Olanzapin Actavis patria do skupiny liekov nazývaných antipsychotiká a používa sa na liečbu nasledujúcich stavov:
- Schizofrénia, ochorenie s príznakmi ako sú pocity, že počujete, vidíte alebo vnímate veci, ktoré neexistujú, mylné presvedčenia, nezvyčajná podozrievavosť a uzatvorenia sa. Ľudia s týmto ochorením môžu tiež pociťovať depresiu, úzkosť alebo napätie.
- Stredne závažné až závažné manické epizódy, stav s príznakmi vzrušenia alebo eufórie.
Preukázalo sa, že Olanzapin Actavis zabraňuje návratu týchto príznakov u pacientov s bipolárnou poruchou, ktorých manická epizóda reagovala na liečbu olanzapínom.
- nezvyčajné pohyby (častý vedľajší účinok, ktorý môže postihnúť až 1 z 10 ľudí) najmä tváre alebo jazyka;
- krvné zrazeniny v žilách (menej častý vedľajší účinok, ktorý môže postihnúť až 1 zo 100 ľudí), a to hlavne v nohách (príznaky zahŕňajú opuch, bolesť a začervenanie nohy), ktoré môžu putovať krvným riečiskom do pľúc a zapríčiniť bolesť na hrudi a ťažkosti s dýchaním. Ak spozorujete ktorýkoľvek z uvedených príznakov, vyhľadajte okamžite lekársku pomoc;
- kombinácia horúčky, zrýchleného dýchania, potenia, svalovej stuhnutosti, únavy alebo ospalosti (frekvencia týchto vedľajších účinkov sa nedá odhadnúť z dostupných dát).
Veľmi časté vedľajšie účinky (môžu postihnúť viac ako 1 z 10 ľudí) zahŕňajú zvýšenie telesnej hmotnosti, ospalosť a zvýšenie hladiny prolaktínu v krvi.
Časté vedľajšie účinky (môžu postihnúť až 1 z 10 ľudí) zahŕňajú zmeny v hladinách niektorých krvných buniek a cirkulujúcich tukov; zvýšenie hladiny cukrov v krvi a v moči; pocit väčšieho hladu; závraty; nepokoj; tras; svalová stuhnutosť alebo kŕče (vrátane pohybov očí); problémy s rečou; zápcha; sucho v ústach; vyrážka; strata sily; nadmerná únava; zadržiavanie tekutín, ktoré vedie k opuchu rúk, členkov alebo chodidiel; sexuálna porucha, ako je znížená pohlavná túžba u mužov a žien alebo porucha erekcie u mužov. Na začiatku liečby môžu niektorí pacienti cítiť závraty alebo mdloby (s pomalým srdcovým rytmom), najmä pri zmene polohy z ľahu alebo sedu. Tieto príznaky zvyčajne sami vymiznú, ak však pretrvávajú, povedzte to svojmu lekárovi.
Menej časté vedľajšie účinky (môžu postihnúť až 1 zo 100) zahŕňajú pomalý srdcový rytmus; citlivosť na slnečné svetlo; neschopnosť udržať moč; chýbajúca potreba močiť; strata vlasov; vynechanie alebo predĺženie menštruačného cyklu a zmeny prsníkov u mužov a u žien, ako je nezvyčajná tvorba mlieka alebo ich nadmerné zväčšenie.
Ďalšie vedľajšie účinky, u ktorých sa výskyt nedá odhadnúť z dostupných informácii (neznáme) zahŕňajú alergickú reakciu (napr. opuch úst a hrdla, svrbenie, vyrážka); cukrovka alebo zhoršenie cukrovky, zriedkavo spojená s ketoacidózou (prítomnosť ketónov v krvi a moči) alebo kómou; zníženie normálnej telesnej teploty; záchvaty - zvyčajne v súvislosti s prekonanými záchvatmi (epilepsia); kŕče svalov oka, ktoré spôsobujú nekontrolovateľné otáčavé pohyby očí; nezvyčajný rytmus srdca; náhla nevysvetliteľná smrť; zápal podžalúdkovej žľazy (pankreasu), ktorý spôsobuje silné bolesti žalúdka, horúčku a nevoľnosť (vracanie); ochorenie pečene, ktoré sa prejavuje zožltnutím pokožky a očných bielok; ochorenie svalov, ktoré sa prejavuje ako nevysvetliteľná bolesť svalov; predĺžená a/alebo bolestivá erekcia.
Starší pacienti trpiaci demenciou užívajúci olanzapín môžu trpieť cievnou mozgovou príhodou, zápalom pľúc, neschopnosťou udržať moč, pádmi, nadmernou únavou, zrakovými halucináciami, zvýšením telesnej teploty, začervenaním kože a problémami s chôdzou. V tejto vekovej skupiny pacientov bolo hlásených niekoľko smrteľných prípadov.
U pacientov s Parkinsonovou chorobou môže Olanzapin Actavis zhoršiť príznaky choroby.