Na čo sa ENAP používa?
Enap patrí do skupiny liekov označovaných ako inhítory angiotenzín konvertujúceho enzýmu (ACE inhibítory). Enap vyvoláva rozšírenie ciev (vazodilatáciu), čo má za následok zníženie krvného tlaku a zvýšenie zásobenia srdcového svalu a iných orgánov krvou a kyslíkom.
Najlepší účinok lieku sa dosiahne po 6 až 8 hodinách. Účinok zvyčajne trvá 24 hodín.
Liek je určený na liečbu všetkých stupňov esenciálnej hypertenzie (vysoký krvný tlak), renovaskulárnej hypertenzie (vysoký krvný tlak s postihnutím obličiek) a všetkých stupňov srdcového zlyhania, prevenciu srdcového zlyhania a prevenciu príhod nedokrvenosti tepien zásobujúcich srdcový sval u pacientov s poruchou funkcie ľavej srdcovej komory.
Pre viac informácií si prečítajte príbalový leták...
Nežiaduce účinky
Počas užívania Enapu sú vedľajšie účinky zvyčajne mierne a nevedú k prerušeniu liečby. Patrí k nim najmä závrat, točenie hlavy, bolesť hlavy, únava a nevoľnosť. Zriedkavo sa môžu objaviť hnačky, žltačka, svalové kŕče, kožné vyrážky, zmena chuti alebo zmena hlasu.
Počas liečby Enapom sa môže vyskytnúť suchý, dráždivý kašeľ. Poraďte sa s lekárom, ktorý zistí príčinu kašľa a odporučí Vám ďalší postup liečby.
Pri precitlivenosti na liek, ktorý sa môže prejaviť opuchom pier, tváre, krku ako aj horných a dolných končatín, chrapotom a poruchami dýchania, prerušte užívanie lieku a okamžite sa poraďte so svojím lekárom, rovnako ako pri náhlom výskyte horúčky, triašky a zhoršeného prehĺtania.
Pri liečbe Enapom sa môžu vyskytnúť mierne poruchy pečeňových a obličkových funkcií a veľmi zriedkavo aj žltačka.
Po prerušení liečby vedľajšie účinky zvyčajne vymiznú.