anív. Bežné vyvolávajúce mikroorganizmy zahŕňajú Bacteroides sp., Staphylococcus aureus a Streptococcus pyogenes.
- infekcie kostné a kĺbové infekcie, napr. osteomyelitis (vyvolané Staphylococcus aureus). Iné infekcie, napr. septický potrat, puerperálna sepsa, intraabdominálna sepsa.
Medoclav 1 g sa indikuje vo vyššie uvedených prípadoch. Je však účinný i pri liečbe infekcií vyvolaných mikroorganizmami citlivými na nechránený amoxycilín. Preto terapia zmiešaných infekcií, ktoré sú vyvolané mikroorganizmami citlivými na amoxycilín i mikroorganizmami produkujúcimi betalaktamázy citlivými na Medoclav 1 g, nevyžaduje pridanie ďalšieho antibiotika.
4.2 Dávkovanie a spôsob podávania
Medoclav 1 g tablety je určený na perorálne podanie. Na minimalizovanie žalúdočných ťažkostí sa dávka podáva pred jedlom.
Dĺžka trvania liečby sa upravuje podľa závažnosti a typu infekcie, ale nesmie trvať dlhšie ako štrnásť dní bez klinickej konfrontácie výsledkov. Pre väčšinu infekcií postačuje sedemdňové liečenie.
Veľkosť dávky závisí na telesnej hmotnosti, na veku, na funkcii obličiek a taktiež na závažnosti infekcie.
Dospelí a deti staršie ako 12 rokov (nad 40 kg):
Jedna tableta každých 12 hodín.
Deti mladšie ako 12 rokov:
U detí mladších ako 12 rokov sa neodporúča podávanie tabliet. U týchto pacientov sa odporúča podávanie suspenzie.
Starší pacienti:
Nevyžaduje sa zmena dávkovania, ak nie je prítomné obličkové alebo pečeňové poškodenie.
Poškodenie funkcie pečene:
Pre definitívny návod na dávkovanie nie sú dostatočné klinické údaje. Preto sa Medoclav 1 g musí podávať týmto pacientom opatrne a pečeňové funkcie sa musia pravidelne sledovať.
Poškodenie funkcie obličiek:
Dávku je potrebné upraviť podľa maximálneho odporúčaného množstva amoxycilínu.
Pri poruche funkcie obličiek sa odporúča podávať tablety s nižšou silou (Medoclav 625 mg alebo
Medoclav 375 mg).
4.3 Kontraindikácie
Precitlivenosť na penicilín alebo anamnéza precitlivenosti na príbuzné beta-laktámové antibiotiká, ako sú cefalosporínové antibiotiká.
Anamnéza žltačky alebo pečeňového poškodenia v súvislosti s užívaním penicilínu.
4.4 Špeciálne upozornenia
Varovania:
Pri stredne ťažkom a ťažkom poškodení obličiek sa vyžaduje zmena dávkovania.
Pacientom s pečeňovým zlyhávaním alebo pečeňovým poškodením je potrebné pri podávaní lieku venovať zvýšenú pozornosť. U niektorých pacientov sa vyskytnú zmeny v pečeňových funkčných testoch, ktorých klinická významnosť nie je objasnená.
Zriedkavo sú údaje o cholestatickej žltačke, niekedy závažnej, zvyčajne reverzibilnej, ktorej znaky a príznaky sa môžu objaviť až po niekoľkých týždňoch od ukončenia liečby.
U niektorých pacientov sa môžu objaviť anafylaktické reakcie, ktoré môžu byť závažné a v niektorých prípadoch smrteľné. Tieto reakcie sú pravdepodobnejšie u pacientov s anamnézou precitlivenosti na penicilín. U pacientov so známou precitlivenosťou na cefalosporín sa musí vziať do úvahy možnosť skríženej precitlivenosti.
Pacienti, ktorí trpia alergickými reakciami, astmou, sennou nádchou alebo žihľavkou môžu liek používať iba pokiaľ sú preto zvlášť závažné dôvody.
Upozornenie:
Medoclav 1 g sa musí podávať so zvýšenou pozornosťou u pacientov s astmou, infekčnou mononukleózou alebo chronickou lymfoidnou leukémiou pre zvýšené riziko rozvoja erytematózneho začervenania.
Sú známe údaje o predĺžení času krvácania a protrombínového času u niektorých pacientov s antikoagulačnou liečbou. Týmto pacientom sa musí venovať zvýšená pozornosť a musí sa sledovať čas krvácania.
Dlhodobé užívanie Medoclavu 1 g, ako aj iných antibiotík, môže spôsobiť narastanie necitlivých mikroorganizmov.
4.5 Liekové a iné interakcie
Lieky:
Alopurinol: súčasné užívanie spolu s amoxycilínom môže zvýšiť možnosť kožných alergických reakcií. Antikoagulanciá: sú známe údaje o predĺžení času krvácania a protrombínového času u niektorých pacientov. Zvýšená pozornosť sa musí venovať pri podávaní antikoagulačnej liečby.
Perorálne kontraceptíva: počas liečby Medoclavom 1 g sa môže znížiť účinnosť perorálnych kontraceptív. Pacienti sa musia upozorniť a poučiť, aby užívali prídavnú nehormonálnu antikoncepciu.
Probenecid: súčasné podanie s Medoclavom 1 g môže zvýšiť a predĺžiť sérové hladiny amoxycilínu mechanizmom poklesu renálnej tubulárnej sekrécie amoxycilínu.
Tetracyklínové antibiotiká: baktericídna aktivita amoxycilínu klesá pri súčasnom podávaní tetracyklínových antibiotík.
Laboratórne vyšetrenia:
Glukóza v moči: pri používaní reagencie síranu meďnatého sa môžu získať falošne pozitívne výsledky.
4.6 Používanie v gravidite a počas laktácie
Napriek reproduktívnym štúdiám u hlodavcov, ktoré nedokázali toxicitu, nie je možné podľa týchto štúdií predpovedať účinok lieku na ľudí. Nie sú známe zodpovedajúce a dobre kontrolované klinické štúdie počas gravidity u ľudí. Je potrebné vyhnúť sa použitiu lieku Medoclav 1 g najmä v prvom trimestri gravidity, iba ak klinický prínos preváži možné riziko pre plod.
Malé množstvo amoxycilínu sa vylučuje do mlieka. Pre možnosť senzibilizovania dieťaťa sa musí venovať zvýšená pozornosť pri podávaní Medoclavu 1 g počas dojčenia.
4.7 Ovplyvnenie schopnosti viesť motorové vozidlá a obsluhovať stroje
Nie je známy účinok na schopnosť viesť motorové vozidlá a obsluhovať stroje.
4.8 Nežiaduce účinky
Medoclav 1 g sa vo všeobecnosti dobre toleruje a nežiaduce účinky sú mierne a prechodné. Väčšina nežiaducich účinkov udávaných v literatúre sú mierne a prechodné s prechodným trvaním a menej ako
3% pacientov prerušuje liečbu pre nežiaduce účinky lieku. Najčastejšími nežiaducimi účinkami sú: diarrhoe/neformované stolice (9%), nauzea (3%), začervenanie kože a žihľavka (3%), vracanie (1%), vaginitída (1%). Ostatné menej časté reakcie sú: abdominálny diskomfort, nafukovanie a bolesti hlavy. Hlásené nežiaduce učinky sa uvádzajú systematicky.
Centrálny nervový systém: sú známe údaje o kŕčoch, závratoch, bolestiach hlavy a zmiešanej hyperaktivite. Pacienti pri vysokých dávkach s renálnym poškodením môžu byť viac vystavení kŕčom. Gastrointestinálny trakt: hnačka, žalúdočný diskomfort, nauzea a dávenie. Vyskytla sa mukokutánna kandidóza. Sú správy o pseudomembranóznej a hemoragickej kolitíde. V týchto prípadoch sa musí liečba prerušiť a musí sa začať zodpovedajúca náhradná liečba. Zriedkavé sú správy o odfarbení zubov, odstrániteľné pri čistení zubov, zvyčajne po suspenzii.
Močovo-pohlavný systém: môže sa zriedkavo objaviť vaginálny výtok, svrbenie a hubový povlak. Môže sa tiež objaviť superinfekcia necitlivými mikroorganizmami.
Krvný systém: V spojitosti s beta-laktámovými antibiotikami je známa prechodná hemolytická anémia, leukopénia a trombocytopénia. U pacientov s antikoagulačnou liečbou sú hlásené prípady o predĺžení času krvácania a protrombínového času.
Pečeňové: mierny nárast AST (SGOT) a/alebo ALT (SGPT) sa zaznamenal u pacientov liečených ampicilínovou triedou antibiotík, ale klinický význam týchto zistení nie je známy. Pečeňové dysfunkcie vrátane nárastu sérových transamináz (AST a/alebo ALT), sérového bilirubínu alebo alkalickej fosfatázy sa vyskytli nezriedkavo po amoxycilíne. Histologické nálezy z pečeňovej biopsie sú zhodné s prevahou cholestatickými, hepatocelulárnymi alebo zmiešanými hepatocelulárnymi zmenami. Začiatok symptómov a znakov pečeňovej poruchy sa môže objaviť už počas alebo po niekoľkých týždňoch po ukončení liečby. Pečeňová porucha, ktorá môže byť závažná, je zvyčajne reverzibilná. V zriedkavých prípadoch bola popísaná smrť (menej ako 1 úmrtie na 4 milióny preskripcií na celom svete). Vo všeobecnosti tieto prípady sú spojené so závažným základným ochorením alebo inou súčasnou medikamentóznou liečbou. Tieto údaje sú častejšie udávané u mužov, starších pacientov a riziko sa zvyšuje, ak sa liečba predlžuje na viac ako 14 dní.
Reakcie z precitlivenosti: sú známe kožné výsevy, pruritus, žihľavka, angioedém, reakcia podobná sérovej chorobe (urtikária alebo kožný výsev sprevádzaný artritídou, artralgiou, myalgiou a často horúčkou), erytema multiforme (zriedkavo Stevensov-Johnsonov syndróm) a výnimočne exfoliatívna dermatitída (vrátane toxickej epidermálnej nekrolýzy). Tieto reakcie môžu byť liečené antihistaminikami a ak je to potrebné systémovými kortikosteroidmi. Keď sa takéto reakcie objavia, musí sa liečba zastaviť. Pri podávaní perorálnych penicilínov sa môžu objaviť závažné a výnimočne smrteľné reakcie z precitlivenosti (anafylaktické).
Obličky: zriedkavo sa objavili intersticiálna nefritída a hematúria.
4.9 Predávkovanie
Najpravdepodobnejšími príznakmi predávkovania sú gastrointestinálne poruchy a tekutinová a elektrolytová nerovnováha. Neexistuje špecifické antidotum. V prípadoch nedávneho predávkovania môže byť užitočná laváž žalúdka alebo podanie aktívneho uhlia. Liečba musí byť podporná a symptomatická, so zameraním sa na úpravu tekutinovej a elektrolytovej rovnováhy. Amoxycilín je dialyzovateľný.
Abúzus, závislosť: u tohto lieku nedochádza k liekovej závislosti, toxikománii ani k jeho nadmernému užívaniu.
5. FARMAKOLOGICKÉ VLASTNOSTI
5.1 Farmakodynamické vlastnosti
Farmakoterapeutická skupina: Antibiotikum
ATC kód: J01CR02 (amoxycilín a inhibítor betalaktamázy)
Medoclav 1 g obsahuje amoxycilín, širokospektrálne baktericídne antibiotikum penicilínového typu, kombinovaný s draselnou soľou klavulánovej kyseliny, ktorá je ireverzibilným inhibítorom betalaktamáz.
Prítomnosť klavulánovej kyseliny chráni amoxycilín pred deštrukciou a následnou stratou antibakteriálnej aktivity, ktorú spôsobujú betalaktamázy produkované mnohými grampozitívnymi a gramnegatívnymi baktériami. Spektrum amoxycilínu je tak rozšírené i o mikroorganizmy, ktoré sú naň normálne rezistentné pre svoju schopnosť produkovať betalaktamázy.'
Amoxycilín je semisyntetický penicilín so širokospektrálnou baktericídnou aktivitou proti mnohým grampozitívnym a gramnegatívnym mikroorganizmom. Účinkuje inhibíciou biosyntézy mukopeptidov steny buniek. Pretože amoxycilín je degradovaný beta-laktamázami, jeho spektrum aktivity nezahŕňa beta-laktamázu produkujúce mikroorganizmy.
Kyselina klavulanová je tiež -laktám, štrukturálne podobný penicilínom, ktorá je schopná inaktivovať široké spektrum -laktámových enzýmov, zvyčajne sa nachádzajúcich v mikroorganizmoch rezistentných na penicilíny a cefalosporíny.
Kombinácia amoxycilínu a klavulanovej kyseliny spôsobuje ochranu amoxycilínu pred degradáciou - laktámovými enzýmami, a účinne rozširuje antibiotické spektrum amoxycilínu vrátane mnohých baktérií normálne rezistentných na amoxycilín a iné -laktámové antibiotiká.
Medoclav 1 g je baktericídny voči širokému spektru mikroorganizmov: Grampozitívne (aeróbne):
Bacillus anthracis, Corynebacterium sp., Enterococcus faecalis, Enterococcus faecium, Listeria
monocytogenes, Staphylococcus aureus, koaguláza negatívny Staphylococcus sp., Staphylococcus epidermidis, Streptococcus pneumoniae, Staphylococcus saprophyticus, Streptococcus pyogenes, Streptococcus viridans.
Grampozitívne (anaeróbne):
Clostridium sp., Peptococcus sp, Peptostreptococcus sp.
Gramnegatívne (aeróbne):
Bordatella pertussis, Branhamella (Moraxella) catarrhalis, Brucella sp., Enterobacter sp. (hoci väčšina in vitro je rezistentných, ukazuje sa klinická efektivita pri infekciách močového traktu), Escherichia coli, Haemophilus influenzae, Klebsiella sp., Legionella sp., Neisseria gonorrhoeae, Neisseria meningitidis, Pasteurella multocida, Proteus mirabilis, Proteus vulgaris, Salmonella sp., Shigella sp.
Gramnegatívne (anaeróbne):
Bacteroides sp., vrátane Bacteroides fragilis.
Niektoré z hore uvedených kmeňov sú producenti beta-laktamázy, čo ich radí do skupiny necitlivých na samostatne podávaný amoxycilín.
5.2 Farmakokinetické vlastnosti
Kombinované podanie amoxycilínu a klavulanovej kyseliny neovplyvní farmakokinetické vlastnosti každého jedného lieku podaného osobitne.
Asi 80% perorálne podanej dávky amoxycilín trihydrátu sa absorbuje z gastrointestinálneho traktu. Amoxycilín je stabilný v prítomnosti žalúdočnej kyseliny a prítomnosť potravy v žalúdku neovplyvní jeho absorpciu. Po podaní 250 mg amoxycilínu vrchol plazmatickej koncentrácie 5 µg/ml sa dosiahne do dvoch hodín. Sérové hladiny zodpovedajú veľkosti podanej dávky. Rýchlo preniká do väčšiny telesných tkanív a tekutín, s výnimkou mozgu a spinálnej tekutiny, ak nie je zápal meningov. Prechádza cez placentu a v malom množstve sa vylučuje do materského mlieka.
Po perorálnom podaní kyseliny klavulanovej sa maximálne koncentrácie lieku v plazme dosahujú do jednej hodiny.
Ani amoxycilín ani kyselina klavulanová sa významnejšie neviažu na plazmatické bielkoviny (amoxycilín okolo 20%, klavulanová kyselina okolo 30%). Polčas rozpadu amoxycilínu je okolo 1,3 hodiny a kyseliny klavulanovej okolo 1 hodiny.
Približne 50% až 70% amoxycilínu a 25% až 40% klavulanovej kyseliny sa vylučuje nezmenené močom, počas prvých šiestich hodín po podaní.
Amoxycilín sa čiastočne vylučuje močom ako neaktívny metabolit kyselina peniciloidná, zodpovedajúci medzi 10% až 25% dávky. Kyselina klavulanová sa metabolizuje na 2,5-dihydro-4-(2-hydroxyethyl)-5- oxo-1H-pyrrole-3-karboxylovú kyselinu a 1-amino-4-hydroxy-butan-2-on, ktoré sú vylučované močom a stolicou.
5.3 Predklinické údaje o bezpečnosti
Nie sú k dispozícii ďalšie zodpovedajúce údaje.
6. FARMACEUTICKÉ INFORMÁCIE
6.1 Zoznam pomocných látok
magnesii stearas, cellulosum microcristallinum, silica colloidalis anhydrica, carboxymethylamylum natricum, hypromellosum, propylenglycolum, macrogolum 6000, talcum, titanii dioxidum.
6.2 Inkompatibility
Nie sú známe.
6.3 Čas použiteľnosti
24 mesiacov
6.4 Upozornenia na podmienky a spôsob skladovania
Na suchom mieste a pri teplote do +25°C, chrániť pred svetlom.
6.5 Vlastnosti a zloženie obalu, veľkosť balenia
Al/PVC/Al blister, písomná informácia pre používateľa, papierová škatuľka. Veľkosť balenia: 8, 10, 14, 16 a 20 tbl flm
6.6 Upozornenia na spôsob zaobchádzania s liekom
Nie sú ďalšie inštrukcie.
7. DRŽITEĽ ROZHODNUTIA O REGISTRÁCII
Medochemie Ltd., Limassol, Cyprus
8. REGISTRAČNÉ ČÍSLO
15/0093/07-S
9. DÁTUM REGISTRÁCIE/DÁTUM PREDĹŽENIA REGISTRÁCIE
10. DÁTUM POSLEDNEJ REVÍZIE TEXTU
Marec 2007