PARAPYREX tbl 24x500 mg (blis.PVC/Al)

ávkovanie:

Rýchlosť glomerulárnej filtrácie
Dávka
10 – 50 ml/min
500 mg/6 hodín
< 10 ml/min
500 mg/8 hodín

Hepatálna insuficiencia
U pacientov s poruchou funkcie pečene alebo s Gilbertovým syndrómom je potrebné znížiť dávku alebo predĺžiť interval podávania dávok. Denná účinná dávka nemá presiahnuť 60 mg/kg/deň (maximálne do 2 g/deň) v nasledujúcich prípadoch:
· dospelý pacient váži menej ako 50 kg
· mierna až stredne ťažká hepatálna insuficiencia alebo Gilbertov syndróm (familiárna nehemolytická žltačka)
· dehydratácia
· chronická podvýživa.

Spôsob podávania
Tabletu je potrebné prehltnúť a zapiť dostatočným množstvom vody. V prípade potreby je možné tabletu rozpustiť v dostatočnom množstve vody a pred vypitím dobre zamiešať. Konzumácia potravín a nápojov nemá vplyv na účinnosť lieku.

4.3 Kontraindikácie

Precitlivenosť na liečivo alebo na ktorúkoľvek z pomocných látok uvedených v časti 6.1.

4.4 Osobitné upozornenia a opatrenia pri používaní

Dlhodobé alebo časté užívanie tohto lieku sa neodporúča.

Užívanie tohto lieku si vyžaduje zvýšenú opatrnosť u pacientov s poškodením obličiek alebo pečene.

Pacienti musia byť poučení, aby súbežne s týmto liekom neužívali iné lieky s obsahom paracetamolu.

Jednorazové užitie viacnásobku maximálnej dennej dávky môže spôsobiť veľmi vážne poškodenie pečene. Pacient musí vyhľadať okamžitú lekársku pomoc aj v prípade, že nedôjde k strate vedomia. Lekársku pomoc je potrebné vyhľadať aj v prípade, že sa pacient cíti dobre, pretože existuje riziko nezvratného poškodenia pečene (pozri časť 4.9).
Ak nie je dlhodobé užívanie lieku pod dohľadom lekára, môže viesť k poškodeniu pečene.

Užívanie tohto lieku si vyžaduje zvýšenú opatrnosť u pacientov so stredne ťažkým a závažným poškodením obličiek alebo s miernym až stredne ťažkým poškodením pečene (vrátane Gilbertovho syndrómu) a závažným poškodením pečene (Childovo-Pughovo skóre > 9), s akútnou hepatitídou, u pacientov, ktorí súčasne užívajú lieky, ktoré ovplyvňujú funkciu pečene, u pacientov s nedostatkom enzýmu glukózo-6-fosfátdehydrogenázy a u pacientov s hemolytickou anémiou, pri abúze alkoholu, dehydratácii a pri chronickej podvýžive.

Riziko predávkovania je zvýšené u pacientov s necirhotickým alkoholovým ochorením pečene. Opatrnosť je potrebná v prípadoch chronického alkoholizmu. V takomto prípade nemá denná dávka prekročiť 2 gramy. Je zakázané požívať alkohol v priebehu liečby.

V prípade vysokej horúčky, príznakov sekundárnej infekcie alebo pri pretrvávaní príznakov je nutné prehodnotiť liečbu.

Po dlhodobom užívaní analgetík (> 3 mesiace) každý druhý deň alebo častejšie sa môže dostaviť bolesť hlavy alebo sa prípadne zhoršiť. Bolesť hlavy, ktorá je spôsobená nadmerným užívaním analgetík, sa nesmie liečiť zvýšením dávky. V takýchto prípadoch je potrebné používanie analgetík prerušiť a vykonať lekárske vyšetrenie.

S opatrnosťou treba pristupovať k liečbe astmatikov citlivých na kyselinu acetylsalicylovú, pretože sú známe prípady bronchospazmu v súvislosti s liečbou paracetamolom (skrížená reaktivita).

U pacientov, u ktorých je v dôsledku sepsy hladina glutatiónu na úrovni vyčerpania, môže užívanie paracetamolu zvýšiť riziko vzniku metabolickej acidózy (pozri časť 4.9).

Pediatrická populácia
U dospievajúcich liečených dávkami paracetamolu 60 mg/kg/deň nie je kombinácia s inými antipyretikami povolená, s výnimkou nedostatočnej účinnosti.

4.5 Liekové a iné interakcie

Chronické zneužívanie alkoholu a používanie liečiv pôsobiacich ako induktory pečeňových enzýmov, ako sú barbituráty a tricyklické antidepresíva, môžu zvýšiť predávkovanie paracetamolom v dôsledku zvýšenej a zrýchlenej tvorby toxických metabolitov.

Opatrnosť sa odporúča pri súbežnom užívaní liečiv pôsobiacich ako induktory enzýmov, ako sú karbamazepín, fenytoín, primidón, rifampicín, a ľubovník bodkovaný (pozri časť 4.9).

Probenecid zabraňuje viazaniu paracetamolu na kyselinu glukurónovú a tak znižuje približne dvojnásobne klírens paracetamolu. Pri súbežnom užívaní probenecidu je potrebné dávku paracetamolu znížiť.
 
Paracetamol môže významne zvýšiť biologický polčas chloramfenikolu.

Rýchlosť absorpcie paracetamolu môže byť zvýšená vplyvom metoklopramidu alebo domperidónu a znížená vplyvom cholestyramínu.

Antikoagulačný účinok warfarínu a iných liečiv kumarínového typu môže byť zvýšený spolu so zvýšeným rizikom krvácania v dôsledku dlhodobého každodenného užívania paracetamolu. Občasné užívanie nemá významný efekt.

Neutropénia sa vyskytuje častejšie pri súbežnom chronickom užívaní paracetamolu a zidovudínu, pravdepodobne v dôsledku zníženého metabolizmu zidovudínu a v dôsledku kompetitívnej inhibície konjugácie. Paracetamol a zidovudín sa preto môžu súbežne užívať iba pod lekárskym dohľadom.

Salicylamid môže predĺžiť polčas eliminácie paracetamolu.

Izoniazid znižuje klírens paracetamolu s možným zosilnením jeho účinku a/alebo toxicity tým, že spomaľuje jeho metabolizmus v pečeni.

Paracetamol môže znížiť biologickú dostupnosť lamotrigínu s možným znížením jeho účinku, v dôsledku možnej indukcie jeho metabolizmu v pečeni.

Ovplyvnenie výsledkov laboratórnych testov
Paracetamol môže ovplyvniť výsledky stanovenia hladiny kyseliny močovej s kyselinou fosfowolfrámovou a výsledky stanovenia hladiny cukru v krvi pomocou glukóza-oxidáza-peroxidázy.

4.6 Fertilita, gravidita a laktácia

Gravidita
Veľké množstvo štúdii u tehotných žien neodhalili ani malformácie ani toxické účinky na plod/novorodenca. Paracetamol sa môže užívať počas tehotenstva, ak je to klinicky nutné, je však potrebné použiť najnižšiu možnú účinnú dávku počas čo najkratšej doby a v najnižšej možnej frekvencii.

Dojčenie
Paracetamol sa vylučuje do materského mlieka. U dojčených detí neboli hlásené žiadne nežiaduce účinky. Paracetamol môže byť použitý u dojčiacich žien v terapeutických dávkach.

4.7 Ovplyvnenie schopnosti viesť vozidlá a obsluhovať stroje

Paracetamol nemá žiadny vplyv na schopnosť viesť vozidlá a obsluhovať stroje.

4.8 Nežiaduce účinky

Pri užívaní lieku v terapeutických dávkach sa môže vyskytnúť niekoľko nežiaducich účinkov.

Nežiaduce účinky sú uvedené podľa frekvencie výskytu, klasifikované nasledovne: veľmi časté (≥1/10), časté (≥1/100 až <1/10), menej časté (≥1/1 000 až <1/100), zriedkavé (≥1/10 000 až <1/1 000), veľmi zriedkavé (<1/10 000), neznáme ( frekvencia výskytu sa nedá odhadnúť z dostupných údajov).

Triedy orgánových sústav
Frekvencia
Nežiaduce účinky
Poruchy krvi a lymfatického systému
zriedkavé
agranulocytóza (po dlhodobom užívaní), trombocytopénia, trombocytopenická purpura, leukopénia, hemolytická anémia
veľmi zriedkavé
pancytopénia
Poruchy imunitného systému

zriedkavé
alergia (s výnimkou angioedému).
veľmi zriedkavé
reakcia precitlivenosti (angioedém, dýchacie ťažkosti, potenie, nevoľnosť, hypotenzia, šok, anafylaxia), pri ktorej sa má liečba prerušiť
Poruchy metabolizmu a výživy
veľmi zriedkavé
hypoglykémia
Psychické poruchy
zriedkavé
depresia, zmätenosť, halucinácie
Poruchy nervového systému
zriedkavé
tras, bolesť hlavy
Poruchy oka
zriedkavé
poruchy zraku
Poruchy srdca a srdcovej činnosti
zriedkavé
edémy
Poruchy dýchacej sústavy, hrudníka a mediastína
veľmi zriedkavé
bronchospazmus u pacientov, ktorí sú citliví na kyselinu acetylsalicylovú a iné NSAIDs (analgetická astma)
Poruchy gastrointe- stinálneho traktu
zriedkavé
krvácanie, bolesť brucha, hnačka, nevoľnosť, vracanie
Poruchy pečene a žlčových ciest
zriedkavé
abnormálne funkcie pečene, zlyhanie pečene, cirhóza pečene, ikterus
veľmi zriedkavé
hepatotoxicita
Poruchy kože a podkožného tkaniva
zriedkavé
svrbenie, vyrážka, potenie, purpura, žihľavka
Poruchy kože a podkožného tkaniva
veľmi zriedkavé
vyrážka,
závažné kožné reakcie, (akútna generalizovaná exantematózna pustulóza (AGEP), toxická nekrolýza (TEN), liekmi vyvolaná dermatitída, Stevensov- Johnsonov syndróm)
Poruchy obličiek a močových ciest
veľmi zriedkavé
sterilná pyúria (zakalenie moču) a renálne nežiaduce účinky (závažná dysfunkcia obličiek, interstinálna nefritída, hematúria, enuréza)
Celkové poruchy a reakcie v mieste podania
zriedkavé
závraty (okrem vertiga), celková nevoľnosť, horúčka, sedácia, bližšie neurčené liekové interakcie
Úrazy, otravy a komplikácie liečebného postupu
zriedkavé
predávkovanie a otrava

Podanie 6 g paracetamolu môže viesť k poškodeniu pečene (u detí nad 140 mg/kg); vyššie dávky spôsobujú nevratnú nekrózu pečene. Uvádza sa poškodenie pečene po chronickom užívaní 3-4 g paracetamolu za deň.

Hlásenie podozrení na nežiaduce reakcie
Hlásenie podozrení na nežiaduce reakcie po registrácii lieku je dôležité. Umožňuje priebežné monitorovanie pomeru prínosu a rizika lieku. Od zdravotníckych pracovníkov sa vyžaduje, aby hlásili akékoľvek podozrenia na nežiaduce reakcie na národné centrum hlásenia uvedené v Prílohe V.

4.9 Predávkovanie

Pri paracetamole hrozí riziko otravy a to najmä u starších pacientov, malých detí, u pacientov s ochorením pečene, v prípade chronického alkoholizmu, u pacientov trpiacich chronickou podvýživou, u pacientov s depléciou glutatiónu v dôsledku sepsy a u pacientov užívajúcich lieky indukujúce pečeňové enzýmy. Predávkovanie môže byť fatálne. Pozri tiež časť 5.2.'

Príznaky predávkovania
Medzi príznaky predávkovania paracetamolom počas prvých 24 hodín patrí nevoľnosť, vracanie, nechutenstvo, bledosť a bolesť brucha. Predávkovanie paracetamolom od 140 mg/kg môže viesť k poškodeniu pečene v dôsledku pečeňovej cytolýzy. Pri predávkovaní od 200 mg/kg môže dôjsť k vážnemu poškodeniu pečene, čo má za následok hepatocelulárnu insuficienciu, metabolickú acidózu a encefalopatiu, čo môže viest ku kóme a smrti. Súčasne boli pozorované zvýšené hladiny pečeňových enzýmov (AST, ALT), laktátdehydrogenázy a bilirubínu spolu s poklesom hladiny protrombínu, ktoré sa môžu objaviť 12 až 48 hodín po podaní. Počiatočné klinické príznaky poškodenia pečene sa zvyčajne objavia po 2 dňoch a dosahujú maximum po 4 až 6 dňoch.

Liečba pri predávkovaní
- Okamžitá hospitalizácia a to aj napriek neprítomnosti výrazných skorých príznakov.
- Po predávkovaní je potrebné čo najskôr pred začatím liečby odobrať vzorku krvi, aby sa určili hladiny paracetamolu.
- V prípade veľkého predávkovania, čo môže viesť až k ťažkej intoxikácii, sa môže aplikovať terapia znižujúca absorpciu: výplach žalúdka pre rýchlu elimináciu požitého lieku, pokiaľ možno do jednej hodiny od požitia a s následným podaním aktívneho uhlia (adsorbenta).
- Liečba zahŕňa podanie antidota N-acetylcysteínu (NAC), intravenózne alebo perorálne (v tomto prípade sa aktívne uhlie nepodáva), pokiaľ možno do 10 hodín od požitia. Avšak, v prípade, že je koncentrácia paracetamolu stále detekovateľná a to aj po 36 hodinách, môže NAC stále ponúknuť určitý stupeň ochrany. Ďalšia liečba je symptomatická.
- Pečeňové testy sa musia urobiť na začiatku liečby a musia sa opakovať každých 24 hodín. Vo väčšine prípadov sa pečeňové transaminázy vrátia k normálu počas 1 až 2 týždňov vrátane kompletnej obnovy pečeňovej funkcie. Avšak, vo veľmi zriedkavých prípadoch, môže byť potrebná transplantácia pečene.


5. FARMAKOLOGICKÉ VLASTNOSTI

5.1 Farmakodynamické vlastnosti

Farmakoterapeutická skupina: iné analgetiká a antipyretiká, anilidy: ATC kód: N02BE01
Paracetamol má analgetický aj antipyretický účinok, avšak nemá účinok protizápalový.

Dosiaľ nie je mechanizmus účinku paracetamolu úplne objasnený. Je prítomný efekt, ktorý sa zdá byť spôsobený inhibíciou enzýmu pre syntézu prostaglandínov, ale to nevysvetľuje chýbajúci protizápalový účinok.
Pravdepodobne záleží aj na distribúcii paracetamolu v tele, a teda na mieste, kde dôjde k inhibícii syntetázy prostaglandínov. U paracetamolu je výhodou, že pri jeho užívaní úplne alebo do značnej miery sa nevyskytuje veľa nežiaducich účinkov typických pre NSAID. Paracetamol je preto dobrou alternatívou k NSAID pre kontrolu bolesti a horúčky.

5.2 Farmakokinetické vlastnosti

Absorpcia
Po perorálnom podaní sa paracetamol rýchlo a takmer úplne absorbuje. Jeho koncentrácia v plazme dosiahne vrchol za 30 minút až 2 hodiny.

Distribúcia

Distribučný objem paracetamolu je približne 1 l/kg telesnej hmotnosti. Pri terapeutických dávkach je väzba na plazmatické bielkoviny zanedbateľná. Koncentrácia v slinách a materskom mlieku je úmerná koncentrácii v plazme.


Biotransformácia
U dospelých je paracetamol konjugovaný v pečeni s kyselinou glukurónovou (približne 60%), so sulfátom (35% cca.) a cysteínom (3% cca.). Menej významná cesta, katalyzovaná cytochrómom P450, vedie k tvorbe vysoko reaktívneho metabolitu, ktorý sa za normálnych podmienok používania rýchlo detoxikuje glutatiónom. Pri predávkovaní sa môže glutatión vyčerpať, čo vedie k akútnemu poškodeniu pečene. U novorodencov a detí do 12 rokov je sulfátová konjugácia hlavnou cestou eliminácie a glukuronidácia prebieha v menšej miere ako u dospelých. Avšak, celková eliminácia u detí je v zásade podobná ako u dospelých, v dôsledku zvýšenej kapacity sulfatácie.

Eliminácia
K eliminácii paracetamolu dochádza hlavne močom. 90 % požitej dávky sa vylučuje obličkami v priebehu 24 hodín, prevažne ako glukuronidové (60-80 %) a sulfátové (20-30 %) konjugáty. Menej než 5 % sa vylučuje v nezmenenej forme. Eliminačný polčas je v rozmedzí od 1 do 4 hodín. V prípade závažnej obličkovej nedostatočnosti (klírens kreatinínu je menej ako 10 ml/min) je eliminácia paracetamolu a jeho metabolitov oneskorená. U starších pacientov sa kapacita pre konjugáciu nemení.

5.3 Predklinické údaje o bezpečnosti

Žiadne špecifické údaje

 
6. FARMACEUTICKÉ INFORMÁCIE

6.1 Zoznam pomocných látok

povidón K 30 (E1201)
predželatínovaný kukuričný škrob
sódna soľ karboxymetylšrobu typ A
kyselina stearová (E570)

6.2 Inkompatibility

Neaplikovateľné.

6.3 Čas použiteľnosti

5 rokov

6.4 Špeciálne upozornenia na uchovávanie

Tento liek nevyžaduje žiadne špeciálne podmienky na uchovávanie.

6.5 Druh obalu a obsah balenia

PVC/Alu blister v papierovej škatuľke.

Veľkosti balenia: 10, 12, 16, 20, 24, 30 alebo 50 tabliet.

Na trh nemusia byť uvedené všetky veľkosti balenia.

6.6 Špeciálne opatrenia na likvidáciu a iné zaobchádzanie s liekom

Žiadne zvláštne požiadavky.


7. Držiteľ rozhodnutia o registrácii

Dr.Max Pharma s.r.o.
Na Florenci 2116/15
Nové Město, 110 00 Praha 1
Česká republika


8. registračné Číslo

07/0204/17-S


9. Dátum PRVEJ registrácie/ PREDĹŽENIA REGISTRÁCIE

Dátum prvej registrácie:


10. DÁTUM REVÍZIE TEXTU

Júl 2017

Ďalšie lieky s rovnakým názvom

Názov lieku V Pacient
PARAPYREX tbl 10x500 mg (blis.PVC/Al) Vp n/a
PARAPYREX tbl 12x500 mg (blis.PVC/Al) Vp n/a
PARAPYREX tbl 16x500 mg (blis.PVC/Al) Vp n/a
PARAPYREX tbl 20x500 mg (blis.PVC/Al) Vp 1,99
PARAPYREX tbl 30x500 mg (blis.PVC/Al) Vp n/a
PARAPYREX tbl 50x500 mg (blis.PVC/Al) Rp n/a
PARAPYREX COMBI 500 MG/65 MG tbl 10x500 mg/65 mg (blis.PVC/PVDC/Al) Vp n/a
PARAPYREX COMBI 500 MG/65 MG tbl 12x500 mg/65 mg (blis.PVC/PVDC/Al) Vp n/a
PARAPYREX COMBI 500 MG/65 MG tbl 20x500 mg/65 mg (blis.PVC/PVDC/Al) Vp 2,99
PARAPYREX COMBI 500 MG/65 MG tbl 24x500 mg/65 mg (blis.PVC/PVDC/Al) Vp n/a
PARAPYREX COMBI 500 MG/65 MG tbl 30x500 mg/65 mg (blis.PVC/PVDC/Al) Vp n/a
LiekInfo.sk používa súbory „cookie“ na zlepšenie používateľského komfortu. Pokračovaním vyjadrujete svoj súhlas s používaním našich súborov „cookie“.