VASOCARDIN SR 200 tbl plg 60x200 mg (blis.PVC/Al)

SPC
makoterapeutická skupina
antihypertenzívum, beta-blokátor

Charakteristika
VASOCARDIN SR 200 obsahuje účinnú látku metoprolol, ktorý patrí do skupiny liečiv nazývaných selektívne betablokátory (cielene blokuje určité väzbové miesta). Liečba metoprololom znižuje účinok stresových hormónov na tzv. beta 1-receptory (beta 1 väzbové miesta na bunkách) umiestnené v srdci, cievach, obličkách a mozgu. Dôsledkom je spomalenie práce srdcového svalu, zníženie krvného tlaku, úprava srdcového rytmu a zníženie závažnosti a počtu záchvatov anginy pectoris. Predĺžené uvoľňovanie účinnej látky z tabliet umožňuje dosiahnuť rovnomerný účinok počas 24 hodín pri užívaní 1-krát denne.

Indikácie
Liek sa užíva na liečbu vysokého krvného tlaku, na predchádzanie záchvatov anginy pectoris (bolesť pri srdci pod hrudnou kosťou), na liečbu niektorých foriem nepravidelnej činnosti srdca, na liečbu zvýšenej činnosti štítnej žľazy, na predchádzanie záchvatov migrény a po prekonanom srdcovom infarkte.
Liek je určený pre dospelých.

Kontraindikácie
Liek sa nesmie užívať pri známej precitlivenosti na účinnú látku alebo na niektorú z pomocných látok, pri niektorých poruchách vedenia srdcového vzruchu, pri ťažkom srdcovom zlyhaní, pri výrazne nízkej srdcovej frekvencii, pri nízkom krvnom tlaku. Liek sa nesmie užívať pri náhlom závažnom zhoršení srdcového zlyhania a pri vnútrožilovom podávaní liekov na zvýšenie stiahnuteľnosti srdcového svalu, pri závažných poruchách vedenia srdcového vzruchu (predsieňovo-komorový blok II. a III. stupňa, tzv. syndróm chorého sínusu), pri výrazne nízkej pulzovej frekvencii (menej ako 50 pulzov/min) a pri neliečenom nádore nadobličiek (feochromocytóm).
Deťom sa liek neodporúča podávať.
Pacienti s cukrovkou, prieduškovou astmou, poruchou prekrvenia dolných končatín, tehotné a dojčiace ženy môžu liek užívať len vtedy, ak je to skutočne nevyhnutné. Opatrnosť je tiež potrebná u pacientov s cukrovkou.
Ak sa stavy uvedené v tomto odseku u vás vyskytnú až počas užívania lieku, informujte o tom ošetrujúceho lekára.

Nežiaduce účinky
Liek sa zvyčajne dobre znáša. Ak vzniknú nežiaduce účinky, bývajú mierne a po vysadení lieku zmiznú. Najčastejšie sa môžu vyskytnúť zažívacie ťažkosti (nevoľnosť, vracanie, sucho v ústach, hnačka), únava, slabosť, malátnosť, bolesti hlavy, závraty pri zmene polohy tela, pomalý pulz. Zriedkavo sa vyskytuje nespavosť, depresie, svrbenie, kožné vyrážky, svalové kŕče, poruchy zraku, nízky krvný tlak, dýchavičnosť a iné poruchy srdcového rytmu.
Pri prípadnom výskyte nežiaducich účinkov alebo iných nezvyčajných reakcií sa o ďalšom užívaní lieku poraďte s lekárom.

Interakcie
Účinky VASOCARDINu a iných súčasne užívaných liekov sa môžu navzájom ovplyvňovať. Váš lekár by preto mal byť informovaný o všetkých liekoch, ktoré v súčasnosti užívate alebo ktoré začnete užívať, a to na lekársky predpis i bez neho.
Pri súčasnom užívaní liekov na liečbu žalúdočných vredov (cimetidín) a látok znižujúcich krvný tlak sa môže účinok VASOCARDINu zvyšovať. Pri súčasnom užití alkoholu dochádza k zvýšenej hladine alkoholu v krvi a k predĺženiu jeho účinku.
Ak užívate súčasne klonidín aj metoprolol a máte prestať užívať klonidín, metoprolol neužívajte už niekoľko dní pred vysadením klonidínu.
Ak užívate perorálne antidiabetiká (lieky na zníženie hladiny cukru v krvi), možno upraviť dávkovanie.
Liečbu metoprololom môže ďalej ovplyvniť súčasné užívanie liekov na liečbu srdcovocievnych ochorení (blokátory kalciových kanálov, ako napr. verapamil, antiarytmiká, blokátory sympatických ganglií, hydralazín), inhibítory monoaminooxidázy, inhalačné anestetiká, niektoré antibakteriálne lieky (rifampicín), lieky s protizápalovým účinkom (indometacín), iné beta-blokátory (niektoré očné kvapky), ako aj iné látky (niektoré hormóny, látky, ktoré indukujú alebo inhibujú enzýmy).

Dávkovanie a spôsob podávania
Presné dávkovanie a dĺžku liečby určí vždy lekár. Nasledujúce odporúčania preto treba považovať za orientačné.
Liečba vysokého tlaku krvi (hypertenzie): odporúčané dávkovanie pacientom s miernou až stredne ťažkou hypertenziou je 2-krát denne 50 mg metoprololu (t. j. 2 tablety VASOCARDINu 25). Ak je vaša reakcia na túto dávku nedostatočná, môže váš lekár zvýšiť dávku na 100 až 200 mg denne (t. j. pol až 1 tableta VASOCARDINu SR 200 1-krát denne). Dlhodobá liečba metoprololom v dennej dávke 100 až 200 mg znižuje riziko komplikácií hypertenzie, ako je mozgová mŕtvica, srdcový infarkt a náhla smrť.
Angina pectoris: zvyčajne sa užíva 100 až 200 mg metoprololu denne (t. j. pol až 1 tableta VASOCARDINu SR 200 1-krát denne)
Udržiavacia liečba po prekonanom srdcovom infarkte: v rámci udržiavacej liečby po srdcovom infarkte sa odporúča 200 mg denne (t. j. 1 tableta VASOCARDINu SR 200 1-krát denne). Dlhodobá liečba touto dávkou metoprololu denne znižuje riziko smrti a nového srdcového infarktu.
Liečba porúch srdcového rytmu: odporúčané dávkovanie je 100 až 200 mg denne (t. j. 1 tableta VASOCARDINu SR 200 1-krát denne).
Funkčné srdcové poruchy s búšením srdca: odporúčané dávkovanie je 100 mg denne (t. j. pol tablety VASOCARDINu SR 200 1-krát denne). Ak je to potrebné, môže lekár dávku zvýšiť na 200 mg denne (t. j. 1 tableta VASOCARDINu SR 200 1-krát denne).'
Prevencia migrény: zvyčajne sa užíva 100 až 200 mg denne (t. j. pol až 1 tableta VASOCARDINu SR 200 1-krát denne).
 Liečba zvýšenej činnosti štítnej žľazy: zvyčajne sa užíva 100 mg denne (t. j. pol tablety VASOCARDINu SR 200 1-krát denne).

Spôsob podávania

Liek užite najlepšie ráno počas jedla, v rovnakom čase, zapite vodou. Tablety alebo ich polovičky prehĺtajte zásadne celé (nerozhrýzajte, nedrvte). Ak zabudnete užiť pravidelnú dávku, užite ju ihneď ako si spomeniete. Ak zabudnete užiť dávku do 12 hodín, vynechajte ju a pokračujte podľa predpísaného dávkovacieho režimu.

Upozornenie
Liek môže najmä na začiatku liečby pri únave a závratoch nepriaznivo ovplyvniť činnosť vyžadujúcu zvýšenú pozornosť (napr. vedenie motorových vozidiel, obsluhu strojov a prácu vo výškach). Preto by ste mali túto činnosť vykonávať len na základe výslovného súhlasu lekára. Nikdy neužívajte viac tabliet ako vám predpísal lekár. Vyššie dávky zvyšujú riziko nežiaducich účinkov a pri značnom predávkovaní môže dôjsť k otrave.
Predávkovanie
Pri predávkovaní sa môžu vyskytnúť tieto príznaky otravy: pomalý alebo nepravidelný pulz, dušnosť, opuchy kĺbov, búšenie srdca, závraty, bolesť na hrudníku, studená koža, slabý pulz, mentálna zmätenosť, pocit úzkosti, zastavenie činnosti srdca, pocit zvierania v dýchacích cestách, čiastočná alebo úplná strata vedomia, nútenie na vracanie, vracanie, zmodranie pier a koncov prstov. Uvedené príznaky sa môžu zhoršiť pri súčasnom užití alkoholu, liekov na zníženie tlaku krvi, chinidínu alebo liekov na spanie (barbituráty). Neužívajte preto vyššie dávky, ako vám predpísal lekár. Prvé príznaky predávkovania sa môžu pozorovať po 20 minútach až 2 hodinách po užití lieku.
Užívanie VASOCARDINu SR 200 nikdy neprerušujte náhle. Ak je potrebné liečbu prerušiť, vždy znižujte dávku postupne podľa rady lekára v priebehu aspoň 14 dní až na 12,5 mg denne (polovička tablety VASOCARDIN 25), posledné 4 dni pred vysadením liečby. Ak počas liečby navštívite zubného lekára alebo sa podrobíte operácii informujte lekára, že užívate VASOCARDIN SR 200.
Pri predávkovaní alebo náhodnom užití lieku dieťaťom sa ihneď poraďte s lekárom.

Varovanie Liek nepoužívajte po uplynutí času použiteľnosti vyznačenom na obale.

Balenie 30 tabliet (3 x 10 tabliet) 60 tabliet (6 x 10 tabliet) 100 tabliet (10 x 10 tabliet)

Uchovávanie
Liek uchovávajte v suchu pri teplote 15 až 25 oC, chráňte pred svetlom. Liek uchovávajte mimo dosahu detí.

Dátum poslednej revízie
Apríl 2007
Vybrané lieky
Nevybrali ste žiadny liek.
vyber
LiekInfo.sk používa súbory „cookie“ na zlepšenie používateľského komfortu. Pokračovaním vyjadrujete svoj súhlas s používaním našich súborov „cookie“.