msalicylát).
Pomocné látky: theophyllinum monohydricum (monohydrát theofylínu), dinatrii edetas dihydricus (dihydrát dinátriumedetátu), aqua ad iniectabilia (voda na injekciu).
Obsah sodíka: 14,378 mg/ml, čo zodpovedá 0,626 mmol/ml.
Farmakoterapeutická skupina
Antireumatikum, antiflogistikum.
Charakteristika
Nesteroidové protizápalové liečivo, v súčasnosti menšieho terapeutického významu, používané len v injekčnej forme
Indikácie
Reumatická horúčka, ako paliatívny liek pri iných reumatických ochoreniach, koreňové syndrómy zvyčajne v zmesi s 1 % roztokom prokaínu alebo s mezokaínom na predĺženie liečby po vysadení glukokortikoidov, v dermatológii pri erythema exsudativum multiforme, erythema nodosum, akútne kožné erupcie, psoriáza (ak nie je liečená jódom), niektoré torpídne chronické ekzémy.
Kontraindikácie
Absolútne: precitlivenosť na salicyláty, vážnejšie poruchy pečeňových funkcií, stavy krvácavosti, vredová choroba, retencia sodíka a vody, obdobie pred chirurgickým výkonom, napr. pred tonzilektómiou, ťarchavosť. Relatívne: chronický zápal obličiek, dna.
Tehotenstvo a dojčenie:
Salyciláty prenikajú placentou a vylučujú sa materským mliekom. Keď sa podávajú v poslednom trimestri ťarchavosti, nie je možné vylúčiť predčasné uzavretie ductus arteriosus. V počiatočnej fáze pôrodu môžu spomaliť pôrod, pravdepodobne inhibíciou syntézy prostaglandínov. Pravidelné prijímanie salicylátov počas ťarchavostii signifikantne zvyšuje straty krvi behom pôrodu a nebezpečie krvácania u novorodencov.
Nežiaduce účinky
Zvýšená krvácavosť, mikrokrvácania do tráviaceho ústrojenstva, nutkanie na vracanie, vracanie, kožné vyrážky. U astmatikov nebezpečie vyvolania záchvatov.
Interakcie
Potenciuje účinok antikoagulancií, perorálnych antidiabetík, barbiturátov, fenytoínu a dlhoúčinkujúcich sulfónamidov, znižuje účinok indometacínu, naproxénu, spironolaktónu a saluretík. Pri súčasnom podávaní s fenylbutazónom je zvýšená retencia urátov.
Dávkovanie a spôsob podávania
Individuálne, priemerná denná dávka 3-5 g. Injekcie sa najlepšie aplikujú v infúzii. Rýchle podanie nezriedeného roztoku môže spôsobiť podráždenie cievneho endotelu. Pri reumatickej horúčke je najvhodnejšie podať kvapôčkovú infúziu, zvyčajná dávka u dospelých je až 17 g denne, u detí 100-200 mg na kg telesnej hmotnosti a deň.
Špeciálne upozornenia
Podobne ako po liekoch obsahujúcich kyselinu acetylsalicylovú, u detí treba myslieť na možnosť rozvoja Reyovho syndrómu, najmä pri ochorení na varicelu a chrípku.'
Predávkovanie
Prvými prejavmi sú závraty, hučanie v hlave a zhoršenie sluchu. Ďalšie predávkovanie spôsobí nauzeu, dávenie, potenie, hnačku, ospalosť, bolesti hlavy, psychické zmeny, halucinácie, kŕče až kómu. Porucha acidobázickej rovnováhy: respiračná alkalóza, metabolická acidóza. Metabolická acidóza sa častejšie vyskytuje u malých detí, u starších osôb je naopak tendencia k rozvoju respiračnej alkalózy. Ďalšie prejavy sú hypoglykémia, hypernatriémia, hypokaliémia, hypokalciémia a porucha zrážania krvi.
Liečba: Podporná liečba spočíva v úprave porúch metabolizmu. Je nutné korigovať poruchy acidobázickej rovnováhy, poruchy glykémie, kalciémie a kaliémie. Vylučovanie salicylátu je možné urýchliť alkalizáciou moču infúziou s bikarbonátom. Účinnejšia ako forsírovaná diuréza je hemodialýza.
Varovanie
Liek nesmie byť použitý po uplynutí času použiteľnosti, ktorý je vyznačený na obale.
Balenie
10 ampuliek po 10 ml
Uchovávanie
Uchovávať pri teplote od +10 °C do +25 C, chrániť pred svetlom.
Uchovávajte mimo dosahu a dohľadu detí.
Dátum poslednej revízie textu
Marec 2009