CEFTAZIDIM KABI 2 G plo ijf 1x2 g (fľ.skl.)

v s podozrením na renálnu insuficienciu sa môže podať počiatočná nárazová dávka 1 g ceftazidímu.
Na stanovenie vhodnej udržiavacej dávky je potrebné odhadnúť GFR.

Pre pacientov s renálnym zlyhaním na kontinuálnej artériovenóznej dialýze alebo vysoko-prietokovej hemofiltrácii na jednotkách intenzívnej starostlivosti sa odporúča dávkovanie 1 g denne v rozdelených dávkach. Pri nízko-prietokovej hemofiltrácii sa odporúča také dávkovanie ako je navrhované pri poruche funkcie obličiek.

Odporúčané udržiavacie dávky sú uvedené nižšie:

Odporúčané udržiavacie dávky ceftazidímu pri renálnej insuficiencii
Klírens kreatinínu ml/min **
Približný sérový kreatinín*
μmol/l (mg/dl)
Odporúčaná jednotková dávka ceftazidímu (g)
Frekvencia podávania
hodinová

> 50
< 150 (< 1,7)
Normálne dávkovanie
50-31
150-200 (1,7-2,3)
1
každých 12 hodín
30-16
200-350 (2,3-4,0)
1
každých 24 hodín
15-6
350-500 (4,0-5,6)
0,5
každých 24 hodín
< 5
> 500 (> 5,6)
0,5
každých 48 hodín
*) Hodnoty sérového kreatinínu sú približné a neoznačujú rovnaký stupeň poruchy funkcie obličiek u všetkých pacientov s poruchou funkcie obličiek, obzvlášť to platí u starších pacientov, u ktorých koncentrácia sérového kreatinínu nadhodnocuje renálnu funkciu.

U pediatrických pacientov sa má klírens kreatinínu upraviť podľa plochy povrchu tela alebo telesnej hmotnosti bez tuku (LBM) a znížiť frekvencia dávkovania v prípadoch renálnej insuficiencie u dospelých.

Hemodialýza:
Sérový polčas ceftazidímu počas hemodialýzy sa pohybuje v rozmedzí od 3 do 5 hodín. Po každej hemodialýze sa má zopakovať podanie príslušnej udržiavacej dávky ceftazidímu.

Peritoneálna dialýza
Ceftazidím sa môže používať aj u pacientov, ktorí podstupujú peritoneálnu dialýzu a kontinuálnu ambulantnú peritoneálnu dialýzu (CAPD) v dávke upravenej podľa renálnej funkcie. Týmto pacientom sa môže podať nárazová dávka 1 g ceftazidímu, nasledovaná dávkou 500 mg každých 24 hodín. Okrem toho, pri intra-peritoneálnych infekciách sa ceftazidím môže aplikovať do dialyzačnej tekutiny (zvyčajne 125 až 250 mg na 2 litre dialyzačnej tekutiny).

Veno-venózna hemofiltrácia alebo veno-venózna hemodialýza
U pacientov, ktorí podstupujú veno-venóznu hemofiltráciu alebo veno-venóznu hemodialýzu sa má dávkovanie stanoviť podľa odporúčaného dávkovania presne určeného v nasledujúcich tabuľkách. Tieto presne určené dávkovania majú udržovať sérové koncentrácie ceftazidímu nad minimálnu inhibičnú koncentráciu (MIC90) citlivých organizmov počas 80% dávkovacieho intervalu.

Odporúčané dávkovanie ceftazidímu pri kontinuálnej veno-venóznej hemofiltrácii:

Reziduálna renálna funkcia (klírens kreatinínu ml/min)
Udržiavacia dávka (mg)
pre rýchlosť ultrafiltrácie (ml/min)*:
5
16,7
33,3
50
0
5
10
15
20
250
250
250
250
500
250
250
500
500
500
500
500
500
500
500
500
500
750
750
750
* Udržiavacia dávka sa má podávať každých 12 hodín.

Odporúčané dávkovanie ceftazidímu pri kontinuálnej veno-venóznej hemodialýze:

Reziduálna renálna funkcia (klírens kreatinínu ml/min)
Udržiavacia dávka (mg)
pre prietokovú rýchlosť dialýzy*:





0
5
10
15
20
1,0 l/h
2,0 l/h
Rýchlosť ultrafiltrácie
(l/h)
Rýchlosť ultrafiltrácie
(l/h)
0,5
1,0
2,0
0,5
1,0
2,0
500
500
500
500
750
500
500
500
750
750
500
750
750
750
1 000
500
500
500
750
750
500
500
750
750
750
750
750
1 000
1 000
1 000
* Udržiavacia dávka sa má podávať každých 12 hodín.


Trvanie liečby sa má riadiť klinickým a bakteriologickým vývojom pacienta. Liečba má pokračovať ešte 48 hodín po ústupe klinických symptómov.


Spôsob podávania:


Ceftazidim Kabi 500 mg, prášok na injekčný roztok a Ceftazidim Kabi 1 g,prášok na injekčný roztok sa môžu podávať intravenóznou alebo intramuskulárnou injekciou.
Ceftazidim Kabi 2 g, prášok na injekčný a infúzny roztok sa môže podávať intravenóznou injekciou alebo infúziou.
Hlboká intramuskulárna injekcia sa podáva do rozsiahlej svaloviny, akou je horný vonkajší kvadrant veľkého sedacieho svalu (gluteus maximus) alebo laterálna časť stehna. Intramuskulárne podanie sa má však obmedziť len na výnimočné klinické situácie (Ceftazidim Kabi 500 mg prášok na injekčný roztok /Ceftazidim Kabi 1 g prášok na injekčný roztok).

Informácie o príprave roztokov na intravenózne alebo intramuskulárne podávanie sú uvedené v časti 6.6.


4.3 Kontraindikácie

Precitlivenosť na ceftazidím alebo na iné cefalosporínové antibiotiká.
Predchádzajúca naliehavá a/alebo závažná hypersenzitívna reakcia na penicilín alebo na akékoľvek beta-laktámové antibiotikum.


4.4 Osobitné upozornenia a opatrenia pri používaní

Špeciálna starostlivosť je indikovaná u pacientov, u ktorých sa vyskytla akákoľvek alergická reakcia na penicilíny alebo na iné beta-laktámové antibiotiká, pretože sa môžu objaviť skrížené reakcie (kontraindikácie z dôvodu predchádzajúcich hypersenzitívnych reakcií, pozri časť 4.3).

Ak sa objaví závažná alergická reakcia (anafylaxia), liečba ceftazidímom sa musí okamžite prerušiť a musia sa zahájiť mimoriadne opatrenia.

Pri používaní ceftazidímu bola hlásená kolitída v súvislosti s antibiotikom. Tieto diagnózy je potrebné vziať do úvahy, ak sa u nejakého pacienta počas liečby alebo krátko po jej skončení objaví hnačka. Ak sa počas liečby objaví závažná a/alebo krvavá hnačka, ceftazidím sa má vysadiť a zahájiť primeraná liečba. Antiperistaltiká sú kontraindikované. Ceftazidím sa má používať s opatrnosťou u jedincov s gastrointestinálnym ochorením v anamnéze, najmä kolitídou.

Nepreukázalo sa, že by bol ceftazidím nefrotoxický. Celkové denné dávkovanie sa má však znížiť, ak sa ceftazidím podáva pacientom s akútnou alebo chronickou renálnou insuficienciou, aby sa zabránilo potenciálnym klinickým následkom, ako sú záchvaty (pozri časť 4.2).

Cefalosporínové antibiotiká sa majú podávať s opatrnosťou pacientom, ktorí sú súbežne liečení nefrotoxickými liečivami, ako sú aminoglykozidové antibiotiká alebo silné diuretiká (ako je furosemid), pretože tieto kombinácie môžu nepriaznivo ovplyvniť funkciu obličiek. Aminoglykozidy boli spájané s ototoxicitou (pozri časť 4.5).

Ceftazidím a aminoglykozidy sa nemajú miešať v injekčnom roztoku z dôvodu rizika precipitácie (pozri časť 6.2).

Eméza a hnačka v dôsledku liečby ceftazidímom (pozri časť 4.8) môžu ovplyvňovať účinnosť liekov, ktoré sa používajú súčasne, napr. perorálnych kontraceptív.

Liečba ceftazidímom sa môže začať už počas testovania citlivosti, avšak ak sú známe výsledky, je potrebné podľa týchto výsledkov liečbu zmeniť. Je to obzvlášť dôležité, ak sa ceftazidím používa v monoterapii.

Tak ako pri iných širokospektrálnych antibiotikách, dlhodobé používanie ceftazidímu môže viesť k premnoženiu necitlivých organizmov (napr. kandidy, enterokokova Serratia spp.), čo môže vyžadovať prerušenie liečby alebo zahájenie náležitých opatrení. Je nevyhnutné opakované posúdenie zdravotného stavu pacienta.

Počas dlhodobej liečby ceftazidímom sa odporúča, aby sa krvný obraz a vyšetrenia renálnej a hepatálnej funkcie vykonávali v pravidelných intervaloch.

Obsah sodíka v lieku (26 mg sodíka na 500 mg ceftazidímu, 52 mg sodíka na 1,0 g ceftazidímu a 104 mg sodíka na 2,0 g ceftazidímu) je potrebné vziať do úvahy pri predpisovaní pacientom, ktorí potrebujú obmedzený príjem sodíka.


4.5 Liekové a iné interakcie

Po súbežnom podávaní cefalosporínov a aminoglykozidových antibiotík alebo silných diuretík, ako je furosemid, bola hlásená nefrotoxicita. Renálna funkcia sa má starostlivo monitorovať, hlavne v prípade podávania vysokých dávok aminoglykozidov alebo v prípade dlhodobej liečby, z dôvodu potenciálnej nefrotoxicity a ototoxicity aminoglykozidových antibiotík.

Rozvinutie pozitívneho Coombsovho testu v súvislosti s používaním ceftazidímu u približne 5% pacientov môže narušiť prevedenie krvnej krížovej skúšky.

Ukázalo sa, že chloramfenikol pôsobí in vitro antagonisticky voči ceftazidímu a ostatným cefalosporínom. Klinická závažnosť tohto zistenia nie je známa, ale ak sa uvažuje o súbežnom podávaní ceftazidímu s chloramfenikolom (alebo inými bakteriostatickými liečivami: napr. tetracyklínom alebo sulfónamidmi), je treba vziať do úvahy možný antagonizmus.

Ceftazidím nenarúša testy na glykozúriu na enzýmovom podklade. Môže sa pozorovať mierna interferencia s metódami na princípe redukcie medi (s Benediktovým činidlom, Fehlingovým roztokom alebo Clinitestom).

Ceftazidím nenarúša stanovenie kreatinínu alkalickým pikrátom.


4.6 Gravidita a laktácia

Gravidita
Reprodukčné štúdie neodhalili žiadny dôkaz o zníženej fertilite alebo poškodení plodu v dôsledku ceftazidímu. Reprodukčné štúdie na zvieratách však nie vždy predvídajú reakciu u ľudí. Ceftazidím sa má preto používať počas gravidity len po starostlivom posúdení pomeru rizika a prínosu liečby, obzvlášť počas prvého trimestra a tiež v ranom detstve.

Laktácia
Ceftazidím sa v nízkych koncentráciách vylučuje do materského mlieka. V dôsledku toho existuje u dojčiat riziko hnačky, indukcie precitlivenosti a hubových infekcií mukóznych membrán. Ceftazidím sa má podávať dojčiacim matkám, len ak je to jednoznačne nevyhnutné.


4.7 Ovplyvnenie schopnosti viesť vozidlá a obsluhovať stroje

Neuskutočnili sa žiadne štúdie o účinkoch na schopnosť viesť vozidlá a obsluhovať stroje.
Pri vedení vozidla alebo obsluhovaní strojov je potrebné vziať do úvahy možný výskyt závratu a kŕčov.


4.8 Nežiaduce účinky
Frekvencia nežiaducich účinkov veľmi častých až menej častých bola určená na základe informácií z klinických skúšok (publikovaných a interných). Frekvencia nežiaducich účinkov veľmi zriedkavých bola určená hlavne na základe post-marketingových informácií.

Veľmi časté: (³1/10)
Časté: (³1/100 až <1/10)
Menej časté: (³1/1 000 až <1/100)
Zriedkavé: (³1/10 000 až <1/1 000)
Veľmi zriedkavé: (<1/10 000)
Neznáme (nemožno odhadnúť z dostupných údajov)


Trieda orgánových systémov podľa databázy MedDRA
Veľmi časté nežiaduce reakcie

Časté nežiaduce reakcie
Menej časté nežiaduce reakcie
Veľmi zriedkavé reakcie
Neznáma frekvencia
Infekcie a nákazy


Kandidóza (vrátane vaginitídy a stomatitídy)


Poruchy krvi a lymfatického systému

Eozinofília, trombocytóza
Leukopénia, neutropénia a trombocytopénia
Lymfocytóza. Hemolytická anémia, agranulocytóza

Poruchy imunitného systému



Anafylaxia (vrátane bronchospazmu a/alebo hypotenzie)

Poruchy nervového systému


Bolesť hlavy, závrat
Parestézia
Neurologické následky, vrátane tremoru, myoklónie, konvulzií, encefalopatie a kómy, u pacientov s poruchou funkcie obličiek, u ktorých sa dávka ceftazidímu primerane neznížila.
Poruchy gastrointestinálne-ho traktu

Hnačka
Nauzea, vracanie, bolesť brucha a kolitída
Nepríjemná pachuť
Rovnako ako pri iných cefalosporínoch, kolitída môže súvisieť s Clostridium difficile a môže byť prítomná ako pseudomembra-nózna kolitída
Poruchy pečene a žlčových ciest

Zvýšenie hladín jedného alebo viacerých pečeňových enzýmov: AST (SGOT), ALT (SGPT), LDH, GGT a alkalickej fosfatázy

Žltačka

Poruchy kože a podkožného tkaniva
Vyrážka, žihľavka

Pruritus
Angioedém, multiformný erytém, Stevens-Johnsonov syndróm a toxická epidermálna nekrolýza

Poruchy obličiek a močových ciest

Príležitostne bolo pozorované prechodné zvýšenie hladín močoviny v krvi, dusíka močoviny v krvi a/alebo sérového kreatinínu



Celkové poruchy a reakcie v mieste podania

Flebitída alebo tromboflebitída (i.v.), bolesť a/alebo zápal v mieste vpichu (i.m.)
Horúčka


Laboratórne a funkčné vyšetrenia

Pozitívny Coombsov test.
Rozvinutie pozitívneho Coombsovho testu v súvislosti s používaním ceftazidímu u približne 5% pacientov môže narušiť prevedenie krvnej krížovej skúšky.
Prechodné zvýšenie hladín močoviny v krvi, dusíka močoviny v krvi a/alebo sérového kreatinínu.




4.9 Predávkovanie

Predávkovanie ceftazidímom môže byť spojené s bolesťou, zápalom a flebitídou v mieste vpichu.

Laboratórne odchýlky, ktoré sa môžu vyskytnúť po predávkovaní, zahŕňajú zvýšené hladiny kreatinínu, BUN (dusík močoviny v krvi),, pečeňových enzýmov a bilirubínu, pozitívny Coombsov test, trombocytózu, trombocytopéniu, eozinofíliu, leukopéniu a predĺženie protrombínového času.

Je potrebné zahájiť všeobecné symptomatické a podporné opatrenia, spolu so špecifickými opatreniami na kontrolu akýchkoľvek záchvatov. V prípade závažného predávkovania, obzvlášť u pacientov s renálnym zlyhaním, sa má zvážiť kombinovaná hemodialýza a hemoperfúzia, ak odpoveď na konzervatívnejšiu liečbu zlyháva.

Doplnkové informácie o špeciálnych populáciách
Predávkovanie alebo podanie neprimerane vysokých dávok v prítomnosti renálnej insuficiencie môže viesť k neurologickým následkom, vrátane závratu, parestézie, bolesti hlavy, encefalopatie, konvulzií a kómy.


5. FARMAKOLOGICKÉ VLASTNOSTI

5.1 Farmakodynamické vlastnosti

Farmakoterapeutická skupina: iné beta-laktámové antibiotiká, cefalosporíny tretej generácie
ATC kód: J01DD02

Mechanizmus účinku

Ceftazidím je semisyntetické antibakteriálne liečivo z triedy cefalosporínov. Rovnako ako iné beta-laktámové antibiotiká, ceftazidím vykazuje antibakteriálnu aktivitu prostredníctvom väzby na určité enzýmy zodpovedné za syntézu steny bakteriálnej bunky, a to bielkoviny viažuce penicilín, a prostredníctvom inhibície ich aktivity. Táto inhibícia jedného alebo viacerých nevyhnutných bielkovín viažucich penicilín vedie k narušeniu biosyntézy bunkovej steny (peptidoglykan), čo má za následok rozpad a smrť bakteriálnej bunky.

Mechanizmus rezistencie

Bakteriálna rezistencia na ceftazidím môže byť spôsobená jedným alebo viacerými z nasledujúcich mechanizmov:
- hydrolýza pôsobením beta-laktamáz. Ceftazidím môže byť účinne hydrolyzovaný určitým rozšíreným spektrom beta-laktamáz (ESBL) a enzýmami chromozomálne kódovanými (AmpC), ktoré môžu byť indukované alebo trvalo blokované v určitých aeróbnych gram-negatívnych bakteriálnych kmeňoch.
- znížená afinita bielkovín viažucich penicilín k ceftazidímu.
- nepriepustnosť vonkajšej membrány, ktorá zabraňuje prístupu ceftazidímu na bielkoviny viažuce penicilín v gram-negatívnych organizmoch.
- pumpy pre eflux liečiva.
V jednej bakteriálnej bunke môže súbežne existovať viac ako jeden z týchto mechanizmov rezistencie. V závislosti od prítomného mechanizmu (mechanizmov) môžu baktérie prejaviť skríženú rezistenciu voči niekoľkým alebo všetkým ostatným beta-laktámovým a/alebo antibakteriálnym liečivám iných tried.




Hranice citlivosti
Stanovené boli nasledujúce hranice citlivosti podľa EUCAST:
Organizmus
Citlivý
£ µg/ml
Rezistentný
> µg/ml

Enterobacteriaceae2
1
8
Pseudomonas3
8
8
Acinetobacter
--
--
Staphylococcus4
--
--
Enterococcus
--
--
Streptococcus A,B,C,G
--
--
S. pneumoniae
--
--
H. influenzae
M. catarrhalis

--
--
N. gonorrhoeae
--
--
N. meningitidis
--
--
Gram-negatívne anaeróby
--
--
Hranice citlivosti týkajúce sa nešpecifických kmeňov1
S/R>

4
8
1. Hranice citlivosti týkajúce sa nešpecifických kmeňov boli určené predovšetkým na základe údajov PK/PD a sú nezávislé od distribúcie MIC špecifickým kmeňov. Môžu sa použiť len v prípade kmeňov, pre ktoré neboli stanovené hranice citlivosti pre špecifický kmeň, ale nie pre tie kmene, pri ktorých sa testovanie citlivosti neodporúča (označené ako-- alebo IE v tabuľke).
2. Hranice citlivosti cefalosporínov pre Enterobacteriaceae budú určovať rezistenciu sprostredkovanú väčšinou ESBL a inými klinicky významnými beta-laktamázami u Enterobacteriaceae. Môže sa však zdať, že niektoré kmene produkujúce rozšírené spektrum beta-laktamáz (ESBL) sú citlivé alebo stredne citlivé podľa týchto hraníc citlivosti. Laboratória budú možno chcieť použiť test, ktorý špecificky skúma prítomnosť ESBL.
3. Pre cefepím a ceftazidím boli hranice citlivosti pre Pseudomonas aeruginosa zvýšené, aby sa zabránilo rozdeleniu distribúcie MIC „wild“ typu. Hranice citlivosti sa vzťahujú na vysoké dávkovanie oboch liečiv, t.j. 2 g x 3.
4. Citlivosť stafylokokov voči cefalosporínom je odvodená od citlivosti voči meticilínu (s výnimkou ceftazidímu, ktorý sa nemá používať pri stafylokokových infekciách).
-- - Testovanie citlivosti sa neodporúča, pretože tieto kmene nie sú vhodným cieľom pre liečbu uvedeným liečivom.


Prevalencia získanej rezistencie sa môže meniť v závislosti od geografickej polohy a času pre vybrané kmene a predovšetkým pri liečbe závažných infekcií sú potrebné miestne informácie o rezistencii. V prípade potreby sa treba poradiť s odborníkom, ak je lokálna prevalencia rezistencie taká, že prospešnosť liečiva je prinajmenšom u niektorých typov infekcií sporná.


KMENE

Bežne citlivé kmene
Gram-pozitívne aeróby
Streptococcus agalactiae
Streptococcus pyogenes

Gram-negatívne aeróby
Haemophilus influenzae

Neisseria meningitidis
Proteus mirabilis
Proteus vulgaris
Providencia spp.

Kmene, pre ktoré môže byť získaná rezistencia problémom
Gram-negatívne aeróby
Acinetobacter baumannii
Escherichia coli
Klebsiella oxytoca
Klebsiella pneumoniae
Morganella morganii
Pseudomonas aeruginosa

Staphylococcus aureus
Stenotrophomonas maltophilia
Streptococcus pneumoniae

V podstate rezistentné kmene
Gram-pozitívne aeróby
Enterococccus spp.
Listeria monocytogenes


Anaeróby
Bacteroides spp.
Clostridium spp.
Fusobacterium spp.
Peptostreptococcus spp.
Ostatné
Chlamydia spp.
Campylobacter spp.
Legionella spp.
Mycobacterium spp.
Mycoplasma spp.

5.2 Farmakokinetické vlastnosti

Približné hodnoty Cmax ceftazidímu po rozličných dávkach a spôsoboch podania jedincom s normálnou funkciou obličiek boli nasledovné:


Intramuskulárna injekcia
(po 1hodine)
Intravenózna bolusová injekcia
(po 5minútach)
Intermitentná infúzia
(po 20 -30 minútach)
500 mg
1 g
2 g
18 mg/l
37 mg/l (39 mg/l)
46 mg/l (45 mg/l)
87 mg/l (90 mg/l)
170 mg/l
40 mg/l
70 mg/l
170 mg/l

Vo všeobecnosti plazmatické koncentrácie 8 hodín po intravenóznom alebo intramuskulárnom podaní 500 mg ceftazidímu alebo viac presahujú 2 mg/l. Po opakovanom podaní intravenóznych dávok 1 g a 2 g každých 8 hodín po dobu 10 dní sa nedokázala kumulácia ceftazidímu v sére jedincov s normálnou funkciou obličiek.

Distribúcia
8 až 12 hodín po intravenóznom alebo intramuskulárnom podaní sa stále v sére nachádzajú terapeuticky účinné koncentrácie. Menej ako 10% ceftazidímu sa viaže na bielkoviny a miera väzby na bielkoviny je nezávislá od koncentrácie.
Koncentrácie ceftazidímu prevyšujúce minimálne inhibičné koncentrácie pre bežné patogény sa môžu dosiahnuť v tkanivách, ako je kosť, srdce, žlč, spútum, komorový mok, synoviálna, pleurálna a peritoneálna tekutina.
K transplacentárnemu prechodu antibiotika dochádza okamžite.
Prestup ceftazidímu cez neporušenú hematoencefalickú bariéru je slabý, a ak nie je prítomný zápal, v cerebrospinálnej tekutine (CSF) sa dosahujú nízke hladiny. Pri meningitíde sa v CSF dosahujú terapeutické hladiny 4 až 20 mg/l alebo aj vyššie.

Eliminácia
Ceftazidím sa v tele nemetabolizuje. Približne 80% až 90% dávky ceftazidímu sa vylučuje v nezmenenej forme obličkami glomerulárnou filtráciou počas 24 hodín, čo vedie k vysokým koncentráciám v moči.
U jedincov s normálnou funkciou obličiek je polčas ceftazidímu po intravenóznom alebo intramuskulárnom podaní približne 2 hodiny.

Prítomnosť poruchy funkcie pečene nemala žiadny vplyv na farmakokinetiku ceftazidímu u jedincov, ktorí dostávali 2 g intravenózne každých 8 hodín po dobu 5 dní. Preto úprava dávkovania nie je potrebná u pacientov s poruchou funkcie pečene, pokiaľ nie je porušená i funkcia obličiek.

Menej ako 1% sa vylučuje žlčou, čo významne obmedzuje množstvo, ktoré vstupuje do čreva.


5.3 Predklinické údaje o bezpečnosti

Dlhodobé štúdie na zvieratách, ktoré skúmajú karcinogénny potenciál, sa neuskutočnili. Mikronukleový test u myší a Amesov test boli však negatívne na mutagénne účinky.'


6. FARMACEUTICKÉ INFORMÁCIE

6.1 Zoznam pomocných látok

Bezvodý uhličitan sodný


6.2 Inkompatibility

Ceftazidím sa nemá miešať s roztokmi s pH vyšším ako 7,5, napr. injekčným roztokom hydrogenuhličitanu sodného. Ceftazidím a aminoglykozidy sa nemajú miešať v injekčnom roztoku z dôvodu rizika precipitácie.
Kanyly a katétre na intravenózne použitie sa majú prepláchnuť fyziologickým soľným roztokom medzi jednotlivými aplikáciami ceftazidímu a vankomycínu na zabránenie precipitácie.


6.3 Čas použiteľnosti

2 roky
Rekonštituovaný roztok: Z mikrobiologického hľadiska sa má liek použiť ihneď.


6.4 Špeciálne upozornenia na uchovávanie

Injekčné liekovky uchovávajte vo vonkajšom obale na ochranu pred svetlom.
Uchovávajte pri teplote neprevyšujúcej 25°C.


6.5 Druh obalu a obsah balenia

Ceftazidim Kabi 500 mg, prášok na injekčný roztok
Druh: Bezfarebné injekčné liekovky zo skla typu II, uzatvorené gumovými zátkami typu I, pokryté hliníkovými krytmi a vyklápacími viečkami z plastickej hmoty.
Obsah: Každé balenie obsahuje:
1 x 10 ml injekčná liekovka
10 x 10 ml injekčná liekovka

Ceftazidim Kabi 1 g, prášok na injekčný roztok
Druh: Bezfarebné injekčné liekovky zo skla typu II, uzatvorené gumovými zátkami typu I, pokryté hliníkovými krytmi a vyklápacími viečkami z plastickej hmoty.
Obsah: Každé balenie obsahuje:
1 x 10 ml injekčná liekovka
10 x 10 ml injekčná liekovka

Ceftazidim Kabi 2g, prášok na injekčný a infúzny roztok
Druh: Bezfarebné fľaše zo skla typu II, uzatvorené gumovými zátkami typu I, pokryté hliníkovými krytmi a vyklápacími viečkami z plastickej hmoty.
Obsah: Každé balenie obsahuje:
1 x 50 ml injekčná liekovka
10 x 50 ml injekčná liekovka

Nie všetky veľkosti balenia musia byť uvedené na trh.

6.6 Špeciálne opatrenia na likvidáciu

Tento liek je len na jednorazové použitie. Nepoužité zvyšky zlikvidujte. Rekonštituujte bezprostredne pred použitím.

Intravenózne použitie – injekcia
Pre priame intermitentné intravenózne podanie sa má ceftazidím rekonštituovať s vodou na injekciu (pozri tabuľku nižšie). Roztok sa musí aplikovať pomaly priamo do žily počas intervalu do 5 minút alebo podávať cez hadičku infúzneho setu.

Intramuskulárne použitie
Ceftazidím sa má rekonštituovať s vodou na injekciu alebo injekčným roztokom hydrochloridu lidokaínu 10 mg/ml (1%), ako je to uvedené v tabuľke nižšie. Pred rekonštitúciou ceftazidímu s lidokaínom sa majú vziať do úvahy aj informácie pre lidokaín.

Intravenózne použitie – infúzia (pozri časť 4.2):
Pre intravenóznu infúziu sa má obsah 2 g infúznej liekovky rekonštituovať s 10 ml vody na injekciu (pre bolus) a 50 ml vody na injekciu (intravenózna infúzia) alebo jednej z kompatibilných intravenóznych tekutín. Eventuálne sa má obsah 500 mg alebo 1 g injekčnej liekovky rekonštituovať a potom pridať primerané množstvo vzniknutého roztoku do i.v. obalu s jednou z kompatibilných intravenóznych tekutín. Podávajte intravenóznou infúziou počas 15-30 minút. Intermitentná intravenózna infúzia s infúznym setom Y-typu sa môže uskutočniť s kompatibilnými roztokmi. Počas infúzie roztoku s obsahom ceftazidímu je však potrebné prerušiť podávanie iného roztoku.

Príprava roztokov ceftazidímu

MNOŽSTVO ROZPÚŠŤADLA, KTORÉ TREBA PRIDAŤ
(ml)
PRIBLIŽNÁ KONCENTRÁCIA CEFTAZIDÍMU
(mg/ml)
500 mg
intramuskulárne
intravenózne

1 g
intramuskulárne
intravenózne

2 g
i.v. bolus
infúzia


1,5
5,0


3,0
10,0


10,0
50,0*


260
90


260
90


170
40
* Pridanie sa má uskutočniť v 2 fázach (pozri „ Pokyny na rekonštitúciu“ nižšie)

Príprava roztokov ceftazidímu pre používanie u detí

Dávkovanie: 25 až 60 mg/kg telesnej hmotnosti/deň podávaných v dvoch rozdelených dávkach
500 mg na injekciu (450 mg v 5 ml) a 1 000 mg na injekciu (900 mg v 10 ml)

2 dávky za deň
objem na čiastočnú dávku
Telesná hmotnosť [kg]
25 mg
60 mg
3
0,45 ml
1,00 ml
4
0,55 ml
1,30 ml
5
0,70 ml
1,65 ml
6
0,85 ml
2,00 ml

Sila 2 000 mg pre i.v. bolus (1 700 mg v 10 ml)
Telesná hmotnosť [kg]
2 dávky za deň
objem na čiastočnú dávku

25 mg
60 mg
3
0,25 ml
0,55 ml
4
0,30 ml
0,70 ml
5
0,40 ml
0,85 ml
6
0,50 ml
1,00 ml

Dávkovanie: 30 až 100 mg/kg telesnej hmotnosti/deň podávaných v 2 alebo 3 rozdelených dávkach
500 mg na injekciu (450 mg v 5 ml) a 1 000 mg na injekciu (900 mg v 10 ml)
Telesná hmotnosť [kg]
2 dávky za deň
objem na čiastočnú dávku
3 dávky za deň
objem na čiastočnú dávku

30 mg
100 mg
30 mg
100 mg
10
1,65 ml
5,55 ml
1,10 ml
3,70 ml
20
3,30 ml
11,10 ml
2,20 ml
7,40 ml
30
5,00 ml
16,65 ml
3,30 ml
11,10 ml
40
6,65 ml
22,20 ml
4,40 ml
14,80 ml
50
8,30 ml
27,75 ml
5,55 ml
18,50 ml
60
10,00 ml
33,30 ml
6,65 ml
22,20 ml




Sila 2 000 mg na i.v. bolus (1 700 mg v 10 ml)
Telesná hmotnosť [kg]
2 dávky za deň
objem na čiastočnú dávku
3 dávky za deň
objem na čiastočnú dávku

30 mg
100 mg
30 mg
100 mg
10
0,90 ml
2,95 ml
0,55 ml
1,95 ml
20
1,80 ml
5,90 ml
1,15 ml
3,90 ml
30
2,70 ml
8,85 ml
1,75 ml
5,90 ml
40
3,60 ml
11,75 ml
2,35 ml
7,85 ml
50
4,45 ml
14,70 ml
2,95 ml
9,80 ml
60
5,30 ml
17,65 ml
3,50 ml
11,75 ml




Kompatibilné intravenózne tekutiny:
Pri koncentráciách ceftazidímu medzi 40 mg/ml a 260 mg/ml sa Ceftazidim Kabi prášok na injekčný roztok môže miešať v bežne používaných infúznych roztokoch:
- roztok chloridu sodného 9 mg/ml (0,9%) (fyziologický roztok),
- Ringerov laktátový roztok
- roztok glukózy 10 mg/ml (10%)

Pri rekonštitúcii na intramuskulárne použitie sa Ceftazidim Kabi prášok na injekčný roztok môže tiež riediť s roztokmi lidokaínu 1 mg/ml (1%).

Keď sa ceftazidím rozpúšťa, uvoľňuje sa oxid uhličitý a vzniká pretlak. Pre ľahké použitie sa majú dodržiavať odporúčané metódy rekonštitúcie uvedené nižšie.

Pokyny na rekonštitúciu:

Pre 500 mg i.m./i.v. a 1 g i.m./i.v.:
1. Vstreknite rozpúšťadlo a dobre pretrepte, aby sa prášok rozpustil. Injekčné liekovky sú vzduchoprázdne, aby sa uľahčilo vstreknutie rozpúšťadla.
1.2. Pretože sa antibiotikum rozpúšťa, uvoľňuje sa oxid uhličitý, pričom sa vytvára tlak v injekčnej liekovke. Roztok bude číry v priebehu 1 až 2 minút.
1.3. Prevráťte injekčnú liekovku a pred vpichom úplne zatlačte piest injekčnej striekačky.
1.4. Prepichnite ihlu cez zátku injekčnej liekovky. Uistite sa, že je ihla ponorená v roztoku a natiahnite obsah injekčnej liekovky zvyčajným spôsobom. Tlak v injekčnej liekovke možno pomôže natiahnuť roztok.
1.5. Natiahnutý roztok môže obsahovať bublinky oxidu uhličitého, ktoré sa majú pred vpichom vytlačiť z injekčnej striekačky.

Pre 2 g infúznu liekovku

1. Vstreknite 10 ml rozpúšťadla a pretrepte, aby sa prášok rozpustil. Injekčné liekovky sú vzduchoprázdne, aby sa uľahčilo vstreknutie rozpúšťadla.
1.2. Pretože sa antibiotikum rozpúšťa, uvoľňuje sa oxid uhličitý, pričom sa vytvára tlak v injekčnej liekovke. Roztok bude číry v priebehu 1 až 2 minút.
1.3. Pred pridaním ďalšieho rozpúšťadla do injekčnej liekovky, vpichnite odvzdušňovaciu ihlu na uvoľnenie tlaku. Pridajte rozpúšťadlo a potom odstráňte odvzdušňovaciu ihlu.
4. Tlak, ktorý sa môže vytvoriť dodatočne v injekčnej liekovke, hlavne po uchovávaní, sa má pred podaním pacientovi uvoľniť.

POZNÁMKA: Na zachovanie sterility lieku je dôležité, aby ihla, ktorá uvoľňuje plyn, nebola vpichnutá cez zátku injekčnej liekovky ešte pred rozpustením lieku.

Riedenie sa má uskutočniť za aseptických podmienok.
Len na jednorazové použitie.
Nepoužitý liek alebo odpad vzniknutý z lieku má byť zlikvidovaný v súlade s národnými požiadavkami.
Podať sa môžu len číre roztoky takmer bez častíc.
Neobsahuje bakteriálne endotoxíny.

Roztoky sú svetložlté až hnedožlté v závislosti od koncentrácie, rozpúšťadla a použitých podmienok uchovávania. V rámci uvedených odporúčaní účinok lieku nie je negatívne ovplyvnený týmito zmenami zafarbenia.


7. DRŽITEĽ ROZHODNUTIA O REGISTRÁCII

Fresenius Kabi s.r.o., Praha, Česká republika

8. REGISTRAČNÉ ČÍSLA

Ceftazidim Kabi 500 mg: 15/0049/09-S
Ceftazidim Kabi 1 g: 15/0050/09-S
Ceftazidim Kabi 2 g: 15/0051/09-S

9. DÁTUM PRVEJ REGISTRÁCIE/ PREDĹŽENIA REGISTRÁCIE



10. DÁTUM REVÍZIE TEXTU

Ďalšie lieky s rovnakým názvom

LiekInfo.sk používa súbory „cookie“ na zlepšenie používateľského komfortu. Pokračovaním vyjadrujete svoj súhlas s používaním našich súborov „cookie“.