Anxiolytiká v liečbe úzkosti

Anxiolytiká sú psychofarmaká potlačujúce úzkosť, pôsobia na svalovú relaxáciu, antikonvulzívne, hypnoticky a tlmivo na centrálnu nervovú sústavu. Ich základnou indikáciou sú však predovšetkým úzkostné stavy.

Úzkostné poruchy sú veľmi rozšírené, v rôznej forme nimi trpí približne 15% populácie. Samotné ochorenie je charakterizované nepríjemným emočným stavom s telesnými príznakmi, ktorého príčiny nie je možné presnejšie definovať. Intenzita je rôzna, od mierneho nepokoja až po stav paniky, trvá od niekoľko sekúnd, minút eventuálne až mesiace. Úzkosť sa môže vyskytovať ako sekundárny podnet u niektorých somatických ochorení, ako sú kardiovaskulárne, respiračné, hematologické alebo metabolické poruchy.
 

Základné rozdelenie anxiolytík:

Nebenzodiazepínové anxiolytiká

  • Guajfenezín (Guajacuran) – má v popredí myorelaxačný účinok, preto je indikovaný u zvýšeného svalového napätia, ale aj pri terapii úzkosti, strachu či iných neurologických poruchách.
     
  • Buspiron (Spitomin) – používa sa na zníženie úzkosti bez ovplyvnenia pozornosti, bdelosti, kognitívnych funkcií. Pri liečbe strednej a závažnej úzkosti je porovnateľný s benzodiazepínmi, pričom zmierňuje aj príznaky depresie.
     
  • Hydroxyzín (Atarax) – ide o anxiolytikum, ktoré nespôsobuje závislosť. Znižuje psychické i somatické príznaky úzkosti, zlepšuje kognitívne funkcie, vhodný je aj u pacientov s pridruženou depresiou.

Benzodiazepínové anxiolytiká delíme podľa dĺžky pôsobenia

Cieľovým symptómom pre ich predpisovanie je strach, vnútorný nepokoj, svalové napätie, podráždenosť, poruchy spánku. Dĺžka ich podávania by nemala byť dlhšia ako 4-6 týždňov. Medzi dôležité zásady užívania benzodiazepínov patrí: vždy užívať u jasnej indikácie, nepodávať dlhodobo, nikdy rýchlo nevysadzovať, neužívať veľké dávky a nepodávať u drogových alebo alkoholových závislostí. Pri užívaní benzodiazepínov sa môže vyvinúť závislosť a pri náhlom vysadení sa môžu objaviť abstinenčné príznaky.

Abstinenčné príznaky sa môžu vyskytovať od ľahších (zvýšený strach, nepokoj, nespavosť, tras, bolesti hlavy, potenie) po ťažšie (stavy zmätenosti, delíria, kŕče). Pri vysádzaní benzodiazepínov sa po dobu niekoľkých týždňov znižuje celková dávka týždenne o 10-20%. Antidepresívny účinok benzodiazepínov bol dokázaný iba u alprazolamu, bromazepamu a klonazepamu.

Benzodiazepíny sú pozoruhodne bezpečné v prípade, že sa nimi chorý predávkuje. Dochádza síce k sedácii, spavosti, zmätenosti, avšak k fatálnym následkom len v tých prípadoch, keď boli požité aj iné centrálne tlmivé látky, ako je napr. alkohol. V tomto prípade môže dôjsť k útlmu dychového centra.

13 januára 2016
Diskusia k článku (14)
Kaliber 21.2.2022 Reagovať
Ja beriem helex 2mg SR s predĺženým uvoľňovaním a jeho neopísateľný rozdiel oproti xanaxu či neurolu človek sa cíti uvoľnené celý deň tieto lieky sa objednávajú tak je skoro isté že v lekárni vám ho objednajú žiadna lekáreň ho totiž nemá iba tak bežne na sklade a v Tom je ten zakopaný pes záleží akého máte psychiatra ja mám veľmi dobrého keď som mal pred rokom problémy tak ma zachránil síce nevyhnem sa tomu užívaniu ale nie je to už peklo na zemi ako to bývalo s liekmi Frontin xanax či lexaurin
milan 30.9.2022 Reagovať
Helex, Frontin, Xanax, Neurol sú rovnaké lieky. Obsahujú iba ALPRAZOPLAM. Tie názvy sú iba obchodné názvy vrobcov alprazolamu.
Naira 3.12.2022 Reagovať
síce majú rovnaku učinnú látku, ale je dost velky rozdiel v tom ako účinkujú pri užívaní
Diana 13.1.2022 Reagovať
Dobrý deň mám takú otázku môžem brať neurol po očkovaní na covid 19?
Mica 18.7.2022 Reagovať
Áno ja som 2 krát a uzivam Neurol to s tým nesúvisí
sorbusaria 2.3.2019 Reagovať
Mam uzkost 11 mesiacov, je to strasne, hlavne rano, nic nezabera.
Piga63 2.4.2022 Reagovať
Ja tiež
Mica 18.7.2022 Reagovať
Ak vám. Môžem poradiť Neurol ja mam uzkost zoberiem a do hodiny som kludna
Eva 1.10.2017 Reagovať
Dobrý večer, zaujímalo by ma, z akého dôvodu je výška plnej úhrady za liek Grandaxin na pacienovi, aj napriek tomu, že tento liek je na našom trhu od roku 1977. Z môjho pohľadu môže byť dôvodom, že nedošlo k vzájomnej dohode medzi farmaceutickou firmou vyrábajúcou tento liek a slovenským odberateľom, alebo ide o liek, ktorý je pre pacienta z akéhosi dôvodu "nevýhodný". Prosím Vás o objasnenie tohto problému.
Ďakujem.
Kika 18.4.2017 Reagovať
Dobry den. Chcela by som aa opytat. Kdze pri Oxazepame pisu ze ucinkuje menej ako 13 hodinm Kdesi pisu ze okolo 8 hodin. A hned pod Oxazepamom je liek ktory na ucinok naoza iba 4 hod. Ak by ste mi potom vedeli poradit, kolko hodin ma naozaj Oxazepam. Ak po 4 hod. uz necitim iba hypnoticky ucinok, avsak este tie ine v tele mozu byt.
Lucas 29.10.2017 Reagovať
Mne oxazepam vobec nepomahal je strasne slaby, ako caj na ukludnenie .
Najspolahlivejsi je clonazepam alebo diazepam.
A este helex 1 ta je ako fak dost silna beriem bnzdz uz 2 roki a najviac ma zlozil Helex 1mg, dal som si dva a ucinok neopisatelny.
Marek 14.12.2017 Reagovať
Mne oxazepam tiez nepomohol, ak benzo, tak ucinne. Na alprazolam (Xanax, neurol, ale aj vami spominany helex (to je stale liek s tou istou ucinnou latkou - alprazolam) - ten som bral, ale ked som mal prisilne uzkosti, braval som ho denne a po niekolkych tydnoch prestal zaberat uplne. Z tohto pohladu je pre mna ovela lepsi Rivotril (clonazepam), ktory vzdy zafunguje a podrzi ma aspon niekolko hodin. Diazepam, ten sa mi zda sedativnejsi, ale tiez fajn. Kedze ma dlhy polcas rozpadu, prechadza sa...
Marek 14.12.2017 Reagovať
..pokr. aj v pripade, ze sa na benzodiazepin s kratsim polcasom vybuduje zavislost alebo tolerancia.
Marek 14.12.2017 Reagovať
Benzodiazepiny su anxiolytika (lieky proti uzkosti), hypnoticky ucinok je pri nich vacsinou skor neziaducim ucinkom (hypnotika - lieky na spanie, su ina trieda liekov). Nastup vyraznejsieho urcinku oxazepamu je 20-30 minut po uziti, „Peak” - t.j. cas, kedy je ho najviac v plazme, je okolo 3 hodin po uziti, a potom jeho hladina klesa. Polcas rozpadu tejto latky je v priemere 8 hodin. (polcas rozpadu nastava vtedy, kedy je uz polovica latky vylucena z krvnej plazmy).
Váš názor:
Vaše meno alebo prezývka:
Vložte overovací kód ako ho vidíte na obrázku (na veľkosti písma nezáleží):
Vybrané lieky
Nevybrali ste žiadny liek.
vyber
LiekInfo.sk používa súbory „cookie“ na zlepšenie používateľského komfortu. Pokračovaním vyjadrujete svoj súhlas s používaním našich súborov „cookie“.