/>
Gentamicín je liekom voľby na liečbu ťažkých bakteriálnych infekcií spôsobených neznámymi mikroorganizmami, a na liečbu infekcií, ktoré sa vyskytujú pri ochoreniach vážne poškodzujúcich ľudskú imunitu (napr. leukémia, diabetes, terapia kortikosteroidmi). V takýchto prípadoch sa gentamicín zvyčajne podáva v kombinácii s beta-laktámovými antibiotikami.
Gentamicín je obzvlášť účinný na liečbu infekcií spôsobených gram-negatívnymi mikroorganizmami a stafylokokmi. Je tiež účinný na liečbu ťažkých neonatálnych infekcií.
4.2 Dávkovanie a spôsob podávania
Gentamicín sa môže podávať intramuskulárne a tiež intravenózne. Dávka, spôsob podania a interval medzi dávkami závisí od typu a závažnosti infekcie, od citlivosti mikroorganizmu a od stavu pacienta (vek, renálna funkcia).
Podávanie v jednorazovej dennej dávke má silnejší baktericídny účinok, pretože koncentrácia gentamicínu je vysoká, antibakteriálny účinok nasledujúcej dávky je však tiež viac výrazný v dôsledku predĺženého intervalu.
Odpovedajúca dávka sa vypočíta na základe pacientovej telesnej hmotnosti. Liek sa nesmie podávať v jednorazovej dennej dávke pacientom s ohrozenou imunitou, vážnym poškodením renálnej funkcie, endokarditídou a gravidným ženám.
Dospelí a deti nad 12 rokov veku: Zvyčajná denná dávka gentamicínu u pacientov s mierne závažnou infekciou je 3 mg/kg telesnej hmotnosti, podaná intramuskulárne alebo intravenózne, rozdelená do 1-3 dávok. Zvyčajná dávka u pacientov s telesnou hmotnosťou > 60 kg s normálnou renálnou funkciou je 80 mg každých 8 hodín. Pri ťažkých infekciách sa dávka zvýši na 5 mg/kg denne.
Deti vo veku 1-12 rokov: 4,5 mg/kg/deň intramuskulárne alebo intravenózne rozdelených do 1-
3 dávok.
Novorodenci starší ako 1 týždeň a deti do 1 roka: 6 mg/kg/deň každých 12 hodín.
Novorodenci v 1. týždni života: 5 mg/kg/deň intamuskulárne alebo intravenózne, každých 12 hodín.
Predčasne narodené deti v 1. týždni ivota: 28 týždňov gravidity a menej: 2,5 mg/kg každých
24 hodín; 39-35 týždňov gravidity: 2,5 mg/kg každých 18 hodín.
Gentamicín sa má podávať novorodencom len v prípade, že je to potrebné. Liečba má byť čo najkratšia.
U novorodencov, dojčiat a detí, ktorým sa podáva rovnaká dávka s ohľadom na telesnú hmotnosť, sú sérové koncentrácie gentamicínu nižšie ako u dospelých a preto sú dávky mierne vyššie. Odporúča sa stanovovať sérové koncentrácie gentamicínu každý deň. Sérové koncentrácie gentamicínu jednu hodinu po podaní majú byť minimálne 4 mikrogramy/ml.
Dávkovanie u pacientov s poruchou renálnej funkciePri poruche renálnej funkcie sa vyžaduje úpravu dávkovania. Počiatočná dávka je rovnaká ako u pacientov s normálnou renálnou funkciou, avšak počas liečby sa má interval medzi jednotlivými dávkami predĺžiť. Vzhľadom k tomu, že klírens aminoglykozidov vysoko koreluje s klírensom kreatinínu, požadovaná dávka gentamicínu sa môže vypočítať na základe hodnôt klírensu kreatinínu.
V nasledujúcej tabuľke je uvedená odporúčaná dávkovacia schéma u pacientov s poruchou renálnej funkcie:
Močovina (mg/100 ml)
| Klírens kreatinínu (ml/s)
| Dávky a interval medzi dávkami
|
< 40
| > 1,2
| 80* mg každých 8 hodín
|
40-100
| 0,5 – 1,2
| 80* mg každých 12 hodín
|
100-200
| 0,2 – 0,5
| 80* mg každých 24 hodín
|
> 200 hemodialýza dvakrát do týždňa
| 0,1 – 0,2 < 0,1
| 80* mg každých 48 hodín 80 mg po hemodialýze
|
* u pacientov s telesnou hmotnosťou < 60 kg sa má podávať dávka gentamicínu 60 mg.
Pri podávaní gentamicínu je potrebné vziať do úvahy, že stanovené dávky sú len približné a že koncentrácie po rovnakých dávkach môžu byť u jednotlivých pacientov rozdielne. Z toho dôvodu je potrebné stanovovať sérové koncentrácie gentamicínu a dávkovanie primerane upraviť.
Sérová koncentrácia gentamicínu 30 až 60 minút po intravenóznom alebo intramuskulárnom podaní má byť 5-10 mikrogramov/ml.
Na konci hemodialýzy sa má podať dávka 1-1,5 mg gentamicínu na kg telesnej hmotnosti. Pri peritoneálnej dialýze sa 10 mg gentamicínu pridá do 2 litrov dialyzačného roztoku.
Intravenózne podanie
Dávky sú rovnaké ako pri intramuskulárnom podávaní. Gentamicín sa má podať priamo intravenózne alebo prostredníctvom katétra. Čas podania je 2-3 minúty. Zvyčajné množstvo infúzneho roztoku pri krátkodobej infúzii (fyziologický roztok alebo 5 % glukóza) je 100 ml u dospelých; u deti je úmerne
nižšie a podáva sa počas 20-30 minút. Ak sa liek podáva v jednorazovej dennej dávke, čas podávania
je 30-60 minút. Koncentrácia gentamicínu v infúznom roztoku nesmie prekročiť hodnotu 1 mg/ml
(0,1%).
Gentamicín sa nesmie miešať v jednej striekačke s inými liečivami.
Maximálna denná dávka gentamicínu je 7,5 mg/kg rozdelená do 3 jednotlivých dávok.
4.3 Kontraindikácie
Gentamicín sa nesmie používať pri známej precitlivenosti na gentamicín alebo akékoľvek antibiotikum aminoglykozidovej skupiny, pri precitlivenosti na ktorúkoľvek zložku lieku a pri myasténii gravis.
4.4 Osobitné upozornenia a opatrenia pri používaní
Pacienti liečení gentamicínom sa musia klinicky monitorovať; zvýšená pozornosť je potrebná pri poruchách sluchu, závratoch a hučaní v ušiach. Pacienti so zhoršenou funkciou obličiek, poruchami sluchu, závratmi alebo s hučaním v ušiach sú obzvlášť citliví na gentamicín. Ak sa prejaví nefrotoxicita alebo ototoxicita, liečba sa musí prerušiť. Redukcia dávky je postačujúca len vo výnimočných prípadoch. Tieto komplikácie sa vyskytujú zriedkavejšie u pacientov s normálnou renálnou funkciou
a u dobre hydratovaných pacientov.
U pacientov s poruchou renálnej funkcie a u pacientov starších ako 65 rokov veku sa dávka musí prispôsobiť stupňu poškodenia a renálna funkcia sa musí pravidelne sledovať. Okrem toho sa musia sledovať aj vestibulárne a auditívne funkcie a koncentrácia gentamicínu v sére.
Maximálna koncentrácia nameraná jednu hodinu po podaní nesmie prekročiť 10 mikrogramov/ml;
sérová koncentrácia gentamicínu nameraná jednu hodinu po podaní ďalšej dávky nesmie prekročiť
2 mikrogramy/ml. Ak je potrebná dlhodobá liečba alebo vyššia dávka, musia byť sledované aj renálne funkcie, vestibulárne a auditívne funkcie. Gentamicín sa musí opatrne podávať dehydratovaným pacientom, pacientom s parkinsonizmom a hypokalcémiou. Opatrnosť je potrebná u predčasne narodených detí, u novorodencov a u starších pacientov, ktorí sú náchylnejší na prejav toxických účinkov gentamicínu. Liečba, ktorá trvá dlhšie ako 10 dní môže zvýšiť toxicitu gentamicínu.
Dôležité informácie o pomocných látkach injekčného roztoku gentamicínu.
Liek obsahuje metylparabén E 218 a propylparabén E 216, ktoré vyvolávajú urtikáriu. Zvyčajne sa objavujú reakcie oneskoreného typu, ako je kontaktná dermatitída. Výskyt bezprostredných reakcií sprevádzaných urtikáriou a bronchospazmom je zriedkavý.
Disiričitan sodný E 223 môže vyvolať reakcie alergického typu, vrátane anafylaktických symptómov a bronchospazmu u citlivých jedincov, predovšetkým u pacientov s astmou a alergiou v anamnéze.
Upozornenie na spôsob zaobchádzania s liekom
Gentamicín určený na krátkodobú intravenóznu infúziu sa zriedi v 100 ml fyziologického roztoku alebo
5% sterilnom roztoku glukózy. Koncentrácia gentamicínu v roztoku nesmie prekročiť 1 mg/ml.
4.5 Liekové a iné interakcie
Gentamicín sa nesmie podávať súčasne so silnými diuretikami ako je kyselina etakrynová alebo furosemid, pretože môžu zvyšovať ototoxicitu aminoglykozidov.
Gentamicín môže zvyšovať účinok svalových relaxancií. Súčasné alebo následné podávanie iných neurotoxických liekov alebo neurotoxických antibiotík, najmä streptomycínu, neomycínu, kanamycínu,
tobramycínu, cefaloridínu, paroromycínu, viomycínu, polymyxínu B, kolistínu, amikacínu a
vankomycínu sa neodporúča. Pri súčasnom podávaní gentamicínu s amfotericínom B, cyklosporínom, klindamycínom, piperacilínom, metoxyfluranom, foskarnetom, intravenóznymi rádioaktívnymi látkami
a cisplatinou, sa zvyšuje riziko poškodenia renálnej funkcie ako aj auditívnych a vestibulárnych funkcií.
Po súčasnom podávaní gentamicínu s neuromuskulárnymi blokátormi sa môže objaviť neuromuskulárna blokáda a paralýza dýchania. Kalcium je antidotum pre sukcinylcholín a neostigmín pre tubokurarín.
Penicilín zosilňuje baktericídny účinok gentamicínu. Keďže oba lieky sú fyzikálne a chemicky nezlúčiteľné, nesmú sa spolu miešať.
Gentamicín môže byť inaktivovaný beta-laktámovými antibiotikami in vitro, menej in vivo. Táto reakcia je obzvlášť dôležitá ak sa súčasne s gentamicínom podáva karbenicilín a tikarcilín. Reakcia vzniká
predovšetkým in vitro. Gentamicín a beta-laktámové antibiotiká sa preto nesmú spolu miešať v jednej
striekačke alebo infúznej fľaši.
4.5.1 Ovplyvnenie laboratórnych testov
Nie sú dostupné žiadne údaje.
4.6 Gravidita a laktácia
Gentamicín sa môže použiť na liečbu počas gravidity len v život ohrozujúcich situáciách, ak žiadne iné vhodné antibiotikum nie je k dispozícii. Aminoglykozidy môžu prechádzať cez placentu a spôsobovať poškodenie sluchu plodu. Preto sa mal podávať len mimoriadne v individuálnych prípadoch, ak prínos pre matku preváži možné riziko pre dieťa.
Štúdie u dojčiacich matiek ukázali, že do materského mlieka sa vylučuje len malé množstvo gentamicínu. Vzhľadom na vážne nežiaduce účinky na dojčené detí sa dojčenie neodporúča.
4.7 Ovplyvnenie schopnosti viesť vozidlá a obsluhovať stroje
U niektorých jedincov môže gentamicín vo vysokých dávkach spôsobovať poruchy rovnováhy spojené s nutkaním na vracanie a závratom. Stav sa môže zhoršiť dokonca aj po prerušení liečby, o čom je potrebné informovať pacienta.
4.8 Nežiaduce účinky
Tak ako ostatné aminoglykozidy, gentamicín môže mať vážne nežiaduce účinky na vestibulárne
a auditívne funkcie (neurotoxicita) a na renálnu funkciu (nefrotoxicita) a inhibovať neuromuskulárnu transmisiu. Riziko ototoxicity a nefrotoxicity je zvýšené, ak sú sérové koncentrácie gentamicínu konštantne vyššie ako 2 mikrogramy/ml. Občasné vysoké koncentrácie nie sú pre poškodenie dôležité.
Porucha vestibulárnych a auditívnych funkcií sa nevyskytuje často, avšak tieto poruchy sú zvyčajne ireverzibilné a môžu sa prejaviť dokonca aj po ukončení liečby. Prvými znakmi sú tinitus a tlak
v ušiach, pri poruche vestibulárnych funkcií nauzea, vracanie, závrat alebo nystagmus. Porucha vestibulárnych a auditívnych funkcií je pravdepodobnejšia u pacientov, u ktorých sú už tieto orgány'
poškodené, u pacientov s poruchou renálnej funkcie, u pacientov s neadekvátnou hydratáciou, u pacientov liečených inými ototoxickými liekmi alebo u pacientov dlhodobo liečených vysokými
dávkami gentamicínu.
Nefrotoxické účinky gentamicínu, ktoré sa prejavujú zvýšenou koncentráciou kreatinínu v sére, sú reverzibilné a môžu byť znížené adekvátnou hydratáciou. Incidencia týchto účinkov je vyššia
u starších pacientov, žien, dehydratovaných pacientov, u pacientov s poruchou renálnej funkcie, nefrotickým syndrómom alebo diabetickou nefropatiou, u pacientov liečených inými nefrotoxickými
liekmi a u pacientov liečených vysokými dávkami lieku. Účinok gentamicínu na neuromuskulárnu
transmisiu (neuromuskulárna paralýza) bol hlásený zriedkavo. Môže sa vyskytnúť pri rýchlom intravenóznom podaní alebo ak sa podávajú vysoké dávky gentamycínu do pleurálnej alebo peritoneálnej dutiny
K ďalším nežiaducim účinkom, ktoré sa môžu vyskytnúť patria: reakcie z precitlivenosti (svrbenie, vyrážka, urtikária, trombocytopénia, neutropénia, anémia, eozinofília, znížené hladiny kalcia, draslíka a magnézia v sére, zvýšená telesná teplota, bolesť hlavy, vracanie, bolesť svalov, parestézia, únava, poruchy videnia a palpitácie.
4.9 Predávkovanie
V prípade predávkovania sa môžu vyskytnúť ireverzibilné poruchy vestibulárnych a auditívnych funkcií, prechodná porucha renálnej funkcie a neuromuskulárna blokáda. Musia sa monitorovať
respiračné funkcie, audiogram a vestibulogram, diuréza a sérové koncentrácie gentamicínu, močoviny, kreatinínu, kalcia, magnézia a draslíka. Pacienta je potrebné adekvátne hydratovať. Neuromuskulárna blokáda sa redukuje po injekcii kalcia a neostigmínu. Na odstránenie gentamicínu z krvi sa môže použiť hemodialýza, hlavne pri poruche renálnej funkcie. U novorodencov je vhodné uskutočniť transfúznu výmenu krvi.
Ototoxicita gentamicínu závisí od koncentrácie. Ototoxicita sa prejavila pri koncentráciách presahujúcich 12-15 mikrogramov/ml. Nefrotoxicita priamo nesúvisí s maximálnymi koncentráciami v sére.
5. FARMAKOLOGICKÉ VLASTNOSTI
5.1 Farmakodynamické vlastnosti
Farmakoterapeutická skupina: aminoglykozidové antibiotikum
ATC kód: J01GB03
Gentamicín je baktericídne antibiotikum, ktoré sa ireverzibilne viaže na 30-S ribozomálnu podjednotku a tým inhibuje syntézu proteínov.
Gentamicín je účinný proti gram-pozitívnym (Staphylococcus spp.) a širokému spektru gram- negatívnych baktérií: Pseudomonas aeruginosa, Proteus spp (indol-pozitívne a indol-negatívne),
Escherichia coli, K. pneumoniae, S. marcescens.
Gentamicín je tiež účinný proti niektorým streptokokovým kmeňom. Väčšina anaeróbov je rezistentná.
5.2 Farmakokinetické vlastnosti
Tak ako ostatné aminoglykozidy, gentamicín sa po perorálnom podaní neabsorbuje. Po intramuskulárnej aplikácii 80 mg gentamicínu sa maximálna koncentrácia gentamicínu od 4 do
12 μg/ml dosiahne po 0,5 až 2 hodinách. Podobné koncentrácie sa dosahujú aj po intravenóznej infúzii.
Biologický polčas eliminácie gentamicínu je 2,5 hodiny a pri poruche renálnej funkcie je predĺžený.
Väzba na plazmatické proteíny je 20 – 30%. Jeho distribučný objem je 0,25 l/kg. Slabo penetruje cez hemato-encefalitickú bariéru a v likvore nedosahuje zvýšené hladiny ani v prípade meningeálneho zápalu.
Gentamicín prestupuje cez placentu a v cirkulácii plodu sa dosahuje koncentrácia, ktorá predstavuje približne 40% matkinej koncentrácie.
Gentamicín sa v tele nemetabolizuje.
Gentamicin sa vylučuje obličkami v aktívnej forme a to prevažne glomerulárnou filtráciou, čiastočne tubulárnou sekréciou.
5.3 Predklinické údaje o bezpečnosti
Nie sú k dispozícii.
6. FARMACEUTICKÉ INFORMÁCIE
6.1 Zoznam pomocných látok
methylparabenum, propylparabenum, natrii disulfis, dinatrii edetas dihydricus, propylenglycolum, acidum sulfuricum, natrii hydroxidum, aqua ad injectabilia.
6.2 Inkompatibility
Beta-laktámové antibiotiká môžu in vitro inaktivovať gentamicín a preto sa nesmú miešať v tej istej infúznej fľaši.
6.3 Čas použiteľnosti
5 rokov
Liek sa nesmie používať po dátume exspirácie, ktorý je vyznačený na obale.
6.4 Špeciálne upozornenia na uchovávanie
Uchovávajte pri teplote do 25ºC!
Liek uchovávajte mimo dosahu detí!
6.5 Druh obalu a obsah balenia
Injekčný roztok gentamicínu je plnený do 2 ml bezfarebných sklenených ampuliek s hydrolytickou odolnosťou typu I podľa ISO 720, vnútorný povrch s hydrolytickou odolnosťou typu I podľa ISO 4802.
Balenie:
10 ampuliek 40 mg/2ml balených v papierovej škatuli s priloženou informáciou pre používateľa.
10 ampuliek 80 mg/2ml balených v papierovej škatuli s priloženou informáciou pre používateľa.
6.6 Špeciálne opatrenia na likvidáciu
Nie sú.
7. DRŽITEĽ ROZHODNUTIA O REGISTRÁCII
Lek Pharmaceuticals d.d. Verovškova 57
1526 Ljubljana, Slovinsko
8. REGISTRAČNÉ ČÍSLO
15/0278/91-C/S
9. DÁTUM PRVEJ REGISTRÁCIE/ PREDĹŽENIA REGISTRÁCIE
predĺženie registrácie do: 30.08.2006
10. DÁTUM REVÍZIE TEXTU
máj 2006