Písal sa rok 1954. Warfarín, dnes široko využívaný antikoagulačný liek ( IS-16 ) bol schválený s cieľom zabrániť tvorbe nebezpečných krvných zrazenín. Liek, ktorý vám dnes dokáže zachrániť život bol v minulosti používaný ako rodenticíd a slúžil na zabíjanie hladovcov.
Pôvodnou indikáciou warfarínu boli terapia žilovej trombózy a pľúcnej embólie. Nové výskumy a poznatky poukázali na prospešnosť antikoagulačnej liečby aj u pacientov, ktorý prekovali resp. im hrozí infarkt myokardu, cievna mozgová príhoda, systémová embolizácia poprípade pri ochoreniach srdcových chlopní. Rastúca terapeutická šírka pre warfarín viedla v poslednom desaťročí k zvýšenému predpisovaniu daného lieku pacientom. Je dôležité podotknúť, že často už mladí ľudia trpia ochoreniami, ktoré si vyžadujú antikoagulačnú liečbu.
Warfarín zaraďujeme medzi kumarínové liečivá. Mechanizmus účinku je založený na ovplyvnení aktivity vitamínu K. Ten slúži ako kofaktor pri tvorbe prokoagulačných faktorov II, VII, IX a X. V zložitom procese hemokoagulácie kumaríny spôsobujú nedostatok vitamínu K, čo spôsobuje spomalenie zrážania krvi.
Warfarín má úzke terapeutické rozmedzie. Je dôležité, aby jeho hladina v tele bola konštantná. Najdôležitejšími faktormi, ktoré ovplyvňujú antikoagulačnú liečbu sú: užívanie iných liečiv, potrava, genetická variabilita a samozrejme celkový stav pacienta.
Liekové interakcie warfarínu su dvojaké a to: zvyšujúce alebo znižujúce účinok. Zvýšenie účinku warfarínu spôsobujú nesteroidné atiflogistiká (Aulin, Ibalgin, Flector), fibráty (Febira, Lipanthyl), niektoré antibiotiká, antimykotiká (Fluco Sandoz), vitamíny A a E. Zníženie účinku spôsobujú hlavne azathioprim (Imuran), karbamazepín (Biston), diuretiká (Furon, Hydrochlorotiazid), vitamín C či koenzým Q10.
Ak vám teda z akéhokoľvek dôvodu bol warfarín predpísaný lekárom je potrebné dbať na nežiaduce kontraindikácie, na ktoré by vás mal lekár či lekárnik vopred upozorniť. Samozrejme vyvarujte sa kombinácii warfarínu s Anopyrínom. Okrem užívania kyseliny acetylsalicylovej je nevhodné užívať väčšinu voľne dostupných liekov na tlmenie bolesti, doplnky s vitamínom A, C a E, výživové doplnky s obsahom ginka, ženšenu, cesnaku či ľubovníka. Potraviny s vysokým obsahom vitamínu K môžu taktiež významne znížiť účinok warfarínu. Sú to napríklad brokolica, kapusta, avokádo, ružičkový kel, hrach, kivi a mnohé iné. Podcenenie týchto skutočností môže viesť k zníženiu účinnosti lieku poprípade k možných rizikám vzniku ďalších tromboembolických príhod resp. k zvýšeniu účinku s možných rizikom krvácania.
Okrem liekových interakcií patria k najvýznamnejším faktorom, ktoré zvyšujú účinok warfarínu alkohol, hnačka alebo horúčka. V takýchto prípadoch je potrebná ďalšia konzultácia s ošetrujúcim lekárom a následné upravenie dávkovania warfarínu.
V Slovenskej republike sú registrované tieto lieky obsahujúce warfarín: Warfarin Orion tbl a Warfarín PMCS tbl.