Teplotné anomálie škodia krvnému tlaku

Teplotné  anomálie tohto leta asi nemajú konca kraja a ako sa zdá,  budú pokračovať aj na jeseň. Výkyvy počasia, kedy sa striedajú obdobia veľkej vlhkosti alebo veľkých  teplotných rozdielov, majú priamy dopad na náš krvný obeh.

Aké sú riziká a ako im môžeme predchádzať?

Každá náhla zmena počasia - teploty, vlhkosti, atmosférického tlaku má vplyv na ľudské zdravie. Príčina spočíva  v tom, že arteriálny tlak je  funkcia atmosférického tlaku. V praxi to znamená, že arteriálný tlak činí rozdiel medzi tlakom v našich tepnách, a ten v atmosfére.

120/80 ukazuje o koľko je tlak v tepnách vyšší ako atmosférický tlak.

V horúčavách sa tepny rozširujú a tlak klesá. U niektorých ľudí, napr. s permanentným vysokým tlakom, sa aktivuje stres a ten počiatočné zníženie krvného tlaku zvyšuje. U iných sú  zasa znížené  hodnoty tlaku trvalé, a to si vyžaduje zníženie dávky liekov na tlak. Ľuďom  s nízkym tlakom sa odporúča piť veľa  tekutín (okrem kávy  a Coca Coly, ktoré majú už po hodine diuretický efekt, ktorý tlak znižuje). Hodnoty tlaku sa menia z hodiny na hodinu – v noci klesajú a k ránu stúpajú v nadväznosti  na stav hormónov a biorytmus tela.

"Hranice "normálneho tlaku" sú viac – menej individuálne. Ľudia žijú s rôznym tlakom a nepociťujú ťažkosti,  pretože telo sa prispôsobuje. Teoreticky je akýkoľvek tlak, presahujúci hodnoty 140/90, vysoký. Či je daná osoba hypertonikom, je už vec dokazovania. Zatiaľ príčiny  hypertonického ochorenia nie sú jasné." – tvrdí doc. Dobrin Vasilev, šef Kardiologickej kliniky v Sofii,

a ďalej pokračuje:

"Je dobre,  keď sa človek dokáže adaptovať. Pokiaľ je niekto zvyknutý žiť s tlakom nad 140/90 a naraz sa mu tlak zníži na 130/80, necíti sa dobre. Zase hypotonik s tlakom 90/50 pri zvýšení na 130/80 sa môže dáviť od bolesti.

Je dobré vedieť aj to, že lieky na tlak nezaberajú okamžite. Centru adaptácie, ktoré riadi  tlak krvi, trvá  minimálne dva týždne, kým resetuje.

Aby ste sa ubezpečili, že váš krvný tlak je v poriadku, je potrebné  navštíviť lekára, najmä ak máte závrat, či vás bolí hlava . Dávajte si pozor tiež na to, čo jete, športujte, obmedzte pitie tvrdého alkoholu a prestaňte fajčiť."

Zdroj: Znanie.eu

28 februára 2017
Diskusia k článku (6)
Monika 9.1.2019 Reagovať
Ak mam bolest na hrudi sustavne a tlak pulz ekg mam v poriadku čo to može byt inak nevladzem s dychom
ja 8.2.2019 Reagovať
Ja tiez mam bolest na hrudi a vysoky tlak obca a nevladzem dychat a hlavne v lete lekari ma poslali do nemocnice pod krasnou horkov v BA. a tam mi zistili ze sa mi upchavaju zili pri srdci az 3 najprv ma chceli operovat a potom ma poslali domou a uz pomali 1 rok cakam na operaciu . SKURVENI MAFIANSKY STAT a lieky ma stoja okolo 50 eur mesacne a poistovna mi po troch mesiacoch posle 12 eur naspet
Monika 14.2.2019 Reagovať
Ja .......a kolko máš tlak ak možem vediet a vladzeš pracovat ?
Dana 24.2.2019 Reagovať
Bolesť na hrudi, v oblasti sterna, môže byť aj dôsledkom problémov s krčnou a hrudnou chrbticou. Vtedy môže byť aj sťažené dýchanie, hlavne pri bolesti.
Mireček 5.12.2018 Reagovať
Ovplyvňuje chlad miestnosti krvný tlak a činnosť srdca?
Kečerim 5.12.2018 Reagovať
cievy sa zúžia vpyvom chladu a srdce musí zvýšiť tlak, takže ho zaťažuješ viac
Váš názor:
Vaše meno alebo prezývka:
Vložte overovací kód ako ho vidíte na obrázku (na veľkosti písma nezáleží):
Vybrané lieky
Nevybrali ste žiadny liek.
vyber
LiekInfo.sk používa súbory „cookie“ na zlepšenie používateľského komfortu. Pokračovaním vyjadrujete svoj súhlas s používaním našich súborov „cookie“.