Azitromycín zvyšuje riziko ochorení srdca

Nový výskum poukazuje, že antibiotikum azitromycín používaný na liečbu priedušiek, zápalu pľúc, kožných a ušných infekcií a ochorení pohlavných orgánov môže mat fatálne následky na kardiovaskulárny systém.
 
Azitromycín (Azitrhomycine) je antibiotikum schválené a uvedené na trh v roku 1980. Nové údaje o ňom naznačujú, že môže spôsobiť vážne poškodenie kardiovaskulárneho systému a v porovnaní s inými antibiotikami zdvojnásobiť riziko úmrtia.

Keď sa porovnávali výsledky výskumu 348 000 ľudí, ktorým podávali buď azitromycín alebo amoxicilin podľa druhu infekcie, výskumníci z Vanderbiltskej University zistili, že úmrtnosť v skupine liečených azitromycinom je o 47% vyšší ako v skupine liečených amoxicilinom.
 
Vedci dúfajú, že štúdie prispejú na upozornenie lekárov a pacientov, aby venovali viac pozornosti užívaniu tohto antibiotika, a to najme u osôb so zvýšeným rizikom kardiovaskulárnych príhod.
 
Štúdia  bola zverejnená в New England Journal of Medicine.
 
Nežiaduce účinky, ktoré môžu nastať pri užívaní azitromycinu okrem  iného sú kožné vyrážky, svrbenia, opuch, ťažkosti s dýchaním alebo prehĺtaním, rýchly srdeční tep a nepravidelný tep.
27 júna 2012
Diskusia k článku (4)
doktor WHO 24.4.2019 Reagovať
HOFI - nejedz vela cukru a pi obcas kysle mlieko. Pozor na klimatizovane casti budov , rozne vzduchotechniky bez HEFA filtrov ako su hlavne nakupne centra
doktor WHO 24.4.2019 Reagovať
tieto antibiotika sa maju pouzivat vyhradne na tazke choroby, k zachrane zivota - borelioza, kvapakva, syphilis, chripka nad 40 stupnov pri pol dni, alebo 39.5 po dobu 2 dni a nie na "soplik" alebo ked ma niekto 38.5.
Alka 8.7.2018 Reagovať
No ja som nemala žiadne príznaky a chlamídie? Chvála Bohu mam pokoj 3 roky asi ste nefobral ešte k nim doxihexal.aspoň 20 tabl.
"HOFI" 1.9.2016 Reagovať
Pred nedávnom som skončil branie lieku "azitromycín" / 3 balenia á 3 kps./, mal som prejavy arytmie - vynechávanie srdca s pocitom nárazového tepla v krku. Šťastlivo som ho dobral, ale na chlamýdie mi aj tak vôbec nepomohol. Výsledné hodnoty 2-och Ig sú
stále v hranici cca 4 x nad prípustnú hranicu.
Váš názor:
Vaše meno alebo prezývka:
Vložte overovací kód ako ho vidíte na obrázku (na veľkosti písma nezáleží):
Vybrané lieky
Nevybrali ste žiadny liek.
vyber
LiekInfo.sk používa súbory „cookie“ na zlepšenie používateľského komfortu. Pokračovaním vyjadrujete svoj súhlas s používaním našich súborov „cookie“.