PARACETAMOL DR.MAX 500 MG tbl 50x500 mg (blis.PVC/PVDC/Al)

SPC
medzi dávkami aspoň 6 hodín. Interval sa môže skrátiť, ak je to potrebné, na 4 hodiny, avšak celková denná dávka sa nemá prekročiť.

Maximálne denné dávky podľa veku a telesnej hmotnosti sú uvedené nižšie:


V ek
T elesná hmotnosť
Jednotlivá dávka
Maximálna denná dávka

6 – 12 rokov
21 – 25 kg

250 – 500 mg
1,5 g
26 – 40 kg
2 g
12 – 15 rokov
40 – 50 kg
500 mg
3 g

P aracetamol nie je určený na použitie u detí mladších ako 6 rokov.

Porucha funkcie obličiek
Pri poruche funkcie obličiek je potrebné upraviť dávku nasledovne:
-  rýchlosť glomerulárnej filtrácie 50 – 10 ml/min: 500 mg každých 6 hodín
-  rýchlosť glomerulárnej filtrácie menej ako 10 ml/min: 500 mg každých 8 hodín

 Spôsob podávani a
Perorálne podanie.

4.3 Kontraindikácie

- precitlivenosť na liečivo alebo na ktorúkoľvek z pomocných látok uvedených v časti 6.1.
- ťažká hemolytická anémia
- ťažká hepatálna insuficiencia
- akútna hepatitída

4.4 Osobitné upozornenia a opatrenia pri používaní

Zvýšená opatrnosť je potrebná u pacientov s deficitom glukóza-6-fosfátdehydrogenázy a u pacientov s hemolytickou anémiou.

Opatrnosť je tiež potrebná u pacientov s poruchou funkcie obličiek, odporúča sa postupná úprava dávkovania (pozri časť 4.2). Pri dlhodobej liečbe Paracetamolom Dr.Max 500 mg nemožno vylúčiť obličkovú nedostatočnosť.

Užívanie vyšších dávok ako odporúčaných môže viesť k ťažkej poruche funkcie pečene. Pravidelné kontroly funkcie pečene sa odporúčajú u pacientov s miernym až stredne závažným ochorením pečene a u pacientov dlhodobo užívajúcich vysoké dávky paracetamolu. Riziko predávkovania je vyššie u pacientov s ochorením pečene.

Vzhľadom na post-marketingové skúsenosti s paracetamolom, hepatotoxicita sa môže tiež objaviť pri nižších dávkach alebo počas krátkodobej liečby u pacientov bez predchádzajúcej poruchy funkcie pečene, ak je spoluaktívny alkohol, hepatálne induktory alebo iné látky toxické pre pečeň (pozri časť
4.5). Dlhodobá závislosť na alkohole zvyšuje riziko paracetamolovej hepatotoxicity. Najvyššie riziko je u chronických alkoholikov, ktorí krátkodobo abstinujú (12 hodín).

Počas liečby Paracetamolom Dr.Max 500 mg sa treba vyhnúť konzumácii alkoholu.

Paracetamol Dr.Max 500 mg nemajú bez konzultácie s lekárom užívať pacienti trpiaci ochorením pečene a/alebo tí, ktorí užívajú iné lieky obsahujúce paracetamol.

Protrombínový čas sa má sledovať u pacientov užívajúcich perorálne antikoagulanciá a vyššie dávky
paracetamolu, najmä v kombinácii s dextropropoxyfénom alebo kodeínom.

Tento liek obsahuje menej ako 1 mmol sodíka (23 mg) v jednej tablete, t.j. v podstate zanedbateľné množstvo sodíka.

 Pedi at ri cká popul áci a
Paracetamol Dr.Max 500 mg nie je určený pre deti mladšie ako 6 rokov.

4.5 Liekové a iné interakcie
H epatotoxické látky môžu zvyšovať riziko akumulácie a predávkovania sa paracetamolom. Paracetamol zvyšuje plazmatické hladiny kyseliny acetylsalicylovej a chloramfenikolu.
Súbežné užívanie paracetamolu s NSAID (najmä kyselina acetylsalicylová) vo vyšších dávkach
zvyšuje riziko analgetickej nefropatie a iných renálnych nežiaducich účinkov.

Súbežné užívanie induktorov hepatálnych enzýmov, napr. barbituráty, inhibítory monoaminooxidázy, tricyklické antidepresíva, ľubovník bodkovaný, antiepileptiká (okrem glutetimidu, fenobarbitalu, fenytoínu, karbamazepínu) a rifampicínu - dávky paracetamolu, ktoré sú zvyčajne bezpečné, môžu viesť k poruche funkcie pečene. To isté platí aj pre nadmernú konzumáciu alkoholu.

Absorpcia paracetamolu môže byť zvýšená  metoklopramidom alebo domperidónom a znížená
kolestyramínom.

Probenecid a salicylamid ovplyvňujú vylučovanie a koncentráciu paracetamolu v plazme.

Antikoagulačný účinok warfarínu a iných kumarínov môže byť zvýšený predĺženým pravidelným denným užívaním paracetamolu so zvýšeným rizikom krvácania. Občasné užitie nemá žiadny významný účinok.

Súbežné užívanie liekov predlžujúcich vyprázdňovanie žalúdka, ako je propantelín, môže viesť
k pomalšej absorpcii a predĺženému účinku paracetamolu.

Zníženie účinku lamotrigínu spoločne s jeho zvýšeným hepatálnym klírensom bolo hlásené
u pacientov súbežne užívajúcich paracetamol.

Súbežné užívanie paracetamolu a izoniazidu môže zvyšovať riziko hepatotoxicity.

Rozvoj neutropénie a hepatotoxicity sa pozoroval pri súbežnej liečbe paracetamolom a zidovudínom. Paracetamol Dr.Max 500 mg sa má užívať len po starostlivom zvážení prínosov a rizík.

4.6 Fertilita, gravidita a laktácia

Gravidita
Veľké množstvo údajov od tehotných žien nepoukazuje na malformačnú ani feto/neonatálnu toxicitu. Epidemiologické štúdie týkajúce sa vývinu nervovej sústavy u detí vystavených paracetamolu in utero poskytujú nepresvedčivé výsledky. Ak je to klinicky potrebné, paracetamol je možné používať počas tehotenstva, má sa však používať v najnižšej účinnej dávke počas najkratšej možnej doby a v najnižšej možnej frekvencii dávkovania.

 Doj če ni e
Paracetamol sa vylučuje do materského mlieka, ale v množstvách, ktoré nie sú klinicky významné. Počas krátkodobej liečby paracetamolom nie je potrebné ukončovať dojčenie, ak je novorodenec
starostlivo sledovaný. Hoci sa počas dlhodobej liečby paracetamolom nepozorovali u novorodencov
nežiaduce účinky, bol hlásený jeden prípad makulopapulárnej vyrážky.

Fertilita
Štúdie chronickej toxicity paracetamolu u zvierat preukázali výskyt atrofie semenníkov a inhibíciu spermatogenézy, relevancia tohto nálezu u človeka však nie je známa.

4.7 Ovplyvnenie schopnosti viesť vozidlá a obsluhovať stroje

Paracetamol Dr.Max 500 mg nemá žiadny vplyv na schopnosť viesť vozidlá a obsluhovať stroje.

4.8 Nežiaduce účinky

Nasledujúce nežiaduce účinky sú rozdelené podľa orgánových tried a na základe frekvencie výskytu
sa delia na:
veľmi časté (³1/10); časté (³1/100 až <1/10); menej časté (³1/1 000 až <1/100); zriedkavé (³1/10 000
až <1/1 000); menej zriedkavé (<1/10 000); neznáme (z dostupných údajov).

Trieda orgánov Frekvencia Nežiaduce účinky

Porucha krvi a lymfatického systému
Poruchy imunitného systému
Poruchy dýchacej sústavy, hrudníka a mediastína Poruchy pečene a žlčových ciest

Poruchy kože a podkožného
tkaniva

Veľmi zriedkavé trombocytopénia, agranulocytóza, leukopénia, pancytopénia, neutropénia
Veľmi zriedkavé anafylaxia (vrátane anafylaktického šoku), angioedém
Veľmi zriedkavé bronchospazmus

Veľmi zriedkavé žltačka
Neznáme cytolytická hepatitída, ktorá môže viesť
k akútnemu zlyhaniu pečene
Zriedkavé kožná alergická reakcia, vyrážka
Veľmi zriedkavé erytém, žihľavka, závažné kožné reakcie, ako je toxická epidermálna nekrolýza (TEN), Stevensov-Johnsonov syndróm (SJS), akútna generalizovaná exantematózna pustulóza, fixný liekový exantém


 Hl ás eni e  podozr ení  na  nežiaduc e  r ea kcie
Hlásenie podozrení na nežiaduce reakcie po registrácii lieku je dôležité. Umožňuje priebežné monitorovanie pomeru prínosu a rizika lieku. Od zdravotníckych pracovníkov sa vyžaduje, aby hlásili akékoľvek podozrenia na nežiaduce reakcie na národné centrum hlásenia uvedené v Prílohe V.

4.9 Predávkovanie

Predávkovanie už relatívne nízkymi dávkami paracetamolu (8 – 15 g v závislosti od telesnej hmotnosti pacienta) môže mať za následok závažné poškodenie pečene a niekedy akútnu renálnu tubulárnu nekrózu.
K poškodeniu pečene po požití 5 alebo viac gramov paracetamolu môže dôjsť u pacientov
s nasledovnými rizikovými faktormi:
· dlhodobá liečba enzýmovými induktormi (karbamazepín, glutetimid, fenobarbital, fenytoín, rifampicín, primidón, ľubovník bodkovaný),
· pravidelná konzumácia väčšieho množstva alkoholu,
· pravdepodobnosť, že sú vyčerpané zásoby glutatiónu (napr. pri poruche príjmu potravy, cystickej fibróze, HIV infekcii, hladovaní, kachexii).

 Sympt ó my
Príznaky predávkovania paracetamolom počas prvých 24 hodím môžu zahŕňať nauzeu, vracanie, stratu chuti do jedla, potenie a bolesť brucha. Príznaky zlyhania pečene sa môžu objaviť v priebehu 12 – 24 hodín od požitia lieku. Môžu sa objaviť abnormality glukózového metabolizmu, hemorágia
a hypotenzia. Akútne zlyhanie obličiek s akútnou tubulárnou nekrózou sa môže rozvinúť aj pri
absencii závažnej poruchy funkcie pečene. Hlásila sa pankreatitída a srdcové arytmie. Pri závažnej otrave, zlyhanie pečene môže progredovať do encefalopatie, kómy a smrti.

Predĺženie protrombínového času je jedným z indikátorov zhoršenia funkcie pečene, a preto sa odporúča jeho monitorovanie. Pacienti, ktorí užívajú induktory enzýmov (karbamazepín, fenytoín, barbituráty, rifampicín) alebo majú v anamnéze abúzus alkoholu, sú náchylnejší na poškodenie pečene.

Okamžitá hospitalizácia je zásadná. Vyvolanie vracania, laváž žalúdka sa má použiť u pacientov, ktorí užili paracetamol v predchádzajúcich 4 hodinách. Potom sa má podať metionín (2,5 g perorálne) alebo špecifické antidótum. Podanie aktívneho uhlia s cieľom znížiť gastrointestinálnu absorpciu je otázne. Odporúča sa monitorovanie plazmatickej koncentrácie paracetamolu. Špecifické antidótum N- acetylcysteín sa má podať v priebehu 8 – 15 hodín od predávkovania sa paracetamolom. Účinnosť rapídne klesá po tomto čase, avšak N-acetylcysteín môže poskytovať priaznivé účinky až po dobu 24 hodín, a možno aj neskôr. N-acetylcysteín sa podáva dospelým a deťom intravenózne v infúzii 5 % roztoku glukózy s počiatočnou dávkou 150 mg/kg počas 60 minút. Po počiatočnej infúzii nasleduje kontinuálna infúzia. Lekár sa má riadiť pokynmi v nomograme v odporúčaní na liečbu predávkovania sa paracetamolom N-acetylcysteínom vydanom anglickou národnou agentúrou MHRA v Septembri'
2012 (New simplified guidance on treating paracetamol overdose with intravenous acetylcysteine
including an updated treatment nomogram, Nové zjednodušené odporúčanie na liečbu predávkovania sa paracetamolom s podaním intravenózneho acetylcysteínu vrátane aktualizovaného liečebného nomogramu).
N-acetylcysteín sa môže podať aj perorálne, 70 – 140 mg/kg trikrát denne do 10 hodín od predávkovania sa paracetamolom. V prípade veľmi závažnej otravy je možná hemodialýza alebo hemoperfúzia.



5. FARMAKOLOGICKÉ VLASTNOSTI

5.1 Farmakodynamické vlastnosti

Farmakoterapeutická skupina: analgetiká, iné analgetiká a antipyretiká, ATC kód: N02BE01

Paracetamol je analgetikum a antipyretikum bez antiflogistickej aktivity a s dobrou gastrointestinálnou znášanlivosťou. Je vhodný pre dospelých a takisto pre pediatrickú populáciu. Mechanizmus účinku je podobný kyseline acetylsalicylovej a závisí na inhibícii prostaglandínov v centrálnej nervovej sústave. Neprítomnosť inhibície periférnych prostaglandínov zabezpečuje paracetamolu dôležité farmakologické vlastnosti, ako je udržiavanie ochranných prostaglandínov v tráviacom trakte. Paracetamol je preto tiež vhodný pre pacientov s anamnézou ochorenia alebo u pacientov dostávajúcich inú liečbu, kde je inhibícia periférnych prostaglandínov nežiaduca (napr. pacienti
s anamnézou krvácania do tráviaceho traktu alebo starší pacienti).

Analgetický účinok paracetamolu po jednorazovej dávke 0,5 - 1 g trvá 3 - 6 hodín, antipyretický 3 - 4
hodiny. Intenzita obidvoch účinkov zodpovedá kyseline acetylsalicylovej v rovnakých dávkach.

5.2 Farmakokinetické vlastnosti

Absorpcia
Paracetamol sa rýchlo a takmer úplne vstrebáva z gastrointestinálneho traktu.

 Di str i búcia
Paracetamol sa rýchlo distribuuje do všetkých tkanív a telesných tekutín. Maximálna plazmatická koncentrácia sa dosiahne 10 - 60 minút po p.o. podaní. Prechádza cez hematoencefalickú bariéru a vylučuje sa do materského mlieka.

 Bi otr ansf or mác ia
Biologický plazmatický polčas po perorálnom podaní je 1 – 4 hodiny (priemer 2,3 hodiny). V prípade závažnej nedostatočnosti pečene je predĺžený až na 5 hodín. Hoci v prípade poruchy funkcie obličiek polčas nie je predĺžený, ale keďže vylučovanie obličkami je obmedzené, odporúča sa úprava dávkovania paracetamolu. Väzba na plazmatické proteíny je minimálna pri terapeutických koncentráciách.

 Eli mi náci a
Paracetamol sa metabolizuje v pečeni a vylučuje sa obličkami ako glukuronidový alebo sulfátový

konjugát. Menej ako 5 % paracetamolu sa vylučuje v nezmenenej forme.

5.3 Predklinické údaje o bezpečnosti

Nie sú k dispozícii konvenčné štúdie, v ktorých sa používajú v súčasnosti akceptované normy pre hodnotenie reprodukčnej a vývinovej toxicity.
Toxicita paracetamolu sa študovala na mnohých zvieracích druhoch.
Predklinické údaje na potkanoch a myšiach preukázali hodnoty LD50 po jednorazovej perorálnej dávke
3,7 g/kg a 388 mg/kg. Chronická toxicita, ktorá sa u týchto druhov dosiahla s dávkami
niekoľkonásobne prevyšujúcimi ľudské terapeutické dávky, manifestovala ako degenerácia a nekróza pečene, obličiek alebo lymfatického tkaniva a abnormalitami v krvnom obraze. Metabolity, ktoré sa považujú za zodpovedné za tieto účinky, sa stanovili aj u ľudí. Preto sa paracetamol nemá užívať dlhodobo a v nadmerných dávkach. Normálne terapeutické dávky paracetamolu sa nespájajú so zvýšeným rizikom genotoxicity a kancerogenity. Nie sú žiadne dôkazy embryotoxicity a fetotoxicity paracetamolu v štúdiách na laboratórnych zvieratách.



6. FARMACEUTICKÉ INFORMÁCIE

6.1 Zoznam pomocných látok

predželatinovaný kukuričný škrob povidón (K-25)
kroskarmelóza, sodná soľ
celulóza, mikrokryštalická (PH102) oxid kremičitý, koloidný, bezvodý stearát horečnatý

6.2 Inkompatibility

Neaplikovateľné.

6.3 Čas použiteľnosti

5 rokov

6.4 Špeciálne upozornenia na uchovávanie

Tento liek nevyžaduje žiadne zvláštne podmienky na uchovávanie.

6.5 Druh obalu a obsah balenia

číry PVC/PVdC/Al blister
veľkosť balenia: 10, 20, 30 a 50 tabliet
Na trh nemusia byť uvedené všetky veľkosti balenia.

6.6 Špeciálne opatrenia na likvidáciu

Žiadne zvláštne požiadavky na likvidáciu.



7. DRŽITEĽ ROZHODNUTIA O REGISTRÁCII

Dr. Max Pharma s.r.o. Na Florenci 2116/15
Nové Město
110 00 Praha 1

Česká republika



8. REGISTRAČNÉ ČÍSLO

07/0228/17-S



9. DÁTUM PRVEJ REGISTRÁCIE/PREDĹŽENIA REGISTRÁCIE

Dátum prvej registrácie: 16. august 2017



10. DÁTUM REVÍZIE TEXTU

03/2021
Vybrané lieky
Nevybrali ste žiadny liek.
vyber
Naposledy ste si pozerali
LiekInfo.sk používa súbory „cookie“ na zlepšenie používateľského komfortu. Pokračovaním vyjadrujete svoj súhlas s používaním našich súborov „cookie“.