Nežiadúci účinok: Strata pamäti

Jedným z nežiadúcich účinkov bežne predpisovaných liekov môže byť strata krátkodobej alebo dlhodobej pamäti.              

Benzodiazepíny- Diazepam, Alprazolam, Lorazepam

Benzodiazepíny môžu spôsobiť stratu pamäti v dôsledku sedatívneho účinku, ktorý majú na určité časti mozgu.              

Statíny sú liečivá, ktoré limitujú reakciu syntézu cholesterolu. Lipidy v krvi sú potrebné pre tvorbu spojov medzi nervovými bunkami, ktoré sú základom pamäti.

Antiepileptiká, antikonvultíva- Fenytoín              

Antiepileptiká sú liečivá indikované na epileptické záchvaty.

Opioidné analgetiká- Morfín, Kodeín      

Opioidné analgetiká sú liečivá, ktoré tlmia silnú bolesť aj viscerálnu. Potlačujú psychoskú zložku a emotívnu reakciu na bolesť.

Beta- blokátory- Betaxolol       

Beta- blokátory sú liečivá, ktoré tlmia účinok sympatiku a sympatominetík. Nežiadúci účinok stratu pamäti môžu vykazovať najmä liečivá na zvýšený vnútroočný tlak (glaukóm).

Anticholinergiká sú liečivá, ktoré antagonizujú účinok acetylcholínu. Acetylcholín plní v organizme úlohu chemického posla.

Antihistaminiká rovnako ako anticholinergiká inhibujú účinok acetylcholínu, chemického posla. Acetylcholín v mozgu inhibuje aktivitu v oblasti pamäte.

Trickyklické antidepresíva- Citalopram

Tricyklické antidepresíva sú liečivá na liečbu depresie. Inhibujú spätné vychytávanie serotonínu, noradrenalínu a dopamínu do synaptickej štrbiny. 

20 septembra 2016
Diskusia k článku (7)
Karol 27.12.2018 Reagovať
Ja som začal brat na zníženie tlaku Nebilet a Triplixam no nechcite vediet aké stavy to vyvolalo.Nevedel som kludne relaxovat nespanlivost fobiu atd.Neviem čo dalej lebo ani s vysokým tlakom sa dlho nedá žit ale je furt prijemnejšie než toieto psychiku ovplynujúce materiály.
Aspoň u mna bola takáto reakcia na tieto lieky.
Sofia 25.1.2018 Reagovať
Mozem vynechat uzivanie TULIPU a nahradit ho napr. CHOLESTIFINOM ?
Michal 2.1.2017 Reagovať
Iba napisem: Vazne kazdy lekar, co mi predpisuje liek, si precita v karte pacienta ake lieky beriem a ci sa navzajom nezhodnocuju, nevytvaraju toxicitu alebo nezvysuju spolocne ucinok az tak, ze to skodi, pripadne vytvoria zavyslost alebo rezistenciu ?
Ivanisevic 30.11.2016 Reagovať
Suhlasim. Pripajam sa ako internista. Treba rozbehnut rovnako blbu antikampan proti antihistaminikam ako je to u statinov. Pre vsetkych pacientov je to smrtelny jed vdaka clanku akoze kardiochirurga z USA, ktory sa siri internetom ako mor nejaky ten rok. Zaujimave, ze ked ich indikujeme pacientom po porazke alebo infarkte uz ich prejdu aj neziaduce ucinky aj napady z internetu /hoci tam sa uz predpisuju davky 4x vyssie/. Apropo za kazdy napisany liek dostavame predsa hotovost od farm.firmy
internistka 21.3.2019 Reagovať
Poznamka o hotovosti od firiem za predpísané lieky je nešťastná, iróniu pri nej necítiť -95% pacientov si bude myslieť že ich naozaj dostávame ! -s o opaku ich nepresvedčíte. A tiež súhlasím takmer každý pacient ochrnutý po porážke na pol tela už znesie aj 80mg statínu,hoci predtým nezniesol ani preventívnych 20mg ktoré mohli porážke zabrániť..
Sundaripriya 27.10.2016 Reagovať
ako pediater Vam velmi pekne dakujem za tento clanok ,s predpisanymi antihistaminikami odo mna odchadza takmer kazde dieta :(
MILOŠ 30.6.2017 Reagovať
KAM CHODÍTE NA DOVOLENKY?
Váš názor:
Vaše meno alebo prezývka:
Vložte overovací kód ako ho vidíte na obrázku (na veľkosti písma nezáleží):
Vybrané lieky
Nevybrali ste žiadny liek.
vyber
LiekInfo.sk používa súbory „cookie“ na zlepšenie používateľského komfortu. Pokračovaním vyjadrujete svoj súhlas s používaním našich súborov „cookie“.