Plánujete cestovať? Hnačka Vás už neprekvapí

Hnačka je definovaná ako vyprázdňovanie riedkej stolice trikrát denne. Samotná hnačka nie je ochorenie, je jeho príznakom.

Cestovateľskú hnačku môže odprevádzať celková slabosť a nevoľnosť. Cestovateľská hnačka v polovici prípadov nemá objasnený pôvod. Jej príčinu môžeme rozdeliť na neinfekčnú a infekčnú. Na základe dĺžky trvania sa delí na hnačku akútnu, trvá kratšie ako 4 týždne, chronická trvá viac ako 4 týždne a je potrebné podrobnejšie vyšetrenie.

Cestovateľská hnačka postihuje najmä ľudí, ktorí cestujú do oblasti trópov a subtrópov. Vyskytne sa najmä pri cestovaní do krajín s nízkou hygienickou úrovňou. Inkubačná doba hnačky je rôzna. Môže sa prejaviť po niekoľkých hodinách, ale aj po dňoch.

V prvom rade je dôležité dodržiavať opatrenia, aby sme minimalizovali možnosť vzniku hnačky. Znamená to najmä piť balenú vodu, umývať si v nej aj zuby, jesť len ovocie, ktoré si môžeme sami olúpať, jesť len dostatočne tepelne upravené mäso.

Príčinou neinfekčných hnačiek môže byť pitie veľkého množstva sladkých a prechladených nápojov, koreniny v strave, na ktoré nie sme zvyknutí, psychický stres spojený s cestovaním.

Príčinou infekčných hnačiek sú baktérie, vírusy a parazity. Z baktérií je najmä Escherichia coli, Shigel dysenteriae, Campylobacter jejuni, Salmonely a iné. Z vírusov najmä rotavírusy a adenovírusy. Entamoeba histolytica a Giardia lamblia ako parazity.

Ak by k samotnej hnačke došlo.

Základom liečby hnačky je rehydratácia. Pretože organizmus stráca veľké množstvo tekutín mohlo by dôjsť k dehydratácií. Tá je veľmi nebezpečná najmä pri deťoch a starších ľuďoch. Na rehydratáciu je vhodné pribaliť si rehydratačný roztok, pre deti aj dospelých je vhodný Enhydrol rehydratačný roztok s banánovou príchuťou, rehydratačný roztok Valosun, pre deti to môže byť BioGaia ProTectis Plus alebo Kulíšek. Rehydratačný roztok zabezpečí hydratáciu organizmu.

Okrem toho je dôležité si pribaliť liek na samotnú hnačku. Liečivá na terapiu hnačiek sa nazývajú antidiaroiká.

Črevné adsobenciá sa používajú na liečbu ľahších neifekčných hnačiek. Obsahujú aktívne uhlie, alebo jeho kombinácie. Carbosorb je vhodný pre dospelých a deti staršie ako 3 roky. Môžu ho užívať aj tehotné alebo dojčiace ženy. CarbotoxCarbosorb, ktorý môžu užívať taktiež dospelí a deti od 3 rokov. Zo skupiny iných črevných absorbencií patrí Smecta, s účinnou látkou diosmektin. Smectu môžu užívať aj deti, preto je vhodnou voľbou.

Črevné antiinfektíva sú indikované na liečbu hnačky infekčného pôvodu. Nie je vhodné ich užívanie v prvom trimestri tehotenstva, a pri ťažších poruchách obličiek a pečene. Je to najmä Endiex s účinnou látkou nifuroxazid. Je určený na liečbu hnačiek dospelých a detí starších ako 6 rokov.

Lieky zo skupiny antipropulzív s účinnou látkou loperamid, zahusťujú stolicu a znižujú frekvenciu vyprázdňovania. Imodium vhodný pre dospelých a detí od 6 rokov, Lopacut 2 mg vhodný pre dospelých a deti od 12 rokov.

Prípravky na liečbu hnačky je vhodné kombinovať s probiotikami.

V prípade, že organizmus nereaguje na samoliečbu, nachádza sa v stolici krv, máme horúčku, bolesti brucha, alebo ide o rizikového pacienta (malé deti, starší ľudia) je vhodné poradiť sa čím skôr s lekárom.

13 mája 2016
Diskusia k článku (1)
Bašinka 15.3.2017 Reagovať
Ako liek na predísť hnačke a liečbu hnačky by som rada doplnila enterol. Ten je možné použiť už od bábätiek až po dôchodcov :)
Váš názor:
Vaše meno alebo prezývka:
Vložte overovací kód ako ho vidíte na obrázku (na veľkosti písma nezáleží):
Vybrané lieky
Nevybrali ste žiadny liek.
vyber
LiekInfo.sk používa súbory „cookie“ na zlepšenie používateľského komfortu. Pokračovaním vyjadrujete svoj súhlas s používaním našich súborov „cookie“.