S-fázu bunkovej mitózy. Všeobecne pôsobí účinnejšie na aktívne proliferujúce tkanivá, ako sú malígne bunky, kostná dreň, fetálne bunky, kožný epitel, ústne a črevné sliznice ako aj bunky močového mechúra. Keďže je proliferácia malígnych buniek rýchlejšia než u väčšiny normálnych buniek, metotrexát môže spomaliť proliferáciu malígnych buniek bez ireverzibilného poškodenia normálnych tkanív.

Vápenatá soľ kyseliny folínovej je forma kyseliny folínovej, ktorá sa používa na ochranu normálnych buniek pred toxickými účinkami metotrexátu. Vápenatá soľ kyseliny folínovej vstupuje do bunky pomocou špecifického transportného mechanizmu, v bunke sa premení na aktívny folát a zvráti

inhibíciu syntézy prekurzorov DNA a RNA.

5.2 Farmakokinetické vlastnosti

Absorpcia
Účinok perorálne podaného metotrexátu je závislý od veľkosti dávky. Maximálne koncentrácie v sére sa dosiahnu do 1 – 2 hodín. Všeobecne pri dávke 30 mg/m2 a menej sa metotrexát vstrebáva rýchlo a úplne. Biologická dostupnosť perorálne podaného metotrexátu je pri dávkach 30 mg/m2 a nižších vysoká (80 – 100 %). Pri dávkach nad 30 mg/m2 je absorpcia nelineárna a pri dávkach presahujúcich
2

80 mg/m

je absorpcie neúplná.


 Di str i búcia
Približne 50 % metotrexátu sa viaže na bielkoviny v sére. Bezprostredne po distribúcii do telových tkanív boli zistené vysoké koncentrácie vo forme polyglutamátov najmä v pečeni, obličkách a slezine, ktoré sa môžu udržať týždne alebo mesiace. Pri podávaní v malých dávkach prechádza metotrexát
do mozgovomiechového moku v minimálnych množstvách.

 Bi otr ansf or mác ia
Približne 10 % podanej dávky metotrexátu sa metabolizuje v pečeni. Hlavným metabolitom je
7-hydroxymetotrexát.

 Eli mi náci a
Vylučuje sa hlavne v nezmenenej forme, prevažne glomerulárnou filtráciou a aktívnou sekréciou
v proximálnom tubule.
Asi 5 – 20 % metotrexátu a 1 – 5 % 7-hydroxymetotrexátu sa vylučuje žlčou s výraznou enterohepatálnou cirkuláciou.

Terminálny polčas je v priemere 6 – 7 hodín a vyznačuje sa značnou variabilitou (3 – 17 hodín). Polčas sa môže predĺžiť na 4-násobok normálnej dĺžky u pacientov, ktorí majú tretí distribučný priestor (pleurálna efúzia, ascites).

 Osobit né populác ie
V prípade obličkovej nedostatočnosti je vylučovanie významne spomalené.

5.3. Predklinické údaje o bezpečnosti

Štúdie chronickej toxicity na myšiach, potkanoch a psoch preukázali toxické účinky vo forme gastrointestinálnych lézií, myelosupresie a hepatoxicity. Štúdie na zvieratách preukázali, že metotrexát poškodzuje fertilitu a je embryo- a fetotoxický. Teratogénne účinky sa identifikovali u štyroch živočíšnych druhov (potkany, myši, králiky, mačky). U opíc makak rhesus sa neprejavili žiadne malformácie. Metotrexát je mutagénny in vivo a in vitro. Je dôkaz, že metotrexát spôsobuje aberácie chromozómov v bunkách zvierat a v bunkách kostnej drene u ľudí, no klinický význam týchto nálezov nie je potvrdený. Štúdie karcinogenity u hlodavcov nepreukázali zvýšený výskyt nádorov.



6. FARMACEUTICKÉ INFORMÁCIE

6.1 Zoznam pomocných látok

monohydrát laktózy mikrokryštalická celulóza stearát horečnatý

6.2 Inkompatibility

Neaplikovateľné.

6.3 Čas použiteľnosti

3 roky

6.4 Špeciálne upozornenia na uchovávanie

Tento liek nevyžaduje žiadne zvláštne teplotné podmienky na uchovávanie. Obal na tablety/blister
uchovávajte vo vonkajšom obale na ochranu pred svetlom.

6.5 Druh obalu a obsah balenia

HDPE obal na tablety uzavretý polypropylénovým (PP) vekom s detským bezpečnostným
mechanizmom alebo bez neho.
2,5 mg: 10, 12, 24, 28, 30, 50 a 100 tabliet.
10 mg: 10, 15, 25, 50 a 100 tabliet.

PVC/Al blistrové balenie
2,5 mg: 4, 8, 10, 12, 16, 20, 24, 30, 36, 40, 48, 50, 60, 100 a 120 tabliet.
10 mg: 4, 8, 10, 12, 16, 20, 24, 30, 36, 40, 48, 50, 60, 100 a 120 tabliet.

Na trh nemusia byť uvedené všetky veľkosti balenia.

6.6 Špeciálne opatrenia na likvidáciu a iné zaobchádzanie s liekom

Musia sa použiť správne postupy na bezpečné zaobchádzanie s cytotoxickými liekmi. Každá osoba manipulujúca s metotrexátom si musí pred jeho podaním a po ňom umyť ruky. Pri manipulácii s tabletami metotrexátu sa majú používať jednorazové rukavice. Ak je to možné, tehotné ženy, ženy, ktoré plánujú otehotnieť a dojčiace ženy, sa majú vyhýbať manipulácii s tabletami metotrexátu.

Metotrexát nesmie prísť do kontaktu s kožou alebo sliznicou. Ak sa metotrexát dostane do kontaktu s kožou alebo sliznicou, postihnuté miesto musí byť ihneď a dôkladne umyté mydlom a vodou.

Rodičov, opatrovateľov a pacientov treba informovať, aby metotrexát uchovávali mimo dosahu detí, najlepšie v zamknutej skrinke.

Náhodné požitie lieku môže byť pre deti smrteľné.

Všetok nepoužitý liek alebo odpad vzniknutý z lieku sa má zlikvidovať v súlade s národnými požiadavkami pre cytotoxické lieky.



7. DRŽITEĽ ROZHODNUTIA O REGISTRÁCII

Orion Corporation
Orionintie 1
FI-02200 Espoo
Fínsko

8. REGISTRAČNÉ ČÍSLO

Trexan Neo 2,5 mg tablety: 29/0472/16-S Trexan Neo 10 mg tablety: 29/0473/16-S



9. DÁTUM PRVEJ REGISTRÁCIE/PREDĹŽENIA REGISTRÁCIE

Dátum posledného predĺženia registrácie: 6. apríla 2021



10. DÁTUM REVÍZIE TEXTU

07/2021

Ďalšie lieky s rovnakým názvom

Názov lieku V Pacient
TREXAN NEO 10 MG TABLETY tbl 10x10 mg (obal HDPE s bezpečnost.uzáv.) Rp n/a
TREXAN NEO 10 MG TABLETY tbl 15x10 mg (obal HDPE s bezpečnost.uzáv.) Rp n/a
TREXAN NEO 10 MG TABLETY tbl 25x10 mg (obal HDPE s bezpečnost.uzáv.) Rp n/a
TREXAN NEO 10 MG TABLETY tbl 50x10 mg (obal HDPE s bezpečnost.uzáv.) Rp n/a
TREXAN NEO 10 MG TABLETY tbl 100x10 mg (obal HDPE s bezpečnost.uzáv.) Rp 0,00
TREXAN NEO 10 MG TABLETY tbl 10x10 mg (obal HDPE bez bezpečnost.uzáv.) Rp n/a
TREXAN NEO 10 MG TABLETY tbl 15x10 mg (obal HDPE bez bezpečnost.uzáv.) Rp n/a
TREXAN NEO 10 MG TABLETY tbl 25x10 mg (obal HDPE bez bezpečnost.uzáv.) Rp n/a
TREXAN NEO 10 MG TABLETY tbl 50x10 mg (obal HDPE bez bezpečnost.uzáv.) Rp n/a
TREXAN NEO 10 MG TABLETY tbl 100x10 mg (obal HDPE bez bezpečnost.uzáv.) Rp n/a
TREXAN NEO 10 MG TABLETY tbl 4x10 mg (blis.PVC/Al) Rp n/a
TREXAN NEO 10 MG TABLETY tbl 12x10 mg (blis.PVC/Al) Rp n/a
TREXAN NEO 10 MG TABLETY tbl 16x10 mg (blis.PVC/Al) Rp n/a
TREXAN NEO 10 MG TABLETY tbl 20x10 mg (blis.PVC/Al) Rp n/a
TREXAN NEO 10 MG TABLETY tbl 24x10 mg (blis.PVC/Al) Rp n/a
TREXAN NEO 10 MG TABLETY tbl 30x10 mg (blis.PVC/Al) Rp n/a
TREXAN NEO 10 MG TABLETY tbl 36x10 mg (blis.PVC/Al) Rp n/a
TREXAN NEO 10 MG TABLETY tbl 40x10 mg (blis.PVC/Al) Rp n/a
TREXAN NEO 10 MG TABLETY tbl 48x10 mg (blis.PVC/Al) Rp n/a
TREXAN NEO 10 MG TABLETY tbl 50x10 mg (blis.PVC/Al) Rp n/a
TREXAN NEO 10 MG TABLETY tbl 60x10 mg (blis.PVC/Al) Rp n/a
TREXAN NEO 10 MG TABLETY tbl 100x10 mg (blis.PVC/Al) Rp 0,00
TREXAN NEO 10 MG TABLETY tbl 120x10 mg (blis.PVC/Al) Rp n/a
TREXAN NEO 10 MG TABLETY tbl 8x10 mg (blis.PVC/Al) Rp n/a
TREXAN NEO 10 MG TABLETY tbl 10x10 mg (blis.PVC/Al) Rp n/a
TREXAN NEO 2,5 MG TABLETY tbl 4x2,5 mg (blis.PVC/Al) Rp n/a
TREXAN NEO 2,5 MG TABLETY tbl 8x2,5 mg (blis.PVC/Al) Rp n/a
TREXAN NEO 2,5 MG TABLETY tbl 10x2,5 mg (blis.PVC/Al) Rp n/a
TREXAN NEO 2,5 MG TABLETY tbl 12x2,5 mg (blis.PVC/Al) Rp n/a
TREXAN NEO 2,5 MG TABLETY tbl 16x2,5 mg (blis.PVC/Al) Rp n/a
TREXAN NEO 2,5 MG TABLETY tbl 20x2,5 mg (blis.PVC/Al) Rp n/a
TREXAN NEO 2,5 MG TABLETY tbl 30x2,5 mg (blis.PVC/Al) Rp n/a
TREXAN NEO 2,5 MG TABLETY tbl 36x2,5 mg (blis.PVC/Al) Rp n/a
TREXAN NEO 2,5 MG TABLETY tbl 40x2,5 mg (blis.PVC/Al) Rp n/a
TREXAN NEO 2,5 MG TABLETY tbl 60x2,5 mg (blis.PVC/Al) Rp n/a
TREXAN NEO 2,5 MG TABLETY tbl 120x2,5 mg (blis.PVC/Al) Rp n/a
TREXAN NEO 2,5 MG TABLETY tbl 10x2,5 mg (obal HDPE bez bezpečnost.uzáv.) Rp n/a
TREXAN NEO 2,5 MG TABLETY tbl 12x2,5 mg (obal HDPE bez bezpečnost.uzáv.) Rp n/a
TREXAN NEO 2,5 MG TABLETY tbl 24x2,5 mg (obal HDPE bez bezpečnost.uzáv.) Rp n/a
TREXAN NEO 2,5 MG TABLETY tbl 28x2,5 mg (obal HDPE bez bezpečnost.uzáv.) Rp n/a
TREXAN NEO 2,5 MG TABLETY tbl 30x2,5 mg (obal HDPE bez bezpečnost.uzáv.) Rp n/a
TREXAN NEO 2,5 MG TABLETY tbl 50x2,5 mg (obal HDPE bez bezpečnost.uzáv.) Rp n/a
TREXAN NEO 2,5 MG TABLETY tbl 100x2,5 mg (obal HDPE bez bezpečnost.uzáv.) Rp n/a
TREXAN NEO 2,5 MG TABLETY tbl 10x2,5 mg (obal HDPE s bezpečnost.uzáv.) Rp n/a
TREXAN NEO 2,5 MG TABLETY tbl 12x2,5 mg (obal HDPE s bezpečnost.uzáv.) Rp n/a
TREXAN NEO 2,5 MG TABLETY tbl 24x2,5 mg (obal HDPE s bezpečnost.uzáv.) Rp n/a
TREXAN NEO 2,5 MG TABLETY tbl 28x2,5 mg (obal HDPE s bezpečnost.uzáv.) Rp n/a
TREXAN NEO 2,5 MG TABLETY tbl 30x2,5 mg (obal HDPE s bezpečnost.uzáv.) Rp n/a
TREXAN NEO 2,5 MG TABLETY tbl 50x2,5 mg (obal HDPE s bezpečnost.uzáv.) Rp n/a
TREXAN NEO 2,5 MG TABLETY tbl 100x2,5 mg (obal HDPE s bezpečnost.uzáv.) Rp 0,00
TREXAN NEO 2,5 MG TABLETY tbl 24x2,5 mg (blis.PVC/Al) Rp n/a
TREXAN NEO 2,5 MG TABLETY tbl 50x2,5 mg (blis.PVC/Al) Rp n/a
TREXAN NEO 2,5 MG TABLETY tbl 100x2,5 mg (blis.PVC/Al) Rp 0,00
LiekInfo.sk používa súbory „cookie“ na zlepšenie používateľského komfortu. Pokračovaním vyjadrujete svoj súhlas s používaním našich súborov „cookie“.