IMMUNINE 600 IU plv iio 1x600 IU+1x5 ml solv. (liek.inj.skl.+liek.inj.skl.)

SPC
sa vzťahujú k súčasnej štandarde WHO pre prípravky faktora IX. Aktivita faktora IX v plazme je vyjadrená buď v percentách (v porovnaní k normálnej ľudskej plazme) alebo v medzinárodných jednotkách (v porovnaní k medzinárodnej štandarde pre koncentráty faktora IX v plazme).
Jedna medzinárodná jednotka (I.U.) aktivity faktora IX je ekvivalentná množstvu faktora IX v 1 ml normálnej
ľudskej plazmy.

Pri výpočte hladiny faktora IX v plazme, ako to bude špecifikované ďalej, sa predpokladá, že podanie 1 I.U. IMMUNINE na kg telesnej hmotnosti, zvýši hladinu faktora IX v plazme približne o 0,8%.
Ak zoberieme do úvahy plazmatickú aktivitu faktora IX pacienta pred infúziou, potrebná dávka sa stanoví podľa nasledujúceho vzorca:

Dávka IMMUNINE ( I.U. faktora IX) = telesná hmotnosť (kg) x žiadané zvýšenie hladiny faktora IX (v %) x 1,2





* Účinnosť faktora IX bola stanovená použitím jednostupňovej koagulačnej in vitro metódy kalibrovanej voči medzinárodnej
štandarde WHO pre koncentráty faktora IX.

Na monitorovanie priebehu liečby a vypočítanie vhodnej udržiavacej dávky je potrebné pravidelne stanovovať
hladiny faktora IX v plazme pacienta.

V nasledujúcej tabuľke sa uvádzajú hladiny faktora IX v plazme, potrebné na liečbu krvácania a chirurgickú profylaxiu a tiež to, ako dlho je potrebné tieto hladiny udržiavať.

Rozsah krvácania / Typ operácie
Požadovaná hladina faktora IX
(% normálnej hodnoty)
Frekvencia infúzií (hod.)/ Dĺžka liečby (dni)
Krvácanie

Začínajúci hemartros, krvácanie do svalu alebo krvácanie v ústnej dutine


20 - 40
Infúziu opakovať každých 24 hodín, najmenej 1 deň, pokiaľ epizóda krvácania (súdiac podľa bolesti) nepominie alebo nedôjde k zahojeniu.

Výraznejší hemartros, krvácanie do svalu alebo hematóm

30 - 60
Infúziu opakovať každých 24 hodín,
3-4 dni alebo dlhšie, pokiaľ bolesť
neprejde a neobnoví sa funkčnosť.
Život ohrozujúce krvácanie, ako: operácia hlavy, krvácanie do hrdla, ťažké krvácanie do brucha

60-100
Infúziu opakovať každých 8 až 24 hodín, pokiaľ nepominie stav ohrozenia života.
Operácia

Malé chirurgické zákroky, vrátane extrakcie zubov


30-60

Každých 24 hodín, najmenej 1 deň, až pokiaľ nedôjde k zahojeniu.


Veľké operácie

80-100
(pred a po operácii)
Infúziu opakovať každých 8 až 24 hodín podľa stavu hojenia, potom pokračovať v liečbe ešte aspoň 7 dní pri udržovaní aktivity FIX od
30% do 60%.

Za určitých okolností môže byť potrebná vyššia dávka FIX ako bola vypočítaná, zvlášť v prípade počiatočnej
dávky. V priebehu liečby sa odporúča urobiť laboratórne vyšetrenie hladiny faktora IX v plazme pacienta. Takto sa presnejšie stanoví dávka, ktorá sa má podať a frekvencia opakovaných infúzií. Predovšetkým pri veľkých chirurgických výkonoch je potrebná precízna kontrola substitučnej terapie pomocou koagulačnej analýzy (aktivita faktora IX v plazme). Jednotliví pacienti sa môžu líšiť v odpovedi na faktor IX dosiahnutím rôznych hodnôt in vivo obnovy a rôznym biologickým polčasom.

Na dlhodobú profylaxiu krvácania u pacientov s ťažkou hemofíliou B sa ukázala účinná dávka 20 - 40 I.U./kg telesnej hmotnosti v 3 až 4-dňových intervaloch.
V niektorých prípadoch, zvlášť u mladších pacientov, môžu byť potrebné kratšie intervaly medzi dávkami
alebo vyššie dávky.

Pacientov je vhodné monitorovať na prítomnosť vytvoreného inhibítora faktora IX. Ak sa nedosiahne očakávaná plazmatická hladina faktora IX alebo ak krvácanie nie je možné potlačiť primeranou dávkou, je potrebné zistiť, či je prítomný inhibítor faktora IX. Ak je inhibítor prítomný a jeho hladina je nižšia ako 10
Bethesda jednotiek (BU)/ml, po podaní dostatočnej dávky ľudského koagulačného faktora IX možno
očakávať neutralizáciu inhibítora. U pacientov s vysokým titrom nad 10 BU alebo s vysokou odpoveďou v anamnéze treba vziať do úvahy použitie (aktivovaného) koncentrátu protrombínového komplexu (PCC alebo aPCC) alebo rekombinantný aktivovaný faktor VII (rFVIIa.). Tieto terapie by mali byť riadené lekárom so skúsenosťou v starostlivosti o pacientov s hemofíliou.

4.2.2. Spôsob podania
Prípravok rozpustite tak, ako je popísané v časti 6.6. a roztok podajte injekčne alebo infúziou pomaly intravenózne. Neodporúča sa podávať viac ako 2 ml za minútu.


4.3. Kontraindikácie
Diseminovaná intravaskulárna koagulácia (DIC) a/alebo hyperfibrinolýza.
Po potlačení týchto stavov adekvátnou liečbou je možné podať IMMUNINE, ale iba na liečbu život ohrozujúceho krvácania.

4.4. Špeciálne upozornenia
Ak sa počas podávania IMMUNINE vyskytnú reakcie z precitlivenosti, je potrebné injekciu/infúziu zastaviť. Mierne reakcie je možné zvládnuť antihistaminikami, avšak ťažké hypotonické reakcie sa liečia podľa súčasných zásad pre liečbu šokových stavov.

IMMUNINE neobsahuje heparín. V prípade operácie sa pacientom s hemofíliou B, ktorí sú liečení prípravkom IMMUNINE, odporúča podávať malé dávky heparínu ako prevenciu trombózy v tých situáciách, kedy by takáto profylaxia bola indikovaná aj u pacientov, ktorí žiadnou poruchou koagulácie netrpia.
U pacientov s rizikom vzniku trombózy (napr. ak je v anamnéze choroba pečene, trombofilický stav, angína
pectoris alebo srdcový infarkt) by sa nemala hladina faktora IX zvýšiť nad 60% normálnej hodnoty. Títo pacienti, rovnako ako pacienti liečení pred chirurgickým zákrokom vysokými dávkami ľudského koagulačného faktora IX by mali byť monitorovaní z hľadiska možného vzniku DIC alebo trombózy. U chorých s podozrením na DIC sa musí substitučná liečba ihneď zastaviť.
Ak množstvo sodíka v maximálnej dennej dávke môže presiahnuť 200 mg, môže to byť škodlivé u ľudí s nízkosodíkovou diétou.
U pacientov s nedostatkom faktora IX treba zvážiť vhodné očkovanie.

Bezpečnostné opatrenia
Prípravok IMMUNINE ® je vyrobený z ľudskej plazmy.

Pri podávaní liekov pripravených z ľudskej krvi alebo plazmy, sa nedá úplne vylúčiť vznik infekčných chorôb, spôsobených prenosom infekčných agens. To isté sa vzťahuje aj na patogény doteraz neznámeho pôvodu.

Aby sa znížilo riziko prenosu infekcie, vykonávajú sa vhodné opatrenia pri výbere darcov a darovanej plazmy, zhromaždená (poolovaná) plazma sa testuje a do výrobného procesu sú zahrnuté postupy na odstránenie
/inaktiváciu vírusov.
Na zníženie rizika na najmenšiu mieru boli zavedené nasledovné opatrenia: Testovanie zhromaždenej plazmy na prítomnosť sekvencií vírusových genómov HIV-1 a HIV-2, HBV a HCV pomocou polymerázovej reťazovej reakcie (HIQ-PCR)1, požiadavky na výber darcu (One-Time-Donor-Exclusion), skladovanie
jednotlivých odberov (Inventory Hold) a program pre spätné vyhľadanie (Lookback Program).
Účinnosť postupov na odstránenie/inaktiváciu vírusov môže byť obmedzená voči niektorým vírusom bez lipidového obalu, ako napr. parvovírus B19 a dodnes neznáme vírusy. Parvovírus B19 môže ťažko postihnúť zvlášť imunodeficientných pacientov alebo séronegatívne gravidné ženy.

4.5. Liekové a iné interakcie
V súčasnosti nie sú známe farmakologické interakcie s inými liečivami.

4.6. Používanie v gravidite a počas laktácie
Bezpečnosť podania koncentrátu ľudského koagulačného faktora IX gravidným ženám nebola overená v kontrolovaných klinických štúdiách.
Počas gravidity a dojčiacim ženám by sa preto prípravok IMMUNINE mal podávať iba v jednoznačne indikovaných prípadoch a ak úžitok liečby prevyšuje jej riziko.

4.7. Ovplyvnenie schopnosti viesť motorové vozidlá a obsluhovať stroje
Prípravok neznižuje schopnosť viesť motorové vozidlá a obsluhovať stroje.

4.8. Nežiaduce účinky
Rovnako ako po podaní iných krvných derivátov sa môžu po infúzii vzácne vyskytnúť reakcie z precitlivenosti
(napr. horúčka, urtikariálny výsev, nauzea, dávenie, dušnosť , pokles krvného tlaku, šok). Bol popísaný nefrotický syndróm.

1 HIQ-PCR je skratka pre Hyland Immuno Quality-Assured Polymerase Chain Reaction a je to testovací program na detekciu vírusových genómov.

V ojedinelých prípadoch môže substitučná liečba koncentrátmi faktora IX viesť k tvorbe cirkulujúcich protilátok, ktoré inhibujú faktor IX.
Predklinické pokusy dokázali, že výskyt tromboembolických príhod je pri liečbe prípravkom IMMUNINE
výrazne nižší než pri liečbe štandardnými preparátmi protrombínového komplexu. Možnosť výskytu takýchto reakcií sa však nemôže celkom vylúčiť. To platí hlavne pre pacientov s rizikom vzniku trombózy a/alebo pre pacientov liečených vysokými dávkami.

4.9. Predávkovanie
Neboli popísané žiadne príznaky z predávkovania ľudským faktorom IX .


5. FARMAKOLOGICKÉ VLASTNOSTI

5.1. Farmakodynamické vlastnosti
Farmakoterapeutická skupina: Antihemoragikum. Koagulačný faktor IX. ATC kód: B02BD04

Factor IX je jednoduchý glykoproteínový reťazec s molekulovou hmotnosťou okolo 68 000 daltonov. Je to vitamín K-dependentný koagulačný faktor a je syntetizovaný v pečeni. Faktor IX je aktivovaný faktorom XIa vo vnútornej koagulačnej dráhe a komplexom faktora VII a tkanivového faktora vo vonkajšej dráhe. Aktivovaný faktor IX v kombinácii s aktivovaným faktorom VIII, aktivuje faktor X. Aktivovaný faktor X premieňa protrombín na trombín. Trombín potom premieňa fibrinogén na fibrín a vytvorí sa koagulum. Hemofília B je na pohlavie viazaná dedičná porucha zrážania krvi, spôsobená zníženou hladinou faktora IX a má za následok profúzne krvácanie do kĺbov, svalov a vnútorných orgánov, buď spontánne alebo v dôsledku úrazu prípadne operačného výkonu. Substitučnou terapiou sa zvýši plazmatická hladina faktora IX, a tým sa umožní čiastočná korekcia nedostatku faktora a náchylnosti ku krvácaniu.'

5.2. Farmakokinetické vlastnosti
In vivo obnova faktora IX je 0,92 ± 0,06 I.U./dl pri podaní I.U./kg (približne 40%) a biologický polčas je približne 20 hodín. Po i.v. podaní sa dosiahne maximálna koncentrácia po 10 - 30 minútach

5.3. Predklinické údaje o bezpečnosti
IMMUNINE je vysoko purifikovaný koncentrát faktora IX, ktorý obsahuje iba stopy faktorov II,VII a X. Úspešné odstránenie zložiek zodpovedných za trombogénny potenciál preparátov štandardného protrombínového komplexu možno demonštrovať pomocou Wesslerovho testu na králikoch, čo je model venostázy na hodnotenie trombogénneho potenciálu preparátu. Zatiaľ čo štandardné preparáty protrombínového komplexu môžu indukovať tvorbu trombu už pri dávkach 50 I.U./kg telesnej hmotnosti, zvieratá tolerovali IMMUNINE v dávkach až 1000 I.U./kg telesnej hmotnosti bez známky vzniku fibrínu.
Pretože faktor IX je bielkovina ľudského pôvodu, ktorá za fyziologických podmienok cirkuluje v plazme, nedá
sa očakávať, že bude mať toxický účinok na reprodukciu, ani mutagénny a karcinogénny účinok.


6. FARMACEUTICKÉ INFORMÁCIE

6.1. Zoznam pomocných látok

Prášok: natrii citras dihydricus natrii chloridum

Rozpúšťadlo: aqua ad iniectabilia

6.2. Inkompatibility
Rovnako ako ostatné koncentráty koagulačných faktorov by sa ani IMMUNINE nemal pred podaním zmiešavať s inými liečivami, pretože by mohlo dôjsť k zníženiu účinnosti a bezpečnosti prípravku.
Kanylu zavedenú do žily je vhodné vypláchnuť fyziologickým roztokom pred a po podaní infúzie IMMININE.

6.3. Čas použiteľnosti
Čas použiteľnosti lieku IMMUNINE je 2 roky.

6.4. Upozornenia na podmienky a spôsob skladovania
Uchovávajte pri teplote +2°C až +8 °C. V rámci uvedeného času použiteľnosti sa môže prípravok uchovávať pri teplote miestnosti (25°C) 3 mesiace. Čas, počas ktorého bol prípravok mimo chladničky, zaznačte pod čas použiteľnosti na obale.
Uschovávajte mimo dosahu detí!

6.5. Vlastnosti a zloženie obalu, veľkosť balenia
Prípravok je dodávaný ako lyofilizovaný prášok a odpovedajúce množstvo rozpúšťadla (sterilizovaná voda na injekciu)
Injekčná liekovky, ktoré obsahujú lyofilizovaný IMMUNINE sú vyrobené zo skla hydrolytickej triedy II. Injekčné liekovky s rozpúšťadlom sú vyrobené zo skla hydrolytickej triedy I. Injekčné liekovky sú uzatvorené gumovou zátkou a fixované pertľovým uzáverom a krytom z umelej hmoty.
Každé balenie obsahuje súpravu na rozpúšťanie a aplikáciu.

Veľkosťbalenia: 1 x 600 I.U. + 5 ml rozpúšťadla (voda na injekciu)
1 x 1000 I.U. + 10 ml rozpúšťadla (voda na injekciu)

6.6. Upozornenie na spôsob zaobchádzania s liekom
IMMUNINE rozpustite tesne pred použitím.
Rozpustený roztok sa musí použiť ihneď (prípravok neobsahuje žiadne konzervačné látky) Roztoky, ktoré sú zakalené alebo obsahujú usadeniny sa nesmú použiť.
Nespotrebovaný roztok znehodnoťte podľa predpisov.

Rozpustenie lyofilizovanej substancie:
1. Zohrejte neotvorenú injekčnú liekovku s rozpúšťadlom (voda na injekciu) na teplotu miestnosti (max. 37
°C).
2. Odstráňte kryty z injekčných liekoviek s koncentrátom a s rozpúšťadlom a vydezinfikujte zátky (obr. A).
3. Pribalená obojstranná ihla má dva kryty z plastickej hmoty, pevne uchytené. Otočením odstráňte kryt z jedného konca ihly (obr. B). Odkrytý hrot ihly zapichnite cez gumovú zátku do injekčnej liekovky s rozpúšťadlom (obr. C).
4. Odstráňte kryt z druhého konca obojstrannej ihly, nesmie dôjsť k znečisteniu.
5. Prevráťte injekčnú liekovku s rozpúšťadlom nad injekčnú liekovku s koncentrátom a zapichnite voľný koniec obojstrannej ihly, približne jej polovicu, cez gumovú zátku injekčnej liekovky s koncentrátom (obr.
D). Vákuum v injekčnej liekovke nasaje rozpúšťadlo.
6. Odpojte obe injekčné liekovky vytiahnutím ihly z injekčnej liekovky s koncentrátom (obr. E). Rozpustenie sa urýchli jemným miešaním alebo točením.
7. Po úplnom rozpustení koncentrátu zapichnite priloženú odvzdušňovaciu ihlu (obr. F), vzniknutá pena sa stratí. Vytiahnite odvzdušňovaciu ihlu.


Text Box:
obr.A obr.B obr.C obr.D obr.E obr.F obr.G


Injekcia:
1. Točením odstráňte ochranný kryt z priloženej ihly s filtrom a nasaďte ju na jednorazovú sterilnú striekačku. Natiahnite roztok do striekačky (obr. G)
2. Odpojte ihlu s filtrom od striekačky a roztok aplikujte pomaly (max. rýchlosť injekcie 2 ml/min)
intravenózne, cez priloženú jednorazovú ihlu (alebo infúznu súpravu s krídlovým adaptérom).

Infúzia:
Ak podávate infúziu použite infúznu súpravu s primeraným filtrom.



7. DRŽITEĽ ROZHODNUTIA O REGISTRÁCII
Baxter AG Industriestrasse 67
A-1220 Wien
Rakúsko


8. REGISTRAČNÉ ČÍSLO
16/0760/95-S


9. DÁTUM PREDĹŽENIA REGISTRÁCIE
Predĺženie registrácie do: 30.11.2010


10. DÁTUM POSLEDNEJ REVÍZIE TEXTU
November 2005

Ďalšie lieky s rovnakým názvom

LiekInfo.sk používa súbory „cookie“ na zlepšenie používateľského komfortu. Pokračovaním vyjadrujete svoj súhlas s používaním našich súborov „cookie“.