K antibiotikám doplňte probiotiká

Ten, kto antibiotiká užíva ako cukríky by sa mal mať na pozore. Sú síce účinné pri liečbe bakteriálnych infekcií, no okrem toho, že ničia baktérie sa rovnako správajú aj k našej črevnej mikroflóre. Hovorí sa, že črevo je centrom našej imunity, a ak si teda zrátame jedna plus jedna, pochopíme. Antibiotiká nám síce pomáhajú liečiť zápalové ochorenia, ale zároveň oslabujú našu imunitu. Potom sme častejšie chorí a užívame ich stále viac, čím sa naša imunita naďalej znižuje. Navyše nás môže počas užívania antibiotík potrápiť aj hnačka či vaginálna mykóza.

Probiotické doplnky

Ak užívame antibiotiká, mali by sme si k nim kúpiť aj voľnopredajné probiotické doplnky, ktoré obsahujú laktobacily a väčšinou ich nájdeme v kapsulovej forme. Vhodné je zapiť kapsulu dostatočným množstvom vody aspoň dve hodiny po užití antibiotika a dokončiť kúru probiotikami aj keď už sme antibiotiká doužívali. Potrebujeme predsa obnoviť črevnú mikroflóru. Ženy sú počas liečby antibiotikami náchylné aj na vaginálne mykózy. Pre ne sú potom vhodné vaginálne probiotiká.  

Kyslomliečne produkty

Probiotiká nájdeme aj v potravinách. Obsahujú ich kyslomliečne výrobky ako jogurty, bryndza, ale napríklad tiež kvasnice.

Doplňte aj „béčko“

Črevná flóra produkuje vitamíny B, no ak je oslabená, napríklad pri liečbe antibiotikami, odporúča sa doplniť do tela aj vitamíny skupiny B.

Pýtajte sa lekárnika

Pokiaľ vám lekár predpíše či odporučí antibiotikum, pri jeho výbere sa v lekárni nezabudnite spýtať aj na vhodné probiotikum. Lekárnik už bude vedieť, ktoré probiotikum sa bude s vaším antibiotikom znášať tak, aby vás už netrápili tráviace ťažkosti či gynekologické problémy. 

29 januára 2020
Diskusia k článku (0 príspevky)
Váš názor:
Vaše meno alebo prezývka:
Vložte overovací kód ako ho vidíte na obrázku (na veľkosti písma nezáleží):
Vybrané lieky
Nevybrali ste žiadny liek.
vyber
LiekInfo.sk používa súbory „cookie“ na zlepšenie používateľského komfortu. Pokračovaním vyjadrujete svoj súhlas s používaním našich súborov „cookie“.