užívať na liečbu určitých prípadov chronického hnisavého zápalu stredného ucha alebo ako podporná liečba v kombinácii s antibiotikom
účinným proti aeróbnym gramnegatívnym mikroorganizmom. Infekcie vyvolané H. influenzae nie sú indikáciou na použitie klindamycínu (pozri časť 5.1 Farmakologické vlastnosti).
DALACIN® C sa môže tiež použiť pri rekurentných faryngotonzilitídach vtedy, keď iné antimikrobiálne lieky nie sú účinné, alebo sú kontraindikované (penicilíny, erytromycín
a chemicky príbuzné makrolidy, cefalosporíny).
1/9
DALAC_C_sir_sSPC_Jul2007cc
• Infekcie dolných dýchacích ciest ako
- bronchitída, aspiračná pneumónia, pľúcny absces, nekrotizujúca pneumónia a empyém
- bakteriálna pneumónia
DALACIN® C sa môže tiež použiť ako prídavná liečba na pokrytie grampozitívnych kokov a anaeróbnych organizmov pri liečbe pneumónií vyvolaných gramnegatívnymi mikroorganizmami.
• Infekcie kože a mäkkých tkanív vrátane akné, furunkulov, celulitídy, impetiga, abscesov a infekcie rán. Kožné infekcie a infekcie mäkkých tkanív vyvolané mikroorganizmami citlivými na klindamycín, ako je napríklad eryzipel a paronychium (panaritium).
• Infekcie kostí a kĺbov vrátane osteomyelitídy a septickej artritídy.
• Gynekologické infekcie závažného priebehu v oblasti malej panvy (zápalové ochorenia panvy) zahŕňajúce endometritídu, celulitídu, infekciu vaginálneho pahýľa, tuboovariálny absces, salpingitídu a panvové zápalové ochorenie. V prípade niektorých týchto ochorení je na úvod nutné parenterálne podávanie klindamycínu spolu s antibiotikom, ktoré má vhodné spektrum účinnosti proti gramnegatívnym aeróbnym organizmom.
Pri cervicitíde vyvolanej Chlamydia trachomatis sa dokázala schopnosť klindamycínu podávaného v monoterapii účinne eradikovať pôvodcu.
• Dentálne infekcie ako periodontálny absces a periodontitída.
• Podľa klinických výskumov sa môže klindamycín použiť na liečbu toxoplazmovej encefalitídy u pacientov s AIDS. U pacientov, ktorí netolerujú konvenčnú liečbu, sa preukázala účinnosť klindamycínu v kombinácii s pyrimetamínom.
• Pneumónia spôsobená Pneumocystis carinii u pacientov s AIDS. U pacientov, ktorí netolerujú zvyčajnú liečbu (so sulfadiazínom), alebo ktorých odpoveď na túto liečbu nie je dostatočná, sa môže klindamycín používať spolu s primachínom.
• Klinické štúdie ukázali, že klindamycín v dávke 20 mg/kg/deň minimálne počas 5 dní je ako monoterapia alebo v kombinácii s chinínom alebo amodiachínom vhodnou alternatívnou liečbou pri malárii vyvolanej multirezistentnými kmeňmi Plasmodium falciparum.
Citlivosť na klindamycín in vitro sa dokázala u nasledujúcich mikroorganizmov:
B. melaninogenicus, B. disiens, B. bivius, Peptostreptococcus sp., G. vaginalis, M. mulieris,
M. curtisii a Mycoplasma hominis.
Tak ako pre všetky antibiotiká platí, že v prípade ťažkých infekcií sa majú vykonať in vitro testy citlivosti.
4.2 Dávkovanie a spôsob podávania
Dávka a spôsob podávania sa majú určiť podľa závažnosti infekcie, stavu pacienta a citlivosti mikroorganizmov spôsobujúcich ochorenie.
Odporúča sa kapsuly pri prehĺtaní zapiť pohárom vody, aby sa zabránilo podráždeniu pažeráka.
Dospelí
Zvyčajná denná dávka je 600 až 1 800 mg klindamycínu rozdelená do 3 alebo 4 rovnakých dávok.
Vo výnimočných prípadoch pri liečbe rekurentných β - hemolytických streptokokových infekcií sa podáva 300 mg klindamycínu dvakrát denne, najmenej počas 10 dní (pozri obmedzenia v časti
4.1 Terapeutické indikácie).
Deti (staršie ako 1 mesiac)
Sirup:
10 kg telesnej hmotnosti: 1,5 (7,5 ml) až 3 (15 ml) odmerné lyžice
20 kg telesnej hmotnosti: 3 (15 ml) až 6 (30 ml) odmerných lyžíc
30 kg telesnej hmotnosti: 4 (20 ml) až 8 (40 ml) odmerných lyžíc
1 odmerná lyžica (5 ml sirupu) obsahuje 75 mg klindamycínu.
Príprava sirupu:
Rekonštitúciu granulátu má robiť lekár alebo lekárnik. Fľaška sa má naplniť do polovice objemu destilovanou vodou a silno pretrepávať. Znovu sa doplní destilovanou vodou až po značku
a dôkladne sa pretrepáva, pokiaľ sa granulát úplne nerozpustí.
Liečba akútnej streptokokovej tonzilitídy alebo faryngitídy
DALACIN® C v dávke 300 mg každých 12 hodín počas 10 dní.
Liečba panvových zápalov a infekcií krčka maternice vyvolaných Chlamydia trachomatis
Zápalové ochorenia panvy – liečba počas hospitalizácie
Po úvodnej intravenóznej liečbe a klinickom zlepšení stavu pacientky sa má pokračovať v liečbe podávaním perorálneho klindamycínu - DALACINu® C v dávke 450 mg každých 6 hodín počas
10 až 14 dní.
Cervicitída vyvolaná Chlamydia trachomatis
DALACIN® C v dávke 450 mg štyrikrát denne počas 10 - 14 dní.
Pacienti s poruchou funkcie obličiek a pečene
U pacientov s poruchou funkcie obličiek nie je potrebná úprava dávkovania. Hemodialýza a peritoneálna dialýza nie sú účinné pri eliminácii klindamycínu zo séra.
U pacientov so stredne ťažkou až ťažkou poruchou funkcie pečene bolo pozorované predĺženie polčasu klindamycínu. Ak je klindamycín podávaný každých 8 hodín, k akumulácii lieku dochádza
len veľmi zriedka. Zníženie dávky sa preto nepovažuje za nutné.
Starší ľudia
Farmakokinetické štúdie s klindamycínom nepreukázali žiadne klinicky významné rozdiely medzi mladými a staršími osobami s normálnou funkciou pečene a s normálnou (primeranej veku)
funkciou obličiek po perorálnom alebo intravenóznom podaní klindamycínu. Preto nie je
u starších pacientov potrebná úprava dávkovania s normálnou (primeranej veku) funkciou pečene a obličiek.
Toxoplazmová encefalitída u pacientov s AIDS
DALACIN® C v dávke 600 až 1 200 mg každých 6 hodín počas dvoch týždňov. Ďalej nasleduje podávanie DALACINu® C v dávke 300 až 600 mg každých 6 hodín. Celková liečba zvyčajne trvá
8 až 10 týždňov. Je nutné perorálne podávanie pyrimetamínu v dávke 25 až 75 mg/deň počas 8
až 10 týždňov. Pri použití vyšších dávok pyrimetamínu sa má súčasne podávať kyselina listová v dávke 10 až 20 mg za deň.
Pneumónia vyvolaná Pneumocystis carinii u pacientov s AIDS
DALACIN® C v dávke 300 mg až 450 mg každých 6 hodín počas 21 dní v kombinácii s primachínom v dávke 15 až 30 mg perorálne jedenkrát denne počas 21 dní.
Malária
20 mg/kg/deň minimálne počas 5 dní.
4.3 Kontraindikácie
DALACIN® C je kontraindikovaný u pacientov so známou precitlivenosťou na klindamycín alebo linkomycín alebo na niektorú z ďalších zložiek lieku a u pacientov s meningeálnou infekciou.
4.4 Osobitné upozornenia a opatrenia pri používaní
Výskyt pseudomembranóznej kolitídy bol hlásený pri použití takmer všetkých antibakteriálnych látok vrátane klindamycínu a jej závažnosť môže byť od miernych foriem až po život ohrozujúce. Toxíny produkované Clostridium difficile sú hlavnou príčinou kolitídy indukovanej antibiotikami. Táto forma kolitídy je charakterizovaná miernymi vodnatými hnačkami, ktoré sa môžu vyvinúť až v ťažké chronické hnačky s leukocytózou, horúčkou, silnými abdominálnymi kŕčmi a prítomnosťou krvi a hlienu v stolici. Bez liečby sa môže vyvinúť peritonitída, šokový stav a toxický megakolón.
Diagnóza kolitídy vyvolanej antibiotikami je zvyčajne stanovená na základe klinických symptómov. Môže byť potvrdená endoskopickým dôkazom pseudomembranóznej kolitídy alebo dôkazom prítomnosti Clostridium difficile a jeho toxínov v stolici.
Nástup kolitídy súvisiacej s podávaním antibiotika sa pozoroval dokonca aj počas liečby alebo po dvoch až troch týždňoch po jej ukončení.
Klindamycín sa má používať s opatrnosťou u pacientov s anamnézou gastrointestinálneho ochorenia, najmä kolitídy. Kolitída a hnačka indukovaná antibiotikami sa vyskytuje častejšie a v ťažších formách u oslabených a/alebo starších pacientov.
Keďže klindamycín dostatočne nepreniká do cerebrospinálneho moku, nesmie sa používať pri liečbe meningitídy.
Pri predĺženej liečbe majú byť monitorované funkcie pečene a obličiek.
Zdá sa, že klindamycín má vlastnosti blokátora neuromuskulárneho prenosu, preto môže zvýšiť účinok iných neuromuskulárnych blokátorov. Preto sa má u pacientov, ktorí sú liečení takýmito liekmi, používať s opatrnosťou.
U pacientov s ťažkými renálnymi poruchami a/alebo s ťažkými pečeňovými poruchami spojenými s ťažkými metabolickými stavmi sa má klindamycín podávať opatrne. Ak sú potrebné vysoké dávky klindamycínu, musia sa monitorovať jeho sérové hladiny (pozri časť 4.2 Dávkovanie a spôsob podávania).
Pri liečbe diabetických pacientov sa musí brať do úvahy obsah sacharózy v granuláte na sirup
DALACIN® C 75 mg/5 ml. 1 odmerná lyžica (5 ml) rekonštituovaného sirupu obsahuje
1,8 g sacharózy. Liek nie je vhodný pri fruktózovej intolerancii, glukózo-galaktózovom malabsorpčnom syndróme alebo sacharózo-izomaltázovej deficiencii.
4.5 Liekové a iné interakcie
In vitro sa dokázal antagonizmus medzi klindamycínom, erytromycínom a chemicky príbuznými makrolidmi. Kvôli možnému klinickému významu tohto nálezu sa nesmú oba lieky podávať súčasne.
Zdá sa, že klindamycín má vlastnosti blokátora neuromuskulárneho prenosu, preto môže zvýšiť účinok iných neuromuskulárnych blokátorov. Preto sa má u pacientov, ktorí sú liečení takýmito liekmi používať s opatrnosťou.
4.6 Gravidita a laktácia
Bezpečnosť používania lieku počas gravidity nebola stanovená.
Klindamycín môže prechádzať placentou. Po viacnásobných dávkach bola koncentrácia v amniotickej tekutine približne 30 % z koncentrácie v krvi zvieracej matky. Klindamycín sa môže používať počas gravidity, len ak je to nevyhnutné.
Klindamycín sa preukázal v materskom mlieku v dávkach 0,7 až 3,8 μg/ml. Kvôli možným nežiaducim účinkom klindamycínu na dojčené dieťa sa musí urobiť rozhodnutie či ukončiť dojčenie alebo liečbu klindamycínom zohľadňujúc dôležitosť liečby pre matku (pozri časť 4.4
Osobitné upozornenia a opatrenia pri používaní).
4.7 Ovplyvnenie schopnosti viesť vozidlá a obsluhovať stroje
Neexistujú údaje o tom, že by DALACIN® C ovplyvňoval schopnosť viesť vozidlá a obsluhovať
stroje.
4.8 Nežiaduce účinky
Gastrointestinálne poruchy: abdominálne bolesti, nauzea, zvracanie a hnačka (pozri časť 4.4
Osobitné upozornenia a opatrenia pri používaní), ezofagitída a ezofagálny vred.
Poruchy kože a podkožného tkaniva: Počas liečby sa pozoroval makulopapulózny exantém a žihľavka. Liečba klindamycínom bola spojená s výskytom mierneho až stredne ťažkého morbiliformného exantému, ktorý bol najčastejšie hláseným nežiaducim účinkom. S klindamycínom boli spojené zriedkavé prípady erythema multiforme, niekedy podobné Stevens- Johnsonovmu syndrómu. Ďalej boli hlásené pruritus, vaginitída a zriedkavé prípady exfoliatívnej a vezikulobulóznej dermatitídy. Po uvedení lieku do obehu boli hlásené zriedkavé prípady epidermálnej nekrolýzy.
Poruchy imunitného systému: Zaznamenalo sa niekoľko prípadov anafylaktických reakcií.
V prípade ťažkých anafylaktických reakcií sa musí zaviesť okamžitá liečba zahŕňajúca podanie epinefrínu (adrenalínu), kyslíka a steroidov intravenóznou cestou. Ak je to potrebné, má sa
zabezpečiť umelá ventilácia pľúc aj s prípadnou intubáciu.
Poruchy nervového systému: porucha chuti.
Poruchy pečene a žlčových ciest: Počas liečby klindamycínom sa pozoroval výskyt žltačky a abnormálne výsledky funkčných pečeňových testov.
Poruchy krvi a lymfatického systému: Bola hlásená prechodná neutropénia (leukopénia) a eozinofília, agranulocytóza a trombocytopénia. Priama etiologická súvislosť s liečbou klindamycínom však nebola pozorovaná ani u jedného z vyššie uvedených prípadov.
4.9 Predávkovanie
Toxicita klindamycínu nie je ovplyvnená výškou podanej dávky. S predávkovaním nie sú spojené žiadne konkrétne symptómy. Klindamycín sa nedá účinne odstrániť zo séra hemodialýzou ani peritoneálnou dialýzou.
5. FARMAKOLOGICKÉ VLASTNOSTI
Farmakoterapeutická skupina: systémové antibiotikum / linkozamidy / klindamycín
ATC kód: J01FF01
5.1 Farmakodynamické vlastnosti
Mikrobiológia
Liečivom je klindamycín, semisyntetické antibiotikum produkované 7-(S)-chlórosubstitúciou
7-(R)-hydroxylovej skupiny východzej zlúčeniny linkomycín.
Kvôli jeho účinku na syntézu proteínov mikroorganizmov má klindamycín silnú antimikrobiálnu účinnosť.
V závislosti od citlivosti mikroorganizmov alebo od koncentrácie antibiotika v tkanivách pôsobí klindamycín baktericídne alebo bakteriostaticky. Klindamycín je účinný in vitro proti týmto
mikrobiálnym kmeňom:
• Aeróbne grampozitívne koky
Staphylococcus aureus
Staphylococcus epidermidis (kmene produkujúce a neprodukujúce penicilázu)
streptokoky pneumokoky
Kmene Staphylococcus aureus citlivé na metycilín sú všeobecne citlivé na klindamycín. Klindamycín je silne účinný proti mnohým kmeňom stafylokokov rezistentných na metycilín
(MRSA, methycilin – resistant staphylococci), avšak prítomnosť signifikantného počtu MRS
kmeňov rezistentných na klindamycín vylučuje použitie klindamycínu u infekcií vyvolaných týmito mikroorganizmami bez vyšetrenia citlivosti.
Počas testovania in vitro sa u niektorých kmeňov stafylokokov pôvodne rezistentných na erytromycín rýchlo vyvinula rezistencia na klindamycín.
• Anaeróbne gramnegatívne paličky
Bacteroides species vrátane:
skupina B. fragilis
skupina B. melaninogenicus
Fusobacterium species
• Anaeróbne grampozitívne nesporulujúce paličky
Propionibacterium
Eubacterium
Actinomyces species, vrátane A. Israelii
• Anaeróbne a mikroaerofilné grampozitívne koky
Peptococcus species Peptostreptococcus species Mikroaerofilné streptokoky'
Clostridia: Clostridia sp. sú na klindamycín viac rezistentné než väčšina anaeróbov. Clostridium
perfringens je väčšinou citlivý, ale ostatné druhy ako C. sporogenes a C. tertium sú často rezistentné na klindamycín. Má sa urobiť vyšetrenie citlivosti.
• Ďalšie mikroorganizmy:
Chlamydia trachomatis
Niektoré kmene Toxoplasma gondii
Pneumocystis carinii (v kombinácii s primachínom)
Niektoré kmene Plasmodium falciparum (vrátane kmeňov rezistentných na chlorochín)
Gardnerella vaginalis
Mobiluncus sp. vrátane Mobiluncus mulieriis a Mobiluncus curtisii
Mycoplasma hominis
Nasledujúce kmene sú obvykle na klindamycín rezistentné: Aeróbne gramnegatívne paličky
Enterococcus faecalis
Nocardia species
Neisseria meningitidis
Niektoré kmene
Haemophilus influenzae (v tých oblastiach, kde je známe, že sa vyskytuje rezistencia na antibiotiká).
Dokázala sa skrížená rezistencia medzi klindamycínom a linkomycínom
in vitro.
Medzi klindamycínom a erytromycínom a chemicky príbuznými makrolidmi sa zistil antagonizmus.
Medzi penicilínmi a klindamycínom nebol preukázaný antagonizmus.
Zatiaľ čo, klindamycíniumchlorid je aktívny
in vivo aj in vitro, klindamycíniumpalmitátchlorid nie je aktívny
in vitro. Obe látky sú však
in vivo rýchlo hydrolyzované na aktívnu bázu klindamycín.
5.2 Farmakokinetické vlastnostiResorpciaPerorálne podaný klindamycín sa rýchle a takmer úplne (90 %) vstrebáva. Po perorálnom podaní
150 mg klindamycínu dospelej osobe sa za 45 minút dosiahnu maximálne plazmatické hladiny
2,50 μg/ml. Po troch hodinách hladiny v sére klesajú na 1,51 μg/ml a po 6 hodinách na
0,70 μg/ml.
Maximálne sérové hladiny klindamycíniumpalmitátchloridu sa dosiahnu za rovnaký čas ako u klindamycíniumchloridu. U detí sa perorálne podával klindamycíniumpalmitátchlorid v dávkach
2 mg/kg, 3 mg/kg a 4 mg/kg každých 6 hodín. O jednu hodinu po prvom podaní boli sérové
hladiny 1,2 μg/ml, 2,2 μg/ml a 2,4 μg/ml. Pri piatom podaní sa dosiahol rovnovážny stav. Pri použití uvedeného dávkovacieho režimu sa očakávajú maximálne sérové hladiny 2,5 μg/ml,
3,0 μg/ml a 3,8 μg/ml.
Resorpcia perorálne podaného klindamycínu nie je kvantitatívne signifikantne ovplyvnená súčasným požívaním jedla, avšak môže byť o niečo pomalšia.
Distribúcia40 – 90 % podanej dávky sa viaže na bielkoviny. Pri perorálnom podaní sa nepozorovala žiadna akumulácia liečiva. Klindamycín ľahko preniká do väčšiny telesných tekutín a tkanív. V kostnom
tkanive dosahuje hladinu približne 40 % (20 – 75 %) z koncentrácie v sére, v materskom mlieku
50 – 100 %, v synoviálnej tekutine 50 %, v spúte 30 – 75 %, v peritoneálnej tekutine 50 %, vo fetálnej krvi 40 %, v hnise 30 % a v pleurálnej tekutine 50 – 90 %. Kindamycín nepreniká do cerebrospinálneho moku, a to ani v prípade meningitídy.
BiotransformáciaPolčas klindamycínu je približne 1,5 - 3,5 hodiny. Mierne dlhší je u chorých s výrazne zníženými funkciami pečene alebo obličiek. V prípade miernej až stredne ťažkej poruchy funkcie obličiek alebo pečene nie je úprava dávkovania nutná. Klindamycín sa pomerne intenzívne metabolizuje.
VylučovanieVylučovanie mikrobiologicky aktívnej formy liečiva močom je 10 – 20 % a stolicou sa vylučuje približne 4 % mikrobiologicky aktívnej formy liečiva. Zbytok sa vylučuje vo forme biologicky
inaktívnych metabolitov. Exkrécia sa uskutočňuje prevažne žlčou a stolicou.
5.3 Predklinické údaje o bezpečnostiAkútna toxicita u zvieratDruh zvieraťa Spôsob podania LD50 (mg/kg) Myš
| intraperitoneálne
| 361
|
Myš
| intravenózne
| 245
|
Potkan
| perorálne
| 2618
|
Klindamycíniumchlorid podávaný perorálne počas jedného roka u potkanov Spartan Sprague Dawley a u psov Beagle v dávkach 30 - 100 mg/kg/deň a 300 mg/kg/deň (3 gramy/deň u psa) bol dobre tolerovaný.
V porovnaní s kontrolnou skupinou neboli u skupín, ktorým sa podával klindamycíniumchlorid zistené žiadne preukazné patologické nálezy.
Dávka 600 mg/kg/deň podávaná perorálne u potkanov počas šiestich mesiacov bola dobre tolerovaná, avšak u psov sa pozorovali toxické prejavy na gatrointestinálny trakt (zvracanie, anorexia a úbytok telesnej hmotnosti).
Karcinogenéza
Dlhodobé štúdie na hodnotenie karcinogénneho potenciálu u zvierat neboli uskutočnené.
Mutagenéza
Uskutočnené testy genotoxicity zahŕňali mikronukleárny test u potkanov a Amesov reverzný test.
Oba testy boli negatívne.
Poškodenie fertility
Štúdie fertility u potkanov liečených perorálne dávkami do 300 mg/kg/deň (približne 1,1-násobok najvyššej odporúčanej ľudskej dávky u dospelých udávanej v mg/m2) neodhalili žiadne účinky na fertilitu alebo na schopnosť párenia.
6. FARMACEUTICKÉ VLASTNOSTI
6.1 Zoznam pomocných látok
ethylparabenum, simeticonum, saccharosum, poloxamerum 188, aroma cerasi
6.2 Inkompatibility
Kompatibilita a stabilita zmesí liekov závisí na koncentrácii a ďalších podmienkach.
6.3 Čas použiteľnosti
3 roky.
Čas použiteľnosti sirupu po rekonštitúcii je 2 týždne.
6.4 Špeciálne upozornenia na uchovávanie
Uchovávajte pri teplote neprevyšujúcej 30 °C.
6.5 Druh obalu a obsah balenia
Hnedá sklenená fľaška s plastovým (PP) uzáverom s detskou poistkou s kombinovaným tesnením potiahnutým vinylom a voskom, odmerná lyžica z plastu, písomná informácia pre používateľov, papierová skladačka.
Veľkosť balenia:
80 ml sirupu po rekonštitúcii granulátu
6.6 Pokyny na použitie a zaobchádzanie s liekom
Príprava sirupu:
Rekonštitúciu granulátu DALACIN® C 75 mg/5 ml má robiť lekár alebo lekárnik. Fľaška sa má naplniť do polovice objemu destilovanou vodou a silno pretrepávať. Znovu sa doplní destilovanou vodou až po značku a dôkladne sa pretrepáva, pokiaľ sa granulát úplne nerozpustí.
7. DRŽITEĽ ROZHODNUTIA O REGISTRÁCII Pfizer Europe MA EEIG
Ramsgate Road, Sandwich
Kent CT13 9NJ Veľká Británia
8. REGISTRAČNÉ ČÍSLO
15/0716/92-C/S
9. DÁTUM PRVEJ REGISTRÁCIE/ PREDĹŽENIA REGISTRÁCIE
Dátum prvej registrácie:21.10.1992 Predĺženie registrácie do:bez časového obmedzenia
10. DÁTUM REVÍZIE TEXTU
Júl 2007