Warfarín - vysoká pravdepodobnosť vzniku interakcií

Písal sa rok 1954. Warfarín, dnes široko využívaný antikoagulačný liek ( IS-16 ) bol schválený s cieľom zabrániť tvorbe nebezpečných krvných zrazenín. Liek, ktorý vám dnes dokáže zachrániť život bol v minulosti používaný ako rodenticíd a slúžil na zabíjanie hladovcov.

Pôvodnou indikáciou warfarínu boli terapia žilovej trombózy a pľúcnej embólie. Nové výskumy a poznatky poukázali na prospešnosť antikoagulačnej liečby aj u pacientov, ktorý prekovali resp. im hrozí infarkt myokardu, cievna mozgová príhoda, systémová embolizácia poprípade pri ochoreniach srdcových chlopní. Rastúca terapeutická šírka pre warfarín viedla v poslednom desaťročí k zvýšenému predpisovaniu daného lieku pacientom. Je dôležité podotknúť, že často už mladí ľudia trpia ochoreniami, ktoré si vyžadujú antikoagulačnú liečbu.

Warfarín zaraďujeme medzi kumarínové liečivá. Mechanizmus účinku je založený na ovplyvnení aktivity vitamínu K. Ten slúži ako kofaktor pri tvorbe prokoagulačných faktorov II, VII, IX a X. V zložitom procese hemokoagulácie kumaríny spôsobujú nedostatok vitamínu K, čo spôsobuje spomalenie zrážania krvi.

Warfarín má úzke terapeutické rozmedzie. Je dôležité, aby jeho hladina v tele bola konštantná. Najdôležitejšími faktormi, ktoré ovplyvňujú antikoagulačnú liečbu sú: užívanie iných liečiv, potrava, genetická variabilita a samozrejme celkový stav pacienta.

Liekové interakcie warfarínu su dvojaké a to: zvyšujúce alebo znižujúce účinok. Zvýšenie účinku warfarínu spôsobujú nesteroidné atiflogistiká (Aulin, Ibalgin, Flector), fibráty (Febira, Lipanthyl), niektoré antibiotiká, antimykotiká (Fluco Sandoz), vitamíny A a E. Zníženie účinku spôsobujú hlavne azathioprim (Imuran), karbamazepín (Biston), diuretiká (Furon, Hydrochlorotiazid), vitamín C či koenzým Q10.

Ak vám teda z akéhokoľvek dôvodu bol warfarín predpísaný lekárom je potrebné dbať na nežiaduce kontraindikácie, na ktoré by vás mal lekár či lekárnik vopred upozorniť. Samozrejme vyvarujte sa kombinácii warfarínu s Anopyrínom. Okrem užívania kyseliny acetylsalicylovej je nevhodné užívať väčšinu voľne dostupných liekov na tlmenie bolesti, doplnky s vitamínom A, C a E, výživové doplnky s obsahom ginka, ženšenu, cesnaku či ľubovníka. Potraviny s vysokým obsahom vitamínu K môžu taktiež významne znížiť účinok warfarínu. Sú to napríklad brokolica, kapusta, avokádo, ružičkový kel, hrach, kivi a mnohé iné. Podcenenie týchto skutočností môže viesť k zníženiu účinnosti lieku poprípade k možných rizikám vzniku ďalších tromboembolických príhod resp. k zvýšeniu účinku s možných rizikom krvácania.

Okrem liekových interakcií patria k najvýznamnejším faktorom, ktoré zvyšujú účinok warfarínu alkohol, hnačka alebo horúčka. V takýchto prípadoch je potrebná ďalšia konzultácia s ošetrujúcim lekárom a následné upravenie dávkovania warfarínu.

V Slovenskej republike sú registrované tieto lieky obsahujúce warfarín: Warfarin Orion tbl a Warfarín PMCS tbl.

31 mája 2021
Diskusia k článku (12)
Wahlstrom119 23.2.2024 Reagovať
købt Imozop 7,5mg, Imovane, metadon 40 mg, Elvanse 70mg uden recept.
Jeg købte Subutex 8mg, køb Lyrica 300mg, køb Secondary 15mg, sælg Soma 350mg uden recept. bestil Sobril 150mg, køb Nembutal Pentobarbital uden recept.
Bestil fra.. wahlstrom119@gmail.com

WhatsApp diskret kontakt...

+1(561) 766-7568

Velkommen til vores online butik, hvor du kan finde kosttilskud af høj kvalitet såsom HGH, HCG og anabolske steroider, Smertestillende piller, Sovemedicin. Bestil fra..
Når steroider bruges korrek
Elis 14.8.2022 Reagovať
Elis ja tiez uz 2,5 roka beriem Warfarin,ten neguje skoro vsetky lieky,mam atrozu a vsetko co lieci artrozu je proti Warfarinu a tie potreviny ani nehovorim,vsetko zelene kapusta,kel atd. je proti lebo obsahuje vit.k,mam 78 r.a rada by som sa Warfarinu zbavila,uzivam ho pre fibrilaciu srdca,ktory liek mi poradite na zriedenie krvi pocula som o Eliquis,ake skusenosti mate s nim vraj sa ma uzivat len 80 r.
František 27.1.2023 Reagovať
Mne tiež lekárka predpísala warfarin, odmietol som to!! Takýto hnoj brať,ako sa všade uvádza čo všetko sa nemôže jest,čo všetko neguje,tak to nie!
Na vašom mieste by som vysadil warfarin a skôr užíval lieky ktoré vám liečia dôležitejšie organy! Hlavne si čítajte na nete aké skvelé účinky na liečbu majú prírodné bylinky,nie tie chemické svinstva! Pozrite si čo dokáže Pestrec mariánsky, obyčajný lopuchovy list, atď!
Pekný deň
František 27.1.2023 Reagovať
Veľmi dobrý na riedenie je klasický 👉ANOPIRIN!
Pačes 8.7.2022 Reagovať
Chcem poopraviť informáciu z textu - píše sa tu, že HCT (hydrochlorotiazid) je diuretikum. Nepravda. HCT je antihypertenzikum a antitachykardikum, tzn. je proti vysokému tlaku a nepravidelnému rytmu srdca. Keby HCT bol diuretikum, načo by som popri ňom bral ešte aj, spolu s ním, zmienený Furon?
Farmaceut 7.12.2022 Reagovať
Odporucam doštudovať si farmakologicku skupinu Tiazidove (distalne) diuretika, z ktorých najznamensi je práve hydrochlorotiazid. Kombinuje sa velmi často so sluckovymi diuretikami- furosemid- vami spomínaný Furon pre zvysenie diuretickeho účinku.
Pačes 7.7.2022 Reagovať
Jeden jedinýkrát som užil jedinú tabletku...
Okamžite som sa po nej vychádzal tak, že som vyzeral ako reverzná mapa kráterov Mesiaca. Ak máte podobné skúsenosti, trvajte na lieku Xarelto. Je to vlastne to isté čo Warfarin, avšak bez fatálnych nežiadúcich účinkov. Avšak je tu háčik. Za liek sa nič nedopláca, pretože vsetko hradí poisťovňa. A v tom je problém, pretože jedno balenie stojí okolo 200€. Poisťovňa to samozrejme hradiť nechce...
Ale treba na ňom trvať!
Brigita 13.12.2021 Reagovať
Namiesto Warfarinu užívam Natokinázu, liek na riedenie krvi, vyrobený zo syra Nato, prírodný enzym. Vymysleli ho Japonci. Na Slovensku sa dá kúpiť cez internet.
Pačes 7.7.2022 Reagovať
Japonci ho "nevymysleli". To nie je produkt priemyslu, ale prírodná látka. Zaoberám sa fermentáciou - čo môžem, to si doma kvasím, preto viem, že natokináza je prirodzený enzým podieľajúci sa na fermentácii (nielen *) syru nata.
*Podobné účinky má napr. aj serapeptáza, takisto kvasný enzým.
Vo všeobecnosti - nemusíme si kupovať drahé enzými, stačia nám aj "obyčajné" kvasené potraviny. Kapusta, uhorky "kvašáky", kimči (dá sa za pár dní spraviť aj v paneláku...)...
Pačes 8.7.2022 Reagovať
Len doplním - výborná (škoda, že tak tenká) knižôčka : Sila prírodnej fermentácie, autor Sándor Elix Catz
Strana:
12
>>
Váš názor:
Vaše meno alebo prezývka:
Vložte overovací kód ako ho vidíte na obrázku (na veľkosti písma nezáleží):
Vybrané lieky
Nevybrali ste žiadny liek.
vyber
LiekInfo.sk používa súbory „cookie“ na zlepšenie používateľského komfortu. Pokračovaním vyjadrujete svoj súhlas s používaním našich súborov „cookie“.