lávajúce mikroorganizmy zahŕňajú
Bacteroides sp., Staphylococcus aureus a
Streptococcus pyogenes.
· infekcie kostí a kĺbov.
· profylaxia ranových infekcií v súvislosti s chirurgickými zákrokmi a to najmä gastrointestinálnymi, panvovými, ďalej v oblasti hlavy, krku a po amputácii končatiny.
Medoclav 1,2 g je účinný i pri liečbe infekcií vyvolaných mikroorganizmami citlivými na nechránený amoxycilín. Preto liečba zmiešaných infekcií, ktoré sú vyvolané mikroorganizmami citlivými na amoxycilín i mikroorganizmami produkujúcimi betalaktamázy citlivými na Medoclav 1,2 g, nevyžaduje pridanie ďalšieho antibiotika.
4.2 Dávkovanie a spôsob podávania
MEDOCLAV 1,2 g sa môže podávať ako intravenózna injekcia alebo intermitentná infúzia (pozri časť 6.6). Liek nie je vhodný na intramuskulárne podanie.
Dĺžka liečby má byť primeraná indikácii a nemá presahovať 14 dní bez kontrolného vyšetrenia.
Dávkovanie pri liečbe infekcie
Dospelí adeti staršie ako 12 rokov: zvyčajne 1,2 g trikrát denne. Pri závažnejších infekciách sa má frekvencia podávania zvýšiť na štyrikrát denne.
Deti od 3 mesiacov do 12 rokov: zvyčajne 30 mg/kg trikrát denne. Pri závažnejších infekciách sa má frekvencia podávania zvýšiť na štyrikrát denne.
Deti do 3 mesiacov: 30 mg/kg každých 12 hodín u predčasne narodených detí a u donosených detí počas perinatálneho obdobia, následne každých 8 hodín.
Každých 30 mg MEDOCLAVU 1,2 g obsahuje 25 mg amoxycilínu a 5 mg kyseliny klavulanovej.
Dávkovanie u dospelých pri chirurgickej profylaxii
Zvyčajná dávka je 1,2 g intravenózne pri indukcii anestézie. Pri operáciách, pri ktorých je vysoké riziko infekcie, napr. kolorektálna chirurgia, sú potrebné tri alebo maximálne štyri dávky 1,2 g v priebehu 24 hodín. Dávky sa zvyčajne podávajú o 0., 8., 16. (a 24.) hodine. V dávkovaní možno pokračovať ešte niekoľko dní, ak je pri zákroku významne zvýšené riziko infekcie.
Jasné klinické znaky infekcie pri operácii si vyžadujú zvyčajnú intravenóznu alebo perorálnu liečbu MEDOCLAVOM 1,2 g po operácii.
Dávkovanie pri poruche renálnej funkcie
Dospelí
Mierna porucha funkcie (klírens kreatinínu > 30 ml / min)
| Stredne závažná porucha funkcie (klírens kreatinínu 10 - 30 ml / min)
| Závažná porucha funkcie (klírens kreatinínu <10 ml / min)
|
Žiadna zmena dávkovania.
| 1,2 g i.v., následne 600 mg i.v. každých 12 hodín
| 1,2 g i.v., následne 600 mg i.v. každých 24 hodín. Dialýza znižuje sérové koncentrácie MEDOCLAVU 1,2 g a možno bude potrebná ďalšia dávka 600 mg počas dialýzy a na konci dialýzy.
|
Deti
Rovnaké zníženie dávkovania je potrebné tiež u detí.
Dávkovanie pri poruche funkcie pečene
Pri poruche funkcie pečene je potrebná opatrnosť; funkciu pečene treba monitorovať v pravidelných intervaloch. Nie sú k dostupné dostatočné údaje, na základe ktorých by sa dalo určiť odporúčané dávkovanie.
Každá liekovka MEDOCLAVU 1,2 g obsahuje približne 1,0 mmol draslíka a 2,7 mmol sodíka.
4.3 Kontraindikácie
Precitlivenosť na penicilínové antibiotiká alebo precitlivenosť na príbuzné beta-laktámové antibiotiká v anamnéze, ako sú cefalosporínové antibiotiká.
Anamnéza žltačky alebo pečeňového poškodenia v súvislosti s užívaním penicilínu.
4.4 Osobitné upozornenia a opatrenia pri používaní
Pri miernom až závažnom poškodení obličiek sa vyžaduje úprava dávkovania.
Pacientom s poškodením alebo dysfunkciou pečene je potrebná opatrnosť pri podávaní lieku. U niektorých pacientov sa vyskytovali zmeny pečeňových funkčných testoch, ktorých klinický význam nie je známy.
Zriedkavo sa vyskytuje cholestatická žltačka, niekedy závažná, zvyčajne reverzibilná, ktorej znaky a príznaky sa môžu objaviť niekoľko týždňov po ukončení liečby.
U pacientov so zníženou produkciou moču sa pozorovala veľmi zriedkavo kryštalúria, hlavne pri parenterálnej liečbe. Počas podávania vysokých dávok amoxycilínu sa odporúča udržovať dostatočný príjem tekutín a produkciu moču, aby sa znížila možnosť kryštalúrie amoxycilínu.
U pacientov liečených penicilínmi sa objavili anafylaktické reakcie, ktoré sú závažné a v niektorých prípadoch smrteľné. Tieto reakcie sú pravdepodobnejšie u pacientov s anamnézou precitlivenosti na penicilín. U pacientov so známou precitlivenosťou na cefalosporíny sa má vziať do úvahy možnosť skríženej precitlivenosti.
Medoclav 1,2 g sa má podávať s veľkou opatrnosťou u pacientov s astmou, infekčnou mononukleózou alebo chronickou lymfoidnou leukémiou pre zvýšené riziko rozvoja erytematóznej vyrážky. Erytematózne vyrážky súvisia so žľazovou horúčkou u pacientov užívajúcich amoxycilín.
Sú známe údaje o predĺžení času krvácania a protrombínového času u niektorých pacientov s antikoagulačnou liečbou. U týchto pacientov je potrebná opatrnosť a sledovanie času krvácania.
Dlhodobé podávanie Medoclavu 1,2 g, rovnako ako aj iných antibiotík, môže spôsobiť narastanie necitlivých mikroorganizmov.
Ak je nevyhnutné parenterálne podanie vysokých dávok, je potrebné vziať do úvahy obsah sodíka u pacientov s diétou s obmedzením sodíka.
Zistilo sa, že sa amoxycilín zráža v balónovom katétri po intravenóznom podaní vysokých dávok. Preto je potrebné pravidelne kontrolovať priechodnosť katétra.
Prítomnosť kyseliny klavulanovej v lieku môže spôsobiť nešpecifickú väzbu IgG a albumínu membránami červených krviniek, čo môže viesť k falošne pozitívnemu Coombsovmu testu.
4.5 Liekové a iné interakcie
Lieky
Alopurinol: súčasné užívanie spolu s amoxycilínom môže zvýšiť možnosť kožných alergických reakcií.
Antikoagulanciá: sú známe údaje o predĺžení času krvácania a protrombínového času u niektorých pacientov. Zvýšená pozornosť sa musí venovať pacientom s antikoagulačnou liečbou.
Perorálne kontraceptíva: počas liečby MEDOCLAVOM 1,2 g sa môže znížiť účinnosť perorálnych kontraceptív. Pacientov treba upozorniť a poučiť, aby používali prídavnú nehormonálnu antikoncepciu.
Probenecid: súčasné podanie s MEDOCLAVOM 1,2 g môže zvýšiť a predĺžiť sérové hladiny amoxycilínu a to znížením renálnej tubulárnej sekrécie amoxycilínu.
Tetracyklínové antibiotiká: baktericídna aktivita amoxycilínu klesá pri súčasnom podávaní s tetracyklínovými antibiotikami.
Laboratórne vyšetrenia:
Glukóza vmoči: pri používaní reagencie síranu meďnatého sa môžu získať falošne pozitívne výsledky.
Prítomnosť kyseliny klavulanovej v lieku môže spôsobiť nešpecifickú väzbu IgG a albumínu membránami červených krviniek, čo môže viesť k falošne pozitívnemu Coombsovmu testu.
4.6 Gravidita a laktácia
Napriek tomu, že reprodukčné štúdie u hlodavcov nedokázali toxicitu, nie je možné podľa týchto štúdií predpovedať účinok u ľudí. V jednoduchej štúdii u žien s predčasným prasknutím nedozretej fetálnej membrány bola profylaktická liečba s amoxycilínom/kyselinou klavulanovou spájaná so zvýšeným rizikom nekrotizujúcej enterokolitídy u novorodencov. Je potrebné sa vyhnúť podávaniu MEDOCLAVU 1,2 g počas tehotenstva, najmä počas prvého trimestra, pokiaľ klinické prínosy neprevýšia potenciálne riziko pre plod.
Malé množstvá amoxycilínu sa vylučujú do mlieka. Pre možnosť senzibilizovania dieťaťa je potrebná opatrnosť pri podávaní MEDOCLAVU 1,2 g počas laktácie.
4.7 Ovplyvnenie schopnosti viesť vozidlá a obsluhovať stroje
Účinok na schopnosť viesť vozidlo a obsluhovať stroje nie je známy.
4.8 Nežiaduce účinky
Na klasifikáciu nežiaducich účinkov bola použitá nasledovná konvencia:
veľmi časté (³1/10), časté (³1/100 až <1/10), menej časté (³1/1 000 až <1/100), zriedkavé (³1/10 000 až <1/1 000), veľmi zriedkavé (<1/10 000).
Infekcie a nákazy
Časté: mukokutánna kandidiáza
Ochorenia krvi a lymfatického systému
Zriedkavé: reverzibilná leukopénia (vrátane neutropénia) a trombocytopénia
Veľmi zriedkavé: reverzibilná agranulocytóza a hemolytická anémia.
Predĺženie času krvácania a protrombínového času (pozri časť 4.5)
Poruchy imunitného systému
Veľmi zriedkavé: rovnako ako u iných antibiotík závažné alergické reakcie, vrátane angioneurotického edému, anafylaxia, sérová choroba a hypersenzitívna vaskulitída.
Pri výskyte hypersenzitívnej reakcie sa liečba musí prerušiť.
Poruchy nervového systému
Menej časté: závrat, bolesť hlavy
Veľmi zriedkavé: kŕče sa môžu vyskytnúť u pacientov s poruchou renálnej funkcie alebo u pacientov, ktorí dostávajú vysoké dávky.
Cievne poruchy
Zriedkavé: tromboflebitída v mieste aplikácie
Poruchy a ochorenia gastrointestinálneho traktu
Časté: hnačka
Menej časté: nauzea, vracanie, problémy s trávením
Veľmi zriedkavé: kolitída v súvislosti s antibiotikami (vrátane pseudomembranóznej kolitídy a hemoragickej kolitídy) vyskytujúca sa s nižšou pravdepodobnosťou po parenterálnom podaní.
Ochorenia pečene a žlčových ciest
Menej časté: mierny vzostup AST a/alebo ALT, význam nie je známy.
Veľmi zriedkavé: hepatitída a cholestatická žltačka
Ochorenia pečene boli hlásené prevažne u mužov a starších pacientov a môžu súvisieť s dlhotrvajúcou liečbou.
Znaky a symptómy sa zvyčajne objavujú počas liečby alebo krátko po skončení liečby, ale v niektorých prípadoch sa môžu prejaviť aj niekoľko týždňov po skončení liečby. Zvyčajne sú reverzibilné. Poruchy pečene môžu byť závažné a v extrémne zriedkavých prípadoch bola hlásená smrť.
Poruchy kože a podkožného tkaniva
Menej časté: kožná vyrážka, pruritus, urtikária
Zriedkavé: erythema multiforme
Veľmi zriedkavé: Stevens-Johnsonov syndróm, toxická epidermálna nekrolýza, bulózna exfoliatívna dermatitída, akútna generalizovaná exantematózna pustulóza (AGEP).
Ak sa objaví hypersenzitívna dermatitída, liečba sa musí prerušiť.
Poruchy obličiek a močových sústav
Veľmi zriedkavé: intersticiálna nefritída, kryštalúria (pozri časť 4.4 a 4.9)
4.9 Predávkovanie
Pravdepodobnými príznakmi predávkovania sú gastrointestinálne poruchy a tekutinová a elektrolytová nerovnováha. Tiež bola hlásená kryštalúria pri predávkovaní amoxycilínom. Neexistuje žiadne špecifické antidotum. V prípade nedávneho predávkovania môže byť vhodný výplach žalúdka a/alebo podanie aktívneho uhlia. Liečba má byť podporná a symptomatická, so zameraním sa na úpravu tekutinovej a elektrolytovej rovnováhy. Amoxycilín je dialyzovateľný.'
5. FARMAKOLOGICKÉ VLASTNOSTI
5.1 Farmakodynamické vlastnosti
Farmakoterapeutická skupina: antibiotiká, ATC kód: J01CR02
MEDOCLAV 1,2 g je kombináciou amoxycilínu (vo forme sodnej soli amoxycilínu) a kyselina klavulanová (vo forme káliumklavulanátu).
Amoxycilín je semisyntetický penicilín so širokospektrálnou baktericídnou aktivitou proti mnohým grampozitívnym a gramnegatívnym mikroorganizmom. Účinkuje inhibíciou biosyntézy mukopeptidov bunkovej steny. Amoxycilín je však degradovaný b-laktamázami, preto jeho spektrum aktivity nezahŕňa mikroorganizmy, ktoré produkujú
b-laktamázu.
Kyselina klavulanová je b-laktámové antibiotikum, štrukturálne podobné penicilínom, ktorá je schopná inaktivovať široké spektrum b-laktámových enzýmov, často sa vyskytujúca v mikroorganizmoch rezistentných na penicilíny a cefalosporíny.
Kombinácia amoxycilínu a klavulanovej kyseliny spôsobuje ochranu amoxycilínu pred degradáciou b-laktámovými enzýmami, a účinne rozširuje antibiotické spektrum amoxycilínu vrátane mnohých baktérií normálne rezistentných na amoxycilín a iné b-laktámové antibiotiká.
Kombinácia amoxycilínu a kyseliny klavulanovej chráni amoxycilín pred degradáciou b-laktámovými enzýmami a efektívne rozširuje antibiotické spektrum amoxycilínu, ktoré zahŕňa baktérie rezistentné voči amoxycilínu a iným b-laktámovým antibiotikám.
MEDOCLAV 1,2 g pôsobí baktericídne na široké spektrum organizmov:
Grampozitívne (aeróbne)
Bacillus anthracis, Corynebacterium sp., Enterococcus faecalis, Enterococcus faecium, Listeria monocytogenes, Staphylococcus aureus, koaguláza negatívny Staphylococcus sp., Staphylococcus epidermidis, Streptococcus pneumoniae, Staphylococcus saprophyticus, Streptococcus pyogenes, Streptococcus viridans.
Grampozitívne (anaeróbne):
Clostridium sp., Peptococcus sp, Peptostreptococcus sp.
Gramnegatívne (aeróbne):
Bordatella pertussis, Branhamella (Moraxella) catarrhalis, Brucella sp., Enterobacter sp. (hoci väčšina je rezistentných in vitro, klinická účinnosť pri infekciách močového systému bola preukázaná), Escherichia coli, Haemophilus influenzae, Klebsiella sp., Legionella sp., Neisseria gonorrhoeae, Neisseria meningitidis, Pasteurella multocida, Proteus mirabilis, Proteus vulgaris, Salmonella sp., Shigella sp.
Gramnegatívne (anaeróbne):
Bacteroides sp., vrátane Bacteroides fragilis.
Veľa z hore uvedených kmeňov produkuje beta-laktamázu, a preto sú necitlivé na samostatne podávaný amoxycilín.
5.2 Farmakokinetické vlastnosti
Kombinované podanie amoxycilínu a kyseliny klavulanovej neovplyvňuje farmakokinetické vlastnosti jednotlivého liečiva podaného osobitne.
Amoxycilín i kyselina klavulanová majú nízku väzbu na plazmatické bielkoviny; 70% zostáva voľných v sére.
Zdvojnásobením dávky MEDOCLAVU 1,2 g sa dosahujú približne dvojnásobné sérové hladiny.
5.3 Predklinické údaje o bezpečnosti
Neexistujú žiadne nové klinické významné poznatky.
6. FARMACEUTICKÉ INFORMÁCIE
6.1 Zoznam pomocných látok
Žiadne.
6.2 Inkompatibility
MEDOCLAV 1,2 g sa nemá miešať s prípravkami z krvi, inými proteínovými tekutinami, ako sú proteínové hydrolyzáty alebo s intravenóznymi lipidovými emulziami.
Ak je MEDOCLAV 1,2 g predpísaný súčasne s aminoglykozidmi, antibiotiká sa nesmú miešať v jednej injekčnej striekačke alebo v jednej infúznej fľaši, pretože by mohlo dôjsť k strate účinnosti aminoglykozidov.
6.3 Čas použiteľnosti
2 roky
6.4 Špeciálne upozornenia na uchovávanie
Uchovávajte pri teplote do 25°C.
6.5 Druh obalu a obsah balenia
Sklenená injekčná liekovka typu II (20 ml), uzatvorená gumovou zátkou a hliníkovým krytom.
Veľkosť balenia: 1, 10, 25, 50, 100 injekčných liekoviek
Nie všetky veľkosti balenia musia byť uvedené do obehu.
6.6 Špeciálne opatrenia na likvidáciu
Prášok sa má rozpustiť v 20 ml vody na injekciu.
MEDOCLAV 1,2 g sa podáva pomalou intravenóznou injekciou trvajúcou 3 až 4 minút a to do 20 minút po rekonštitúcii. Môže sa podať priamo do žily alebo pomocou infúznej súpravy.
MEDOCLAV 1,2 g sa môže podávať tiež formou infúzie po pridaní vody na injekciu, 0,9% roztoku chloridu sodného alebo Ringerovho laktátového roztoku. Pridajte bezodkladne 1,2 g rekonštituovaného roztoku do 100 ml infúzneho roztoku. Infúziu podávajte 30-40 minút a ukončite do 4 hodín od rekonštitúcie vo vode na injekciu. Ak sa použije 0,9% roztok chloridu sodného alebo Ringerov laktátový roztok infúziu treba podať do 3 hodín po rekonštitúcii. Zvyšky antibiotických roztokov treba zlikvidovať.
MEDOCLAV 1,2 g je menej stabilný v infúzii obsahujúcej glukózu, dextran alebo bikarbonát.
Nepoužitý liek alebo odpad vzniknutý z lieku má byť zlikvidovaný v súlade s miestnymi požiadavkami.
7. DRŽITEĽ ROZHODNUTIA O REGISTRÁCII
Medochemie Ltd., Limassol, Cyprus
8. REGISTRAČNÉ ČÍSLO
15/0097/09-S
9. DÁTUM PRVEJ REGISTRÁCIE/ PREDĹŽENIA REGISTRÁCIE
2009
10. DÁTUM REVÍZIE TEXTU
Február 2009