MELOXICAM MYLAN 15 MG tbl 140x15 mg (blis.PVC/PVDC/Al)

SPC
oxikamu denne (pozri časť 4.4).

Porucha funkcie obličiek (pozri časť 5.2):
U dialyzovaných pacientov s ťažkým renálnym zlyhaním nesmie dávkovanie prekročiť 7,5 mg meloxikamu denne.

U pacientov s miernym až stredne ťažkým poškodením obličiek (napr. pacienti s klírensom kreatinínu
> 25 ml/min) nie je potrebná žiadna úprava dávkovania. (Informácie o dávkovaní u nedialyzovaných pacientov s ťažkým renálnym zlyhaním, pozri časť 4.3).

Porucha funkcie pečene (pozri časť 5.2):
U pacientov s miernou až stredne ťažkou poruchou funkcie pečene nie je potrebná žiadna úprava dávkovania. (Informácie o dávkovaní u pacientov s ťažkou poruchou funkcie pečene, pozri časť 4.3).

Deti a dospievajúci (< 15 rokov):
Meloxikam sa nesmie podávať deťom mladším ako 15 rokov.

Tento liek je dostupný aj v iných silách, ktoré môžu byť vhodnejšie.

4.3 Kontraindikácie

Tento liek je kontraindikovaný v nasledujúcich situáciách:

§ tretí trimester gravidity a laktácia (pozri časť 4.6);
§ precitlivenosť na meloxikam alebo niektorú z pomocných látok alebo precitlivenosť na látku
s podobným účinkom, napr. nesteroidné antiflogistiká (NSAID), kyselina acetylsalicylová (napr. aspirín).;
Meloxikam sa nesmie podávať pacientom s rozvinutými príznakmi astmy, nosovými polypmi, angioneurotickým edémom alebo urtikáriou po podaní kyseliny acetylsalicylovej (napr. aspirínu)
alebo iných nesteroidných antiflogistík.;
§ aktívny gastrointestinálny vred alebo anamnéza rekurentného gastrointestinálneho vredu;
§ ťažké poškodenie funkcie pečene;
§ nedialyzovaní pacienti s ťažkým renálnym zlyhaním;
§ gastrointestinálne krvácanie, cerebrovaskulárne krvácanie alebo iné poruchy krvácavosti;
§ gastrointestinálne krvácanie alebo perforácia v anamnéze v súvislosti s predošlou liečbou nesteroidnými antiflogistikami;
§ aktívny rekurentný peptický vred/krvácanie alebo rekurentný peptický vred/krvácanie v anamnéze
(dve alebo viac samostatných epizód preukázanej ulcerácie alebo krvácania);
§ závažné srdcové zlyhanie.



4.4 Osobitné upozornenia a opatrenia pri používaní

Je potrebné vyhnúť sa súbežnému podaniu meloxikamu s inými nesteroidnými antiflogistikami, vrátane selektívnych inhibítorov cyklooxygenázy typu 2.

Nežiaduce účinky sa môžu minimalizovať užívaním najnižšej účinnej dávky počas najkratšej doby potrebnej na kontrolu symptómov (pozri časť 4.2 a nižšie uvedené upozornenie o gastrointestinálnom a kardiovaskulárnom riziku).

Starší pacienti: u starších pacientov je zvýšený výskyt nežiaducich účinkov po podaní NSAID, najmä výskyt gastrointestinálneho krvácania a perforácie, ktoré môžu byť fatálne (pozri časť 4.2).

Kardiovaskulárne a cerebrovaskulárne účinky
U pacientov s anamnézou hypertenzie a/alebo miernym až stredne závažným kongestívnym srdcovým zlyhaním sú potrebné primerané monitorovanie a starostlivosť, keďže v súvislosti s liečbou
nesteroidnými antiflogistikami (NSAID) sa zaznamenala retencia tekutín a edémy.

Údaje z klinickej štúdie a epidemiologické údaje naznačujú, že použitie niektorých nesteroidných antiflogistík (obzvlášť vo vysokých dávkach a pri dlhodobej liečbe) môže byť spojené s malým zvýšeným rizikom arteriálnych trombotických príhod (napr. infarkt myokardu alebo mŕtvica).
K dispozícii nie sú dostatočné údaje, ktoré by vylúčili takéto riziko pri liečbe meloxikamom.

Pacienti s nekontrolovanou hypertenziou, kongestívnym srdcovým zlyhaním, s preukázanou ischemickou chorobou srdca, ochorením periférnych artérií, a/alebo cerebrovaskulárnym ochorením sa majú liečiť meloxikamom len po starostlivom zvážení. Takéto zváženie je potrebné aj pred začatím dlhodobej liečby u pacientov s rizikovými faktormi pre kardiovaskulárne ochorenie (napr. hypertenzia, hyperlipidémia, diabetes mellitus, fajčenie).

Gastrointestinálne účinky
U pacientov s ezofagitídou, gastritídou a/alebo peptickým vredom v anamnéze sa liečba meloxikamom môže začať až po úplnom vyliečení týchto ochorení. Je potrebné vziať do úvahy možné recidívy
u pacientov liečených meloxikamom s takouto anamnézou.

Nesteroidné antiflogistiká sa majú pacientom s gastrointestinálnym ochorením v anamnéze (ulcerózna kolitída, Crohnova choroba) podávať s opatrnosťou, keďže ich stav sa môže zhoršiť (pozri časť 4.8).

Opatrnosť sa odporúča u pacientov súbežne užívajúcich lieky, ktoré by mohli zvýšiť riziko ulcerácie alebo krvácania, ako sú perorálne kortikosteroidy; antikoagulanciá, napr. warfarín; selektívne inhibítory spätného vychytávania serotonínu alebo antitrombotiká, ako je kyselina acetylsalicylová (napr. aspirín) (pozri časť 4.5).

Tak, ako pri iných nesteroidných protizápalových liekoch, gastrointestinálne krvácanie alebo ulcerácia/perforácia, ktoré môžu byť v zriedkavých prípadoch smrteľné, sa zaznamenali kedykoľvek počas liečby meloxikamom, a to s alebo bez varovných príznakov alebo predchádzajúcej anamnézy závažných gastrointestinálnych príhod. Gastrointestinálne krvácanie alebo ulcerácia/perforácia majú vo všeobecnosti závažnejšie dôsledky u starších pacientov (pozri časť 4.8).
Gastrointestinálne krvácanie, ulcerácia a perforácia, ktoré môžu byť smrteľné, sa zaznamenali kedykoľvek počas liečby pri všetkých nesteroidných antiflogistikách, a to s alebo bez varovných príznakov alebo predchádzajúcej anamnézy závažných gastrointestinálnych príhod.

Riziko gastrointestinálneho krvácania, ulcerácie alebo perforácie je vyššie pri zvyšujúcej sa dávke nesteroidného antiflogistika u pacientov s anamnézou vredov, obzvlášť pri komplikáciách v dôsledku krvácania alebo perforácie (pozri časť 4.3) a u starších pacientov. U týchto pacientov sa má liečba začať s najnižšou dostupnou dávkou.
Kombinácia liečby s ochrannými látkami (napr. misoprostol alebo inhibítory protónovej pumpy) sa má zvážiť u týchto pacientov, ako i u pacientov, ktorí súbežne užívajú nízku dávku kyseliny acetylsalicylovej alebo iné lieky, ktoré pravdepodobne zvyšujú gastrointestinálne riziko (pozri nižšie
a časť 4.5).

Pacienti s gastrointestinálnou toxicitou v anamnéze, obzvlášť ak ide o starších pacientov, majú hlásiť akékoľvek nezvyčajné abdominálne symptómy (najmä gastrointestinálne krvácanie), obzvlášť
v prvotných štádiách liečby.
Opatrnosť sa odporúča u pacientov súbežne užívajúcich lieky, ktoré by mohli zvýšiť riziko ulcerácie alebo krvácania, ako sú perorálne kortikosteroidy; antikoagulanciá, napr. warfarín; selektívne inhibítory spätného vychytávania serotonínu alebo antitrombotiká, ako je kyselina acetylsalicylová (napr. aspirín) (pozri časť 4.5).

Ak u pacienta užívajúceho meloxikam dôjde k vzniku gastrointestinálneho krvácania alebo ulcerácie, liek musí byť vysadený.

V súvislosti s liečbou nesteroidnými antiflogistikami sa veľmi zriedkavo zaznamenal výskyt závažných kožných reakcií, pričom niektoré z nich boli fatálne, vrátane exfoliatívnej dermatitídy, Stevens-Johnsonovho syndrómu a toxickej epidermálnej nekrolýzy (pozri časť 4.8). Zdá sa, že pacienti majú najvyššie riziko týchto reakcií na začiatku liečebného cyklu, výskyt reakcií sa vo väčšine
prípadov zaznamenal v rámci prvého mesiaca liečby. Liečba meloxikamom sa má prerušiť pri prvom výskyte kožnej vyrážky, mukóznych lézií alebo iného symptómu precitlivenosti.

V zriedkavých prípadoch môžu byť nesteroidné antiflogistiká príčinou intersticiálnej nefritídy, glomerulonefritídy, renálnej medulárnej nekrózy alebo nefrotického syndrómu.

Ako pri väčšine nesteroidných antiflogistík bolo opísané príležitostné zvýšenie hladín sérových transamináz, zvýšenie bilirubínu v sére alebo iných funkčných pečeňových parametrov, rovnako ako zvýšenie kreatinínu v sére a močovinového dusíka v krvi, ako aj iné odchýlky laboratórnych parametrov. Prevažná väčšina týchto odchýliek laboratórnych parametrov bola mierneho
a prechodného charakteru. Ak by ktorákoľvek z týchto odchýliek laboratórnych parametrov bola závažného alebo trvalého charakteru, je potrebné ukončiť podávanie meloxikamu a vykonať príslušné vyšetrenia.

Pri liečbe nesteroidnými antiflogistikami môže dôjsť k indukcii sodíka a draslíka, retencii tekutín a interferencii s nátriuretickým účinkom diuretík, v dôsledku čoho môže nastať exacerbácia
u pacientov so srdcovým zlyhaním alebo hypertenziou (pozri časti 4.2, 4.3 a 4.5).

Funkčné zlyhanie obličiek: Nesteroidné antiflogistiká môžu prostredníctvom inhibície vazodilatačného účinku renálnych prostaglandínov vyvolať funkčné zlyhanie obličiek v dôsledku redukcie glomerulárnej filtrácie. Tento nežiaduci účinok je závislý od dávky. Na začiatku liečby alebo
po zvýšení dávky lieku sa odporúča starostlivé monitorovanie diurézy a funkcie obličiek u pacientov s nasledujúcimi rizikovými faktormi:
- starší pacienti;
- súbežná liečba s liekmi, ako ACE inhibítory, antagonisti angiotenzínu II, sartany, diuretiká (pozri časť 4.5);
- hypovolémia (z akejkoľvek príčiny);
- kongestívne zlyhanie srdca;
- renálne zlyhanie;
- nefrotický syndróm;
- lupická nefropatia;
- závažné poškodenie funkcie pečene (hladina albumínu v sére < 25 g/l alebo Child-Pugh skóre ≥ 10).

Hyperkaliémia: Rozvoj hyperkaliémie môže nastať v dôsledku diabetes alebo súbežnej liečby, ktorá zvyšuje kaliémiu (pozri časť 4.5). V takých prípadoch je potrebné pravidelné sledovanie hladiny draslíka.

Starší, nestabilní a zoslabnutí pacienti, obyčajne horšie tolerujú nežiaduce účinky, a preto si vyžadujú intenzívne sledovanie. Tak ako pri iných nesteroidných antiflogistikách, mimoriadna opatrnosť je potrebná u starších pacientov, u ktorých je často zhoršená funkcia obličiek, pečene a srdca.

V prípade nedostatočného terapeutického účinku sa nesmie prekročiť odporučená maximálna denná dávka lieku, a ani sa k liečbe nesmie pridať ďalšie nesteroidné antiflogistikum, pretože to môže zvýšiť toxicitu bez preukázaného aditívneho terapeutického účinku. Ak ku zlepšeniu nedôjde v priebehu niekoľkých dní, je potrebné prehodnotiť klinický prínos liečby.

Meloxikam, ako aj iné nesteroidné antiflogistiká, môže maskovať príznaky už existujúceho infekčného ochorenia.

Užívanie meloxikamu, podobne ako ľubovoľného iného inhibítora cyklooxygenázy / syntézy prostaglandínov môže znižovať plodnosť, a preto sa neodporúča u žien, ktoré sa snažia otehotnieť.
U žien, ktoré majú problémy s otehotnením, alebo ktoré sa podrobujú vyšetreniam na zistenie príčiny neplodnosti, je potrebné zvážiť ukončenie liečby meloxikamom.

Tento liek obsahuje laktózu. Pacienti so zriedkavými vrodenými ochoreniami, ako je intolerancia galaktózy, deficit Lapp-laktázy alebo malabsorpcia glukózo-galaktózového typu, nemajú užívať tento liek.




4.5 Liekové a iné interakcie

Farmakodynamické interakcie

Iné nesteroidné antiflogistiká, vrátane salicylátov:
Súbežné podanie viacerých nesteroidných antiflogistík môže v dôsledku synergického účinku zvýšiť riziko vzniku gastrointestinálnych vredov a krvácania. Súbežné použitie meloxikamu s inými

Kortikosteroidy:
Zvýšené riziko gastrointestinálnych ulcerácií alebo krvácania (pozri časť 4.4).

Perorálne antikoagulanciá:
Zvýšené riziko krvácania v dôsledku inhibície funkcie trombocytov a poškodenia gastroduodenálnej sliznice. Súbežné podanie nesteroidných antiflogistík (NSAID) a perorálnych antikoagulancií sa neodporúča (pozri časť 4.4).
Ak nie je možné vyhnúť sa tejto kombinácii liekov, je potrebné starostlivo sledovať hodnotu INR.

Trombolytiká a selektívne inhibítory spätného vychytávania serotonínu:
Zvýšené riziko gastrointestinálneho krvácania (pozri časť 4.4).

Diuretiká, ACE inhibítory a antagonisti angiotenzínu II:
Nesteroidné antiflogistiká môžu znižovať účinok diuretík a iných antihypertenzívnych liekov.
U niektorých pacientov so zhoršenou funkciou obličiek (napr. dehydratovaní pacienti alebo starší pacienti so zhoršenou funkciou obličiek) môže súbežné podanie ACE inhibítora alebo antagonistu angiotenzínu II a inhibítora cyklooxygenázy spôsobiť ďalšie zhoršenie renálnych funkcií, vrátane možného akútneho zlyhania obličiek, ktoré je zvyčajne reverzibilné. Z toho dôvodu je pri podaní tejto kombinácie liekov potrebná opatrnosť, najmä u starších pacientov. Pacienti majú byť primerane hydratovaní a je potrebné zvážiť sledovanie renálnych funkcií po začatí súbežnej liečby a následne
v pravidelných intervaloch (pozri tiež časť 4.4).

Iné antihypertenzíva (napr. beta-blokátory):
Pri súčasnom podávaní meloxikamu s beta-blokátormi sa môže znížiť ich antihypertenzný účinok
(v dôsledku inhibície prostaglandínov s vazodilatačným účinkom).

Cyklosporín:
Nesteroidné antiflogistiká môžu zvýšiť nefrotoxicitu cyklosporínu prostredníctvom účinkov sprostredkovaných renálnymi prostaglandínmi. Počas kombinovanej liečby je potrebné sledovať
funkcie obličiek. Odporúča sa starostlivé sledovanie funkcie obličiek, najmä u starších pacientov.

Vnútromaternicové telieska:
V minulosti sa opísalo zníženie účinnosti vnútromaternicových teliesok u pacientiek užívajúcich nesteroidné antiflogistiká, avšak je potrebné ďalšie potvrdenie týchto údajov.



Farmakokinetické interakcie (účinok meloxikamu nafarmakokinetiku iných liekov)

Lítium:
Nesteroidné antiflogistiká zvyšujú hladiny lítia v krvi (v dôsledku zníženia renálneho vylučovania lítia), ktoré môžu dosiahnuť až toxické hodnoty. Súčasné užívanie lítia a nesteroidných antiflogistík sa
neodporúča (pozri časť 4.4). Ak je však táto kombinácia nevyhnutná, plazmatické koncentrácie lítia je
potrebné starostlivo sledovať na začiatku liečby, pri úprave dávky a po ukončení liečby meloxikamom.

Metotrexát:
Nesteroidné antiflogistiká môžu znížiť tubulárnu sekréciu metotrexátu, v dôsledku čoho môžu zvyšovať jeho plazmatické koncentrácie. Z toho dôvodu sa u pacientov dostávajúcich vysoké dávky
metotrexátu (viac ako 15 mg týždenne) neodporúča súčasné podávanie nesteroidných antiflogistík
(pozri časť 4.4).

Riziko interakcie medzi nesteroidnými antiflogistikami a metotrexátom sa taktiež musí zvážiť
u pacientov dostávajúcich nízke dávky metotrexátu, najmä u pacientov s poruchou funkcie obličiek. V prípade kombinovanej liečby je potrebné sledovať krvný obraz a funkcie obličiek. Opatrnosť je

potrebná pri podávaní nesteroidných antiflogistík a metotrexátu v priebehu 3 dní, kedy môže dôjsť k zvýšeniu plazmatických hladín metotrexátu a k prejavom jeho zvýšenej toxicity.

Hoci súbežná liečba meloxikamom významne neovplyvňuje farmakokinetiku metotrexátu (pri dávkach 15 mg týždenne), je potrebné zvážiť možnosť zvýšenia hematologickej toxicity metotrexátu pri súčasnej liečbe nesteroidnými antiflogistikami (pozri vyššie) (pozri časť 4.8).


Farmakokinetické interakcie (účinok inýchliekov nafarmakokinetiku meloxikamu)

Cholestyramín:
Cholestyramín zrýchľuje vylučovanie meloxikamu v dôsledku prerušenia enterohepatálnej cirkulácie,
čím zvyšuje klírens meloxikamu o 50% a skracuje polčas o 13 3 hod. Táto interakcia má klinický význam.

Pri súbežnom podaní antacíd, cimetidínu a digoxínu sa nezaznamenali žiadne klinicky významné farmakokinetické liekové interakcie.



4.6 Gravidita a laktácia

Gravidita

Inhibícia syntézy prostaglandínov môže nepriaznivo ovplyvniť graviditu a/alebo embryonálny/fetálny vývoj. Údaje z epidemiologických štúdií naznačujú zvýšené riziko spontánneho potratu, malformácií srdca a gastroschízy po podaní inhibítora syntézy prostaglandínov na začiatku gravidity. Absolútne riziko malformácií srdca sa zvýšilo z menej ako 1% na približne 1,5%. Riziko sa môže zvýšiť
s dávkou a dĺžkou liečby. Podanie inhibítora syntézy prostaglandínov u zvierat viedlo k zvýšeným stratám pred a po nidácii a k zvýšenej embryonálnej/fetálnej úmrtnosti. Okrem toho u zvierat, ktorým bol podaný inhibítor syntézy prostaglandínov v priebehu obdobia organogenézy, sa zaznamenala zvýšená incidencia rozličných malformácií, vrátane kardiovaskulárnych. V priebehu prvého a druhého trimestra gravidity sa meloxikam nemá podávať, pokiaľ to nie je zjavne nevyhnutné. V prípade liečby pacientky, ktorá sa snaží otehotnieť alebo pacientky počas prvého alebo druhého trimestra gravidity, je potrebné podávať nízku dávku meloxikamu a liečba má byť čo najkratšia.

V priebehu tretieho trimestra gravidity môže podanie všetkých inhibítorov syntézy prostaglandínov viesť
- u plodu k:
kardiopulmonárnej toxicite (s predčasným uzáverom arteriálneho duktu a s pľúcnou hypertenziou);
renálnej dysfunkcii, ktorá sa môže rozvinúť do renálneho zlyhania s oligo-hydroamniózou;

- u matky a novorodenca, na konci gravidity, k:
možnému predĺženiu času krvácania a antiagregačnému účinku, ktorý sa môže vyskytnúť aj pri veľmi malých dávkach;
inhibícii maternicových kontrakcií, čo vedie k oneskorenému alebo predĺženému pôrodu. V dôsledku toho je meloxikam kontraindikovaný počas tretieho trimestra gravidity.
Laktácia

Hoci pre meloxikam nie sú k dispozícii žiadne špecifické skúsenosti, je známe, že nesteroidné antiflogistiká prechádzajú do materského mlieka. Z toho dôvodu je potrebné sa vyhnúť podaniu meloxikamu u dojčiacich žien.



4.7 Ovplyvnenie schopnosti viesť vozidlá a obsluhovať stroje

Neuskutočnili sa žiadne štúdie o účinkoch na schopnosť viesť vozidlá a obsluhovať stroje. Avšak vzhľadom na farmakodynamický profil a popisované nežiaduce účinky by meloxikam pravdepodobne nemal mať žiadny alebo len nepatrný vplyv na tieto aktivity. Ak však dôjde
k poruchám zraku alebo k ospalosti, závratom alebo iným poruchám centrálneho nervového systému, odporúča sa neviesť motorové vozidlo, ani neobsluhovať stroje.



4.8 Nežiaduce účinky a) Všeobecný opis
Frekvencia výskytu nežiaducich účinkov uvedených nižšie zodpovedá údajom o výskyte hlásených nežiaducich účinkov získaným v klinických štúdiách. Informácie sa zistili v klinických štúdiách zahŕňajúcich 3750 pacientov, ktorým boli denne perorálne podávané tablety alebo kapsuly s obsahom
7,5 mg alebo 15 mg meloxikamu, počas obdobia najviac 18 mesiacov (priemerné trvanie liečby bolo
127 dní).

V ďalšom texte sú zahrnuté nežiaduce účinky, ktoré boli objasnené na základe záznamov získaných pri podávaní lieku Meloxicam Merck 7,5 mg a 15 mg.

Výskyt nežiaducich účinkov klasifikovaných podľa výskytu frekvencie sa uvádza nasledovne:
veľmi časté (> 1/10); časté (> 1/100, < 1/10); menej časté > 1/1000, < 1/100); zriedkavé (> 1/10000,
< 1/1000); veľmi zriedkavé (< 1/10000).



b) Tabuľka nežiaducich účinkov

Ochorenia krvi a lymfatického systému
Časté: anémia
Menej časté: narušenie krvného obrazu - leukocytopénia, trombocytopénia, agranulocytóza (pozri časť c)

Poruchy imunitného systému
Zriedkavé: anafylaktické/anafylaktoidné reakcie

Psychiatrické poruchy a ochorenia
Zriedkavé: zmeny nálad, nespavosť a nočné mory

Poruchy nervového systému
Časté: točenie hlavy, bolesti hlavy
Menej časté: závraty, hučanie v ušiach, ospanlivosť
Zriedkavé: zmätenosť

Ochorenie oka
Zriedkavé: poruchy zraku vrátane neostrého videnia

Ochorenia srdca a poruchy srdcovej činnosti
Menej časté: palpitácie, zlyhanie srdca

Cievne poruchy
Menej časté: hypertenzia (pozri časť 4.4), návaly tepla

Ochorenia dýchacej sústavy, hrudníka a mediastína
Zriedkavé: vznik záchvatov astmy u niektorých jedincov precitlivených na kyselinu acetylsalicylovú
(napr. aspirín) alebo na iné nesteroidné antiflogistiká'

Poruchy a ochorenia gastrointestinálneho traktu
Časté: príznaky dyspepsie, nevoľnosti a vracania, abdominálna bolesť, zápcha, flatulencia, hnačka
Menej časté: gastrointestinálne krvácanie, gastroduodenálne vredy, ezofagitída, stomatitída
Zriedkavé: perforácie gastrointestinálneho traktu, gastritída, exacerbácia kolitídy

Peptický vred, perforácia alebo gastrointestinálne krvácanie môžu byť niekedy závažného charakteru, najmä u starších osôb (pozri časť 4.4).

Ochorenia pečene a žlčových ciest
Zriedkavé: hepatitída

Poruchy kože a podkožného tkaniva
Časté: pruritus, vyrážka
Menej časté: urtikária
Zriedkavé: Stevens-Johnsonov syndróm, toxická epidermálna nekrolýza, angioedém, bulózne reakcie, ako je multiformný erytém, fotosenzitívne reakcie

Poruchy obličiek a močovej sústavy
Menej časté: retencia sodíka a vody, hyperkaliémia (pozri časť 4.4 a časť 4.5)
Zriedkavé: akútne funkčné zlyhanie obličiek u pacientov s rizikovými faktormi (pozri časť 4.4)

Celkové ochorenia a reakcie v mieste podania
Časté: edém vrátane edému dolných končatín

Abnormálne laboratórne a funkčné vyšetrenia
Menej časté: prechodné poruchy výsledkov funkčných testov pečene (napr. zvýšené hladiny transamináz alebo bilirubínu)
Menej časté: poruchy výsledkov laboratórnych testov na vyšetrenie funkcie obličiek (napr. zvýšené
hladiny kreatinínu alebo močoviny)



c) Informácie charakterizujúce individuálne závažné a/alebo často sa vyskytujúce nežiaduce účinky

U pacientov liečených meloxikamom alebo inými potenciálne myelotoxickými liekmi boli opísané ojedinelé prípady agranulocytózy (pozri časť 4.5).



d) Nežiaduce účinky, ktoré ešte neboli pozorované vo vzťahu k tomuto lieku, ale sú vo všeobecnosti akceptované a pripisujú sa ďalším členom tejto skupiny liekov

Organické renálne poškodenie pravdepodobne vyúsťujúce do akútneho renálneho zlyhania: boli opísané izolované prípady intersticiálnej nefritídy, akútnej tubulárnej nekrózy, nefrotického syndrómu, a papilárnej nekrózy (pozri časť 4.4).

Údaje z klinických štúdií a epidemiologické údaje naznačujú, že použitie niektorých nesteroidných antiflogistík (obzvlášť vo vysokých dávkach a pri dlhodobej liečbe) môže byť spojené so zvýšeným rizikom arteriálnych trombotických príhod (napr. infarkt myokardu alebo mŕtvica) (pozri časť 4.4).

4.9 Predávkovanie

Príznaky akútneho predávkovania nesteroidnými antiflogistikami sa obyčajne obmedzujú na letargiu, ospalosť, nevoľnosť, vracanie, bolesti v epigastriu, ktoré zvyčajne ustúpia po podpornej liečbe. Môže sa objaviť gastrointestinálne krvácanie. Ťažká otrava môže mať za následok hypertenziu, akútne zlyhanie obličiek, dysfunkciu pečene, útlm dýchania, kómu, kŕče, kardiovaskulárny šok a zástavu srdca. Počas terapeutického užívania nesteroidných antiflogistík boli opísané anafylaktoidné reakcie
a môžu sa objaviť ako dôsledok predávkovania.

Liečba predávkovania nesteroidným antiflogistikom zahŕňa symptomatickú a podpornú liečbu pacientov.
V klinickej štúdii sa pozorovala rýchlejšia eliminácia látky pri perorálnom podaní cholestyramínu v dávke 4 g trikrát denne.



5. FARMAKOLOGICKÉ VLASTNOSTI

5.1 Farmakodynamické vlastnosti

Farmakoterapeutická skupina: nesteroidné protizápalové a protireumatické látky - oxikamy
ATC kód: M01AC06

Meloxikam je nesteroidná protizápalová látka (NSAID) zo skupiny oxikamov, ktorá má antiflogistické, analgetické a antipyretické vlastnosti.
Protizápalové účinky meloxikamu sa overili v klasických modeloch zápalu. Podobne ako pri iných nesteroidných antiflogistikách nie je známy presný mechanizmus účinku meloxikamu. Avšak všetky
nesteroidné antiflogistiká (vrátane meloxikamu) majú aspoň jeden spoločný mechanizmus účinku:
inhibíciu biosyntézy prostaglandínov, známych mediátorov zápalu.



5.2 Farmakokinetické vlastnosti

Absorpcia

Meloxikam sa dobre vstrebáva z tráviaceho traktu, čomu zodpovedá aj vysoká hodnota absolútnej biologickej dostupnosti 89% po perorálnom podaní (kapsuly). Tablety, perorálna suspenzia a kapsuly sa preukázali ako bioekvivalentné.

Po jednorazovom podaní meloxikamu sa priemerné maximálne plazmatické koncentrácie dosiahnu v rámci 2 hodín po podaní suspenzie a v rámci 5-6 hodín po podaní tuhej liekovej formy (kapsuly
a tablety).

Pri opakovanom podávaní sa rovnovážne koncentrácie dosiahnu v priebehu 3-5 dní. Dávkovanie raz denne vedie k plazmatickým koncentráciám látky s relatívne malým kolísaním hodnôt „peak-trough“ v rozsahu 0,4-1,0 g/ml pri 7,5 mg dávkach a 0,8-2,0 g/ml pri 15 mg dávkach (Cmin a Cmax
v rovnovážnom stave). Maximálne plazmatické koncentrácie meloxikamu v rovnovážnom stave sa
dosahujú v rámci 5 až 6 hodín, pre tablety, kapsule a perorálne suspenzie. Koncentrácie liečiva po kontinuálnej liečbe trvajúcej viac ako jeden rok sú podobné koncentráciám meloxikamu
v rovnovážnom stave, ktorý sa dosiahol po počiatočnom podaní. Rozsah absorpcie meloxikamu sa po perorálnom podaní súčasným príjmom potravy nemení.

Distribúcia

Meloxikam je veľmi pevne viazaný na plazmatické bielkoviny, najmä na albumín (99%). Meloxikam prechádza do synoviálnej tekutiny, kde dosahuje približne polovičné koncentrácie ako v plazme.

Distribučný objem je malý (priemerná hodnota je 11 l). Inter-individuálna variácia sa pohybuje na úrovni 30-40%.

Biotransformácia

Meloxikam podlieha extenzívnej biotransformácii v pečeni. V moči sa identifikovali 4 rôzne metabolity, ktoré sú farmakodynamicky neaktívne. Hlavný metabolit, 5‘-karboxymeloxikam, (predstavuje 60% z podanej dávky) vzniká oxidáciou intermediárneho metabolitu 5‘- hydroxymetylmeloxikamu, ktorý sa taktiež vylučuje hoci v menšej miere (9% z podanej dávky).
Štúdie in vitro naznačujú, že enzýmový systém CYP2C9 má dôležitú úlohu v tejto metabolickej dráhe, pričom menší význam má tiež izoenzým CYP3A4. Peroxidázová aktivita pacienta je pravdepodobne zodpovedná za ďalšie dva metabolity, ktoré predstavujú 16% resp. 4% z podanej látky.

Eliminácia

Meloxikam sa vylučuje prevažne vo forme metabolitov rovnakou mierou do moču a stolice. Menej ako 5% z podanej dávky sa vylučuje v nezmenenej forme do stolice, pričom pôvodná látka sa nachádza v moči len v stopových množstvách. Priemerná hodnota eliminačného polčasu je približne
20 hodín. Celková hodnota plazmatického klírensu je priemerne 8 ml/min.

Linearita/ nelinearita

Meloxikam podávaný perorálne alebo intramuskulárne v terapeutických dávkach 7,5 mg a 15 mg vykazuje lineárnu farmakokinetiku.

Osobitné skupiny pacientov

Zlyhanie pečene/ obličiek

Zlyhanie pečene, mierne a ani stredne ťažké zlyhanie obličiek nemá podstatný vplyv na farmakokinetiku meloxikamu. U pacientov s terminálnym zlyhaním obličiek môže zväčšenie distribučného objemu viesť k vyššej koncentrácii voľného meloxikamu, a preto denná dávka meloxikamu nesmie prekročiť 7,5 mg denne (pozri časť 4.2).

Starší pacienti

Priemerné hodnoty plazmatického klírensu v rovnovážnom stave u starších osôb boli mierne nižšie ako u mladších osôb.



5.3 Predklinické údaje o bezpečnosti

V predklinických štúdiách sa zistilo, že toxikologický profil meloxikamu je rovnaký ako v prípade iných nesteroidných antiflogistík: gastrointestinálne ulcerácie a erózie, renálna papilárna nekróza po chronickom podávaní vysokých dávok dvom zvieracím druhom.

Reprodukčné štúdie s meloxikamom podávaným perorálne u potkanov ukázali zníženie ovulácie, inhibíciu implantácie a embryotoxické účinky (zvýšenie resorpcie) pri maternotoxických dávkach
1 mg/kg. Štúdie reprodukčnej toxicity u potkanov a zajacov nepreukázali teratogenicitu pri perorálnych dávkach až do 4 mg/kg u potkanov a 80 mg/kg u zajacov.

Uvedené dávky boli približne 5 až 10x vyššie (na základe mg/kg), ako sú klinické dávky (7,5-15 mg u 75 kg človeka). Po meloxikame sa opísali rovnaké fetotoxické účinky na konci gestačného obdobia ako po všetkých inhibítoroch syntézy prostaglandínov. V štúdiách in vivo a in vitro sa nezistili žiadne

mutagénne účinky meloxikamu. V štúdiách na myšiach a potkanoch sa nepozorovalo žiadne karcinogénne riziko meloxikamu pri podávaní dávok oveľa vyšších, ako sú klinické dávky.



6. FARMACEUTICKÉ INFORMÁCIE

6.1 Zoznam pomocných látok

Mikrokryštalická celulóza Hydrolyzát kukuričného škrobu Monohydrát laktózy
Kukuričný škrob
Citrónan sodný
Koloidný oxid kremičitý
Magnéziumstearát

6.2 Inkompatibility

Neaplikovateľné.

6.3 Čas použiteľnosti

3 roky

6.4 Špeciálne upozornenia na uchovávanie

Tento liek nevyžaduje žiadne zvláštne požiadavky na uchovávanie.



6.5 Druh obalu a obsah balenia

Blistre vyrobené z PVC/PVdC a vysoko temperovanej Al fólie.
Veľkosť balenia : 7, 10, 14, 15, 20, 28, 30, 50, 60, 100, 140, 280, 300, 500 alebo 1000 tabliet

Nie všetky veľkosti balenia musia byť uvedené do obehu.

6.6 Špeciálne opatrenia na likvidáciu

Žiadne zvláštne požiadavky.



7. DRŽITEĽ ROZHODNUTIA O REGISTRÁCII

Generics [UK] Ltd., Station Close, Potters Bar, Hertfordshire EN 6 1TL, Veľká Británia



8. REGISTRAČNÉ ČÍSLO

Meloxicam Merck 7,5 mg: 29/0397/05-S Meloxicam Merck 15 mg: 29/0398/05-S



9. DÁTUM PRVEJ REGISTRÁCIE/PREDĹŽENIA REGISTRÁCIE

09.11.2005



10. DÁTUM REVÍZIE TEXTU

Marec 2007
Vybrané lieky
Nevybrali ste žiadny liek.
vyber
Naposledy ste si pozerali
LiekInfo.sk používa súbory „cookie“ na zlepšenie používateľského komfortu. Pokračovaním vyjadrujete svoj súhlas s používaním našich súborov „cookie“.