Na čo sa DEKENOR používa?
Dekenorje liek proti bolesti, ktorý patrí do skupiny liekov nazývanej nesteroidné protizápalové lieky (NSAID).
Používa sa na liečbu akútnej bolesti strednej až silnej intenzity, ako je bolesť po operácii, pri obličkovej kolike (silná bolesť obličiek) a bolesť v dolnej časti chrbta, ak užívanie tabliet nie je vhodné.
Pre viac informácií si prečítajte príbalový leták...
Nežiaduce účinky
Časté vedľajšie účinky: môžu postihovať menej ako 1 z 10 osôb
Nevoľnosť a/alebo vracanie, bolesť v mieste podania injekcie, reakcie v mieste podania, napr. zápal, modriny alebo krvácanie.
Menej časté vedľajšie účinky: môžu postihovať menej ako 1 zo 100 osôb
Vracanie krvi, nízky krvný tlak, horúčka, rozmazané videnie, závraty, ospalosť, poruchy spánku, bolesť hlavy, anémia (málokrvnosť), bolesť brucha, zápcha, problémy s trávením, hnačka, sucho v ústach, sčervenanie, vyrážka, dermatitída (zápal kože), svrbenie, zvýšené potenie, únava, bolesť, pocit chladu.
Zriedkavé vedľajšie účinky: môžu postihovať menej ako 1 z 1 000 osôb
Žalúdočný (peptický) vred, krvácanie zo žalúdočného vredu alebo perforácia (prederavenie) žalúdka, vysoký krvný tlak, mdloby, veľmi spomalené dýchanie, zápal povrchovej žily v dôsledku krvnej zrazeniny (povrchová tromboflebitída), izolovaná srdcová akcia (extrasystola), zrýchlenie srdcovej činnosti, periférny opuch (končatín), opuch hrtana, nezvyčajné pocity, pocit horúčky a triašky, zvonenie v ušiach (tinitus), svrbivá vyrážka, žltačka, akné, bolesť chrbta, bolesť obličiek, časté močenie, poruchy menštruácie, problémy s prostatou, stuhnutosť svalov, stuhnutosť kĺbov, kŕče svalov, výsledky pečeňových funkčných testov mimo normy (krvné testy), zvýšenie hladiny cukru v krvi (hyperglykémia), zníženie hladiny cukru v krvi (hypoglykémia), zvýšenie triacylglycerolov v krvi (hypertriglyceridémia), prítomnosť ketolátok v moči (ketonúria), bielkoviny v moči (proteinúria), poškodenie pečeňových buniek (hepatitída), akútne zlyhanie obličiek.
Veľmi zriedkavé vedľajšie účinky: môžu postihovať menej ako 1 z 10 000 osôb
Anafylaktická reakcia (reakcia z precitlivenosti, ktorá môže tiež viesť ku kolapsu), vredy na koži, v ústach, v očiach a v oblasti genitálií (Stevensov-Johnsonov syndróm a Lyellov syndróm), opuch tváre alebo opuch pier a hrdla (angioedém), ťažkosti s dýchaním spôsobené zúžením dýchacích ciest (bronchospazmus), dýchavičnosť, zápal pankreasu (podžalúdkovej žľazy), reakcie kožnej precitlivenosti a precitlivenosť kože na svetlo, poškodenie obličiek, zníženie počtu bielych krviniek (neutropénia), zníženie počtu krvných doštičiek (trombocytopénia).
Ihneď oznámte svojmu lekárovi, ak spozorujete výskyt vedľajších účinkov týkajúcich sa žalúdka alebo čreva na začiatku liečby (napr. bolesť žalúdka, pálenie záhy alebo krvácanie), ak ste v minulosti mali podobné vedľajšie účinky spôsobené dlhodobým užívaním protizápalových liekov a najmä, ak ste starší pacient.
Ak spozorujete výskyt kožnej vyrážky alebo akékoľvek ranky na sliznici v ústach alebo akékoľvek príznaky alergie, ihneď ukončite užívanie Dekenoru.
Počas liečby nesteroidnými protizápalovými liekmi bolo hlásené zadržiavanie vody v tele a opuch (najmä členkov a nôh), zvýšený krvný tlak a zlyhanie srdca.
Lieky ako Dekenor môžu byť spojené s miernym zvýšením rizika srdcového záchvatu ("infarkt myokardu") alebo mozgovej príhody (mŕtvice).
U pacientov s poruchami imunitného systému, ktoré postihujú spojivové tkanivá (systémový lupus erythematosus alebo zmiešané ochorenie spojivového tkaniva), môžu protizápalové lieky zriedkavo spôsobiť horúčku, bolesť hlavy a stuhnutosť v zadnej časti krku.
Ihneď oznámte svojmu lekárovi, ak sa počas používania Dekenoru objavia prejavy infekcie, alebo ak sa zhoršia.