METAMIZOLE KALCEKS 500 MG/ML INJEKČNÝ ROZTOK sol inj 10x1000 mg/2 ml (amp.skl.hnedá)

SPC
Maximálna denná dávka
Jednorazová dávka
Maximálna denná dávka
Dospelí a dospievajúci (vo veku od 15 rokov)
2‑5 ml

10 ml
2‑5 ml

10 ml
Dospievajúci 46‑53 kg
(13-14 rokov)
0,8‑1,8 ml

4 x 1,8 ml
0,8‑1,8 ml

4 x 1,8 ml
Deti 31‑45 kg
(10-12 rokov)
0,5‑1,5 ml

4 x 1,5 ml
0,5‑1,5 ml

4 x 1,5 ml
Deti 24‑30 kg
(7-9 rokov)
0,4‑1 ml

4 x 1 ml
0,4‑1 ml

4 x 1 ml
Deti 16‑23 kg
(4-6 rokov)
0,3‑0,8 ml

4 x 0,8 ml
0,3‑0,8 ml

4 x 0,8 ml
Deti 9‑15 kg
(1-3 roky)
0,2‑0,5 ml

4 x 0,5 ml
0,2‑0,5 ml

4 x 0,5 ml
Deti 5‑8 kg
(3‑11 mesiacov)


0,1‑0,2 ml
4 x 0,2 ml

Starší pacienti
U pacientov vo vyššom veku a u pacientov, ktorých celkový zdravotný stav je zlý, treba rátať so zhoršením funkcií obličiek a pečene.

Pacienti s poruchou funkcie obličiek a/alebo pečene
Keďže u pacientov so zhoršenou funkciou obličiek a/alebo pečene je rýchlosť vylučovania metamizolu znížená, treba sa vyhnúť vysokým dávkam metamizolu. Pri krátkodobom podávaní však nie je nutná redukcia dávky. U pacientov s renálnou alebo hepatálnou insuficienciou nie sú s dlhodobou liečbou žiadne skúsenosti.

Pediatrická populácia
Pre dávkovanie pozri tabuľku 1.
Zvyčajná dávka pre liečbu horúčky u detí je 10 mg/kg telesnej hmotnosti.
Deťom vo veku 3-11 mesiacov (s hmotnosťou 5-8 kg) sa metamizol podáva iba intramuskulárne (pozri časť 4.3).

Spôsob podávania

Intravenózne, intramuskulárne podanie.

Je potrebné zabezpečiť prerušenie podávania injekcie s liekom pri prvých prejavoch anafylaktickej / anafylaktoidnej reakcie (pozri časť 4.8). Počas parenterálneho podania musí pacient ležať a zostať pod prísnym lekárskym dohľadom.
Aby sa zabránilo hypotenznej reakcii, musí byť intravenózna injekcia podávaná veľmi pomaly, t.j. nie viac ako 1 ml (500 mg metamizolu) za minútu. Keďže nie je možné vylúčiť, že hypotenzná reakcia po podaní injekcie závisí od dávky, musia sa dôkladne zvážiť indikácie pre parenterálne podanie jednorazovej dávky väčšej ako 1 g metamizolu (pozri časť 4.4).
Vzhľadom na nežiaduce účinky nie je liek vhodný na dlhodobé podávanie (niekoľko mesiacov).

4.3 Kontraindikácie

- Precitlivenosť na liečivo, iné pyrazolóny (napr. fenazón, propyfenazón) alebo pyrazolidíny (napr. fenylbutazón, oxyfenbutazón) vrátane predchádzajúcich skúseností s agranulocytózou po podaní niektorej z týchto látok, alebo na ktorúkoľvek z pomocných látok uvedených v časti 6.1;
- hypotenzia alebo nestabilná hemodynamika;
- zhoršená funkcia kostnej drene (napr. po liečbe cytostatikami) alebo porucha hematopoézy;
- analgetická astma alebo analgetická intolerancia typu urtikária-angioedém, t.j. pacienti so známym výskytom bronchospazmu alebo iných anafylaktoidných reakcií (napr. urtikária, rinitída, angioedém) po podaní salicylátov, paracetamolu alebo iných nenarkotických analgetík, napr. diklofenaku, ibuprofenu, indometacínu, naproxénu;
- akútna intermitentná hepatálna porfýria (riziko atakov porfýrie);
- vrodený deficit glukózo-6-fosfátdehydrogenázy (riziko hemolýzy);
- tretí trimester tehotenstva a dojčenie;
- intravenózne podanie u detí vo veku 3-11 mesiacov (pozri časť 4.2);
- použitie u detí mladších ako 3 mesiace alebo s telesnou hmotnosťou menej ako 5 kg (kvôli nedostatku údajov o bezpečnosti a účinnosti).

4.4 Osobitné upozornenia a opatrenia pri používaní

Agranulocytóza
Agranulocytóza vyvolaná metamizolom je veľmi zriedkavá imunoalergická reakcia trvajúca najmenej jeden týždeň. Môže byť život ohrozujúca a dokonca fatálna. Charakteristické reakcie agranulocytózy nie sú závislé od dávky a môžu sa vyskytnúť kedykoľvek počas liečby. Pacientom treba odporučiť, aby okamžite prerušili liečbu a kontaktovali svojho lekára, ak sa u nich objaví niektorý z nasledujúcich príznakov, ktoré môžu súvisieť s neutropéniou (< 1500 neutrofilov/ mm3): horúčka, zimnica, bolesť hrdla, vredy v ústnej dutine.
V prípade neutropénie sa musí liečba okamžite prerušiť a je potrebné urgentne skontrolovať celkový krvný obraz. Krvný obraz má byť monitorovaný až do návratu k jeho pôvodným hodnotám.

Pancytopénia
V prípade výskytu pancytopénie sa liečba musí ihneď prerušiť a musí sa sledovať kompletný krvný obraz, pokiaľ sa nezlepší.
Pacienti musia byť upozornení, aby okamžite vyhľadali lekársku pomoc, ak sa u nich počas liečby metamizolom objavia prejavy a príznaky naznačujúce poruchy krvi (napr. celková slabosť, infekcia, pretrvávajúca horúčka, tvorba modrín, krvácanie, bledosť).

Závažné kožné reakcie
V súvislosti s používaním metamizolu boli hlásené život ohrozujúce kožné reakcie, ako Stevensov-Johnsonov syndróm (SJS) a toxická epidermálna nekrolýza (TEN). Ak sa u pacienta objavia prejavy alebo príznaky SJS alebo TEN (napr. progresívna kožná vyrážka, často s pľuzgiermi a slizničnými léziami), liečba metamizolom sa musí ihneď ukončiť a nesmie sa nikdy obnoviť.
Pacienti musia byť poučení o príznakoch a prejavoch kožných reakcií a ich stav musí byť starostlivo sledovaný, najmä počas prvých týždňov liečby.

Anafylaktický šok
Vyskytuje sa najmä u senzitívnych pacientov, preto má byť metamizol u astmatických alebo atopických pacientov predpisovaný s opatrnosťou (pozri časť 4.3).

Anafylaktické / anafylaktoidné reakcie
Pri výbere spôsobu podania je treba vziať do úvahy, že sa parenterálne podanie spája s vyšším rizikom anafylaktických / anafylaktoidných reakcií. Pri prvom prejave anafylaktickej / anafylaktoidnej reakcie (pozri časť 4.8) je potrebné prerušiť podávanie injekcie s liekom, aby sa riziko ojedinelej hypotenznej reakcie znížilo na minimum.

Zvlášť veľké riziko ťažkých anafylaktoidných reakcií na metamizol je najmä u týchto pacientov (pozri časť 4.3):
- pacienti s bronchiálnou astmou, najmä so sprievodnou polypóznou rinitídou;
- pacienti s chronickou žihľavkou;
- pacienti s precitlivenosťou na alkohol, t.j. pacienti, ktorí reagujú aj na malé množstvo alkoholu kýchaním, slzením a výrazným sčervenaním tváre. Intolerancia alkoholu môže byť príznakom predtým nerozpoznaného syndrómu analgetickej astmy;
- pacienti s precitlivenosťou na farbivá (napr. tartrazín) alebo konzervačné látky (napr. benzoáty).

Pred podaním metamizolu treba urobiť podrobnú anamnézu. V prípade pacientov so sklonom k anafylaktoidným reakciám sa môže metamizol podávať iba po starostlivom zvážení možných rizík a prínosov liečby. Ak je metamizol podávaný aj za týchto okolností, je potrebný prísny lekársky dohľad a musia byť prijaté opatrenia na zvládnutie možného šoku.

Ojedinelé hypotenzné reakcie
Podanie metamizolu môže spôsobiť ojedinelé hypotenzné reakcie (pozri časť 4.8). Tieto reakcie pravdepodobne závisia od dávky a častejšie sa vyskytujú po parenterálnom podaní. Navyše riziko závažných hypotenzných reakcií tohto typu vzrastá:
- ak sa intravenózna injekcia podáva rýchlo;
- u pacientov s hypotenziou, objemovou stratou alebo dehydratáciou, alebo s nestabilným obehom alebo začiatočným zlyhaním obehu;
- u pacientov s vysokou horúčkou.
Keďže nemožno vylúčiť, že hypotenzná reakcia po podaní injekcie metamizolu závisí od jeho dávky, indikácie pre parenterálne podanie jednorazovej dávky väčšej ako 1 g metamizolu musia byť dôkladne zvážené (pozri časť 4.2).

Použitie metamizolu u týchto pacientov sa musí riadne zvážiť a ak sa metamizol podáva aj za týchto okolností, vyžaduje sa prísny lekársky dohľad. Pre zníženie rizika hypotenzných reakcií sú potrebné preventívne opatrenia (hemodynamická stabilizácia).
U pacientov, u ktorých je absolútne nevyhnutné predchádzať akémukoľvek zníženiu krvného tlaku, t.j. pacienti so závažným ochorením koronárnych tepien alebo pacienti so závažnou stenózou tepien zásobujúcich mozog, môže byť metamizol podávaný iba za prísneho monitorovania obehových funkcií.
U pacientov so zhoršenou funkciou obličiek a/alebo pečene sa odporúča vyhnúť sa vysokým dávkam metamizolu, pretože rýchlosť eliminácie metamizolu je u týchto pacientov znížená (pozri časť 4.2).
Je potrebné zabezpečiť veľmi pomalú intravenóznu aplikáciu injekcie (nie viac ako 1 ml za minútu) (pozri časť 4.2), aby bolo podávanie lieku prerušené pri prvom prejave anafylaktickej / anafylaktoidnej reakcie (pozri časť 4.8) a riziko ojedinelej hypotenznej reakcie bolo znížené na minimum.

4.5 Liekové a iné interakcie

Metamizol môže spôsobiť pokles sérových hladín cyklosporínu; pri súbežnom podávaní metamizolu je potrebné monitorovať hladiny cyklosporínu.

Metamizol môže zvýšiť hematotoxicitu metotrexátu, najmä u starších pacientov. Je nutné vyhnúť sa tejto kombinácii liekov.

Kombinácia metamizolu s kyselinou acetylsalicylovou môže mať za následok zníženie účinku kyseliny acetylsalicylovej na agregáciu krvných doštičiek. Preto sa odporúča opatrnosť u pacientov užívajúcich nízke dávky kyseliny acetylsalicylovej ako prevenciu infarktu.

Metamizol môže spôsobiť zníženie koncentrácie bupropiónu a zvýšenie koncentrácie jeho aktívneho metabolitu hydroxybupropiónu v krvi. Pri súbežnom podávaní bupropiónu a metamizolu je preto potrebná opatrnosť.

4.6 Fertilita, gravidita a laktácia

Gravidita
Metamizol prechádza placentárnou bariérou. Neexistujú dôkazy o škodlivých účinkoch na ľudský plod: metamizol nepreukázal teratogénne účinky u potkanov a králikov; fetotoxicita bola pozorovaná iba pri vysokých dávkach, ktoré boli toxické pre gravidné samice. Avšak pre použitie u tehotných žien neexistuje dostatok klinických údajov.
Použitie tohto lieku počas prvého a druhého trimestra je možné iba po dôkladnom zvážení pomeru rizika a prínosu.
Hoci je metamizol iba slabý inhibítor syntézy prostaglandínov, nemožno vylúčiť možnosť predčasného uzáveru ductus arteriosus a perinatálnych komplikácií so zníženým zrážaním trombocytov u matky a dieťaťa. Preto je tento liek počas tretieho trimestra gravidity kontraindikovaný (pozri časť 4.3).

Dojčenie
Metabolity metamizolu sa vylučujú do materského mlieka. Tento liek je počas dojčenia kontraindikovaný (pozri časť 4.3). Je taktiež nutné vyhnúť sa dojčeniu počas 48 hodín po podaní tohto lieku.

4.7 Ovplyvnenie schopnosti viesť vozidlá a obsluhovať stroje

V odporúčaných dávkach tento liek neovplyvňuje schopnosť pacienta reagovať a sústrediť sa. Prekročenie odporúčaného dávkovania môže spôsobiť zhoršenie koncentrácie a reakčného času, najmä v kombinácii s alkoholom.

4.8 Nežiaduce účinky

Nežiaduce účinky sú v tabuľke 2 zoradené s použitím MedDRA frekvencií: veľmi časté (≥ 1/10), časté (≥ 1/100 až < 1/10), menej časté (≥ 1/1 000 až < 1/100), zriedkavé (≥ 1/10 000 až < 1/1 000), veľmi zriedkavé (< 1/10 000) a neznáme (z dostupných údajov).

Tabuľka 2
Poruchy krvi a lymfatického systému
Zriedkavé

Aplastická anémia, agranulocytóza a pancytopénia, vrátane fatálnych prípadov, leukopénia a trombocytopénia. 1
Veľmi zriedkavé
Agranulocytóza so zápalovými zmenami slizníc (napr. orofaryngeálne, anorektálne, genitálne), bolesť hrdla, horúčka (pretrvávajúca alebo znovu sa objavujúca).2
Sedimentácia erytrocytov je značne zvýšená, zatiaľ čo zväčšenie lymfatických uzlín je mierne alebo žiadne.
Trombocytopénia (sklon ku krvácaniu a výskyt petéchií v koži alebo slizničných membránach).
Poruchy imunitného systému
Zriedkavé

Anafylaxia, anafylaktické / anafylaktoidne reakcie: kožné a slizničné príznaky (ako sú svrbenie, pálenie, sčervenanie, žihľavka, opuch), dyspnoe, a menej často gastrointestinálne ťažkosti. V závažných prípadoch: generalizovaná urtikária, ťažký angioedém (vrátane angioedému laryngu), ťažký bronchospazmus, srdcová arytmia, pokles krvného tlaku (ktorému niekedy predchádza zvýšenie krvného tlaku) a obehový šok.3
Astmatický záchvat (u pacientov so syndrómom analgetickej astmy).
Neznáme

Kounisov syndróm.
Poruchy ciev
Neznáme
Ojedinelé hypotenzné reakcie.4
Poruchy kože a podkožného tkaniva
Zriedkavé
Vyrážka
Neznáme
Fixný liekový exantém, Stevensov-Johnsonov syndróm alebo Lyellov syndróm (pozri časť 4.4).
Poruchy obličiek a močových ciest
Veľmi zriedkavé
Zhoršenie obličkovej nedostatočnosti.5
Neznáme
Intersticiálna nefritída.
Celkové poruchy a reakcie v mieste aplikácie'
Neznáme
Bolesť a lokálne reakcie (niekedy zahŕňajúce flebitídu).

1 Tieto reakcie sú považované za reakcie imunologickej povahy. Môžu sa objaviť aj napriek predchádzajúceho opakovaného použitia metamizolu bez komplikácií.

2 U pacientov užívajúcich antibiotiká sa môžu typické príznaky agranulocytózy prejaviť minimálne.

3 Môžu sa objaviť aj napriek predchádzajúceho opakovaného použitia metamizolu bez komplikácií; môžu sa objaviť počas aplikácie injekcie alebo niekoľko hodín po nej; avšak zvyčajne sa prejavia počas prvej hodiny po podaní.

4 Po podaní sa môžu objaviť ojedinelé prechodné hypotenzné reakcie (možno farmakologicky sprostredkované, bez ďalších sprevádzajúcich prejavov anafylaktickej / anafylaktoidnej reakcie); v zriedkavých prípadoch majú tieto reakcie formu kritického poklesu krvného tlaku. Rýchla intravenózna injekcia môže riziko takejto hypotenznej reakcie zvýšiť.

5 Najmä u pacientov s ochorením obličiek v anamnéze môže dôjsť k akútnemu zhoršeniu funkcie obličiek (akútne zlyhanie obličiek, v niektorých prípadoch s oligúriou, anúriou alebo proteinúriou). V zriedkavých prípadoch sa môže objaviť akútna intersticiálna nefritída.

Hlásenie podozrení na nežiaduce reakcie
Hlásenie podozrení na nežiaduce reakcie po registrácii lieku je dôležité. Umožňuje priebežné monitorovanie pomeru prínosu a rizika lieku. Od zdravotníckych pracovníkov sa vyžaduje, aby hlásili akékoľvek podozrenia na nežiaduce reakcie na národné centrum hlásenia uvedené v Prílohe V.

4.9 Predávkovanie

Príznaky
Po akútnom predávkovaní boli hlásené reakcie ako nevoľnosť, vracanie, bolesti brucha, zhoršenie funkcie obličiek / akútne zlyhanie obličiek (napr. následkom intersticiálnej nefritídy), zriedkavé symptómy centrálnej nervovej sústavy (závrat, spavosť, kóma, kŕče) a pokles krvného tlaku (niekedy prechádzajúci do šoku), ako aj srdcová arytmia (tachykardia). Po veľmi vysokých dávkach môže vylučovanie neškodného metabolitu (kyseliny ribonovej) zapríčiniť červené sfarbenie moču.

Liečba
Špecifické antidotum nie je známe. Hlavný metabolit metamizolu, 4-N-metylaminoantipyrín, sa dá odstrániť hemodialýzou, hemofiltráciou, hemoperfúziou alebo plazmafiltráciou.


5. FARMAKOLOGICKÉ VLASTNOSTI

5.1 Farmakodynamické vlastnosti

Farmakoterapeutická skupina: iné analgetiká a antipyretiká, pyrazolóny
ATC kód: N02BB02

Metamizol je nenávykové pyrazolónové analgetikum s analgetickými, antipyretickými a spazmolytickými účinkami.
Mechanizmus účinku nie je úplne objasnený. Niektoré údaje ukazujú, že metamizol a jeho hlavný metabolit 4-N-metylaminoantipyrín môžu mať kombinovaný centrálny a periférny spôsob účinku.

5.2 Farmakokinetické vlastnosti

Po intravenóznom podaní je plazmatický polčas metamizolu približne 14 minút. Hlavným aktívnym metabolitom je 4-N-metylaminoantipyrín (MAA). Najmä MAA, a do určitej miery aj 4-aminoantipyrín (AA), prispievajú ku klinickému účinku. Hodnoty AUC pre AA tvoria asi 25 % AUC pre MAA. Metabolity 4-N-acetylaminoantipyrín (AAA) a N-4-formylaminoantipyrín (FAA) nemajú žiadny klinický účinok. Farmakokinetika všetkých metabolitov je nelineárna. Na zhodnotenie klinického významu tohto zistenia sú potrebné ďalšie štúdie. Akumulácia metabolitov pri krátkodobej liečbe má iba malý klinický význam.
Stupeň väzby na proteíny je 58 % pre MAA, 48 % pre AA, 18 % pre FAA a 14 % pre AAA.
Približne 96 % intravenóznej dávky označenej rádioizotopom sa vylúčilo v moči a asi 6 % v stolici. Z toho bolo 3 % ± 1 % MAA, 6 % ± 3 % AA, 26 % ± 8 % AAA, 23 % ± 4 % FAA.

Starší pacienti
U starších pacientov sa expozícia (AUC) zvýšila na dvoj- až trojnásobok.

Porucha funkcie obličiek
Pacienti s poruchou funkcie obličiek sa vo veľkom rozsahu neskúmali. Dostupné údaje naznačujú zníženie eliminácie niektorých metabolitov (AAA a FAA).

Porucha funkcie pečene
U pacientov s cirhózou pečene sa polčas MAA a FAA po jednorazovej dávke zvýšil 3-krát (10 hodín), zatiaľ čo u AA a AAA nebol nárast zaznamenaný.

5.3 Predklinické údaje o bezpečnosti

Akútna toxicita
Minimálna letálna dávka (LD) metamizolu u myší a potkanov: perorálne približne 4000 mg/kg telesnej hmotnosti; intravenózne približne 2300 mg metamizolu na 1 kg telesnej hmotnosti alebo 400 mg MAA na 1 kg telesnej hmotnosti.
Prejavy intoxikácie zahŕňajú tachypnoe, sedáciu a premortálne kŕče.

Chronická toxicita
Intravenózne injekcie metamizolu boli u potkanov (150 mg/kg/deň) a psov (50 mg/kg/deň) dobre tolerované po 4 týždňoch.
Štúdie chronickej toxicity po perorálnom podaní počas 6 mesiacov boli vykonané u potkanov a psov. Denné dávky až do 300 mg/kg telesnej hmotnosti u potkanov a až do 100 mg/kg telesnej hmotnosti u psov nevyvolali žiadne prejavy intoxikácie. Vyššie dávky u oboch druhov spôsobili zmeny v klinickej chémii séra a hemosiderózu v pečeni a slezine; boli taktiež zistené prejavy anémie a toxicity kostnej drene.

Mutagénny potenciál
V literatúre sa popisujú pozitívne ako aj negatívne výsledky. Avšak in vitro a in vivo štúdie so špecifickým materiálom spoločnosti Hoechst neukázali žiadne známky mutagénneho potenciálu.

Karcinogénny potenciál
V štúdiách počas celého života na potkanoch a NMRI potkanoch neboli karcinogénne účinky metamizolu preukázané.

Reprodukčná toxicita
Štúdie na potkanoch a králikoch nepreukázali žiadny teratogénny potenciál.


6. FARMACEUTICKÉ INFORMÁCIE

6.1 Zoznam pomocných látok

1 molárny roztok kyseliny chlorovodíkovej (na úpravu pH)
Voda na injekciu

6.2 Inkompatibility

Kvôli možným inkompatibilitám sa tento liek nesmie miešať s inými liekmi okrem tých, ktoré sú uvedené v časti 6.6.

6.3 Čas použiteľnosti

4 roky

6.4 Špeciálne upozornenia na uchovávanie

Uchovávajte v pôvodnom obale na ochranu pred svetlom. Neuchovávajte v mrazničke.

6.5 Druh obalu a obsah balenia

2 alebo 5 ml roztoku v ampulke typu I z hydrolytického hnedého skla
Veľkosť balenia: 5, 10 alebo 100 ampuliek.

Na trh nemusia byť uvedené všetky veľkosti balenia.

6.6 Špeciálne opatrenia na likvidáciu a iné zaobchádzanie s liekom

Injekčný roztok je možné riediť použitím 5% roztoku glukózy, 0,9% roztoku chloridu sodného alebo Ringerovho roztoku. Tieto roztoky musia byť podané okamžite, pretože ich stabilita je obmedzená.

Všetok nepoužitý liek alebo odpad vzniknutý z lieku sa má zlikvidovať v súlade s národnými požiadavkami.


7. DRŽITEĽ ROZHODNUTIA O REGISTRÁCII

AS KALCEKS
Krustpils iela 53, Rīga, LV‑1057, Lotyšsko


8. REGISTRAČNÉ ČÍSLO

07/0157/17-S


9. DÁTUM PRVEJ REGISTRÁCIE/PREDĹŽENIA REGISTRÁCIE

Dátum prvej registrácie:
Dátum posledného predĺženia registrácie:


10. DÁTUM REVÍZIE TEXTU

Jún 2017
Vybrané lieky
Nevybrali ste žiadny liek.
vyber
LiekInfo.sk používa súbory „cookie“ na zlepšenie používateľského komfortu. Pokračovaním vyjadrujete svoj súhlas s používaním našich súborov „cookie“.