Nežiadúci účinok: Strata pamäti

Jedným z nežiadúcich účinkov bežne predpisovaných liekov môže byť strata krátkodobej alebo dlhodobej pamäti.              

Benzodiazepíny- Diazepam, Alprazolam, Lorazepam

Benzodiazepíny môžu spôsobiť stratu pamäti v dôsledku sedatívneho účinku, ktorý majú na určité časti mozgu.              

Statíny sú liečivá, ktoré limitujú reakciu syntézu cholesterolu. Lipidy v krvi sú potrebné pre tvorbu spojov medzi nervovými bunkami, ktoré sú základom pamäti.

Antiepileptiká, antikonvultíva- Fenytoín              

Antiepileptiká sú liečivá indikované na epileptické záchvaty.

Opioidné analgetiká- Morfín, Kodeín      

Opioidné analgetiká sú liečivá, ktoré tlmia silnú bolesť aj viscerálnu. Potlačujú psychoskú zložku a emotívnu reakciu na bolesť.

Beta- blokátory- Betaxolol       

Beta- blokátory sú liečivá, ktoré tlmia účinok sympatiku a sympatominetík. Nežiadúci účinok stratu pamäti môžu vykazovať najmä liečivá na zvýšený vnútroočný tlak (glaukóm).

Anticholinergiká sú liečivá, ktoré antagonizujú účinok acetylcholínu. Acetylcholín plní v organizme úlohu chemického posla.

Antihistaminiká rovnako ako anticholinergiká inhibujú účinok acetylcholínu, chemického posla. Acetylcholín v mozgu inhibuje aktivitu v oblasti pamäte.

Trickyklické antidepresíva- Citalopram

Tricyklické antidepresíva sú liečivá na liečbu depresie. Inhibujú spätné vychytávanie serotonínu, noradrenalínu a dopamínu do synaptickej štrbiny. 

20 septembra 2016
Diskusia k článku (4)
Michal 2.1.2017 Reagovať
Iba napisem: Vazne kazdy lekar, co mi predpisuje liek, si precita v karte pacienta ake lieky beriem a ci sa navzajom nezhodnocuju, nevytvaraju toxicitu alebo nezvysuju spolocne ucinok az tak, ze to skodi, pripadne vytvoria zavyslost alebo rezistenciu ?
Ivanisevic 30.11.2016 Reagovať
Suhlasim. Pripajam sa ako internista. Treba rozbehnut rovnako blbu antikampan proti antihistaminikam ako je to u statinov. Pre vsetkych pacientov je to smrtelny jed vdaka clanku akoze kardiochirurga z USA, ktory sa siri internetom ako mor nejaky ten rok. Zaujimave, ze ked ich indikujeme pacientom po porazke alebo infarkte uz ich prejdu aj neziaduce ucinky aj napady z internetu /hoci tam sa uz predpisuju davky 4x vyssie/. Apropo za kazdy napisany liek dostavame predsa hotovost od farm.firmy
Sundaripriya 27.10.2016 Reagovať
ako pediater Vam velmi pekne dakujem za tento clanok ,s predpisanymi antihistaminikami odo mna odchadza takmer kazde dieta :(
MILOŠ 30.6.2017 Reagovať
KAM CHODÍTE NA DOVOLENKY?
Váš názor:
Vaše meno alebo prezývka:
Vložte overovací kód ako ho vidíte na obrázku (na veľkosti písma nezáleží):
Vybrané lieky
Nevybrali ste žiadny liek.
vyber
LiekInfo.sk používa súbory „cookie“ na zlepšenie používateľského komfortu. Pokračovaním vyjadrujete svoj súhlas s používaním našich súborov „cookie“.