SALCROZINE 1 000 MG ČAPÍKY sup 12x1000 mg (strip PVC/PE)

SPC
udržiavacej fáze.

Pred zavedením čapíka sa odporúča vyprázdnenie čriev.

Pri zavádzaní čapíkov má pacient ležať na ľavom boku a odporúča sa zotrvať v tejto polohe ešte jednu hodinu.

Čapík sa má zasunúť hlboko do konečníka a aby sa zvýšila jeho účinnosť, má tam zostať po dobu 1-3 hodín.

4.3 Kontraindikácie

- Precitlivenosť na liečivo (mesalazín), salicyláty alebo ktorúkoľvek z pomocných látok uvedených v časti 6.
- Závažná porucha funkcie obličiek alebo pečene.
- Hemoragické diatézy.

4.4Osobitné upozornenia a opatrenia pri používaní

Liečba liekom Salcrozine má byť vykonávaná pod lekárskym dohľadom.

Dva týždne po začatí liečby a potom v 4-týždňových intervaloch po dobu 3 mesiacov liečby sa má vyšetriť krv (krvný obraz; parametre funkcie pečene, ako sú transaminázy a kreatinín) a moč. Ak sú výsledky vyšetrení v norme, ďalšie vyšetrenia sa majú robiť každé 3 mesiace. Pri výskyte ďalších príznakov sa vyšetrenia majú urobiť okamžite.

Pacienti s poruchou funkcie obličiek a/alebo pečene sa majú starostlivo sledovať. Ak sa u pacienta objaví počas liečby porucha renálnych funkcií, je nutné zvážiť, či ide o mesalazínom vyvolanú nefrotoxicitu.

Pri použití mesalazínu boli hlásené prípady nefrolitiázy vrátane obličkových kameňov so 100% obsahom mesalazínu. Počas liečby sa odporúča zabezpečiť dostatočný príjem tekutín.

Pacientov s pľúcnym ochorením, najmä astmou, je počas liečby mesalazínom nevyhnutné dôsledne sledovať.

Pacienti, u ktorých sa už vyskytla hypersenzitivita na sulfasalazín, musia byť počas liečby liekom Salcrozine pod prísnym lekárskym dohľadom. Ak sa vyskytnú akútne prejavy intolerancie, napr. spazmy, akútna bolesť brucha, horúčka, bolesť hlavy a závažná vyrážka, liečbu treba okamžite prerušiť.

Zriedkavo boli hlásené kardiálne hypersenzitívne reakcie (myokarditída a perikarditída) spôsobené mesalazínom.
Po použití mesalazínu boli veľmi zriedkavo hlásené závažné krvné dyskrázie. U pacientov liečených azatioprínom alebo 6-merkaptopurínom môže súbežná liečba mesalazínom zvyšovať riziko krvnej dyskrázie. Pri podozrení na tieto nežiaduce reakcie alebo pri ich potvrdení sa má liečba okamžite ukončiť.

Pri liečbe pacientov s aktívnym žalúdočným alebo duodenálnym vredom je potrebné postupovať opatrne.

4.5 Liekové a iné interakcie

Neuskutočnili sa žiadne interakčné štúdie.
Súbežná liečba nefrotoxickými liekmi, ako sú NSAID a azatioprín, môže zvýšiť riziko renálnej toxicity.
Mesalazín môže zvýšiť myelosupresívny účinok azatioprínu, 6-merkaptopurínu a tioguanínu.
Mesalazín môže znížiť účinok warfarínu.

4.6 Fertilita, gravidita a laktácia

Mesalazín sa nemá používať počas gravidity a laktácie okrem situácie, keď podľa názoru lekára potenciálny prínos liečby prevyšuje jej potenciálne riziko. Aj samotné primárne ochorenie (črevné zápalové ochorenie (IBD)) môže zvýšiť riziká ovplyvňujúce tehotenstvo.

Gravidita
O mesalazíne je známe, že prechádza placentárnou bariérou a jeho koncentrácia v pupočníkovej plazme je nižšia ako koncentrácia v plazme matky. Metabolit acetylmesalazín sa nachádza v obdobných koncentráciách v pupočníkovej plazme a plazme matky. Štúdie na zvieratách s perorálne podaným mesalazínom nepreukázali priame alebo nepriame škodlivé účinky na graviditu, embryo-fetálny vývin, pôrod alebo postnatálny vývin. Neuskutočnili sa žiadne primerané a dobre kontrolované štúdie použitia mesalazínu u tehotných žien. Limitované publikované údaje od žien užívajúcich mesalazín nepreukázali zvýšený celkový výskyt vrodených malformácií. Niektoré údaje poukazujú na zvýšený výskyt predčasného pôrodu, narodenia mŕtveho plodu a nízkej pôrodnej hmotnosti; no tieto nežiaduce účinky súvisia taktiež s aktívnym črevným zápalovým ochorením.
U novorodencov, ktorých matky sa liečili liekom Quintasa Sachet, sa pozorovali poruchy krvi (leukopénia, trombocytopénia, anémia).

Bol hlásený ojedinelý prípad zlyhania obličiek u novorodenca po dlhodobom užívaní vysokých dávok mesalazínu (2 – 4 g perorálne) matkou počas tehotenstva.

Dojčenie
Mesalazín sa vylučuje do materského mlieka. Koncentrácia mesalazínu v materskom mlieku je nižšia ako v krvi matky, pričom koncentrácia jeho metabolitu, acetylmesalazínu, je pravdepodobne rovnaká alebo vyššia. Nevykonali sa žiadne kontrolované štúdie s mesalazínom počas dojčenia. Doteraz je iba málo skúseností s perorálnym použitím u dojčiacich žien. Nemožno vylúčiť reakcie z precitlivenosti, ako je napríklad hnačka. Ak sa u dojčaťa objaví hnačka, dojčenie je potrebné ukončiť.

Fertilita
V štúdiách na zvieratách sa nepreukázal vplyv mesalazínu na samčiu a samičiu fertilitu.

4.7 Ovplyvnenie schopnosti viesť vozidlá a obsluhovať stroje

Účinok na schopnosť viesť vozidlá alebo obsluhovať stroje nebol skúmaný.

4.8 Nežiaduce účinky

Frekvencia nežiaducich účinkov uvedených nižšie bola definovaná nasledovne (podľa konvencie MedDRA): veľmi časté (≥ 1/10); časté (≥ 1/100 až < 1/10); menej časté (≥ 1/1 000 až < 1/100); zriedkavé (≥ 1/10 000 až < 1/1 000); veľmi zriedkavé: (< 1/10 000); neznáme (z dostupných údajov)).

Trieda orgánových systémov
Frekvencia podľa konvencie MedDRA
Zriedkavé
(≥ 1/10 000 až < 1/1 000)
Veľmi zriedkavé
(< 1/10 000); neznáme
Poruchy krvi a lymfatického systému

zmeny v počte krviniek (agranulocytóza, pancytopénia, leukopénia, neutropénia, trombocytopénia, aplastická anémia)
Poruchy imunitného systému

hypersenzitívne reakcie, napr. alergický exantém, lieková horúčka, systémový lupus erythematosus, pankolitída
Poruchy nervového systému
bolesť hlavy, závraty
periférna neuropatia
Poruchy srdca a srdcovej činnosti
myokarditída, perikarditída

Poruchy dýchacej sústavy, hrudníka a mediastína

alergická pľúcna reakcia (dýchavičnosť, kašeľ, alergická alveolitída, eozinofílná pneumónia, pľúcna infiltrácia, pneumonitída)
Poruchy gastrointestinálneho traktu
nepríjemné pocity a bolesť brucha, hnačka, plynatosť, nauzea, vracanie
akútna pankreatitída,
zhoršenie príznakov kolitídy
Poruchy pečene a žlčových ciest

zmeny vo funkcii pečene (zvýšenie hodnôt transamináz a parametrov indikujúcich cholestázu), hepatitída, cholestatická hepatitída
Poruchy kože a podkožného tkaniva
fotosenzitivita*
alopécia
erythema multiforme a Stevensov-Johnsonov syndróm
Poruchy kostrovej a svalovej sústavy a spojivového tkaniva

myalgia, artralgia
Poruchy obličiek a močových ciest**

intersticiálna nefritída, renálna insuficiencia, nefrotický syndróm
Poruchy reprodukčného systému a prsníkov

oligospermia (reverzibilná)


* fotosenzitivita
U pacientov s ochoreniami kože ako atopická dermatitída a atopický ekzém sú hlásené závažnejšie reakcie.
** Frekvencia neznáma: nefrolitiáza (ďalšie informácie sú uvedené v časti 4.4).

Hlásenie podozrení na nežiaduce reakcie
Hlásenie podozrení na nežiaduce reakcie po registrácii lieku je dôležité. Umožňuje priebežné monitorovanie pomeru prínosu a rizika lieku. Od zdravotníckych pracovníkov sa vyžaduje, aby hlásili akékoľvek podozrenia na nežiaduce reakcie na národné centrum hlásenia uvedené v Prílohe V.

4.9 Predávkovanie

Neboli hlásené žiadne prípady toxicity z predávkovania.
Za normálnych okolností je absorpcia mesalazínu z hrubého čreva obmedzená.
Keďže neexistuje špecifické antidotum, v prípade predávkovania je liečba symptomatická a podporná.


5. FARMAKOLOGICKÉ VLASTNOSTI

5.1 Farmakodynamické vlastnosti

Farmakoterapeutická skupina: črevné protizápalové liečivá, kyselina aminosalicylová a príbuzné liečivá, ATC kód: A07EC02.

Mechanizmus účinku
Salcrozine obsahuje mesalazín, známy aj ako kyselina 5-aminosalicylová, s protizápalovým účinkom, ktorého mechanizmus zatiaľ nebol úplne vysvetlený. Ukázalo sa, že mesalazín inhibuje LTB4-stimulovanú migráciu črevných makrofágov, a tak môže znížiť zápal čriev obmedzením migrácie makrofágov do zapálených oblastí. Produkcia prozápalových leukotriénov (LTB4 a 5-HETE) v makrofágoch črevnej steny je inhibovaná. Bolo preukázané, že mesalazín aktivuje PPAR-γ receptory, ktoré neutralizujú jadrovú aktiváciu črevných zápalových odpovedí.'

Farmakodynamický účinok
V podmienkach klinických skúšaní mesalazín inhiboval cyklooxygenázu a tým uvoľňovanie tromboxánu B2 a prostaglandínu E2. Klinický význam týchto účinkov je však stále nejasný. Mesalazín inhibuje tvorbu faktora aktivujúceho krvné doštičky (PAF). Mesalazín je tiež antioxidant; preukázalo sa, že znižuje tvorbu reaktívnych kyslíkových produktov a zachytáva voľné radikály.

V klinických skúšaniach uskutočňovaných na pacientoch s aktívnou distálnou ulceróznou kolitídou (proktitída/proktosigmoiditída) bola liečba čapíkmi s mesalazínom 500 mg a 1 g v rôznych dávkovacích režimoch (jedenkrát denne/dvakrát denne/trikrát denne) účinná na vyvolanie klinickej, endoskopickej a histologickej remisie choroby. Dlhodobá liečba čapíkmi s mesalazínom bola účinná a bezpečná na udržanie remisie u pacientov s distálnou ulceróznou kolitídou.

Pediatrická populácia
V klinickom skúšaní so 49 pediatrickými pacientmi (vo veku 5 – 17 rokov) s miernou až stredne ťažkou ulceróznou proktitídou sa pri liečbe čapíkmi s 500 mg mesalazínu jedenkrát denne dosiahlo významné zníženie indexu aktivity ochorenia po 3 a 6 týždňoch.

5.2 Farmakokinetické vlastnosti

Všeobecné vlastnosti liečiva
Farmakokinetika a lokálna dostupnosť: Terapeutická aktivita mesalazínu závisí od lokálneho kontaktu lieku s postihnutou oblasťou črevnej sliznice.

Salcrozine čapíky sú určené na to, aby sa dosiahli vysoké koncentrácie mesalazínu v distálnych častiach intestinálneho traktu a súčasne sa obmedzila systémová absorpcia.
Čapíky účinkujú v celom rekte.

Absorpcia
Absorpcia po rektálnom podaní je nízka, ale závisí od dávky, liekovej formy a rozsahu disperzie. Na základe údajov získaných z analýzy moču od zdravých dobrovoľníkov v rovnovážnom stave pri dennej dávke 2 g (1 g x 2) sa zistilo, že po podaní čapíkov sa absorbuje približne 10 % dávky.

Distribúcia
Väzba mesalazínu na plazmatické bielkoviny je približne 50 %, pri acetylmesalazíne je to približne 80 %.

Biotransformácia
Mesalazín je metabolizovaný presystémovo črevnou sliznicou a systémovo v pečeni na N-acetylmesalazín (acetylmesalazín).
Baktérie hrubého čreva sú tiež zodpovedné za určitý rozsah acetylácie. Predpokladá sa, že acetylácia je nezávislá od fenotypu pacienta ako acetylátora.

Predpokladá sa, že acetylmesalazín je klinicky neaktívny, ale nie je to zatiaľ potvrdené.

Eliminácia
Plazmatický polčas mesalazínu je približne 40 minút a acetylmesalazínu približne 70 minút.
Obidve látky sa vylučujú močom a stolicou.
Močom sa vylučuje predovšetkým acetylmesalazín.

Charakteristiky pacientov:
U pacientov s poruchou funkcie pečene a obličiek je rýchlosť eliminácie 5-ASA (klírens) znížená, čo vedie k zvýšenej koncentrácii mesalazínu, čo môže zvýšiť riziko nežiaducich nefrotoxických účinkov.

5.3 Predklinické údaje o bezpečnosti

U všetkých živočíšnych druhov sa preukázali toxické účinky na obličky. Dávky a plazmatické koncentrácie u potkanov a opíc, pri ktorých neboli pozorované toxické účinky (NOAEL - No Observed Adverse Effect Level), boli 2- až 7,2-násobne vyššie ako dávky používané u ľudí.
V štúdiách na zvieratách sa nepozorovali žiadne významné toxické účinky na tráviaci trakt, pečeň alebo krvotvorbu.

Štúdie in vitro a in vivo štúdie nepreukázali žiadne mutagénne účinky. Štúdie karcinogénneho potenciálu na potkanoch nepreukázali zvýšený výskyt nádorov súvisiacich s užívaním lieku.

Štúdie na zvieratách po perorálnom podaní mesalazínu nepreukázali priamy alebo nepriamy škodlivý účinok na fertilitu, graviditu, embryonálny/fetálny vývin, pôrod alebo postnatálny vývin.


6. FARMACEUTICKÉ INFORMÁCIE

6.1 Zoznam pomocných látok

Tuhý tuk

6.2 Inkompatibility

Neaplikovateľné.

6.3 Čas použiteľnosti

2 roky

6.4 Špeciálne upozornenia na uchovávanie

Uchovávajte pri teplote do 30 °C.

6.5 Druh obalu a obsah balenia

Čapíky sú balené v PVC/PE stripoch.

Jedno balenie obsahuje 10, 12, 24, 30, 90 a 100 čapíkov.

Na trh nemusia byť uvedené všetky veľkosti balenia.

Všetok nepoužitý liek alebo odpad vzniknutý z lieku sa má zlikvidovať v súlade s národnými požiadavkami.

6.6 Špeciálne opatrenia na likvidáciu

Žiadne zvláštne požiadavky.


7. DRŽITEĽ ROZHODNUTIA O REGISTRÁCII

FAES FARMA S.A.
Kalea Máximo Agirre 14
489 40 Leioa (Bizkaia)
Španielsko


8. REGISTRAČNÉ ČÍSLO

29/0073/20-S


9. DÁTUM PRVEJ REGISTRÁCIE/PREDĹŽENIA REGISTRÁCIE

Dátum prvej registrácie: 22. mája 2020


10. DÁTUM REVÍZIE TEXTU

02/2021
Vybrané lieky
Nevybrali ste žiadny liek.
vyber
Naposledy ste si pozerali
LiekInfo.sk používa súbory „cookie“ na zlepšenie používateľského komfortu. Pokračovaním vyjadrujete svoj súhlas s používaním našich súborov „cookie“.