ávania
Injekcie sa môžu podávať intramuskulárne alebo intravenózne. Dospelí
Zvyčajná denná dávka je 600 - 1200 mg rozdelených v dvoch, troch alebo štyroch rovnakých dávkach. Pri ťažkých infekciách 1200 – 2700 mg denne, rozdelených v dvoch až štyroch dávkach Deti
Novorodenci : 15 - 20 mg/kg/deň v troch alebo štyroch rovnakých dávkach.
Deti vo veku od 1 mesiaca do 16 rokov: 20 – 40 mg /kg/deň v troch alebo štyroch rovnakých dávkach.
Tento liek obsahuje ako konzervačnú látku benzylalkohol. Benzylalkohol môže mať smrteľné následky na plod a preto je potrebné podrobné sledovanie nenarodených detí a novorodencov počas podávania klindamycínu.
Pre dospelých je maximálna denná dávka 4,8 g a pre deti 40 mg/kg.
Pri jednotlivých i.m. podaniach sa neodporúča podávať vyššiu dávku ako 600 mg a ani pri jednotlivých infúziách sa neodporúča podávať vyššiu dávku ako 1200 mg klindamycínu za 1 hodinu.
Klindamycín sa nesmie intravenózne podávať neriedený, ako bolus injekcia, ale podáva sa riedený v infúzii trvajúcej najmenej 10 – 60 minút.
Koncentrácia klindamycínu v infúznom roztoku by nemala presiahnuť 18 mg/ml. Rýchlosť infúzie
by nemala presiahnuť 30 mg klindamycínu za minútu.
Po príliš rýchlej intravenóznej injekcii sa môže vyskytnúť ventrikulárna arytmia a kardiopulmonálna zástava.
Riedi sa podľa nasledujúcej schémy:
Dávka
| Roztok
| Trvanie infúzie
|
300 mg
| 50 ml
| 10 minút
|
600 mg
| 50 ml
| 20 minút
|
900 mg
| 50-100 ml
| 30 minút
|
1200 mg
| 100 ml
| 40-60 minút
|
Roztok klindamycín fosfátu je pri izbovej teplote stabilný 24 hodín po príprave. Pacientom
s ochorením obličiek nie je nutné dávku znižovať. Anurickým pacientom by sa zvyčajná denná dávka mala znížiť na polovicu. Peritoneálna dialýza, hemofiltrácia a hemodialýza si nevyžaduje dodatočnú dávku.
4.3. KontraindikácieKlindamycín je kontraindikovaný u pacientov, ktorí sú alergickí na klindamycín alebo linkomycín, alebo na akúkoľvek inú zložku lieku.
4.4. Osobitné upozornenia a opatrenia pri používaníKlindamycín sa musí podávať opatrne starším pacientom a osobám s chorobami tráviaceho ústrojenstva, obzvlášť v prípade kolitídy v anamnéze.
Klindamycín podávame opatrne pacientom s alergiami v anamnéze.
Pri dlhšom liečení je potrebné pravidelne sledovať krvný obraz a hodnoty pečeňových testov.
V prípade silnej hnačky, ktorá by sa vyskytla počas alebo po liečbe klindamycínom, liek musí byť ihneď vysadený. Môže ísť o pseudomembranóznu kolitídu. Ochorenie sa môže prejaviť aj niekoľko týždňov po liečbe a preto sa vyžaduje dlhodobejší lekársky dozor.
Klindamycín nie je vhodný na liečbu meningeálnych infekcií. Pacientom s ochorením obličiek nie je nutné dávku znižovať. Pacientom s ťažkým ochorením pečene by sa liek mal podávať, každých 8 hodín. Takýmto dávkovaním dochádza k akumulácii len výnimočne. Odporúča sa sledovanie transferáz.
Klindamycín sa nesmie intravenózne podávať neriedený, ako bolus injekcia. Po príliš rýchlej intravenóznej injekcii sa môže vyskytnúť ventrikulárna arytmia a kardiopulmonálna zástava.
Tento liek obsahuje ako konzervačnú látku benzylalkohol. Benzylalkohol môže mať smrteľné následky na plod a preto je potrebné podrobné sledovanie nenarodených detí a novorodencov počas podávania klindamycínu.
Upozornenia na spôsob zaobchádzania s liekom:
Klimicin sa pred intravenóznym podaním musí riediť. Pre dávku 300 mg a 600 mg treba pridať minimálne 50 ml roztoku a pre dávky 900 mg a 1200 mg minimále 100 ml, infúzia klindamycínu by mala byť pomalá.
Klindamycín môže byť použitý s roztokmi obsahujúcimi 5% glukózu, chlorid sodný, vápnik a draslík.
4.5. Liekové a iné interakcie
Bolo dokázané, že klindamicín zvyšuje neuromuskulárnu blokádu a preto u pacientov užívajúcich neuromuskulárne blokátory je nutné znížiť dávky klindamycínu.
Klindamycín by sa nemal podávať súčasne s inými antibiotikami s bakteriostatickým účinkom. Klindamycín a erytromycín pôsobia antagonisticky, a preto sa nemôžu podávať súbežne.
Súčasné podanie s protihnačkovými liekmi zvyšuje riziko pseudomembranóznej kolitídy ako následok zvýšenej absorpcie Clostridium difficile.
4.6. Gravidita a laktácia
Bezpečné užívanie lieku počas tehotenstva nie je overené, preto sa klidamycín v tehotenstve podáva len ak je to nevyhnutné. Klindamycín preniká cez placentu do krvného obehu plodu a vylučuje sa do materského mlieka, a preto by sa dojčiacim matkám mal podávať len ak je to nevyhnutné. Dojčené deti by mali byť dôkladne sledované.
4.7. Ovplyvňovanie schopnosti viesť motorové vozidlá a obsluhovať stroje
Nie je známe ovplyvnenie týchto schopností.
4.8. Nežiaduce účinky
Najčastejšie sa vyskytujúce nežiaduce účinky sú kožné alergické reakcie: makulopapulárny exantém, vezikulobulózny exantém, ako aj urtikaria. Zriedkavo sa vyskytujú: Stevens- Johnsov syndróm, erythema multiforme a exfoliatívna dermatitída. Výnimočne sa vyskytla anafylaktická reakcia. Zvýšená telesná teplota môže byť znakom reakcie z precitlivenosti.
Boli popísané tráviace ťažkosti (bolesti, nevoľnosť, vracanie, hnačka, ezofagitída.). V prípade silnej hnačky môže ísť o pseudomembranóznu kolitídu.
Po intravenóznom podaní sa môže vyskytnúť kovová pachuť v ústach.
Môže sa tiež vyskytnúť dočasná leukopénia, eozinofília, trombocytopénia, anémia alebo agranulocytóza. V ojedinelých prípadoch boli pozorované patologické hodnoty pečeňových testov a zvýšené hodnoty bilirubínu v sére.
Po i.m. aplikácii sa môže objaviť v mieste vpichu bolestivosť a po i.v. aplikácii tromboflebitída. Tieto reakcie môžeme minimalizovať podávaním injekcií hlboko do svalu a tým, že sa vyhneme dlhodobému používaniu intravenózneho katétra. Po príliš rýchlej intravenóznej injekcii sa môže vyskytnúť kardiopulmonálna zástava a hypotenzia.
4.9. Predávkovanie
Dlhodobé užívanie nadmerných dávok môže spôsobiť nevoľnosť a vracanie, v ťažších prípadoch aj pseudomembranóznu kolitídu. Hemodialýza a peritoneálna dialýza nie sú účinné pri odstraňovaní klindamycínu zo séra, biologický polčas sa neznižuje.
5. FARMAKOLOGICKÉ VLASTNOSTI
5.1. Farmakodynamické vlastnosti
Farmakoterapeutická skupina: antibiotikum
ATC kód : J01FF01
Klindamycín je linkozamínové antibiotikum, ktoré primárne pôsobí bakteriostaticky ale aj baktericídne, v závislosti od koncentrácie antibiotika, miesta infekcie a citlivosti mikroorganizmov. Antibakteriálna aktivita klindamycínu vyplýva z inhibície syntézy bakteriálnych proteínov a zníženia syntézy nukleových kyselín. Viaže sa na ribozomálnu podjednotku 50S baktérií a tým inhibuje syntézu bakteriálnych proteínov. Mechanizmus účinku je podobný ako u makrolidových antibiotík (napr. erytromycín a chloramfenikol). Z hľadiska kompetitívnej inhibície týchto antibiotík nie je možné ich súčasné podávanie. Klindamycín je účinný v liečbe širokého spektra infekcií zapríčinených grapozitívnymi aeróbnymi a anareóbnymi mikroorganizmami. Je jedným z najvhodnejších antibiotík na liečbu infekcii zapríčinených mikroorganizamami Bacillus fragilis. Klindamycín nie je účinný na gramnegatívne aeróbne baktérie. Je účinný v liečbe infekcií spôsobených mikroorganizmami Toxoplasmosa gondii. Klindamycín môže byť voľbou pre liečbu infekcií zapríčinených mikroorganizmami Streptococcus pyogenes, ak je pacient alergický na penicilínové alebo betalaktámové antibiotiká.
Hodnota minimálnej inhibičnej koncetrácie pre citlivé baktérie je menej ako 1,6 μg/ml, pre stredne citlivé baktérie sa nachádza v rozmedzí 1,6 až 4,8 μg /ml a pre rezistentné baktérie je vyššia ako 4,8 μg /ml.
5.2. Farmakokinetické vlastnosti
Biologicky neaktívny klindamycín fosfát sa po parenterálnom podaní rýchlo hydrolyzuje na aktívny klindamycín. Biologická dostupnosť klindamycínu z klindamycín fosfátu je vyššia ako
75%. Sérové hladiny klindamycínu sa udržiavajú nad minimálnou inhibičnou koncentráciou pre väčšinu citlivých mikroorganizmov pri podávaní klindamycínu dospelým každých 8 až 12 hodín a deťom každých 6 až 8 hodín. Po i.m. podaní 600 mg klindamycínu sa maximálna plazmatická koncentrácia 9 μg /ml dosiahne do 3 hodín. U detí sa táto hladina dosiahne do jednej hodiny, po
podaní dávky 3-5 mg/kg/deň je hodnota maximálnej plazmatickej koncentrácie 4 μg /ml.
Po i.m. podaní 600 mg klindamycínu každých 8 hodín sa hodnota maximálnej plazmatickej koncentrácie nachádza v rozmedzí 5,8 až 13,2 μg /ml. Po podaní klindamycín fosfátu zdravým dobrovoľníkom s dávkou 600, 900, 1200 mg infúziou (20-45 minút) sa boli koncetrácie v sére 10,'
11, a 14 μg /ml. Po intravenóznom podaní dávky 5-7 mg/kg deťom sa plazmazická koncentrácia
10 μg /ml dosiahla po 1 hodine. Terapeutické hladiny klindamycínu sa pre väčšinu citlivých mikroorganizmov dosahujú pri podávaní klindamycínu dospelým každých 8 až 12 hodín a deťom každých 6 až 8 hodín.
Konštantná efektívna koncentrácia sa dosiahne pri kontinuálnej i.v. infúzii.
Klindamycín dobre preniká do telesných tekutín a tkanív. Klindamycín nedosahuje významnejšie hladiny v mozgovomiechovej tekutine, ani v prípade zapálených meningov.
Koncentrácie liečiva v slinách v gingiválnom tkanivovom moku je podobná ako v sére. Terapeuticky účinná je aj koncentrácia v bronchiálnych sekrétoch. Koncentrácia klindamycínu v žlči je dva až tri krát vyššia ako v sére. Pri žlčníkovej blokáde sa prítomnosť antibiotika v žlči nezistila a bola zistená iba minimálna koncentrácia liečiva v žlčníkovej stene.
Klindamycín sa vylučuje do ascitov ak je zapálené peritoneum. Je distribuovaný aj v okolí tkaniva preležanín. Po i.v. podaní dávky 600 mg je koncentrácia približne 2,5 μg/g. V žalúdočnej sliznici
a žalúdočnej šťave je klindamycín prítomný v dva-krát vyššej koncentrácii ako v sére. Dobre preniká aj do kostí. V alveolárnych makrofágoch je jeho koncentrácia 50- krát vyššia ako v extracelulárnej tekutine. Klindamycín urýchľuje opsonizáciu, fagocytózu, a baktericídny proces v neutrofiloch. Klindamycín preniká cez placentu do krvného obehu plodu a vylučuje sa do materského mlieka.
Približne 94% cirkulujúceho klindamycínu je viazaného na plazmatické proteíny. Distribučný
objem sa pohybuje v rozmedzí od 43 po 74 L (0,6 - 1,2 L/kg).
Klindamycín sa metabolizuje v pečeni. Približne 5 – 20 % klindamycínu sa metabolizuje na aktívny produkt, zvyšok sú neaktívne metabolity. Existujú dva aktívne metabolity: N- demethyl (menej ako 15% dávky) a sulfoxid klindamycínu. Vylučuje sa prevažne žlčou a stolicou, v menšej miere močom. Jeho biologický polčas sa pohybuje v rozmedzí 1,6 – 5,3 hodiny.
5.3. Predklinické údaje o bezpečnosti
V štúdii akútnej toxicity sa ukázalo, že klindamycín je látka s nízkou toxicitou. LD50 je u potkanov pri per os aplikácií 2880 mg/kg hmotnosti a u myší 2633, alebo 2599 mg/kg hmotnosti.
U iných ciest podania sa dosahuje o niečo vyššia akútna toxicita: LD50 u potkanov po intraperitoneálnej aplikácii je 745 mg/kg a u myší 997 mg/ kg. Po intramuskulárnom podaní je hodnota LD50 u potkanov okolo 3500 a u myší okolo 1600 mg/kg. Pri teratogénnych a reprodukčných štúdiách nebolo zistené žiadne poškodenie plodu následkom užívania klindamycínu. Nezistilo sa, že by klindamycín pre cicavce znamenal mutagénne alebo karcinogénne nebezpečenstvo.
6. FARMACEUTICKÉ INFORMÁCIE
6.1. Zoznam pomocných látok
benzylalkohol, hydroxid sodný, hydroxid sodný q.s. pre úpravu pH, voda pre injekcie
6.2. Inkompatibility
Klindamycín sa nesmie podávať v roztokoch, ktoré obsahujú komplex vitamínov B. Ampicilín, difenylhydantoín, barbituráty, aminofylín, glukonan vápenatý a síran horečnatý tvoria
s klindamycínom farmaceutické inkompatibility.
6.3. Čas použiteľnosti
2 roky
Liek sa nesmie používať po uplynutí exspiračnej doby vytlačenej na obale.
6.4. Špeciálne upozornenia na uchovávanie
Uchovávajte pri teplote do 25 º C. Uchovávajte mimo dosahu a dohľadu detí.
6.5. Druh obalu a obsah balenia
KLIMICIN® 300 mg /2 ml
Vnútorný obal: bezfarebné sklenené ampulky s hydrolytickou triedou odolnosti I
Vonkajší obal : papierová skladačka s priloženou písomnou informáciu pre používateľov
Veľkosť balenia: 10 ampúl
KLIMICIN® 600 mg /4 ml
Vnútorný obal: injekčná liekovka s bezfarebného skla uzavretá s butylovou zátkou a potiahnutá hliníkovou fóliou.
Vonkajší obal: papierová skladačka s priloženou písomnou informáciu pre používateľov
Veľkosť balenia: 10 injekčných liekoviek
6.6. Špeciálne opatrenia na likvidáciu
Žiadne zvláštne opatrenia.
7. DRŽITEĽ ROZHODNUTIA O REGISTRÁCII
Sandoz Pharmaceuticals, d.d. Verovškova 57
1000 Ljubljana
Slovinsko
8. REGISTRAČNÉ ČÍSLO
15/0017/92-S
9. DÁTUM REGISTRÁCIE/DÁTUM PREDĹŽENIA REGISTRÁCIE
3.2.1992 / 28.2.2007
10. DÁTUM REVÍZIE TEXTU
máj 2006