td width="255" valign="top">
25 – 50
100 – 200
P
rofylaxia rekurentnej strumy:
|
75 – 200
|
B
enígna struma s eutyreoidnou funkciou:
|
75 – 200
|
A
djuvantná terapia k tyreostatickej liečbe hypertyreózy:
|
50 – 100
|
P
o tyreoidektómii v dôsledku malígneho
ochorenia:
|
150 – 300
|
Starší ľudia
U starších pacientov je potrebné brať do úvahy individuálne prípady, napr. ochorenia srdca, a tomu
prispôsobiť dávkovanie sodnej soli levotyroxínu s pravidelnými kontrolami hladín TSH.
Pediatrická populácia
Udržiavacia dávka pri vrodenej a získanej hypotyreóze je zvyčajne 100 - 150 mikrogramov sodnej soli
levotyroxínu na m² plochy povrchu tela denne.
U novorodencov a dojčiat s vrodenou hypotyreózou, u ktorých je dôležitá rýchla náhrada levotyroxínu, je odporúčaná počiatočná denná dávka počas prvých 3 mesiacov 10 - 15 mikrogramov sodnej soli levotyroxínu na kilogram telesnej hmotnosti. Potom má byť dávka individuálne upravená podľa klinického nálezu a hodnôt hormónov štítnej žľazy a TSH.
U detí so získanou hypotyreózou je počiatočná odporúčaná dávka 12,5 - 50 mikrogramov sodnej soli levotyroxínu denne. Dávka sa má zvyšovať postupne každé 2 - 4 týždne podľa klinického nálezu a hodnôt hormónov štítnej žľazy a TSH, až kým sa dosiahne plná substitučná dávka.
Spôsob podávani a
Celá denná dávka sa prehltne naraz a zapije sa tekutinou, a to ráno nalačno minimálne pol hodiny pred
raňajkami.
Deťom sa podáva celá denná dávka najmenej pol hodiny pred prvým jedlom daného dňa. Tablety je možné podať aj ako suspenziu. Tablety sa nechajú rozpadnúť v malom množstve vody (10 – 15 ml) a vzniknutá suspenzia, ktorá musí byť vždy čerstvo pripravená podľa potreby, sa podá s ďalším množstvom tekutiny (5 – 10 ml).
Dĺ žka uží vani a
Pri hypotyreóze a po tyreoidektómii v dôsledku malígneho ochorenia štítnej žľazy zvyčajne po celý život, pri eutyreoidnej strume a profylaxii rekurentnej strumy počas niekoľkých mesiacov alebo rokov až po celý život. Pri adjuvantnej terapii hypertyreózy tyreostatikami dĺžka užívania závisí od dĺžky tyreostatickej liečby.
Pri eutyreoidnej strume je potrebná dĺžka liečby minimálne 6 mesiacov až dva roky. V prípade, že liečba L-Thyroxinom 25 Berlin-Chemie nebola v uvedených časových obdobiach efektívna, je potrebné uvažovať o iných terapeutických postupoch.
4.3 Kontraindikácie
· Precitlivenosť na liečivo alebo na ktorúkoľvek z pomocných látok uvedených v časti 6.1.
· Neliečená hypertyreóza
· Neliečená adrenálna insuficiencia
· Neliečená insuficiencia hypofýzy (za predpokladu, že to vedie k adrenálnej insuficiencii vyžadujúcej liečbu)
· Akútny infarkt myokardu
· Akútna myokarditída
· Akútna pankarditída
Súbežné užívanie levotyroxínu a tyreostatických liekov je kontraindikované v gravidite. Pre ďalšie informácie týkajúce sa užívania v tehotenstve a pri dojčení pozri časť 4.6.
4.4 Osobitné upozornenia a opatrenia pri používaní
Pred začatím liečby hormónmi štítnej žľazy je potrebné vylúčiť alebo liečiť nasledujúce ochorenia alebo stavy:
- koronárne srdcové ochorenia,
- angína pektoris,
- hypertenzia,
- hypofyzárna a/alebo adrenokortikálna insuficiencia,
- autonómia štítnej žľazy.
V prípade adrenokortikálnej dysfunkcie je potrebné tento stav liečiť adekvátnou substitučnou terapiou ešte pred začatím liečby s levotyroxínom, aby sa zabránilo akútnej adrenokortikálnej insuficiencii (pozri časť 4.3).
Pri koronárnom srdcovom ochorení, srdcovom zlyhávaní, tachyarytmii, neakútnej myokarditíde, dlhotrvajúcej hypotyreóze alebo u pacientov, ktorí už mali infarkt myokardu, je nutné zabrániť vzniku hoci aj miernej liekmi indukovanej hypertyreóze. Pri týchto ochoreniach je u pacientov pri liečbe hormónmi štítnej žľazy nevyhnutná častejšia kontrola hladiny hormónov štítnej žľazy (pozri časť 4.2).
Pri sekundárnej hypotyreóze sa musí zistiť, či u pacienta nie je súčasne prítomná aj adrenokortikálna insuficiencia. V takom prípade sa musí najprv zabezpečiť substitúcia na tejto úrovni (hydrokortizón). Bez adekvátnej substitúcie kortikosteroidmi môže liečba tyreoidálnymi hormónmi u pacientov s adrenokortikálnou insuficienciou alebo hypofyzárnou insuficienciou viesť k Addisonskej kríze.
Pri začatí liečby levotyroxínom u predčasne narodených novorodencov s veľmi nízkou pôrodnou hmotnosťou sa majú sledovať hemodynamické parametre, pretože v dôsledku nezrelej adrenálnej funkcie môže dôjsť k obehovému kolapsu (pozri tiež časť 4.8).
Opatrnosť je potrebná pri podávaní levotyroxínu pacientom s anamnézou epilepsie, nakoľko títo pacienti majú zvýšené riziko záchvatov.
Ak existuje podozrenie na autonómiu štítnej žľazy, odporúča sa vykonať TRH test alebo supresný
scintigram.
U žien v postmenopauzálnom veku, u ktorých je zvýšené riziko vzniku osteoporózy, je pri liečbe levotyroxínom nutná titrácia dávky sodnej soli levotyroxínu na najnižšiu účinnú dávku a musia sa častejšie monitorovať tyreoidné funkcie, aby sa predišlo vzniku suprafyziologických hladín levotyroxínu v krvi (pozri časť 4.8).
Hormóny štítnej žľazy sa nesmú užívať na redukciu telesnej hmotnosti. U eutyreoidných pacientov obvyklé dávky nespôsobia redukciu telesnej hmotnosti. Vyššie dávky môžu spôsobiť závažné alebo život ohrozujúce nežiaduce účinky, hlavne v kombinácii s niektorými liečivami na redukciu telesnej hmotnosti, najmä so sympatomimetickými amínmi.
Po užití L-Thyroxinu 25 Berlin-Chemie boli hlásené reakcie z precitlivenosti (vrátane angioedému), niekedy závažné. Ak sa vyskytnú prejavy a symptómy alergických reakcií, musí sa liečba L-Thyroxinom
25 Berlin-Chemie prerušiť a musí sa začať vhodná symptomatická liečba (pozri časti 4.3 a 4.8).
Ak je potrebný prechod na iný liek obsahujúci levotyroxín, je nutné počas tohto prechodného obdobia z dôvodu potenciálneho rizika tyreoidálnej nerovnováhy dôkladné sledovanie, vrátane klinického a biologického monitorovania. U niektorých pacientov môže byť potrebná úprava dávky.
Monitorovanie funkcie štítnej žľazy sa vyžaduje u pacientov so súbežnou liečbou levotyroxínom a inými liekmi, ktoré môžu štítnu žľazu ovplyvniť (t. j. amiodarón, inhibítory tyrozínkinázy, salicyláty a vysoké dávky furosemidu) (pozri tiež časť 4.5).
Informácie pre diabetikov a pacientov liečených antikoagulanciami pozri v časti 4.5.
Veľmi zriedkavé prípady hypotyreózy boli hlásené u pacientov súbežne liečených sevelamérom a levotyroxínom. Preto sa odporúča starostlivé monitorovanie hladín TSH u pacientov, ktorí sú súbežne liečení obidvoma liečivami (pozri časť 4.5).
Tento liek obsahuje menej ako 1 mmol sodíka (23 mg) v jednej tablete, t. j. v podstate zanedbateľné množstvo sodíka.
4.5 Liekové a iné interakcie
Antidiabetiká:
Levotyroxín môže znižovať hypoglykemický účinok antidiabetík (napr. metformínu, glimepiridu,
glibenklamidu a inzulínu). Hladina glukózy v krvi u diabetikov sa preto musí pravidelne kontrolovať, najmä na začiatku a na konci liečby hormónmi štítnej žľazy. V prípade potreby má byť upravené dávkovanie antidiabetík.
Deriváty kumarínu:
Levotyroxín môže zvyšovať účinok derivátov kumarínu, pretože vytesňuje antikoagulanciá z väzby na plazmatické bielkoviny. Pri súbežnej liečbe je preto nutná pravidelná kontrola zrážanlivosti krvi a ak je to potrebné, má sa upraviť dávka antikoagulancia (redukcia dávky).
Iónomeniče na báze živíc:
Živice fungujúce ako iónomeniče, napr. cholestyramín, kolestipol, alebo vápenaté a sodné soli polystyrénsulfónovej kyseliny inhibujú absorpciu levotyroxínu prostredníctvom väzby tyreoidálnych hormónov v gastrointestinálnom trakte, a preto sa majú podať 4 – 5 hodín po užití L-Thyroxinu 25
Berlin-Chemie.
Inhibítory protónovej pumpy:
Inhibítory protónovej pumpy (PPIs – Proton pumps inhibitors) môžu znižovať absorpciu levotyroxínu z gastrointestinálneho traktu. U pacientov užívajúcich levotyroxín s PPI je preto potrebné monitorovať
hladiny TSH a podľa potreby upraviť dávku.
Liečivá viažuce žlčové kyseliny:
Kolesevelam viaže levotyroxín a to znižuje absorpciu levotyroxínu z gastrointestinálneho traktu. Neboli
pozorované žiadne interakcie, ak sa levotyroxín užíval najmenej 4 hodiny pred kolesevelamom. L- Thyroxin 25 Berlin-Chemie sa preto má užívať najmenej 4 hodiny pred kolesevelamom.
Lieky s obsahom hliníka viažuce žalúdočnú kyselinu, lieky s obsahom železa, lieky s obsahom vápnika: Absorpcia levotyroxínu sa môže znížiť pri súbežnom podávaní liekov s obsahom hliníka, ktoré viažu žalúdočnú kyselinu (antacidá, sukralfát), liekov obsahujúcich železo a liekov obsahujúcich vápnik. L-Thyroxin 25 Berlin-Chemie sa preto má užívať najmenej dve hodiny pred týmito liekmi.
Sevelamér a uhličitan lantanitý:
Sevelamér a uhličitan lantanitý pravdepodobne môžu znižovať biologickú dostupnosť levotyroxínu
(pozri tiež časť 4.4).
Propyltiouracyl, glukokortikoidy a betablokátory (najmä propranolol):
Tieto liečivá inhibujú konverziu T4 na T3 a môžu viesť k zníženiu sérovej koncentrácie T3.
Amiodarón a kontrastné látky s obsahom jódu:
Amiodarón a kontrastné látky s obsahom jódu môžu - z dôvodu vysokého obsahu jódu - vyvolať hypotyreózu ako aj hypertyreózu. Zvýšená opatrnosť je nutná u pacientov s nodulárnou strumou a s
možným nediagnostikovaným autonómnym pôvodom ochorenia. Amiodarón inhibuje konverziu T4 na
T3 s následkom zníženia sérovej koncentrácie T3 a zvýšenia hladín TSH v sére. Kvôli účinku
amiodarónu na funkciu štítnej žľazy môže byť potrebné upraviť dávku L-Thyroxinu 25 Berlin-Chemie.
Salicyláty, dikumarol, furosemid, klofibrát:
Levotyroxín môže byť vytesnený z väzobných miest plazmatických bielkovín salicylátmi (najmä v
dávkach vyšších ako 2,0 g/deň), dikumarolom, vysokými dávkami (250 mg) furosemidu, klofibrátom a inými látkami. To môže spôsobiť počiatočné prechodné zvýšenie voľných tyreoidálnych hormónov, po ktorom nasleduje celkový pokles hladiny tyreoidálnych hormónov.
Kontraceptíva s obsahom estrogénu, lieky na postmenopauzálnu hormonálnu substitučnú terapiu: Potreba levotyroxínu sa môže zvýšiť počas užívania kontraceptív obsahujúcich estrogén alebo počas postmenopauzálnej hormonálnej substitučnej terapie. Môže byť zvýšená väzba levotyroxínu, čo môže viesť k diagnostickým a terapeutickým chybám.
Sertralín a chlorochín/proguanil:
Tieto látky znižujú účinnosť levotyroxínu a zvyšujú hladinu TSH v sére.
Účinok liečiv indukujúcich cytochróm P-450:
Liečivá indukujúce aktivitu enzýmov ako je rifampicín, karbamazepín, fenytoín, barbituráty a prípravky obsahujúce ľubovník bodkovaný (Hypericum perforatum) môžu zvyšovať hepatálny klírens
levotyroxínu, čo vedie k zníženiu sérových koncentrácií hormónov štítnej žľazy. Preto pacienti na substitučnej liečbe štítnej žľazy môžu vyžadovať zvýšenie dávky hormónu štítnej žľazy, ak sa tieto lieky
užívajú súbežne.
Inhibítory proteáz:
Boli hlásené prípady, že pri súbežnej terapii levotyroxínom a lopinavirom/ritonavirom bolo pozorované zníženie terapeutického účinku levotyroxínu. Preto sa pri súbežnej terapii levotyroxínom a inhibítormi proteáz odporúča dôsledné monitorovanie klinických symptómov a funkcie štítnej žľazy. Tyreostimulačný hormón (TSH) sa má monitorovať u pacientov liečených levotyroxínom najmenej v prvom mesiaci po začiatku a/alebo po ukončení liečby ritonavirom.
Inhibítory tyrozínkinázy:
Inhibítory tyrozínkinázy (napr. imatinib, sunitinib, sorafenib, motesanib) môžu znižovať účinnosť levotyroxínu. Preto sa u pacientov užívajúcich súbežne levotyroxín a inhibítory tyrozínkinázy odporúča starostlivo monitorovať klinické symptómy a funkciu štítnej žľazy. V prípade potreby sa musí upraviť dávka levotyroxínu.
Sójové produkty:
Výrobky obsahujúce sóju môžu znižovať intestinálnu absorpciu levotyroxínu. U detí, ktoré boli liečené levotyroxínom pre vrodenú hypotyreózu a mali sójovú diétu, bolo pozorované zvýšenie sérovej hladiny
TSH. Nezvyčajne vysoké dávky levotyroxínu môžu byť potrebné na dosiahnutie normálnej sérovej hladiny T4 a TSH. Dôsledná kontrola sérových hladín T4 a TSH je nevyhnutná počas a po skončení sójovej diéty; môže byť potrebná úprava dávky levotyroxínu.
4.6 Fertilita, gravidita a laktácia
Liečba hormónmi štítnej žľazy musí byť dôsledná najmä počas gravidity a laktácie.
Počas gravidity a laktácie sa nesmie vykonávať supresný test.
Gravidita
Normálne hodnoty tyreoidálnych hormónov sú dôležité pre zabezpečenie optimálneho zdravia matky a plodu. Napriek rozsiahlemu používaniu počas gravidity, nie sú doteraz známe žiadne nežiaduce účinky levotyroxínu na priebeh gravidity alebo na zdravie plodu/novorodenca.
Počas gravidity môže byť zvýšená potreba levotyroxínu podmienená hladinou estrogénov. Funkcia štítnej žľazy má byť preto počas a po ukončení gravidity kontrolovaná a v prípade potreby má byť upravené dávkovanie hormónov štítnej žľazy.
Vzhľadom na to, že zvýšenie TSH v sére sa môže objaviť už v priebehu prvých 4 týždňov gravidity, u gravidných žien užívajúcich levotyroxín sa má v každom trimestri sledovať TSH, aby sa potvrdilo, že hodnoty TSH materského séra sú v referenčnom rozsahu pre daný trimester gravidity. Zvýšená hladina TSH v sére sa má upraviť zvýšením dávky levotyroxínu. Vzhľadom na to, že hladiny TSH po pôrode sú podobné hodnotám pred graviditou, dávka levotyroxínu sa má vrátiť k dávke pred graviditou ihneď po pôrode. Hladina TSH v sére sa má skontrolovať 6-8 týždňov po pôrode.
Používanie sodnej soli levotyroxínu ako prídavnej liečby pri terapii hypertyreózy tyreostatikami je v období gravidity kontraindikované. Doplnková liečba levotyroxínom môže totiž vyvolať potrebu vyšších dávok tyreostatík. Tyreostatiká, na rozdiel od levotyroxínu, môžu prechádzať placentárnou bariérou v účinných dávkach a spôsobiť hypotyreózu plodu. Z tohto dôvodu sa pri hypertyreóze v gravidite používa vždy iba monoterapia nízkymi dávkami tyreostatík.
Doj če ni e
Levotyroxín sa počas dojčenia vylučuje do materského mlieka, ale koncentrácie dosiahnuté pri odporúčanej terapeutickej hladine nie sú dostatočné na vyvolanie hypertyreózy alebo supresie sekrécie TSH u dieťaťa.
Fertilita
Hypotyreóza alebo hypertyreóza majú pravdepodobne vplyv na plodnosť. Počas liečby hypotyreózy s L-Thyroxinom 25 Berlin-Chemie sa dávka musí upraviť na základe monitorovania laboratórnych parametrov, pretože nedostatočná dávka pravdepodobne nezlepší hypotyreózu a predávkovanie môže viesť k hypertyreóze.
4.7 Ovplyvnenie schopnosti viesť vozidlá a obsluhovať stroje
Neuskutočnili sa žiadne štúdie o účinkoch na schopnosť viesť vozidlá a obsluhovať stroje.
4.8 Nežiaduce účinky
Ak v individuálnych prípadoch nie je sila dávky tolerovaná alebo došlo k predávkovaniu, a to hlavne pri veľmi rýchlom zvyšovaní dávok na začiatku liečby, potom sa môžu vyskytnúť typické príznaky hypertyreózy. V takomto prípade má byť denná dávka znížená alebo sa na niekoľko dní preruší liečba. Akonáhle odznejú nežiaduce účinky, je možné liečbu opäť začať s opatrnosťou pri dávkovaní.
V prípade precitlivenosti na levotyroxín alebo na ktorúkoľvek z pomocných látok lieku L-Thyroxin 25
Berlin-Chemie môžu nastať alergické reakcie na koži (napr. angioedém, vyrážka na koži, urtikária) a v dýchacom systéme. Anafylaktický šok bol hlásený v individuálnych prípadoch. V takomto prípade je potrebné liečbu prerušiť.
Na klasifikáciu frekvencie nežiaducich účinkov sa použila nasledujúca konvencia:
Veľmi časté (≥ 1/10),
Časté (≥ 1/100 až < 1/10),
Menej časté (≥ 1/1 000 až < 1/100), Zriedkavé (≥ 1/10 000 až < 1/1 000), Veľmi zriedkavé (< 1/10 000),
Neznáme (nedá sa odhadnúť z dostupných údajov).
Poruchy imunitného systému'
Neznáme: Hypersenzitivita
Poruchy endokrinného systémuČasté: Hypertyreóza
Poruchy srdca a srdcovej činnostiVeľmi časté: Palpitácie
Časté: Tachykardia
Neznáme: Arytmia, angína pektoris
Poruchy kože a podkožného tkanivaNeznáme: Angioedém, vyrážka, urtikária, hyperhidróza
Psychické poruchy Veľmi časté: Insomnia Časté: Nervozita Neznáme: Nepokoj
Poruchy kostrovej a svalovej sústavy a spojivového tkanivaNeznáme: Svalová slabosť, svalové kŕče, osteoporóza pri supresívnych dávkach levotyroxínu, najmä u žien po menopauze, najmä počas dlhodobej liečby
Poruchy cievNeznáme: Návaly tepla, obehový kolaps u predčasne narodených detí s nízkou pôrodnou hmotnosťou
(pozri časť 4.4)
Poruchy reprodukčného systému a prsníkovNeznáme: Poruchy menštruácie
Poruchy gastrointestinálneho traktuNeznáme: Diarea, vracanie a nauzea
Laboratórne a funkčné vyšetreniaNeznáme: Pokles hmotnosti
Poruchy nervového systémuVeľmi časté: Bolesť hlavy
Zriedkavé: Pseudotumor cerebri (najmä u detí) Neznáme: Tremor
Celkové poruchy a reakcie v mieste podaniaNeznáme: Neznášanlivosť tepla, horúčka
Hl ás eni e podozr ení na nežiaduc e r ea kcie 
Hlásenie podozrení na nežiaduce reakcie po registrácii lieku je dôležité. Umožňuje priebežné monitorovanie pomeru prínosu a rizika lieku. Od zdravotníckych pracovníkov sa vyžaduje, aby hlásili akékoľvek podozrenia na nežiaduce reakcie na národné centrum hlásenia uvedené v
Prílohe V.4.9 PredávkovanieZvýšenie hladín T3 je spoľahlivejším indikátorom predávkovania ako zvýšenie hladín T4 alebo voľného
T4.
Príznakmi predávkovania a intoxikácie je mierne až závažné zvýšenie rýchlosti metabolizmu (pozri časť
4.8). V závislosti od rozsahu predávkovania sa odporúča prerušiť užívanie a vykonať kontrolné vyšetrenia.
Dávky až do 10 mg levotyroxínu pri intoxikácii (suicidálny pokus) boli u ľudí tolerované bez komplikácií. Závažné život ohrozujúce poruchy vitálnych funkcií (dýchania a krvného obehu) sú nepravdepodobné, pokiaľ sa nevyskytuje koronárne ochorenie srdca. Napriek tomu boli hlásené prípady tyreotoxickej krízy, kŕčov, zlyhávania srdca a kómy. Zaznamenané boli aj ojedinelé prípady náhlej srdcovej smrti u pacientov po dlhoročnom nadmernom užívaní levotyroxínu.
Pri akútnom predávkovaní sa gastrointestinálna absorpcia môže znížiť podaním aktívneho uhlia. Liečba je zvyčajne symptomatická a podporná. V prípade vzniku závažných beta-sympatomimetických účinkov, ako sú tachykardia, úzkosť, agitácia alebo hyperkinéza, sa môžu symptómy zmierniť podaním betablokátorov. Tyreostatiká sú nevhodné, nakoľko štítna žľaza je kompletne suprimovaná.
Po užití extrémne vysokých dávok (suicidálny pokus) môže byť užitočná plazmaferéza.
Predávkovanie levotyroxínom vyžaduje dlhšie obdobie monitorovania. Kvôli postupnej konverzii
levotyroxínu na liotyronín sa príznaky môžu prejaviť oneskorene až do 6 dní.
5. FARMAKOLOGICKÉ VLASTNOSTI
5.1 Farmakodynamické vlastnosti
Farmakoterapeutická skupina: Liečba štítnej žľazy, hormóny štítnej žľazy, ATC kód: H03AA01
Me chani zmus úč i nku
Syntetický levotyroxín, ktorý sa nachádza v lieku L-Thyroxin 25 Berlin-Chemie, je svojím účinkom identický s hormónom biologického pôvodu tvoreným prevažne štítnou žľazou. Organizmus nerozlišuje
endogénne vytvorený levotyroxín od exogénneho.
Farmakodynamické úči n ky
Po čiastočnej konverzii na liotyronín (T3), predovšetkým v pečeni a obličkách, a po prechode do buniek
tela sa pozorujú charakteristické účinky hormónov štítnej žľazy na vývoj, rast a metabolizmus
prostredníctvom aktivácie T3 receptorov.
Klinická účin nosť a bezpečnosť
Substitúcia hormónov štítnej žľazy vedie k normalizácii metabolických procesov. Napríklad zvýšený
cholesterol v dôsledku hypotyreózy sa významne znižuje po podaní levotyroxínu.
5.2 Farmakokinetické vlastnosti
Absorpcia
Po užití nalačno sa perorálne podaný levotyroxín v závislosti od galenickej formy lieku absorbuje
maximálne z 80 %, a to prevažne v hornej časti tenkého čreva. Užitie lieku súčasne s jedlom výrazne zníži absorpciu.
Maximálna plazmatická hladina sa dosiahne približne za 2 až 3 hodiny po užití.
Na začiatku perorálnej liečby je nástup účinku zvyčajne po 3 až 5 dňoch.
Di str i búcia
Distribučný objem je približne 10 až 12 l. Približne 99,97 % levotyroxínu sa viaže na špecifické transportné proteíny. Väzba hormónov na tieto proteíny nie je kovalentná, to znamená, že prebieha
konštantná a veľmi rýchla výmena medzi voľným a viazaným hormónom.
Eli mi náci a
Metabolický klírens levotyroxínu je približne 1,2 l plazmy/deň. K odbúravaniu dochádza najmä
v pečeni, obličkách, mozgu a vo svaloch. Metabolity sa vylučujú močom a stolicou.
Polčas levotyroxínu je približne 7 dní, pri hypertyreóze je kratší (3 až 4 dni) a pri hypotyreóze dlhší
(približne 9 až 10 dní).
Gravidita a doj čenie
Levotyroxín prechádza cez placentu v malých množstvách. Pri liečbe zvyčajnými dávkami sa do materského mlieka vylúčia len malé množstvá levotyroxínu.
Poruc ha f unkcie obl iči ek
Vzhľadom na vysokú väzbovosť na bielkoviny nie je levotyroxín odstrániteľný hemodialýzou ani
hemoperfúziou.
5.3 Predklinické údaje o bezpečnosti
Akút na t oxi cit a
Akútna toxicita levotyroxínu je veľmi nízka.
Chr onická t oxi cit a
Chronická toxicita bola sledovaná na rôznych druhoch zvierat (potkany, psy). Pri vysokých dávkach sa
na potkanoch pozorovali prejavy hepatopatie, zvýšený výskyt spontánnych nefróz a tiež zmena
hmotnosti orgánov. Na psoch sa nepozorovali žiadne výrazné nežiaduce účinky.
Mutagenita
Experimentálne údaje týkajúce sa mutagénneho potenciálu levotyroxínu nie sú k dispozícii.
V súčasnosti nie sú známe žiadne údaje o vzniku poškodenia potomstva zmenou v genóme ako následku pôsobenia hormónov štítnej žľazy.
Karcinogenita
Dlhodobé sledovania karcinogénneho potenciálu levotyroxínu na zvieratách neboli vykonané.
Repr odukčná t oxi ci t a
Cez placentu prechádza len veľmi malá časť hormónov štítnej žľazy.
Experimentálne údaje o poškodení fertility u mužov alebo žien nie sú k dispozícii. Neexistujú žiadne
podozrenia ani náznaky.
6. FARMACEUTICKÉ INFORMÁCIE
6.1 Zoznam pomocných látok
monohydrát cysteínium-chloridu (čiastočne prítomný v tablete ako cystín)
mikrokryštalická celulóza kukuričný škrob
predželatinovaný škrob
ľahký oxid horečnatý
mastenec
6.2 Inkompatibility
Neaplikovateľné.
6.3 Čas použiteľnosti
3 roky
6.4 Špeciálne upozornenia na uchovávanie
Uchovávajte pri teplote do 30°C.
Uchovávajte v pôvodnom blistrovom obale na ochranu pred svetlom.
6.5 Druh obalu a obsah balenia
Primárny obal je Al-Al blister.
Veľkosť balenia: 28, 50 a 100 tabliet.
Na trh nemusia byť uvedené všetky veľkosti balenia.
6.6 Špeciálne opatrenia na likvidáciu a iné zaobchádzanie s liekom
Všetok nepoužitý liek alebo odpad vzniknutý z lieku sa má zlikvidovať v súlade s národnými požiadavkami.
7. DRŽITEĽ ROZHODNUTIA O REGISTRÁCII
Berlin-Chemie AG Glienicker Weg 125
12489 Berlín
Nemecko
8. REGISTRAČNÉ ČÍSLO
56/0262/22-S
9. DÁTUM PRVEJ REGISTRÁCIE/PREDĹŽENIA REGISTRÁCIE
Dátum prvej registrácie:
10. DÁTUM REVÍZIE TEXTU
04/2023