KANAVIT emu inj 5x1 ml/10 mg (amp.skl.hnedá)

sa podáva 10 - 20 mg (1 až 2 ampulky) lieku KANAVIT zriedeného 5 - 10 ml vody na injekciu alebo 5 % roztokom glukózy, pomaly, intravenózne. Ak krvácanie pretrváva, po 3 - 4
hodinách je možné dávku opakovať. V naliehavých situáciách je potrebná infúzia čerstvej krvi. V
ľahších prípadoch sa podáva KANAVIT perorálne (formou kvapiek) alebo intramuskulárne. Vždy
treba mať na pamäti, že účinok vitamínu K1 je protrahovaný a najmä po vyšších dávkach a pri súčasnom prerušení antikoagulačnej liečby môže dosiahnuť maximum až o 24 hodín, kedy sa môže dostaviť nežiaduce zvýšenie zrážanlivosti krvi. Z tohoto dôvodu je potrebné postupovať opatrne, využiť pokiaľ je to možné, perorálnu alebo intramuskulárnu aplikáciu a voliť radšej nižšie dávky, aby pacient nebol ohrozený novou tromboembolickou príhodou z dôvodu rýchleho zvýšenia hladín koagulačných faktorov.

Prevencia a liečba krvácania pri chorobách žlčových ciest a pečene:
Pri miernom poklese koagulačných faktorov sa aplikuje 5 - 10 mg intramuskulárne 3-krát týždenne. Pri závažnejšom znížení zrážavosti krvi a pri manifestnom krvácaní sa podávajú 1 - 2 ampulky intramuskulárne 1 – 2-krát denne až do normalizácie hladiny protrombínového komplexu. Pri menej pokročilých štádiách pečeňovej cirhózy sa podáva intramuskulárne 20 - 30 mg lieku KANAVIT 3-krát týždenne.

Prevencia krvácania pred chirurgickými výkonmi u chorých so zníženou hladinou koagulačných
faktorov:
Pred urgentnými chirurgickými výkonmi sa podáva polovica až dve ampulky intravenózne, pri menej naliehavých prípadoch 10 - 20 mg KANAVITU intramuskulárne denne.

Iné krvácavé stavy:
Pri zníženej hladine faktorov II, VII a X, pri krvácaní rôzneho pôvodu sa podávajú 1 - 2 ampulky
intramuskulárne až do úpravy koagulačných pomerov a zastavenia krvácania.

Najvyššia jednotlivá dávka je 20 mg, najvyššia denná dávka je 40 mg lieku KANAVIT pri všetkých spôsoboch podania.

 Pedi at ri ck á  popul áci a
36-týždňový a starší zdraví novorodenci podľa gestačného veku:
- 1 mg vo forme intramuskulárnej injekcie pri narodení alebo krátko po narodení alebo
- 2 mg perorálne pri narodení alebo krátko po narodení. Druhá perorálna dávka 2 mg sa musí podať
vo veku 4 - 7 dní. Ďalšia 2 mg perorálna dávka sa musí podať 1 mesiac po narodení. U dojčiat kŕmených výhradne umelou výživou možno túto tretiu dávku vynechať.

Predčasne narodení novorodenci mladší ako 36 týždňov gestačného veku s hmotnosťou 2,5 kg alebo viac a zvlášť rizikoví novorodenci narodení v termíne (napr. nezrelosť, pôrodná asfyxia, obštrukčná žltačka, neschopnosť prehĺtať, podanie antikoagulancií alebo antiepileptík matke):
- 1 mg intramuskulárne alebo intravenózne pri narodení alebo krátko po narodení. Počet ďalších dávok a ich frekvenciu je potrebné stanoviť na základe stavu koagulácie.

Predčasne narodení novorodenci mladší ako 36 týždňov gestačného veku s hmotnosťou menšou ako
2,5 kg:
- 0,4 mg/kg (ekvivalentné k 0,04 ml/kg) intramuskulárne alebo intravenózne pri narodení alebo krátko po narodení. Táto parenterálna dávka nesmie byť prekročená. Počet ďalších dávok a ich
frekvenciu je potrebné stanoviť na základe stavu koagulácie.

Je preukázané, že u pacientov s cholestatickým ochorením pečene a malabsorpciou ako základným ochorením je perorálna profylaxia nedostačujúca (pozri časť 5.1).

VAROVANIE: je potrebné venovať pozornosť výpočtu a odmeriavaniu dávky vo vzťahu k telesnej hmotnosti dieťaťa (časté sú chyby v desatinnom mieste – t. j. desaťnásobné).

Dávkovanie u predčasne narodených detí pri narodení ako profylaxia krvácania pri deficite
vitamínu K:

Hmotnosť dieťaťa
Dávka vitamínu K pri narodení
Injikovaný objem
1 kg
0,4 mg
0,04 ml
1,5 kg
0,6 mg
0,06 ml
2 kg
0,8 mg
0,08 ml
2,5 kg
1 mg
0,1 ml
Viac ako 2,5 kg
1 mg
0,1 ml

U dojčených detí sa odporúča podávať ďalšie perorálne dávky, ale údaje týkajúce sa bezpečnosti a
účinnosti pre tieto následné dávky sú obmedzené (pozri časť 5.1).

 Spôsob podávani a

Liek je určený na pomalé intravenózne alebo intramuskulárne podanie.

Poznámka: Na intravenózne podanie sa injekčná emulzia riedi päťnásobne (vodou na injekciu alebo
5 % roztokom glukózy), aplikuje sa pomaly, rýchlosťou asi 1 ml za 20 sekúnd.

4.3 Kontraindikácie

Nepoužívajte pri:
- precitlivenosti na liečivo alebo na ktorúkoľvek z pomocných látok uvedených v časti 6.1,
- jedincoch so známym defektom G-6-P-dehydrogenázy.

4.4 Osobitné upozornenia a opatrenia pri používaní

Je potrebná opatrnosť pri podávaní lieku pri pokročilom hepatálnom ochorení. Pri biochemickom vyšetrení zvyšuje fytomenadión hodnoty testu na bilirubín v sére.

KANAVIT nie je univerzálny protikrvácavý liek a jeho podávanie pri krvácavých stavoch, ktoré sú spôsobené inými príčinami ako boli uvedené (napr. na liečbu gynekologických krvácaní), je nevhodné.

4.5 Liekové a iné interakcie

Liek môže zvýšiť riziko hemolytických účinkov iných liekov (napr. fenacetínu, sulfónamidov, chinínu a i.), u novorodencov so zvýšenou hemolýzou môže zvýšiť riziko jadrového ikteru, najmä v interakcii
s liečivami vytesňujúcimi bilirubín z väzby na bielkoviny (napr. sulfónamidy). Cholestyramín znižuje
resorpciu vitamínu K1 z tráviacej trubice.

4.6 Fertilita, gravidita a laktácia

Gravidita a doj čenie
Fytomenadión prechádza placentárnou bariérou a v malom množstve aj do materského mlieka. Pretože u nedonosených detí a novorodencov je nedostatočne vyvinutý pečeňový enzymatický systém, môže u nich vzniknúť jadrový ikterus, žltačka a hemolytická anémia z dôvodu pomalej biotransformácie fytomenadiónu v pečeni.

Fertilita
Účinky fytomenadiónu na fertilitu nie sú známe.

4.7 Ovplyvnenie schopnosti viesť vozidlá a obsluhovať stroje

KANAVIT nemá žiadny alebo má zanedbateľný vplyv na schopnosť viesť vozidlá a obsluhovať
stroje.

4.8 Nežiaduce účinky

Vyskytujú sa u 0,5 - 1 % pacientov. Najčastejšie sú to kožné erupcie (0,2 - 0,4 %), reakcie v mieste vpichu (zápal, pálčivá bolesť asi u 0,2 %). V ojedinelých prípadoch kardiovaskulárny kolaps, potenie, cyanóza, bronchospazmus. Hemolytická anémia pri deficite G-6-P-dehydrogenázy, hyperbilirubinémia u novorodencov.

 Hl ás eni e podozr ení  na nežiaduc e r eakcie
Hlásenie podozrení na nežiaduce reakcie po registrácii lieku je dôležité. Umožňuje priebežné monitorovanie pomeru prínosu a rizika lieku. Od zdravotníckych pracovníkov sa vyžaduje, aby hlásili
akékoľvek podozrenia na nežiaduce reakcie na národné centrum hlásenia uvedené v Prílohe V.

4.9 Predávkovanie

Príznaky:
Fytomenadión má nízku toxicitu a jeho predávkovanie nevyvoláva klinické problémy. Intravenózne podanie môže spôsobiť akútnu hypersenzitívnu alebo anafylaktickú reakciu, prejavujúcu sa návalmi tepla, potením, bolesťami hrudníka, dušnosťou, cyanózou, bronchokonstrikciou a kardiovaskulárnym kolapsom. U novorodencov, hlavne nedonosených, môže vysoká dávka vyvolať hemolytickú anémiu. Hrozí tiež nebezpečenstvo jadrového ikteru, spôsobené vytesnením bilirubínu z väzby na albumín.

Liečba:
Pri predávkovaní nie je potrebná liečba, pretože biologický polčas fytomenadiónu je krátky (1,2 až 3,5
hodín).



5. FARMAKOLOGICKÉ VLASTNOSTI

5.1 Farmakodynamické vlastnosti

Farmakoterapeutická skupina: Antihemoragiká (hemostatiká), vitamín K. ATC kód: B02BA01

 Me chani zmus úč i nku
Preventívne i terapeutické použitie vitamínu K1 sa zakladá na jeho dôležitej úlohe pri tvorbe
koagulačných faktorov v pečeni a v priaznivom ovplyvňovaní avitaminózy K po narušení črevnej
flóry antibiotikami a chemoterapeutikami. Vitamín K1 zasahuje do biosyntézy faktoru II (protrombín), faktoru VII (prokonvertín), faktoru IX (Hagemanov faktor) a faktoru X (Stuart - Prowerovej faktor).

 Pedi at ri cká popul áci a
Do prospektívnej randomizovanej kontrolovanej štúdie bolo zahrnutých 44 dojčiat (vek 1 – 26
týždňov) s konjugovanou hyperbilirubinémiou (idiopatická neonatálna hepatitída – 17 pacientov,
biliárna atrézia – 13, cholestáza pri totálnej parenterálnej výžive – 3, Alagillov syndróm – 2, deficit alfa1-antitrypsínu – 2, syndróm inspisovanej žlče – 2, rôzne diagnózy – 5; fruktozémia, galaktozémia, cysty choledochu, nekrotizujúca enterokolitída, cytomegalovírová hepatitída).
'
Bola porovnávaná farmakokinetika a účinnosť perorálne a intravenózne podávanej profylaxie zmesovým micelárnym vitamínom K u dojčiat s cholestatickým ochorením pečene.

Hlavnými meranými hodnotami boli sérové koncentrácie vitamínu K1 a nedekarboxylovaného protrombínu (PIVKA-II) pred a až 4 dni po podaní jednorazovej dávky zmesového micelárneho vitamínu K1 v dávke 1 mg intravenózne alebo 2 mg perorálne. Boli tiež porovnávané hladiny vitamínu K1 24 hodín po perorálnom podaní s hladinami u 14 zdravých novorodencov, ktorým bola podaná rovnaká dávka.

Výsledky: Na začiatku štúdie malo 18 dojčiat (41 %) zvýšené sérové hladiny PIVKA-II a osem dojčiat (18 %) malo nízku koncentráciu vitamínu K1, poukazujúcu na subklinický deficit vitamínu K. Stredné sérové koncentrácie vitamínu K1 boli na začiatku štúdie v skupine s perorálnym podaním a intravenóznym podaním vitamínu K1 podobné (0,92 v.s. 1,15 ng/ml). Po šiestich hodinách po intravenóznom podaní vzrástli na 139 ng/ml, ale po perorálnom podaní len na 1,4 ng/ml.

V ostatne menovanej skupine nízka stredná hodnota (0,95 ng/ml) a široké rozmedzie (< 0,15 – 111 mg/ml) sérového vitamínu K1 vyšli v porovnaní s ďaleko vyššími hladinami (stredná hodnota 77, rozmedzie 11 – 263 ng/ml) nameranými u zdravých dojčiat, ktorým bol podaný vitamín K1 v rovnakej dávke perorálne, v neprospech tejto skupiny a naznačili nedostatočnú a nepredvídateľnú intestinálnu absorpciu u dojčiat s cholestázou.

Závažnosť malabsorpcie bola taká, že iba 4 z 24 (17 %) dojčiat s cholestázou dosiahli postupne sa zvyšujúceho nárastu sérového vitamínu K1 > 10 ng/ml.

Údaje získané z retrospektívnej štúdie naznačujú, že týždenná perorálna profylaxia je účinná v prevencii VKDB (krvácanie z nedostatku vitamínu K). Počas časového úseku zahrnutého do tejto štúdie, od novembra 1992 do júna 2000, sa narodilo celkom 507 850 živých detí. 78 % z nich bola podávaná perorálna profylaxia a 22 % bola podávaná intramuskulárna profylaxia; t. j. pri narodení bola perorálna profylaxia podaná 396 000 novorodencom. Týždenná perorálna profylaxia bola doporučená všetkým dojčatám počas tak dlhej doby, v akej boli prevažne dojčení. Pri narodení boli podané 2 mg perorálneho vitamínu K vo forme fytomenadiónu, s následným profylaktickým podávaním vitamínu K raz týždenne; do 3 mesiacov veku bol rodičmi podávaný 1 mg fytomenadiónu. Neobjavil sa ani jeden prípad VKDB, t. j. incidencia bola 0 – 0,9:100000 (95 % CI).

5.2 Farmakokinetické vlastnosti

Absorpcia a distr i búcia
Vitamín K1 je po intramuskulárnej aplikácii úplne absorbovaný. Koncentruje sa v pečeni, ale neukladá sa v nej do zásoby, jeho koncentrácia rýchlo klesá. Veľmi malé množstvo vitamínu K1 sa ukladá do tkanív, ale aj tu sa pomaly rozkladá.

 Bi otr ansf or mác ia a  el i mi náci a
Fytomenadión sa rýchlo biotransformuje na polárnejšie metabolity, ktoré sú vylučované žlčou a močom (po konjugácii ako glukuronidy).

5.3 Predklinické údaje o bezpečnosti

Embryotoxické, cytotoxické, teratogénne a kancerogénne účinky lieku nie sú známe.



6. FARMACEUTICKÉ INFORMÁCIE

6.1 Zoznam pomocných látok

polysorbát 80
octan sodný
dihydrát dinátriumedetátu
voda na injekciu
kyselina chlorovodíková

Obsah sodíka: 0,180 mg/ml, čo zodpovedá 0,0078 mmol/ml.

6.2 Inkompatibility

V roztoku je liek inkompatibilný s dextránom, vitamínom B12, hydantoínmi a barbiturátmi.

6.3 Čas použiteľnosti

3 roky

6.4 Špeciálne upozornenia na uchovávanie

Uchovávajte pri teplote do 25 °C v pôvodnom obale na ochranu pred svetlom.

6.5 Druh obalu a obsah balenia

Ampulka z hnedého skla s etiketou, výlisok z PVC

Veľkosť balenia: 5 sklenených ampuliek po 1 ml
10 sklenených ampuliek po 1 ml

Na trh nemusia byť uvedené všetky veľkosti balenia.

6.6 Špeciálne opatrenia na likvidáciu a iné zaobchádzanie s liekom

Emulzia sa má použiť bezprostredne po otvorení obalu.

Liek sa pred použitím musí vizuálne skontrolovať na prítomnosť cudzorodých častíc, zmenu
zafarbenia a neporušenosť obalu.

Všetok nepoužitý liek alebo odpad vzniknutý z lieku sa má zlikvidovať v súlade s národnými požiadavkami.



7. DRŽITEĽ ROZHODNUTIA O REGISTRÁCII

BB Pharma a.s. Durychova 101/66
142 00 Praha 4 – Lhotka
Česká republika



8. REGISTRAČNÉ ČÍSLO

86/0767/92-S



9. DÁTUM PRVEJ REGISTRÁCIE/PREDĹŽENIA REGISTRÁCIE

Dátum prvej registrácie:14. decembra 1992
Dátum posledného predĺženia registrácie: 22. júna 2005



10. DÁTUM REVÍZIE TEXTU

09/2021

Ďalšie lieky s rovnakým názvom

LiekInfo.sk používa súbory „cookie“ na zlepšenie používateľského komfortu. Pokračovaním vyjadrujete svoj súhlas s používaním našich súborov „cookie“.