NEODOLPASSE sol inf 1x250 ml (fľ.skl.)

enie obličiek a pečene, srdcová nedostatočnosť, deti.
Treba zohľadniť všeobecné kontraindikácie infúznej liečby, ako je hyperhydratácia, dekompenzovaná srdcová slabosť, poruchy funkcie obličiek (oligúria, anúria), edém pľúc a mozgu.
U pacientov so systolickým krvným tlakom pod 100 mmHg alebo nestabilným obehom (napr. začínajúce zlyhanie obehu pri infarkte myokardu, polytrauma, začínajúci šok) je potrebné zvlášť starostlivo zvážiť indikáciu na parenterálnu aplikáciu.
Opatrnosť je potrebná pri: astma bronchiale, chronická obštrukcia dýchacích ciest, senná nádcha alebo iné reakcie precitlivenosti v anamnéze, ochorenia srdca, pečene a obličiek, ťažká hypertenzia, gastrointestinálne ulkusy v anamnéze, enterokolitis, m.


Crohn, colitis ulcerosa, kutánny lupus erythematodes, poruchy zrážania krvi, trombocytopénia, ťažké psychiatrické ochorenia, epilepsia, parkinsonizmus, hypernatrémia, hypokaliémia.

4.4. Špeciálne upozornenia
Pri aplikácii prípravku je potrebné sledovať iónogram v sére, stav acidobázickej rovnováhy a vodnú bilanciu, ako aj aktivitu pečeňových enzýmov v sére, funkciu obličiek, krvný obraz, zrážanie krvi a okultné krvácanie.
Pri súčasnom podávaní orálnych antidiabetík treba kontrolovať hladinu glukózy v sére. Diklofenak môže vyvolať prejavy precitlivenosti a astmatický záchvat. Preto treba pred
začatím infúzie zistiť, či pacient nemá v anamnéze reakcie precitlivenosti (napr. senná nádcha), chronickej infekcie dýchacích ciest, resp. asthma bronchiale.
Pacientov s ťažkosťami zo strany tráviaceho traktu treba starostlivo sledovať. Gastrointestinálne krvácania alebo ulcerácie/perforácie sa v zriedkavých prípadoch môžu objaviť počas liečby aj bez výstražných príznakov a bez pozitívnej anamnézy. V tomto prípade treba prípravok Neodolpasse okamžite vysadiť. Súčasné požívanie alkoholu vedie k zvýšeniu rizika gastrointestinálnych komplikácií.
V prípade, že dôjde k pretrvávaniu alebo zhoršeniu pečeňových funkcií treba Neodolpasse okamžite vysadiť, podobne pri vzniku iných nežiadúcich účinkov (napr. eozinofília, kožné vyrážky apod.). Hepatitída sa môže objaviť aj bez prodromálnych príznakov.
Vzhľadom na dôležité funkcie prostaglandínov pre udržanie prekrvenia obličiek je zvláštna opatrnosť potrebná u pacientov s obmedzenou funkciou srdca a pečene, u starších pacientov, u pacientov, ktorí užívajú diuretiká, ak predtým ešte nebol podávaný Neodolpasse, resp. diklofenak v inej forme.
Pri podávaní Neodolpasse sa môžu utlmiť príznaky infekčnej choroby.
Počas aplikácie infúzie treba kontrolovať krvný tlak, frekvenciu srdca a dýchanie. Ak sa počas podávania objavia silné príznaky nevoľnosti alebo bolesti, treba infúziu zastaviť.
Pri každej manipulácii treba dbať na prevenciu bakteriálnej kontaminácie.

4.5 Liekové a iné interakcie
Diklofenak:

Súčasné podanie
Možná reakcia
Lítium Fenytoín Digoxín
Zvýšenie ich hladiny v krvi (klinický význam je otázny)
Metotrexát
Podanie diklofenaku skôr ako 24 hodín pred
a po liečbe metotrexátom môže viesť k zvýšeniu hladiny metotrexátu v krvi s následnými prejavmi jeho toxicity.
Glukokortikoidy
Zvýšené riziko krvácania z tráviaceho traktu
Triamterén
Zlyhanie obličiek
Iné nesteroidné antireumatiká
Zosilnenie nežiaducich účinkov
Kálium šetriace diuretiká, inhibítory agregácie trombocytov
Zosilnenie účinku
Cyklosporín
Zosilnenie nefrotoxicity
Antikoagulancia
Zvýšené riziko krvácania
Furosemid a iné kľučkové diuretiká
Antihypertenzíva
Oslabenie účinku
Kys. Acetylsalicylová
Vzájomné zníženie koncentrácie v sére (klinický význam je otázny)







Orfenadrín:

Súčasné podanie
Možná reakcia
Amantadín
Chinidín
Tricyklické antidepresíva
Zosilnenie anticholinergného účinku
Trankvilizéry
Urýchlenie metabolizmu → znížená hladina trankvilizéru v krvi
Dextropropoxyfén
Tremor, zmätenosť, strach
Tyroxín
Orfenadrín môže ovplyvniť stanovenie tyroxínu, resp. funkciu štítnej žľazy (zvýšená hladina tyroxínu viazaného na bielkovinu)

4.6. Používanie lieku v gravidite a počas laktácie
Tehotenstvo a dojčenie: Počas prvých šiestich mesiacov tehotenstva sa Neodolpasse smie podávať iba pri prísnom zvážení pomeru prínos/riziko, počas posledných troch mesiacov tehotenstva je Neodolpasse kontraindikovaný (možnosť blokády kontrakcií maternice a predčasného uzavretia ductus arteriosus Botalli účinkom diklofenaku).
Ak je počas dojčenia potrebná liečba prípravkom Neodolpasse, je potrebné z bezpečnostných dôvodov dojčenie prerušiť.

4.7. Ovplyvnenie schopnosti viesť motorové vozidlo a obsluhovať stroje
Vplyv liečby na vedenie motorového vozidla alebo na schopnosť vykonávať rizikové práce: V prípade ambulantnej liečby treba dbať na to, že reakčná schopnosť môže byť natoľko ovplyvnená, že neumožňuje riadiť motorové vozidlo alebo obsluhovať stroje.

4.8. Nežiaduce účinky
Pri klinickom použití infúzneho roztoku Neodolpasse sa ako najčastejšie nežiaduce účinky zistili spavosť, závraty, suchosť slizníc, gastrointestinálne príznaky a svrbenie.
Vedľajšie účinky diklofenaku sú:
Gastrointestinálne príznaky: bolesti v epigastriu, nechutenstvo, nevoľnosť, zvracanie, hnačka, kŕče v bruchu, dyspepsia, anorexia, meteorizmus.
Zriedkavo sa pozorujú príznaky: krvácanie z tráviaceho traktu (aj okultné), peptický vred s alebo bez krvácania a/alebo perforácie, krvavé hnačky, pankreatitis a v jednotlivých prípadoch obtiaže v podbrušku (napr. nešpecifická hemoragická kolitída, exacerbácia ulceróznej kolitídy alebo m.Crohn), aftózna stomatitída, glositída , lézie v tráviacom trakte alebo obstipácia.
Príznaky zo strany CNS: bolesti hlavy, malátnosť, závraty.
Zriedkavo sa pozoruje spavosť, nepokoj, stavy vzrušenosti a v jednotlivých prípadoch poruchy citlivosti (vrátane parestézií), poruchy pamäti, dezorientácia, poruchy videnia (nejasné videnie, dvojité videnie), tinitus, poruchy sluchu, nespavosť, dráždivosť, kŕče, depresie, strach, triaška, psychotické reakcie alebo poruchy chuti.
Prejavy precitlivenosti zo strany kože: vyrážky, exantémy; zriedkavo urtikária, pruritus.
V jednotlivých prípadoch bulózne erupcie, ekzém, fotosenzibilizácia, erytrodermia, purpura, Stevens-Johnsonov syndróm (erythema exsudativum multiforme), Lyellov syndróm.
Možné sú aj ďalšie anafylaktické alebo anafylaktoidné systémové reakcie (vrátane hypotónie, bronchospazmu), astmatický záchvat, eozinofília, periférne edémy (retencia


nátria a vody), palpitácie, bolesti na hrudníku, hypertónia, reverzibilná alopécia, poruchy funkcie pečene (prechodné zvýšenie transamináz, hepatitída s alebo bez ikteru – v ojedinelých prípadoch fulminantná), poškodenie obličiek, (insuficiencia obličiek, akútne zlyhanie obličiek, hematúria, intersticiálna nefritis, proteinúria, nefrotický syndróm, nekróza papily) a hematologické komplikácie (blokáda agregácie trombocytov a sklon ku krvácaniu, trombocytopénia, purpura, leukopénia, agranulocytóza, hemolytická anémia, aplastická anémia, panmyelopatia).
V jednotlivých prípadoch je popísané v časovej súvislosti so systémovým podávaním nesteroidných antireumatík zhoršenie infekčných stavov (napr. vznik nekrotizujúcej fascitídy). Príčinou môže byť mechanizmus účinku nesteroidných antireumatík. Ak sa počas použitia Neodolpasse objavia nové, alebo zhoršia existujúce príznaky infekcie, treba prekontrolovať, či je indikácia pre antiinfekčnú/antibiotickú liečbu.
Vedľajšie účinky orfenadríniumcitrátu vyplývajú predovšetkým z jeho parasympatikolytického efektu a prejavujú sa nevoľnosťou, zvracaním, suchosťou slizníc, nechutenstvom, obstipáciou, poklesom sekrécie potu (blokáda výdaja tepla), začervením kože, prechodnou poruchou akomodácie, zvýšením intraokulárneho tlaku, tachykardiou, palpitáciami, problémami s močením, únavou, slabosťou, bolesťami hlavy, malátnosťou, závratmi a nepokojom.
Lokálne komplikácie v mieste aplikácie infúzie sú možné.

4.9. Predávkovanie
Predávkovanie
Pri akútnom predávkovaní diklofenaku sa môžu zhoršiť predovšetkým gastrointestinálne a centrálne nervové nežiaduce účinky.
Príznaky akútneho predávkovania orfenadrínu: horúca suchá koža, zvýšená frekvencia dychu, dilatácia pupíl, poruchy motility, tremor svalov, ataxia, tonické a klonické kŕče, halucinácie, anúria, poruchy rytmu srdca, poruchy elektrolytov a acidobázickej rovnováhy.
V liečbe sú potrebné všeobecné intenzívne medicínske opatrenia, ako je hemodialýza alebo hemoperfúzia, prípadne antikonvulzná a/alebo antipsychotická medikácia; proti orfenadrínom navodeným anticholinergným účinkom je možné podať fyzostigmín.
Pri správnej aplikácii a dodržaní odporúčaného dávkovania a rýchlosti infúzie sa predávkovania a intoxikácie netreba obávať.

5. Farmakologické vlastnosti

Farmakoterapeutická skupina: antireumatikum,antiflogistikum,myorelaxans. ATC kód: MO3BC51 (kombinácia orfenadrínu)

5.1. Farmakodynamické vlastnosti
Neodolpasse je kombinácia analgeticky účinného nesteroidového antiflogistika, antireumatika - diklofenaku s látkou, ktorá uvoľňuje spazmus kostrového svalstva (orfenadrín); prípravok je určený na liečbu ťažkého akútneho syndrómu bolesti.'
Táto kombinácia umožňuje prerušiť circulus vitiosus bolesť - kontrakcia svalov (špirála bolesti). Myotonolytikum odstraňuje bolesť podmienenú spazmom svalov, látka s analgetickým a protizápalovým účinkom potláča nespastickú, zápalovým procesom podmienenú bolesť.
Ako hotový prípravok vo forme roztoku Neodolpasse nevyžaduje žiadnu ďalšiu manipuláciu, čo znižuje riziko kontaminácie. Diklofenak [o- (2,6-dichlórofenyl-amino) fenylacetát], derivát fenyloctovej kyseliny, je nesteroidné antireumatikum s analgetickým, antiflogistickým a antipyretickým účinkom, ktorý spôsobuje predovšetkým blokádu syntézy prostaglandínov.
Orfenadrín (2-dimetylaminoetyl-2-metyl-benzhydryleter) je vysokoúčinný myorelaxans s centrálnym účinkom, ktorý pôsobí iba na patologicky zvýšený tonus svalov, nie na svaly


s normálnym tonusom. Bolesti podmienené svalovými spazmami dobre reagujú na liečbu orfenadrínom. Orfenadrín má aj parasympatikolytické, lokálne anestetické a slabé antihistamínové účinky.

5.2. Farmakokinetické vlastnosti
Diklofenak preniká do zapálenej synoviálnej tekutiny, v ktorej dosahuje vysoké koncentrácie. Eliminácia zo synoviálnej tekutiny prebieha pomalšie (eliminačný polčas 3-6 hodín) ako zo séra (eliminačný polčas 1-2 hodiny). Diklofenak sa metabolizuje z väčšej časti v pečeni a vylučuje sa močom a žlčou.
Orfenadrín sa po podaní rýchle distribuuje do všetkých tkanív. Najväčšia časť sa metabolizuje v pečeni, menšia časť sa vylučuje nezmenená močom. Orfenadrín má dlhší eliminačný polčas (14-17 hodín) ako diklofenak, preto jeho účinok pretrváva dlhší čas.

5.3. Predklinické údaje o bezpečnosti
Toxicita po jednorázovom podaní: Štúdia na krysách, ktorým bol podaný Neodolpasse
180 ml/kg (=54 mg/kg diklofenaku a 21,6 mg/kg orfenandrín citrátu) počas 6 hodín do chvostovej žily nepreukázali žiadne toxické prejavy. Hodnota LD50 nemohla byť stanovená, pretože všetky zvieratá prežili.
Toxicita pri opakovanom podaní: Poškodenie žalúdkovej mukózy po opakovanom podaní diklofenaku je známe.
Vyšetrenia na toxicitu opakovaného podania Neodolpasse neboli vykonané.
Mutagénne vlastnosti: V Rec-assay bol zistený toxický účinok vysokej koncentrácie diklofenaku na DNK, v Amesovom teste sa žiadny mutagénny účinok nezistil.
Vyšetrenia na ľudských lymfocytoch ukázali, že v terapeutických dávkach počas liečby trvajúcej 2-3 týždne sa u diklofenaku netreba obávať mutagenného efektu.
Mutagénne vlastnosti orfenadrínu alebo jeho solí sa nepozorovali.
Kancerogénne vlastnosti: Keďže diklofenak vo vysokých dávkach vedie k poškodeniu DNK, nie je možné celkom vylúčiť pri dlhotrvajúcej aplikácii aj kancerogénny efekt. O tomto efekte ale doposiaľ nebolo referované.
Kancerogenita orfenadríniumcitrátu doposiaľ nebola zistená.
Teratogénne vlastnosti a embryotoxicita: Diklofenak je tak in vivo ako aj in vitro mierne teratogénny. U myší sa pri intrauterinnej expozícii vyskytli častejšie rázštepy podnebia.
U krýs sa po intraperitoneálnom podaní zistila silná inhibícia implantácie, placentácie a embryonálneho vývoja.
U krýs boli po intrauterinnej aplikácii popísané aj poruchy vývoja mozočku. Orfenadríniumcitrát nespôsobil u krýs po extrémne vysokých intrauterinných dávkach
okrem zväčšeného čierneho močového mechúra žiadne abnormality.
Lokálna znášanlivosť: Vyšetrenia na lokálnu znášanlivosť Neodolpasse pri paravenóznom a intraarteriálnom podaní na bielych králikoch ukázali, že pri paravenóznom a intraarteriálnom podaní nemožno očakávať žiadne poškodenie tkaniva.
Na krysách sa pri vysokých dávkach (12 až 17-násobná ľudská dávka) nepozorovali žiadne príznaky lokálnej neznášanlivosti.
V klinických štúdiách u 45 pacientov a 6 probandov sa nezistili žiadne významnejšie prejavy lokálnej neznášanlivosti prípravku.

6. Farmaceutické informácie
6.1. Zoznam pomocných látok:
Acetylcysteinum, acidum malicum, dinatrii edetas dihydricus, natrii hydroxidum, aqua ad iniectabilia.

6.2. Inkompatibility
Ak je potrebné do prípravku pridať iné lieky, musí sa dbať na zachovanie sterility a dobré premiešanie a predovšetkým na kompatibilitu prípravkov.


Kompatibilitu treba prekontrolovať aspoň opticky (sú možné aj chemické resp. terapeutické inkompatibility, ktoré nie sú viditeľné).

6.3 Čas použiteľnosti
24 mesiacov od dátumu výroby

6.4. Upozornenia na podmienky a spôsob skladovania
Prípravok sa má chrániť pred svetlom. Prípravok sa skladuje pri teplote do 25°C.

6.5. Vlastnosti a zloženie vnútorného obalu, veľkosť balenia Sklenená fľaša na infúzny roztok, písomná informácia pre používateľa Kartón po 10 fliaš

Balenie
lx250 ml, 10x250ml v sklenej fľaši

6.6. Upozornenia na spôsob zaobchádzania s liekom
Použiť možno iba číre bezfarebné roztoky z nepoškodeného obalu. Prípravok sa má aplikovať pri jednom podaní.

7. Držiteľ rozhodnutia o registrácii
Fresenius Pharma Austria GmbH, Hafnerstrasse 36, 8055 Graz, Rakúsko

8. Registračné číslo



9. Dátum registrácie/ Dátum predĺženia registrácie



10. Dátum poslednej revízie textu
november 1999

Ďalšie lieky s rovnakým názvom

Vybrané lieky
Nevybrali ste žiadny liek.
vyber
LiekInfo.sk používa súbory „cookie“ na zlepšenie používateľského komfortu. Pokračovaním vyjadrujete svoj súhlas s používaním našich súborov „cookie“.