COLDREX TABLETY tbl 24 (blis.PVC/Al)

a zhoršia, musíte sa obrátiť na lekára.


V tejto písomnej informácii pre používateľa sa dozviete:
1. Čo je Coldrex Tablety a na čo sa používa
2. Čo potrebujete vedieť predtým, ako užijete Coldrex Tablety
3. Ako užívať Coldrex Tablety
4. Možné vedľajšie účinky
5. Ako uchovávať Coldrex Tablety
6. Obsah balenia a ďalšie informácie



1. Čo je Coldrex Tablety a na čo sa používa

Coldrex Tablety je liek na odstránenie príznakov chrípky a prechladnutia, odstraňuje bolesti v hrdle, uvoľňuje upchatý nos aj prinosové dutiny, odstraňuje bolesti hlavy, svalov aj kĺbov, znižuje horúčku a dopĺňa vitamín C.
Obsahuje paracetamol, liečivo proti bolesti a horúčke, ktoré odstraňuje bolesti v hrdle, bolesti hlavy, svalov aj kĺbov a znižuje horúčku. Ďalej fenylefrín, ktorý uvoľňuje upchatý nos aj prinosové dutiny a tak uľahčuje dýchanie. Coldrex Tablety tiež obsahuje vitamín C, ktorý pri chrípke a prechladnutí telu často chýba. Coldrex Tablety neobsahuje kyselinu acetylsalicylovú.
Coldrex Tablety je vhodný pre dospelých a mladistvých od 12 rokov.

2. Čo potrebujete vedieť predtým, ako užijete Coldrex Tablety

Pamätajte si:
- Coldrex Tablety obsahuje paracetamol. Neužívajte tento liek s akýmkoľvek ďalším liekom obsahujúcim paracetamol.
- Neužívajte tento liek bez odporúčania lekára, ak máte problémy s pitím alkoholu a/alebo máte pečeňové ochorenie.
- Coldrex Tablety obsahuje aj dekongestant. Neužívajte tento liek s ďalšími liekmi, ktoré sa užívajú na zmiernenie chrípky, prechladnutia alebo opuchu nosovej sliznice (upchatého nosa).

Neužívajte Coldrex Tablety

- Ak ste alergický/á na paracetamol, fenylefríniumchlorid, kofeín, monohydrát terpínu, kyselinu askorbovú alebo na ktorúkoľvek z ďalších zložiek tohto lieku (uvedených v časti 6).
- Ak máte niektorý z týchto zdravotných problémov:
vysoký krvný tlak, glaukóm (zelený zákal), závažné ochorenie pečene vrátane akútnej žltačky, závažnú hemolytickú anémiu (málokrvnosť z rozpadu červených krviniek), užívate alebo ste užívali počas posledných dvoch týždňov lieky známe ako inhibítory monoaminooxidázy (lieky proti depresii).

Upozornenia a opatrenia

- Pred užitím lieku Coldrex Tablety sa poraďte s lekárom, ak máte niektorý z týchto zdravotných problémov:
ochorenie srdca, cukrovku, postihnutie obličiek, ochorenie štítnej žľazy, zväčšenú prostatu, prieduškovú astmu, nedostatok glukózo-6-fosfát dehydrogenázy, ochorenie postihujúce mozgové cievy, súbežne užívate tricyklické antidepresíva (lieky proti depresii) alebo betablokátory (lieky na zníženie krvného tlaku a spomalenie srdcovej činnosti).

Iné lieky a Coldrex Tablety

Účinky lieku Coldrex Tabletya účinky iných súbežne užívaných liekov sa môžu navzájom ovplyvňovať.

Ak užívate Coldrex Tablety, neužívajte súbežne iné lieky na chrípku a prechladnutie alebo lieky odstraňujúce zdurenie nosovej sliznice, najmä iné lieky obsahujúce paracetamol.
Užívanie Coldrexu Tabletys akýmikoľvek súbežne užívanými liekmi je možné len po porade s lekárom, pretože riziko postihnutia pečene pôsobením paracetamolu je vyššie pri súbežnom užívaní iných liekov, ktoré môžu spôsobovať poškodenie pečene alebo liekov indukujúcich pečeňové mikrozomálne enzýmy, napr. niektoré lieky proti epilepsii, nespavosti a niektoré antibiotiká. Ďalej je nutná porada s lekárom pri súbežnom užívaní warfarínu, vzhľadom na možné riziko zvýšenia krvácania.

Súbežné dlhodobé užívanie paracetamolu a kyseliny acetylsalicylovej alebo ďalších nesteroidných protizápalových liekov (NSA) môže viesť k poškodeniu obličiek.
Poraďte sa s lekárom alebo lekárnikom, ak užívate metoklopramid alebo domperidón pri nevoľnosti a vracaní alebo cholestyramín na zníženie hladiny cholesterolu.

Fenylefrín, nachádzajúci sa v lieku, môže pri kombinácii s niektorými liekmi proti depresii spôsobiť zvýšenie krvného tlaku.
Rovnako súbežné podávanie s betablokátormi (lieky na zníženie krvného tlaku a spomalenie srdcovej činnosti) môže znížením účinku týchto liekov viesť k zvýšeniu krvného tlaku.

Ak užívate alebo ste v poslednom čase užívali ešte iné lieky, vrátane liekov, ktorých výdaj nie je viazaný na lekársky predpis, prosím, oznámte to svojmu lekárovi alebo lekárnikovi.

Coldrex Tablety a jedlo a nápoje

Liek sa môže podávať nezávisle od jedla. Užívanie po jedle môže viesť k zníženiu účinku paracetamolu. Počas liečby sa nesmie konzumovať alkohol. Dlhodobá konzumácia alkoholu významne zvyšuje riziko poškodenia pečene. Vyvarujte sa požívaniu nadmerného množstva kávy alebo čaju spolu s týmito tabletami. Môžu spôsobiť pocit napätia a podráždenosť.

Tehotenstvo a dojčenie

Ak ste tehotná alebo dojčíte, ak si myslíte, že ste tehotná alebo ak plánujete otehotnieť, poraďte sa so svojím lekárom alebo lekárnikom predtým, ako začnete užívať tento liek.
Liek nie je vhodné užívať počas tehotenstva a dojčenia.

Vedenie vozidiel a obsluha strojov

Liek neovplyvňuje pozornosť a schopnosť sústredenia sa pri práci a vedení vozidiel.

Tento liek obsahuje farbivo oranžovú žlť (E110), ktoré môže vyvolať alergické reakcie.


3. Ako užívať Coldrex Tablety

Vždy užívajte tento liek presne podľa pokynov tejto písomnej informácie pre používateľa. Ak si nie ste niečím istý/á, overte si to u svojho lekára alebo lekárnika.

Pokiaľ lekár neurčí inak, užívajú dospelí a mladiství od 15 rokov: 1 až 2 tablety 1 až 4-krát denne. Odstup medzi jednotlivými dávkami je najmenej 4 hodiny. Neužívajte viac ako 8 tabliet za 24 hodín. Jedna tableta je vhodná pre osoby s telesnou hmotnosťou 34 - 60 kg, dve tablety pre osoby s telesnou hmotnosťou nad 60 kg.
Mladistvým od 12 do 15 rokov sa podáva 1 tableta v časovom odstupe najmenej 4-6 hodín. Nepodávajte viac ako 6 tabliet za 24 hodín. Neprekračujte odporúčané dávkovanie. Tablety zapite tekutinou.
Užívanie vyšších než odporúčaných dávok môže viesť k riziku závažného poškodenia alebo zlyhania funkcie pečene. Ak príznaky ochorenia pretrvávajú viac ako 3 dni alebo sú sprevádzané vysokou horúčkou, vyhľadajte lekára. Bez porady s lekárom tento liek užívajte najviac 7 dní.

Ak užijete viac Coldrexu Tablety, ako máte

V prípade predávkovania alebo náhodného požitia lieku dieťaťom ihneď vyhľadajte svojho lekára alebo najbližšie zdravotnícke zariadenie a povedzte mu presné množstvo lieku, ktoré ste užili. Ukážte im použité balenie a túto písomnú informáciu. Predávkovanie paracetamolom môže spôsobiť vážne poškodenie až zlyhanie funkcie pečene. V prípade predávkovania je nevyhnutná okamžitá lekárska pomoc, aj keď nie sú prítomné žiadne príznaky predávkovania.'

Ak zabudnete užiť Coldrex Tablety

Neužívajte dvojnásobnú dávku, aby ste nahradili vynechanú dávku. Užite zvyčajnú dávku hneď ako si spomeniete. Medzi dvoma dávkami zachovávajte minimálny časový odstup 4 hodiny.


4. Možné vedľajšie účinky

Tak ako všetky lieky, aj tento liek môže spôsobovať vedľajšie účinky, hoci sa neprejavia u každého.

Vedľajšie účinky sú zriedkavé, vyskytujú sa s frekvenciou: viac ako 1 z 10 000 pacientov, ale menej ako 1 z 1 000 pacientov a môžu sa prejaviť ako:

- alergické reakcie ako sú kožné vyrážky, žihľavka, sťažené dýchanie v dôsledku zúženia priedušiek (bronchospazmus), svrbenie, potenie;
- zmeny krvného obrazu;
- bolesť žalúdka alebo iné tráviace ťažkosti, nevoľnosť a vracanie, hnačka;
- vzostup krvného tlaku, bolesť hlavy, závrat, nespavosť a palpitácie (búšenie srdca), zrýchlená srdcová činnosť, depresia, zmätenosť, halucinácie, triaška, opuchy, poruchy videnia, nervozita;
- sťažené alebo bolestivé močenie;
- abnormálne pečeňové funkcie, zlyhanie pečene, žltačka.

Ak sa u vás vyskytne akýkoľvek vedľajší účinok, obráťte sa na svojho lekára alebo lekárnika. To sa týka aj akýchkoľvek vedľajších účinkov, ktoré nie sú uvedené v tejto písomnej informácii pre používateľa.


5. Ako uchovávať Coldrex Tablety

Uchovávajte pri teplote do 25 °C v pôvodnom vnútornom obale na ochranu pred vlhkosťou.
Tento liek uchovávajte mimo dohľadu a dosahu detí.

Nepoužívajte tento liek po dátume exspirácie, ktorý je uvedený na škatuľke. Dátum exspirácie sa vzťahuje na posledný deň v danom mesiaci.

Nelikvidujte lieky odpadovou vodou alebo domovým odpadom. Nepoužitý liek vráťte do lekárne. Tieto opatrenia pomôžu chrániť životné prostredie.


6. Obsah balenia a ďalšie informácie

Čo Coldrex Tablety obsahuje

Liečivá sú paracetamol 500 mg, fenylefríniumchlorid 5 mg, kofeín 25 mg, monohydrát terpínu 20 mg, kyselina askorbová obalená etylcelulózou 38 mg, čo zodpovedá kyseline askorbovej (vitamín C) 30 mg v 1 tablete.
Ďalšie zložky sú kukuričný škrob, rozpustný škrob, mastenec, kyselina steárová, povidón, káliumsorbát, nátriumlaurylsulfát, oranžová žlť (E110).

Ako vyzerá Coldrex Tablety a obsah balenia

Coldrex Tablety sú vypuklé oválne tablety, jedna strana oranžová s vyrazeným nápisom COLDREX, druhá strana biela.
Veľkosť balenia: 12 alebo 24 tabliet

Držiteľ rozhodnutia o registrácii a výrobca

Držiteľom rozhodnutia o registrácii
GlaxoSmithKline Consumer Healthcare, GlaxoSmithKline Export Ltd., Brentford, TW8 9GS, Veľká Británia

Výrobca
GlaxoSmithKline Dungarvan Ltd., Knockbrack, Dungarvan, Co. Waterford, Írsko
alebo
S.C. Europharm S.A., Brašov, Rumunsko.

Ak potrebujete akúkoľvek informáciu o tomto lieku, kontaktujte, prosím, miestneho zástupcu držiteľa rozhodnutia o registrácii
GlaxoSmithKline Slovakia s.r.o., Galvaniho 7/A, 821 04 Bratislava 2
Telefón: +421 2 4826 1111
Fax: +421 2 4826 1214

Táto písomná informácia pre používateľa bola naposledy aktualizovaná v auguste 2012.

Ďalšie lieky s rovnakým názvom

Názov lieku V Pacient
COLDREX GRIP PLUS KAŠEĽ S PRÍCHUŤOU CITRÓNU A MENTOLU plo por 5x500 mg/200 mg/10 mg (vre.ionomér/Al/LDPE/papier) Vp n/a
COLDREX GRIP PLUS KAŠEĽ S PRÍCHUŤOU CITRÓNU A MENTOLU plo por 6x500 mg/200 mg/10 mg (vre.ionomér/Al/LDPE/papier) Vp n/a
COLDREX GRIP PLUS KAŠEĽ S PRÍCHUŤOU CITRÓNU A MENTOLU plo por 10x500 mg/200 mg/10 mg (vre.ionomér/Al/LDPE/papier) Vp 8,30
COLDREX HORÚCI NÁPOJ CITRÓN plo por 5x5 g (vre.PPFP laminátové) Vp 3,86
COLDREX HORÚCI NÁPOJ CITRÓN plo por 10x5 g (vre.PPFP laminátové) Vp 8,19
COLDREX HORÚCI NÁPOJ CITRÓN plo por 6x5 g (vre.PPFP laminátové) Vp 5,00
COLDREX HORÚCI NÁPOJ CITRÓN plo por 12x5 g (vre.PPFP laminátové) Vp n/a
COLDREX HORÚCI NÁPOJ CITRÓN plo por 20x5 g (vre.PPFP laminátové) Vp n/a
COLDREX HORÚCI NÁPOJ CITRÓN plo por 18x5 g (vre.PPFP laminátové) Vp n/a
COLDREX HORÚCI NÁPOJ CITRÓN plo por 15x5 g (vre.PPFP laminátové) Vp n/a
COLDREX HORÚCI NÁPOJ CITRÓN plo por 14x5 g (vre.PPFP laminátové) Vp 8,20
COLDREX HORÚCI NÁPOJ CITRÓN S MEDOM plo por 1x5 g (vre.papier/PE/Al/PE) Vp n/a
COLDREX HORÚCI NÁPOJ CITRÓN S MEDOM plo por 3x5 g (vre.papier/PE/Al/PE) Vp n/a
COLDREX HORÚCI NÁPOJ CITRÓN S MEDOM plo por 5x5 g (vre.papier/PE/Al/PE) Vp n/a
COLDREX HORÚCI NÁPOJ CITRÓN S MEDOM plo por 6x5 g (vre.papier/PE/Al/PE) Vp n/a
COLDREX HORÚCI NÁPOJ CITRÓN S MEDOM plo por 10x5 g (vre.papier/PE/Al/PE) Vp 9,29
COLDREX HORÚCI NÁPOJ CITRÓN S MEDOM plo por 12x5 g (vre.papier/PE/Al/PE) Vp n/a
COLDREX HORÚCI NÁPOJ MENTOL plo por 5x6 g (vre.papier/PE/Al/PE) Vp n/a
COLDREX HORÚCI NÁPOJ MENTOL plo por 6x6 g (vre.papier/PE/Al/PE) Vp n/a
COLDREX HORÚCI NÁPOJ MENTOL plo por 10x6 g (vre.papier/PE/Al/PE) Vp n/a
COLDREX HORÚCI NÁPOJ MENTOL plo por 12x6 g (vre.papier/PE/Al/PE) Vp n/a
COLDREX HORÚCI NÁPOJ MENTOL plo por 14x6 g (vre.papier/PE/Al/PE) Vp 9,10
COLDREX HORÚCI NÁPOJ MENTOL plo por 15x6 g (vre.papier/PE/Al/PE) Vp n/a
COLDREX HORÚCI NÁPOJ MENTOL plo por 20x6 g (vre.papier/PE/Al/PE) Vp 10,02
COLDREX JUNIOR tbl flm 8 (blis.PVC/PE/PVDC/Al) Vp 2,60
COLDREX JUNIOR tbl flm 16 (blis.PVC/PE/PVDC/Al) Vp n/a
COLDREX JUNIOR sir 1x160 ml (fľ.skl.jantárová) Vp n/a
COLDREX JUNIOR CITRÓN plo por 1x5 vreciek (vrecko papier/PE/Al/PE) Vp n/a
COLDREX JUNIOR CITRÓN plo por 1x10 vreciek (vrecko papier/PE/Al/PE) Vp 7,49
COLDREX JUNIOR CITRÓN plo por 1x1 vrecko (vrecko papier/PE/Al/PE) Vp n/a
COLDREX JUNIOR CITRÓN plo por 1x12 vreciek (vrecko papier/PE/Al/PE) Vp n/a
COLDREX JUNIOR CITRÓN plo por 1x3 vreciek (vrecko papier/PE/Al/PE) Vp n/a
COLDREX MAXGRIP LEMON plo por 3 (vre.papier/PE/Al/PE) Vp n/a
COLDREX MAXGRIP LEMON plo por 1 (vre.papier/PE/Al/PE) Vp n/a
COLDREX MAXGRIP LEMON plo por 6 (vre.papier/PE/Al/PE) Vp n/a
COLDREX MAXGRIP LEMON plo por 12 (vre.papier/PE/Al/PE) Vp 6,70
COLDREX MAXGRIP LEMON plo por 5 (vre.papier/PE/Al/PE) Vp 5,40
COLDREX MAXGRIP LEMON plo por 10 (vre.papier/PE/Al/PE) Vp 9,00
COLDREX MAXGRIP LEMON plo por 8 (vre.papier/PE/Al/PE) Vp n/a
COLDREX MAXGRIP LEMON plo por 14 (vre.papier/PE/Al/PE) Vp n/a
COLDREX MAXGRIP LESNÉ OVOCIE plo por 14x7,6 g (vre.papier/PE/Al/PE) Vp n/a
COLDREX MAXGRIP LESNÉ OVOCIE plo por 14x7,6 g (vre.papier/PE/Al/EMAA) Vp n/a
COLDREX MAXGRIP LESNÉ OVOCIE plo por 8x7,6 g (vre.papier/PE/Al/PE) Vp n/a
COLDREX MAXGRIP LESNÉ OVOCIE plo por 8x7,6 g (vre.papier/PE/Al/EMAA) Vp n/a
COLDREX MAXGRIP LESNÉ OVOCIE plo por 1x7,6 g (vre.papier/PE/Al/EMAA) Vp n/a
COLDREX MAXGRIP LESNÉ OVOCIE plo por 3x7,6 g (vre.papier/PE/Al/EMAA) Vp n/a
COLDREX MAXGRIP LESNÉ OVOCIE plo por 5x7,6 g (vre.papier/PE/Al/EMAA) Vp n/a
COLDREX MAXGRIP LESNÉ OVOCIE plo por 6x7,6 g (vre.papier/PE/Al/EMAA) Vp n/a
COLDREX MAXGRIP LESNÉ OVOCIE plo por 10x7,6 g (vre.papier/PE/Al/EMAA) Vp 9,59
COLDREX MAXGRIP LESNÉ OVOCIE plo por 12x7,6 g (vre.papier/PE/Al/EMAA) Vp n/a
COLDREX MAXGRIP LESNÉ OVOCIE plo por 1x7,6 g (vre.papier/PE/Al/PE) Vp n/a
COLDREX MAXGRIP LESNÉ OVOCIE plo por 3x7,6 g (vre.papier/PE/Al/PE) Vp n/a
COLDREX MAXGRIP LESNÉ OVOCIE plo por 5x7,6 g (vre.papier/PE/Al/PE) Vp n/a
COLDREX MAXGRIP LESNÉ OVOCIE plo por 6x7,6 g (vre.papier/PE/Al/PE) Vp n/a
COLDREX MAXGRIP LESNÉ OVOCIE plo por 10x7,6 g (vre.papier/PE/Al/PE) Vp 9,59
COLDREX MAXGRIP LESNÉ OVOCIE plo por 12x7,6 g (vre.papier/PE/Al/PE) Vp n/a
COLDREX TABLETY tbl 12 (blis.PVC/Al) Vp 4,05
Vybrané lieky
Nevybrali ste žiadny liek.
vyber
Naposledy ste si pozerali
LiekInfo.sk používa súbory „cookie“ na zlepšenie používateľského komfortu. Pokračovaním vyjadrujete svoj súhlas s používaním našich súborov „cookie“.