ov
1 šumivá tableta rozpustená v pohári vody podľa potreby až 3-krát denne v časových intervaloch aspoň 6 hodín. Maximálna jednotlivá dávka je jedna šumivá tableta. Maximálna denná dávka sú 3 šumivé tablety počas 24 hodín.
Paracetamol/Kofein Xantis sa neodporúča u detí do 12 rokov.
Porucha funkcie obličiekNasledovná úprava dávkovania je potrebná v prípade poruchy funkcie obličiek:
- pri glomerulárnej filtrácii v rozmedzí 50 – 10 ml/min 1 šumivá tableta sa užíva každých 6
hodín,
- pri glomerulárnej filtrácii menej ako 10 ml/min 1 šumivá tableta sa užíva každých 8 hodín.
Porucha funkcie pečenePacienti s miernou až stredne závažnou poruchou funkcie pečene majú užívať tento liek s opatrnosťou. Pacienti so závažnou poruchou funkcie pečene nemajú užívať tento liek.
Spôsob podávania Paracetamol/Kofein Xantis je určený len na perorálne použitie. Šumivé tablety sa majú rozpustiť v pohári vody. Odporúča sa užívať najnižšiu účinnú dávku počas najkratšej doby.
Odporúčaná dávka sa nesmie prekročiť.
Liečba sa má obmedziť na maximálne 7 dní. Ak sa zlepšenie príznakov nedosiahne po 3 dňoch alebo sa príznaky zhoršia, pacienti musia byť upozornení, aby sa obrátili na lekára.
4.3 Kontraindikácie- precitlivenosť na liečivá alebo na ktorúkoľvek z pomocných látok uvedených v časti 6.1
- závažná porucha funkcie pečene
- akútna hepatitída
- abúzus alkoholu
- závažná hemolytická anémia
4.4 Osobitné upozornenia a opatrenia pri používaníOdporúča sa pravidelné monitorovanie funkcie pečene u pacientov s miernou až stredne závažnou poruchou funkcie pečene a u pacientov, ktorí dlhodobo užívajú paracetamol. Riziko predávkovania je vyššie u pacientov s ochorením pečene.
Paracetamol môže byť hepatotoxický pri dávkach prekračujúcich 6 – 8 g paracetamolu denne. Vzhľadom na post-marketingové skúsenosti s paracetamolom sa hepatotoxicita môže objaviť aj pri nižších dávkach alebo pri krátkodobej liečbe u pacientov bez predchádzajúceho poškodenia pečene, ak je prítomný alkohol, induktory pečeňových enzýmov alebo iné látky toxické pre pečeň (pozri časť 4.5). Dlhodobá konzumácia alkoholu významne zvyšuje riziko hepatotoxicity vyvolanej paracetamolom. Najväčšie riziko je u chronických alkoholikov, ktorí krátkodobo abstinujú (12 hodín).
Počas užívania Paracetamolu/Kofeinu Xantis sa treba vyhnúť konzumácii alkoholu.
U pacientov liečených perorálnymi antikoagulanciami a vyššími dávkami paracetamolu sa odporúča pravidelne monitorovať protrombínový čas.
Opatrnosť sa odporúča tiež u pacientov s poruchou funkcie obličiek, odporúča sa postupná úprava dávkovania (pozri časť 4.2). Renálnu nedostatočnosť nie je možné vylúčiť pri dlhodobej liečbe Paracetamolom/Kofeinom Xantis.
Zvýšená opatrnosť je potrebná u pacientov s nedostatkom glukóza-6-fosfátdehydrogenázy a u pacientov s hemolytickou anémiou.
Paracetamol/Kofein Xantis sa neodporúča u detí do 12 rokov.
Nadmerné pitie kávy alebo čaju počas užívania Paracetamolu/Kofeinu Xantis môže viesť k pocitu napätia a podráždenosti.
Pacienti majú byť upozornení, aby neprekračovali odporúčané dávky a neužívali iné lieky s obsahom paracetamolu.
Paracetamol/Kofein Xantis obsahuje bezvodú laktózu. Pacienti so zriedkavými dedičnými problémami galaktózovej intolerancie , celkovým deficitom laktázy alebo glukózo-galaktózovou malabsorpciou nesmú užívať tento liek .
Paracetamol/Kofein Xantis obsahuje sorbitol. Pacienti s hereditárnou intoleranciou fruktózy (HFI) nesmú tento liek užívať.
Tento liek obsahuje 20 mg aspartámu v každej šumivej tablete. Pacienti s dedičným ochorením fenylketonúrie nesmú užívať tento liek.
Tento liek obsahuje 123,2 mg sodíka v každej šumivej tablete, čo zodpovedá 6,16 % Svetovou zdravotníckou organizáciou (WHO) odporúčaného maximálneho denného príjmu 2 g sodíka pre dospelého.
4.5 Liekové a iné interakcieParacetamolAbsorpcia paracetamolu môže byť zvýšená
metoklopramidom alebo
domperidónom a znížená
cholestyramínom.
Súbežné užívanie liekov predlžujúcich vyprázdňovanie zo žalúdka, ako je
propantelín, môže viesť k spomaleniu absorpcie a k oddialeniu účinku paracetamolu.
Antikoagulačný účinok
warfarínu alebo
iných kumarínov môže byť zosilnený predĺženým pravidelným denným užívaním paracetamolu so zvýšeným rizikom krvácania. Príležitostné užívanie nemá žiadny signifikantný účinok.
Hepatotoxické látky môžu zvyšovať riziko akumulácie a predávkovania sa paracetamolom.
Paracetamol zvyšuje plazmatické koncentrácie
kyseliny acetylsalicylovej a
chloramfenikolu.
Probenecid a
salicylamid ovplyvňujú vylučovanie a koncentráciu paracetamolu v plazme.
Súbežné užívanie
induktorov hepatálnych enzýmov, ako sú napr. barbituráty, inhibítory monoaminooxidázy, tricyklické antidepresíva, ľubovník bodkovaný, antiepileptiká (vrátane glutetimidu, fenobarbitalu, fenytoínu, karbamazepínu) a
rifampicínu môže spôsobiť, že inak bezpečné dávky paracetamolu môžu viesť k poruche funkcie pečene. To isté platí aj pre
alkohol.
Zníženie účinnosti
lamotrigínu spolu so zvýšeným hepatálnym klírensom bolo hlásené u pacientov súbežne liečených paracetamolom.
Súbežné podávanie paracetamolu a
izoniazidu môže zvyšovať riziko hepatotoxicity.
Rozvoj neutropénie a hepatotoxicity bol hlásený pri súbežnom užívaní paracetamolu a
zidovudínu. Paracetamol/Kofein Xantis sa má užívať po starostlivom zvážení prínosu a rizika.
KofeínSúbežné užívanie
klozapínu a kofeínu môže viesť k zvýšenej toxicite klozapínu.
4.6 Fertilita, gravidita a laktáciaGraviditaEpidemiologické štúdie vykonané počas tehotenstva nepreukázali žiaden škodlivý účinok paracetamolu a kofeínu užívaných v terapeutických dávkach.
Kombinácia paracetamolu a kofeínu sa neodporúča počas tehotenstva kvôli zvýšenému riziku spontánnych potratov spojených s užívaním kofeínu.
Paracetamol/Kofein Xantis sa počas tehotenstva neodporúča užívať.
DojčenieParacetamol sa vylučuje do materského mlieka, ale v množstvách ktoré nie sú klinicky významné.
Paracetamol a jeho metabolity sa nestanovili v moči dojčaťa. Patologické zmeny u dojčiat neboli hlásené.
Kofeín sa vylučuje do materského mlieka a má stimulačný účinok na dojča, ale nepozorovala sa významná intoxikácia. Paracetamol/Kofein Xantis sa počas dojčenia neodporúča užívať.
FertilitaNie sú dostupné relevantné údaje.
4.7 Ovplyvnenie schopnosti viesť vozidlá a obsluhovať strojeParacetamol/Kofein Xantis nemá žiadny alebo má zanedbateľný vplyv na schopnosť viesť vozidlá a obsluhovať stroje.
4.8 Nežiaduce účinkyNežiaduce udalosti paracetamolu sú zriedkavé, ak sa užíva v odporúčaných dávkach.
Nežiaduce reakcie sú rozdelené podľa terminológie MedDRA a frekvencie výskytu s použitím nasledovnej konvencie: zriedkavé (≥ 1/10 000 až < 1/1 000); veľmi zriedkavé (< 1/10 000).
ParacetamolPoruchy krvi a lymfatického systémuZriedkavé: trombocytopénia, agranulocytóza, poruchy kmeňových buniek, hemolytická anémia
Poruchy srdca a srdcovej činnostiZriedkavé: edém
Poruchy okaZriedkavé: abnormálne videnie
Poruchy cievZriedkavé: edém
Poruchy imunitného systémuZriedkavé: alergia (okrem angioedému), anafylaktická reakcia
Psychické poruchyZriedkavé: depresia, zmätenosť, halucinácie
Poruchy nervového systémuZriedkavé: triaška, bolesť hlavy
Poruchy gastrointestinálneho traktuZriedkavé: krvácanie, bolesť brucha, hnačka, nevoľnosť, vracanie
Poruchy pečene a žlčových ciestZriedkavé: abnormálne pečeňové testy, zlyhanie pečene, nekróza pečene, žltačka
Poruchy kože a podkožného tkanivaZriedkavé: svrbenie, vyrážka, potenie, purpura, angioedém, žihľavka
Vyskytli sa veľmi zriedkavé prípady závažných kožných reakcií.
Veľmi zriedkavé: kožné reakcie precitlivenosti vrátane Stevensovho-Johnsonovho syndrómu (SJS), toxická epidermálna nekrolýza (TEN) a akútna generalizovaná exantematózna pustulóza (AGEP)
Celkové poruchy a reakcie v mieste podaniaZriedkavé: vertigo, nevoľnosť, horúčka, sedácia
Poruchy dýchacej sústavy, hrudníka a mediastínaZriedkavé: bronchospazmus u pacientov citlivých na kyselinu acetylsalicylovú a iné NSAID
KofeínPsychické poruchyVeľmi zriedkavé: nespavosť, nepokoj
Poruchy gastrointestinálneho traktuVeľmi zriedkavé: nevoľnosť
Hlásenie podozrení na nežiaduce reakcieHlásenie podozrení na nežiaduce reakcie po registrácii lieku je dôležité. Umožňuje priebežné monitorovanie pomeru prínosu a rizika lieku. Od zdravotníckych pracovníkov sa vyžaduje, aby hlásili akékoľvek podozrenia na nežiaduce reakcie na národné centrum hlásenia uvedené v
Prílohe V.
4.9 PredávkovanieV prípade predávkovania sa vyžaduje okamžitá hospitalizácia a to aj vtedy, ak nie sú prítomné žiadne včasné príznaky predávkovania.
SymptómyPredávkovanie aj relatívne nízkymi dávkami paracetamolu (8 – 15 g v závislosti na telesnej hmotnosti pacienta) môže viesť k závažnej poruche funkcie pečene a niekedy k akútnej renálnej tubulárnej nekróze.
Príznaky predávkovania paracetamolom počas prvých 24 hodín môžu zahŕňať nevoľnosť, vracanie, stratu chuti do jedla, potenie a bolesť brucha. Príznaky zlyhania pečene sa môžu objaviť 12 – 24 hodín od užitia lieku. Môžu sa objaviť abnormality glukózového metabolitu, metabolická acidóza, krvácanie a hypotenzia. Aj pri neprítomnosti závažného poškodenia pečene sa môže objaviť akútne zlyhanie obličiek s akútnou tubulárnou nekrózou. Boli hlásené pankreatitída a srdcová arytmia. V prípade závažného predávkovania môže zlyhanie pečene progredovať až do encefalopatie, kómy a smrti.
Predĺženie protrombínového času je jedným z indikátorov poruchy funkcie pečene, a preto sa odporúča jeho sledovanie. Pacienti užívajúci induktory pečeňových enzýmov (karbamazepín, fenytoín, barbituráty, rifampicín) alebo s históriou alkoholizmu sú viac náchylní na poškodenie pečene.
LiečbaNevyhnutná je okamžitá hospitalizácia. Vyvolanie vracania, výplach žalúdka sa má vykonať u pacientov, ktorí užili paracetamol v predchádzajúcich 4 hodinách. Potom sa má podať metionín (2,5 g perorálne) alebo špecifické antidotum. Použitie aktívneho uhlia s cieľom zníženia gastrointestinálnej resorpcie je diskutabilné. Odporúča sa monitorovanie plazmatických koncentrácií paracetamolu.
Špecifické antidotum N-acetylcysteín sa má použiť 8 – 15 hodín od predávkovania sa paracetamolom. Účinnosť klesá progresívne po tomto čase, avšak N-acetylcysteín môže poskytovať nejaký účinok až do 24 hodín. N-acetylcysteín sa podáva dospelým a deťom
i.v. v 5 % roztoku glukózy s počiatočnou dávkou 150 mg/kg každých 60 minút. Počiatočná infúzia sa nahrádza kontinuálnou infúziou. Lekár má postupovať podľa pokynov v nomograme Usmernenia na liečbu predávkovania paracetamolom
s N-acetylcysteínom.
N-acetylcysteín sa môže užívať aj perorálne, 70-140 mg/kg trikrát denne, do 10 hodín po predávkovaní paracetamolom.
V prípade veľmi závažnej intoxikácie je možná hemodialýza alebo hemoperfúzia.'
Vysoké dávky kofeínu môžu vyvolať bolesť hlavy, triašku, nervozitu a podráždenosť.
5. FARMAKOLOGICKÉ VLASTNOSTI5.1 Farmakodynamické vlastnostiFarmakoterapeutická skupina: paracetamol, kombinácie s výnimkou psycholeptík, ATC kód: N02BE51
Paracetamol Paracetamol je analgetikum a antipyretikum bez protizápalového účinku a s dobrou gastrointestinálnou toleranciou. Je vhodný pre dospelých a rovnako aj pre pediatrickú populáciu. Mechanizmus účinku je podobný kyseline acetylsalicylovej a závisí na inhibícii prostaglandínov v centrálnej nervovej sústave.
Neprítomnosť prostaglandínovej periférnej inhibície zabezpečuje paracetamolu dôležité farmakologické vlastnosti ako je udržiavanie ochranných prostaglandínov v gastrointestinálnom trakte. Paracetamol je preto vhodný najmä pre pacientov s týmto ochorením v anamnéze alebo u pacientov podstupujúcich inú liečbu, kde je inhibícia periférnych prostaglandínov nežiaduca (napr. pacienti s krvácaním do gastrointestinálneho traktu v anamnéze alebo starší pacienti).
Analgetický účinok paracetamolu po jednotlivej dávke 0,5 – 1 g trvá 3 – 6 hodín, antipyretický účinok 3 – 4 hodiny. Oba účinky sú porovnateľné s kyselinou acetylsalicylovou užitou v rovnakých dávkach.
KofeínKofeín zosilňuje analgetický účinok paracetamolu stimuláciou centrálneho nervového systému a môže zmierňovať depresiu, ktorá sa často objavuje s bolesťou.
Metaanalýza 30 klinických skúšaní s analgetikami a kofeínom, ktorá zahŕňala 6 skúšaní s rôznymi dávkami paracetamolu a kofeínu preukázala, že kombinácia paracetamol a kofeín je 1,37-krát účinnejšia ako paracetamol samotný (p < 0,05).
5.2 Farmakokinetické vlastnostiParacetamolAbsorpciaParacetamol sa rýchlo a takmer úplne absorbuje z gastrointestinálneho traktu.
DistribúciaMaximálne plazmatické koncentrácie sa dosiahnu po pol hodine od perorálneho užitia.
Paracetamol prechádza placentárnou bariérou a vylučuje sa do materského mlieka.
Biotransformácia a elimináciaPlazmatický biologický polčas po perorálnom užití je 1 – 4 hodiny (priemer 2,3 hodiny). Pri závažnej hepatálnej insuficiencii je predĺžený až na 5 hodín. Hoci pri renálnej nedostatočnosti plazmatický polčas nie je predĺžený, avšak keďže je vylučovanie obličkami limitované, odporúča sa úprava dávkovania paracetamolu. Väzba na plazmatické proteíny pri terapeutických dávkach je minimálna. Paracetamol sa metabolizuje v pečeni a vylučuje sa obličkami ako glukuronidový alebo sulfátový konjugát. Menej ako 5 % paracetamolu sa vylučuje v nezmenenej forme.
KofeínAbsorpciaKofeín sa absorbuje rýchlo po perorálnom podaní a distribuuje sa do tkanív.
DistribúciaMaximálne plazmatické koncentrácie sa dosiahnu do 1 hodiny po perorálnom podaní.
Biotransformácia a elimináciaPlazmatický polčas po perorálnom podaní je okolo 4,9 hodiny. Kofeín sa takmer úplne metabolizuje v pečeni oxidáciou a demetyláciou na rôzne xantínové deriváty, ktoré sa vylučujú močom.
5.3 Predklinické údaje o bezpečnostiToxicita paracetamolu sa sledovala na mnohých zvieracích druhoch. Predklinické štúdie na potkanoch a myšiach preukázali po jednorazovom perorálnom podaní hodnoty LD
50 3,7 g/kg a 388 mg/kg, v uvedenom poradí. Chronická toxicita u týchto druhov, ktorá niekoľkonásobne prekračovala terapeutické dávky u ľudí, manifestovala ako degenerácia a nekróza pečene, obličiek alebo lymfatického tkaniva a abnormalitami krvného obrazu. Metabolity, ktoré sa pokladajú za zodpovedné za tieto účinky sa stanovili aj u ľudí. Preto sa paracetamol nemá užívať dlhodobo a v nadmerných dávkach. V normálnych terapeutických dávkach sa paracetamol nespája s rizikom genotoxicity a kancerogenity. Nie sú žiadne dôkazy o embryotoxicite a fetotoxicite paracetamolu v štúdiách s laboratórnymi zvieratami.
Liečivá boli rokmi overené v klinickej praxi.
6. FARMACEUTICKÉ INFORMÁCIE6.1 Zoznam pomocných látokkyselina citrónová bezvodá (E330)
hydrogénuhličitan sodný (E500)
laktóza bezvodá
sorbitol ((E420)
povidón 25 (E1201)
polysorbát 80 (E433)
makrogol 6000 (E1521)
leucín (E641)
aspartám (E951)
acesulfám draselný (E950)
limetková príchuť
Limetková príchuť obsahuje prírodné a prírodne identické vône, maltodextrín (kukuričný), cukor, modifikovaný škrob (kukuričný, E1450) a glyceroltriacetát (E1518)
6.2 InkompatibilityNeaplikovateľné.
6.3 Čas použiteľnosti3 roky
Po prvom otvorení je liek stabilný počas 1 mesiaca, ak sa uchováva pri teplote do 25 °C v pôvodnom obale na ochranu pred vlhkosťou.
6.4 Špeciálne upozornenia na uchovávanieUchovávajte pri teplote do 25 °C v pôvodnom obale na ochranu pred vlhkosťou.
Podmienky na uchovávanie po prvom otvorení lieku, pozri časť 6.3.
6.5 Druh obalu a obsah balenia Polyetylénová tuba s PE bezpečnostným uzáverom a vysušovadlom, papierová škatuľka a písomná informácia pre používateľa.
Veľkosti balenia: 10, 20, 30 šumivých tabliet.
Na trh nemusia byť uvedené všetky veľkosti balenia.
6.6 Špeciálne opatrenia na likvidáciu Žiadne zvláštne požiadavky na likvidáciu.
7. DRŽITEĽ ROZHODNUTIA O REGISTRÁCIIXANTIS PHARMA LIMITED
Lemesou 5, EUROSURE TOWER
1st floor, Flat/Office 101
2112, Nicosia
Cyprus
8. REGISTRAČNÉ ČÍSLO 07/0228/18-S
9. DÁTUM PRVEJ REGISTRÁCIE/PREDĹŽENIA REGISTRÁCIEDátum prvej registrácie:
10. DÁTUM REVÍZIE TEXTU07/2018