CLINDAMYCIN HAMELN 150 MG/ML INJEKČNÝ/INFÚZNY ROZTOK sol ijf 10x4 ml (amp.skl.)

SPC
ačný polčas klindamycínu. Ak sa klindamycín podáva každých 8 hodín, nie je zníženie dávok všeobecne
potrebné. Avšak u pacientov s ťažkou poruchou funkcie pečene je potrebné monitorovať plazmatické
koncentrácie klindamycínu. V závislosti od výsledkov týchto meraní môže byť potrebné zníženie dávky alebo predĺženie intervalov medzi dávkami.

Porucha funkcie obličiek
Pri poruchách funkcie obličiek je predĺžený eliminačný polčas; ale pri ľahkých až stredne ťažkých poruchách funkcie obličiek nie je potrebné zníženie dávok. Avšak u pacientov s ťažkou poruchou
funkcie obličiek alebo anúriou je potrebné monitorovať plazmatické koncentrácie. V závislosti od
výsledkov týchto meraní môže byť potrebné zníženie dávky alebo predĺženie intervalov medzi dávkami o 8 až 12 hodín.

Dávkovanie pri hemodialýze
Klindamycín sa nedá odstrániť hemodialýzou. Preto nie je potrebná dodatočná dávka pred hemodialýzou alebo po nej.

Trvanieliečby
V prípade preukázaných alebo dokonca podozrivých infekcií ß-hemolytickými streptokokmi má liečba klindamycínom pokračovať aspoň 10 dní, aby sa zabránilo následnej reumatickej horúčke alebo
glomerulonefritíde.

Keďže tento liek obsahuje benzylalkohol, nemá sa používať dlhšie ako 7 dní u malých detí (mladších ako 3 roky), pokiaľ sa jednoznačne nevyžaduje dlhšie trvanie liečby (pozri časť 4.4).

Spôsobpodávania
Intramuskulárnou injekciou alebo intravenóznou infúziou po riedení.

Tento liek sa NESMIE podávať ako intravenózna bolusová injekcia, pretože rýchla intravenózna injekcia neriedeného klindamycínu môže viesť k zástave srdca (pozri časť 4.4).

Intravenózna infúzia
Na použitie vo forme intravenóznej infúzie sa musí tento liek riediť. Pokyny na riedenie lieku pred podaním, pozri časť 6.6. Pri jednej infúzii sa nemá podať viac ako 1 200 mg klindamycínu za hodinu. Koncentrácia klindamycínu nemá presiahnuť 18 mg/ml a rýchlosť infúzie nemá presiahnuť 30 mg/min.

Dávka:
Roztok na riedenie:
Minimálnyčasinfúzie:
300 mg
50 ml
10 minút
600 mg
50 ml
20 minút
900 mg
50 – 100 ml
30 minút
1 200 mg
100 ml
40 minút

Intramuskulárna injekcia
Na použitie pre intramuskulárnu injekciu sa má tento liek používať v neriedenej forme. Individuálne intramuskulárne dávky vyššie ako 600 mg klindamycínu sa neodporúčajú.

4.3 Kontraindikácie

Precitlivenosť na klindamycín, linkomycín, alebo na ktorúkoľvek z pomocných látok uvedených
v časti 6.1.

4.4 Osobitné upozornenia a opatrenia pri používaní

Závažné kožné nežiaduce reakcie
U pacientov podstupujúcich liečbu klindamycínom boli pozorované závažné kožné nežiaduce reakcie (SCARs)  vrátane liekovej  reakcie  s eozinofíliou a systémovými  príznakmi  (DRESS),  Stevensov- Johnsonov syndróm (SJS), toxická epidermálna nekrolýza (TEN: známa tiež ako Lyellov syndróm) a akútna generalizovaná exantémová pustulóza (AGEP), ktoré môžu byť život ohrozujúce alebo smrteľné. V čase predpisovania lieku majú byť pacienti poučení o prejavoch a príznakoch závažných kožných reakcií a majú byť starostlivo sledovaní. Ak sa objavia prejavy a príznaky závažných kožných reakcií, klindamycín sa má okamžite vysadiť a má sa zvážiť alternatívna liečba. Ak sa u pacienta pri používaní klindamycínu vyvinula závažná reakcia ako DRESS, SJS, TEN alebo AGEP, liečba klindamycínom sa u tohto pacienta nesmie nikdy znovu začať (pozri časti 4.3 a 4.8).

Opatrnosť je nevyhnutná u pacientov s:
- poruchou funkcie pečene a obličiek (pozri časť 4.2);
- poruchou nervovosvalového prenosu (myasthenia  gravis, Parkinsonova choroba atď.), ako aj poruchami gastrointestinálneho traktu v anamnéze (napr. zápaly hrubého čreva v minulosti);
- atopickými chorobami.

Závažné alergické reakcie sa môžu vyskytnúť už po prvom podaní. V takom prípade sa musí liečba liekom Clindamycin hameln okamžite ukončiť a majú sa prijať štandardné pohotovostné opatrenia.
Rýchla intravenózna injekcia môže mať závažný účinok na srdce (pozri časť 4.8) a musí sa jej zabrániť. U dojčiat mladších ako jeden rok a pri dlhodobej liečbe (liečba trvajúca viac ako 10 dní) treba v
pravidelných intervaloch monitorovať krvný obraz, ako aj funkcie pečene a obličiek.

Dlhodobé a opakované  podávanie lieku Clindamycin hameln môže  viesť k superinfekcii a/alebo kolonizácii kože a slizníc rezistentnými patogénmi alebo kvasinkami.

Za určitých okolností môže byť liečba klindamycínom alternatívnou formou liečby u pacientov s alergiou na penicilín (precitlivenosť na penicilín). Neboli hlásené žiadne prípady skríženej alergie medzi klindamycínom a penicilínom a na základe štrukturálnych rozdielov medzi týmito látkami sa ani neočakáva. V individuálnych prípadoch však existujú informácie o anafylaxii (precitlivenosti) na klindamycín u osôb s už existujúcou alergiou na penicilín. Toto je potrebné vziať do úvahy pri liečbe klindamycínom u pacientov s alergiou na penicilín.

Poruchy gastrointestinálneho traktu
Výskyt hnačky spojenej s Clostridium difficile (CDAD) bol hlásený pri použití takmer všetkých antibakteriálnych látok vrátane klindamycínu. Má rozsah od miernej hnačky po fatálnu kolitídu. Liečba
antibakteriálnymi látkami zmení normálnu flóru hrubého čreva a vedie k nadmernému rastu Clostridium difficile.  Boli  hlásené  prípady  kolitídy  počas  alebo  dokonca  dva  alebo  tri  týždne  po  podaní
klindamycínu. Je pravdepodobné, že ochorenie bude mať závažnejší priebeh u starších alebo oslabených
pacientov.

Clostridium difficile produkuje toxíny A a B, ktoré prispievajú k rozvoju CDAD a je hlavnou príčinou
„kolitídy súvisiacej s antibiotikami“.
Hypervirulentné kmene Clostridium difficile sú spojené so zvýšenou chorobnosťou a úmrtnosťou, pretože takéto infekcie môžu byť rezistentné voči antibiotickej liečbe a môžu vyžadovať kolektómiu.
Je dôležité vziať do úvahy diagnózu CDAD u pacientov, u ktorých sa vyskytne hnačka po podaní
antibakteriálnych látok.
V takom prípade je potrebné vykonať dôkladnú anamnézu, pretože k CDAD môže dôjsť až dva mesiace po liečbe antibiotikami.
Ak existuje podozrenie alebo sa potvrdí hnačka spojená s antibiotikami alebo kolitída súvisiaca s
antibiotikami, má sa prerušiť prebiehajúca liečba antibakteriálnymi látkami, vrátane klindamycínu, a okamžite sa majú prijať adekvátne terapeutické opatrenia.
V tejto situácii sú lieky inhibujúce peristaltiku kontraindikované.

Clindamycin  hameln  nie  je  vhodný  na  liečbu  meningitídy,  nakoľko  koncentrácia  antibiotika dosiahnuteľná v cerebrospinálnej tekutine je príliš nízka.

Benzylalkohol
Tento liek obsahuje ako konzervačnú látku benzylalkohol 9 mg/ml. Intravenózne podanie konzervačnej látky benzylalkohol bolo spojené so závažnými nežiaducimi udalosťami a smrťou u pediatrických pacientov  vrátane  novorodencov,  ktoré  bolo  charakterizované  depresiou  centrálneho  nervového systému, metabolickou acidózou, syndrómom respiračnej tiesne, kardiovaskulárnym zlyhávaním a hematologickými anomáliami („gasping syndrome (syndróm respiračnej tiesne)“. Minimálne množstvo benzylalkoholu, pri ktorom sa môže vyskytnúť toxicita, nie je známe. U predčasne narodených detí a detí s nízkou pôrodnou hmotnosťou môže byť vyššia pravdepodobnosť vzniku toxicity. Preto sa tento liek nemá podávať novorodencom (vo veku do 4 týždňov), pokiaľ to nie je považované za nevyhnutne potrebné.
Benzylalkohol môže spôsobiť alergické reakcie.
Kvôli riziku akumulácie a toxicity (metabolická acidóza) v dôsledku kyseliny benzoovej (metabolitu benzylalkoholu) sa tento liek nemá používať dlhšie ako jeden týždeň u malých detí (mladších ako
3 roky). V tele sa môžu hromadiť veľké množstvá benzylalkoholu a môžu spôsobiť nežiaduce účinky (nazývané „metabolická acidóza“). Toto je potrebné vziať do úvahy u tehotných a dojčiacich žien. Vysoké množstvá sa majú používať s opatrnosťou a len ak je to nevyhnutné, najmä u osôb s poruchou
funkcie pečene alebo obličiek kvôli riziku akumulácie a toxicity (metabolická acidóza).

Sodík
Tento liek obsahuje maximálne 8,6 mg sodíka v 1 ml roztoku.
2 ml:  Tento  liek  obsahuje  menej  ako  1 mmol  sodíka  (23 mg)  v 2 ml  ampulke,  t.j.  v podstate
zanedbateľné množstvo sodíka.

4 ml:  Tento  liek  obsahuje  až  do  34,4 mg  sodíka  v 4 ml  ampulke,  čo  zodpovedá  1,7 %  WHO
odporúčaného maximálneho denného príjmu 2 g sodíka pre dospelú osobu.

4.5 Liekové a iné interakcie

Neuromuskulárneblokátory
Vďaka svojim nervovosvalovým blokujúcim vlastnostiam môže klindamycín zosilniť účinok svalových relaxancií. V dôsledku toho sa počas operácie môžu vyskytnúť neočakávané udalosti ohrozujúce život.
U pacientov užívajúcich tieto lieky sa preto má Clindamycin hameln používať s opatrnosťou.

AntagonistyvitamínuK
U pacientov, ktorí sa liečili klindamycínom v kombinácii s antagonistami vitamínu K (napr. warfarín, acenokumarol  a  fluindión),  boli  hlásené  zvýšené  hodnoty koagulačných  testov (PT/INR)  a/alebo
krvácanie. Z tohto dôvodu sa majú u pacientov, ktorí sa liečia antagonistami vitamínu K, pravidelne
kontrolovať koagulačné testy.

InduktoryainhibítoryCYP3A4aCYP3A5
Klindamycín je primárne metabolizovaný prostredníctvom cytochrómu CYP3A4 a v menšej miere
prostredníctvom  cytochrómu  CYP3A5  na  hlavný  metabolit  klindamycínium-sulfoxid  a  minoritný metabolit N-desmetylklindamycín. Preto môžu inhibítory CYP3A4 a CYP3A5 zvyšovať plazmatické koncentrácie klindamycínu. Niektoré príklady silných inhibítorov CYP3A4 sú itrakonazol, vorikonazol, klaritromycín,  telitromycín,  ritonavir  a  kobicistat.  Ak  sa  klindamycín  používa  spolu  so  silnými inhibítormi  CYP3A4,  odporúča  sa  opatrnosť.  Induktory  týchto  enzýmov  môžu  zvyšovať  klírens klindamycínu, čo vedie k zníženiu plazmatických koncentrácií. V prospektívnej štúdii s perorálne podávaným klindamycínom boli najnižšie koncentrácie klindamycínu znížené o 80 %, ak sa podával súčasne s rifampicínom, silným induktorom CYP3A4. Pacienti majú byť sledovaní kvôli zníženej účinnosti liečby, ak sa klindamycín používa spolu so silnými induktormi CYP3A4, ako sú rifampicín, ľubovník bodkovaný (Hypericum perforatum), karbamazepín, fenytoín alebo fenobarbital.

Ďalšie informácie zo štúdií in vitro o interakciách sprostredkovaných cytochrómom nájdete v časti 5.2.

4.6 Fertilita, gravidita a laktácia

Gravidita
Štúdie perorálnej a subkutánnej reprodukčnej toxicity na potkanoch a králikoch neodhalili žiadne dôkazy o poruche plodnosti alebo poškodení plodu v dôsledku klindamycínu, s výnimkou dávok, ktoré
spôsobovali toxicitu u matky (pozri časť 5.3). Reprodukčné štúdie na zvieratách nie vždy predpovedajú
odpoveď u ľudí.

Klindamycín prestupuje u ľudí cez placentu. Po opakovaných dávkach je koncentrácia v plodovej vode približne 30 % z koncentrácie klindamycínu v matkinej krvi.
V klinických štúdiách nebolo systémové podanie klindamycínu tehotným ženám v druhom a treťom
trimestri spojené so zvýšeným výskytom vrodených abnormalít. Nie sú k dispozícii adekvátne a dobre kontrolované štúdie s tehotnými ženami v prvom trimestri.
Klindamycín sa má v tehotenstve používať, iba ak je to jednoznačne potrebné.
Benzylalkohol prestupuje cez placentu (pozri časť 4.4). Dojčenie
Klindamycín  prechádza  do  ľudského  materského  mlieka.  Z  dôvodu  možného  rizika  závažných nežiaducich udalostí u dojčených detí v dôsledku vystavenia účinkom klindamycínu v materskom
mlieku  a  ďalšieho  rizika  akumulácie  benzylalkoholu  a  jeho  toxicity  (metabolická  acidóza)  sa
Clindamycin hameln nemá podávať dojčiacim ženám, pokiaľ to nie je jednoznačne nevyhnutné (pozri časť 4.4).

Klindamycín  môže  ovplyvňovať  flóru  gastrointestinálneho  traktu  dieťaťa  a  spôsobiť  hnačku, kolonizáciu slizníc kvasinkami (kandidóza) alebo zriedkavo sa objaví prítomnosť krvi v stolici, čo

naznačuje  možnú  kolitídu  súvisiacu  s antibiotikami,  alebo  možnú  senzibilizáciu.  Ak  je  potrebné intravenózne podanie klindamycínu dojčiacej matke, je potrebné zvážiť alternatívnu liečbu v súlade s národnou  antimikrobiálnou  politikou.  Ak  je  liečba  klindamycínom  nevyhnutná,  dieťa  musí  byť starostlivo sledované s ohľadom na možný vývoj hnačky, najmä ak sa používa dlhodobo alebo vo vysokých dávkach.

Fertilita
Testy plodnosti na potkanoch, ktorým sa podával perorálny klindamycín, nepreukázali žiadne poruchy plodnosti alebo účinky na schopnosť párenia. Nie sú k dispozícii žiadne údaje o vplyve klindamycínu
na fertilitu u ľudí.

4.7 Ovplyvnenie schopnosti viesť vozidlá a obsluhovať stroje

Nežiaduce účinky ako závrat, ospalosť a bolesti hlavy môžu zhoršiť schopnosť viesť vozidlá a obsluhovať stroje.

4.8 Nežiaduce účinky

V nasledujúcej tabuľke sú uvedené nežiaduce reakcie podľa triedy orgánových systémov a frekvencie. V  rámci jednotlivých  skupín frekvencií sú  nežiaduce  reakcie  uvedené  v poradí  podľa  klesajúcej závažnosti.

Trieda orgánových systémov
Veľmi časté
(≥ 1/10)
Časté
(≥ 1/100 až
< 1/10)
Menej časté
(≥ 1/1 000 až
< 1/100)
Zriedkavé
(≥ 1/10 000 až
< 1/1 000)
Veľmi zriedkavé
(< 1/10 000)
Neznáme (nemožno odhadnúť z dostupných údajov)
Infekcie a
nákazy

Pseudomembra- nózna kolitída súvisiaca s antibiotikami#



Clostridium difficile kolitída, vaginálne infekcie
Poruchy krvi a lymfatického systému

Agranulocytóza, neutropénia, trombocytopénia, leukopénia, eozinofília




Poruchy imunitného systému



Lieková horúčka, reakcia
z precitlive- nosti na benzylalkohol („syndróm respiračnej tiesne “)
Anafylaktická
reakcia#
Anafylaktickýšok,anafylaktoidnéreakcie,precitlivenosť
Poruchy nervového systému


Dysgeúzia, neuromusku- lárny blok


Ospanlivosť, závrat, bolesť hlavy
Poruchy srdca a srdcovej činnosti


Kardiopulmo-
nálna zástava*



Poruchy ciev

Tromboflebitída
Hypotenzia*





Poruchy gastrointesti- nálneho traktu
Hnačka, bolesť brucha, vracanie, nevoľnosť





Poruchy pečene a žlčových ciest




Prechodná hepatitída s cholestatickou žltačkou
Žltačka
Poruchy kože a podkožného tkaniva

Makulopapu- lárny exantém, morbiliformný exantém, žihľavka

Toxická epidermálna nekrolýza (TEN: známa tiež ako Lyellov syndróm), Stevensov- Johnsonov syndróm (SJS), angioedém, exfoliatívna dermatitída, bulózna dermatitída, multiformný erytém, pruritus, vaginitída
Vyrážka a tvorba pľuzgierov (reakcie z precitlive- nosti)
Reakcia na liek s eozinofíliou a systémovými príznakmi (DRESS), akútna generalizovaná exantémová pustulóza
(AGEP)
Poruchy kostrovej a svalovej sústavy a spojivového tkaniva




Polyartritída

Celkové poruchy a reakcie v mieste podania


Bolesť, absces v mieste vpichu


Podráždenie v
mieste vpichu
Laboratórne a funkčné vyšetrenia

Abnormálne výsledky pečeňových testov




# Pozri časť 4.4
* Zriedkavé prípady boli hlásené po príliš rýchlom intravenóznom podaní (pozri časť 4.2).

Nežiaduce reakcie spojené s benzylalkoholom
S intravenóznym podaním benzylalkoholu boli  spojené  rôzne  závažné  nežiaduce  reakcie, ako sú problémy s dýchaním (napr. „syndróm respiračnej tiesne“) so smrteľnými následkami u novorodencov,
riziko akumulácie a toxicita pri metabolickej acidóze u pacientov s poruchou funkcie pečene alebo
obličiek a u tehotných a dojčiacich žien (pozri časť 4.4).

Hláseniepodozrenínanežiaducereakcie

Hlásenie  podozrení  na  nežiaduce  reakcie  po  registrácii  lieku  je  dôležité.  Umožňuje  priebežné monitorovanie pomeru prínosu a rizika lieku. Od zdravotníckych pracovníkov sa vyžaduje, aby hlásili akékoľvek podozrenia na nežiaduce reakcie na národné centrum hlásenia uvedené v Prílohe V.

4.9 Predávkovanie

Doteraz sa nepozorovali žiadne príznaky predávkovania. Hemodialýza a peritoneálna dialýza sú neúčinné pri odstraňovaní klindamycínu zo séra. Nie je známe žiadne špecifické antidotum. Klindamycín sa podáva i.v. spôsobom, preto je gastrická laváž bezpredmetná.



5. FARMAKOLOGICKÉ VLASTNOSTI

5.1 Farmakodynamické vlastnosti

Farmakoterapeutická skupina: Antibiotiká na systémové použitie, linkozamidy, ATC kód: J01FF01

Mechanizmusúčinku
Aj keď je klindamycínium-fosfát neaktívny in vitro, látka sa prevádza rýchlou in vivo hydrolýzou tejto látky na antibakteriálne aktívny klindamycín.
Klindamycín sa viaže na podjednotku 50S bakteriálneho ribozómu podobne ako makrolidy, ako je erytromycín, a inhibuje syntézu proteínov. Klindamycín účinkuje predovšetkým bakteriostaticky, aj keď vysoké koncentrácie môžu byť voči citlivým kmeňom pomaly baktericídne.

Farmakodynamickéúčinky
Účinnosť súvisí s pomerom plochy krivky závislosti koncentrácie od času neviazaného antibiotika k
MIC patogénu (fAUC/MIC).

Mechanizmus (mechanizmy) rezistencie
Rezistencia na klindamycín môže byť spôsobená nasledovnými mechanizmami:
Rezistencia na stafylokoky a streptokoky sa zvyčajne zakladá na zvýšenej väzbe metylových skupín
na 23S rRNA (tzv. konštitutívna MLSB rezistencia), kedy je väzbová afinita klindamycínu k ribozómu veľmi znížená.
Väčšina meticilín-rezistentných S. aureus (MRSA) vykazuje konštitutívny typ MLSB rezistencie,
a preto je rezistentná na klindamycín. Infekcie spôsobené stafylokokmi rezistentnými na makrolidy sa
nemajú liečiť klindamycínom, ani keď bola in vitro dokázaná citlivosť, pretože liečba môže viesť
k selekcii mutantov s konštitutívnou MLSB rezistenciou.
Kmene s konštitutívnou MLSB rezistenciou vykazujú úplnú skríženú rezistenciu na klindamycín s linkomycínom, makrolidmi (napr. azitromycín, klaritromycín, erytromycín, roxitromycín, spiramycín) ako aj streptogramín B.

Antimikrobiálnaaktivita
Limity citlivosti
Boli definované nasledujúce minimálne inhibičné koncentrácie pre citlivé a rezistentné zárodky:

EUCAST limity citlivosti (verzia 10.0, platná od 01.01.2020)



MIC-Limity citlivosti
(m g / l )
P a t ogén
S ≤
R >
Staphylococcus spp.1
0,25
0,5
Streptococcus skupiny A, B, C a G1,2'
0,5
0,5
Streptococcus pneumoniae 3
0,5
0,5
Streptococci skupiny viridans 3
0,5
0,5
Grampozitívna anaeróbna baktéria
okrem Clostridioides difficile

4

4
Gramnegatívna anaeróbna baktéria
4
4
C orynebacterium spp.4
0,5
0,5
S = citlivý, R = rezistentný

1  Indukovaná  rezistencia na  klindamycín  sa  môže  zistiť preukázaním antagonistického  pôsobenia
makrolidu  na  aktivitu  klindamycínu.  Ak sa  nezistí, vykazuje  sa  ako  testovaný  podľa  klinických hraničných hodnôt. Ak sa zistí, vykazuje sa ako rezistentný a zvažuje sa pridanie tohto komentára k
správe: „Klindamycín sa naďalej môže používať na krátkodobú liečbu menej závažných infekcií kože a mäkkých tkanív, pretože rozvoj konštitutívnej rezistencie je počas liečby nepravdepodobný.“
2 Klinický význam indukovanej rezistencie na klindamycín pri kombinovanej liečbe závažných infekcií
S. pyogenes nie je známy.
3  Indukovaná  rezistencia na  klindamycín sa  môže  zistiť preukázaním antagonistického  pôsobenia makrolidu na aktivitu klindamycínu. Ak sa nezistí, vykazuje sa potom ako testovaný podľa klinických
hraničných hodnôt. Ak sa zistí, vykazuje sa ako rezistentný.
4  U Corynebacteria sa môže vyskytnúť indukovaná rezistencia klindamycínu. To sa môže zistiť preukázaním antagonistického pôsobenia makrolidu na aktivitu klindamycínu. Klinický význam nie je
známy. V súčasnosti neexistuje žiadne odporúčanie na testovanie.

Prevalenciazískanejrezistencie
Prevalencia získanej rezistencie sa môže u vybraných druhov líšiť geograficky a v čase, preto je najmä pri liečbe závažných infekcií dôležitá lokálna informácia o rezistencii. Je dôležitý názor odborníkov, keď miestna prevalencia rezistencie je taká, že použitie liečiva je otázne pri najmenej niekoľkých typoch infekcií.  Najmä  pri  závažných  infekciách  alebo  pri  zlyhaní  liečby  sa  odporúča  mikrobiologická diagnostika s dôkazom patogénu a jeho citlivosti na klindamycín. Prevalencia získanej rezistencie v Európe na základe údajov z posledných 5 rokov z Národných nemeckých projektov a štúdií dohľadu nad rezistenciou (Z.A.R.S. január 2017).

Všeobecne citlivé druhy
Aeróbne grampozitívne mikroorganizmy
Actinomyces israelii°
Staphylococcus aureus (metilicín-senzitívny)
Streptococcus pneumoniae Streptococcus pyogenes Streptococci skupiny viridans^ ° Anaeróbne mikroorganizmy Bacteroides spp. (okrem B. fragilis) Clostridium perfringens° Fusobacterium spp.°
Peptoniphilus spp.° Peptostreptococcus spp.°
Prevotella spp.°
Propionibacterium spp.° Veillonella spp.°
Iné mikroorganizmy Chlamydia trachomatis° Chlamydophila pneumoniae° Gardnerella vaginalis° Mycoplasma hominis°

D ruhy, u ktorých môže byť problémom získaná
rezistencia
A eróbne grampozitívne mikroorganizmy
Staphylococcus aureus
Staphylococcus aureus (meticilín-rezistentný)+
Staphylococcus epidermidis+ Staphylococcus haemolyticus
Staphylococcus hominis
Streptococcus agalactiae
Aeróbne gramnegatívne mikroorganizmy
Moraxella catarrhalis$
Anaeróbne mikroorganizmy
Bacteroides fragilis

Inherentne rezistentné druhy
Aeróbne grampozitívne mikroorganizmy
Enterococcus spp. Listeria monocytogenes
Aeróbne gramnegatívne mikroorganizmy
Escherichia coli
Haemophilus influenzae
Klebsiella spp. Pseudomonas aeruginosa Anaeróbne mikroorganizmy Clostridium difficile
Ostatné mikroorganizmy Mycoplasma pneumoniae Ureaplasma urealyticum

° Pri tvorbe tabuliek neboli k dispozícii žiadne aktualizované údaje. Základná literatúra, štandardná vedecká literatúra a odporúčania pre liečbu predpokladajúce citlivosť.
$ Prirodzená citlivosť väčšiny izolátov ukazuje prechodnú rezistenciu.
+ Najmenej v regióne je miera rezistencie viac ako 50 %.
^ Spoločný názov pre heterogénnu skupinu druhov streptokokov. Miera rezistencie môže kolísať podľa prítomného druhu streptokokov.

5.2 Farmakokinetické vlastnosti

Absorpcia
Klindamycínium-fosfát je vo vode rozpustný ester na parenterálne použitie. Ak sa podáva parenterálne, biologicky  neaktívny  ester  klindamycínium-fosfátu  sa  hydrolyzuje  na  klindamycín.  Potom  sa
klindamycín v organizme nachádza ako voľná báza (účinná forma). Estery treba považovať za prodrug
(prekurzor). Po intravenóznom podaní 300 mg je stredná koncentrácia v sére po jednej hodine približne
4 až 6 μg/ml. Po intramuskulárnej injekcii 300 mg sú najvyššie hladiny v sére po 3 hodinách približne
6 μg/ml.

Distribúcia
Stupeň väzby klindamycínu na plazmatické bielkoviny je závislý od koncentrácie a nachádza sa v
terapeutickom rozsahu od 40 do 94 %.

Klindamycín ľahko preniká do tkanív, prechádza cez placentárnu bariéru a preniká do materského mlieka. Aj pri zapálených mozgových blanách je prienik do subarachnoidálneho priestoru nedostatočný. Vysoké  koncentrácie  sa  dosahujú  v  kostnom  tkanive,  synoviálnej  tekutine,  pleurálnej  tekutine, vykašľanom hliene a hnise. Boli hlásené nasledovné súčasné sérové koncentrácie účinnej látky: v kostnom tkanive 40 % (20 – 75 %), v synoviálnej tekutine 50 %, v peritoneálnej tekutine 50 %, v pleurálnej tekutine 50 – 90 %, vo vykašľanom hliene 30 – 75 % a v hnise 30 %.

Klindamycín sa metabolizuje primárne v pečeni.

Štúdie in vitro na ľudských pečeňových a črevných mikrozómoch naznačili, že klindamycín je prevažne oxidovaný  prostredníctvom  CYP3A4,  s  malým  podielom  CYP3A5,  za  vzniku  klindamycínium- sulfoxidu a minoritného metabolitu, N-desmetylklindamycínu.

Sérový polčas klindamycínu je približne 3 hodiny u dospelých a približne 2 hodiny u detí. Pri renálnej insuficiencii a stredne ťažkej až ťažkej hepatálnej insuficiencii je polčas predĺžený. Niektoré metabolity sú mikrobiologicky účinné (N-demetyl a sulfoxid). Lieky pôsobiace v pečeni ako induktory enzýmov skracujú priemerný retenčný čas klindamycínu v tele.

Štúdie in vitro naznačujú, že klindamycín neinhibuje CYP1A2, CYP2C9, CYP2C19, CYP2E1 alebo CYP2D6.  Klinicky  dôležité  interakcie  medzi  klindamycínom  a  súčasne  podávanými  liekmi metabolizovanými týmito CYP enzýmami sú preto nepravdepodobné. Na základe údajov in vitro môže perorálne  podaný  klindamycín  inhibovať  intestinálny  CYP3A4,  ale  klinicky  významné  účinky parenterálne  podaného  klindamycínu  na  súčasne  podávané  lieky  metabolizované  CYP3A4  sú nepravdepodobné.

Eliminácia
Klindamycín sa vylučuje z 2/3 stolicou a z 1/3 dávky močom. Menej ako 10 % dávky sa vylučuje močom v nezmenenej forme.
Klindamycín sa nedá odstrániť dialýzou.

5.3 Predklinické údaje o bezpečnosti

Karcinogenita
Dlhodobé  štúdie  na  zvieratách  na  vyhodnotenie  karcinogénneho  potenciálu  klindamycínu  sa neuskutočnili.

Mutagenéza
Vykonané genotoxické testy zahŕňajú mikronukleový test na potkanoch a Ames Salmonella reverzný
test. Výsledky oboch testov boli negatívne.

Reprodukčnátoxicita
V embryonálnych štúdiách vývoja plodu u potkanov po perorálnom podaní a v štúdiách embryonálneho vývoja  plodu u potkanov a  králikov po subkutánnom podaní  klindamycínu sa  vývojová  toxicita pozorovala iba pri dávkach, ktoré viedli k toxicite pre matku.

Štúdie reprodukčnej toxicity na potkanoch a králikoch, ktorým sa klindamycín podával perorálne (iba potkany) a subkutánne, nepreukázali žiadny dôkaz narušenia plodnosti alebo poškodenia plodu, s výnimkou dávok, ktoré viedli k toxicite pre matku.



6. FARMACEUTICKÉ INFORMÁCIE

6.1 Zoznam pomocných látok

Benzylalkohol (E 1519)
Edetan disodný
Hydroxid sodný (na úpravu pH)
Voda na injekcie

6.2 Inkompatibility

Klindamycín  sa  nesmie  podávať  spolu  s  ampicilínom,  sodnou  soľou  fenytoínu,  barbiturátmi, aminofylínom, glukonátom vápenatým, sodnou soľou ceftriaxónu, ciprofloxacínom,

difenylhydantoínom, hydrochloridom idarubicínu, síranom horečnatým a hydrochloridom ranitidínu v
zmiešanej injekcii. Podanie tohto lieku sa musí uskutočňovať oddelene.

Roztoky solí klindamycínu majú nízke pH, a preto možno očakávať inkompatibility s alkalickými prípravkami alebo s liekmi nestabilnými pri nízkom pH.
Tento liek sa nesmie miešať s inými liekmi okrem tých, ktoré sú uvedené v časti 6.6.

6.3 Čas použiteľnosti

Neotvorené ampulky: 2 roky

Otvorené ampulky: Liek sa má použiť okamžite po otvorení obalu.

Riedený roztok:
Chemická a fyzikálna stabilita po riedení s 9 mg/ml (0,9 %) roztokom chloridu sodného, 50 mg/ml
(5 %) roztokom glukózy alebo Ringerovým roztokom s mliečnanom bola preukázaná počas 48 hodín
pri 25 °C.
Z mikrobiologického hľadiska sa má liek použiť okamžite po riedení. Ak sa nepoužije okamžite, za čas a podmienky uchovávania pred použitím zodpovedá používateľ a zvyčajne nemajú byť dlhšie ako
24 hodín pri 2 až 8 °C, pokiaľ riedenie neprebehlo za kontrolovaných a validovaných aseptických
podmienok.

6.4 Špeciálne upozornenia na uchovávanie

Uchovávajte pri teplote neprevyšujúcej 25°C.
Podmienky na uchovávanie po prvom otvorení alebo riedení lieku, pozri časť 6.3.

6.5 Druh obalu a obsah balenia

2 ml alebo 5 ml ampulky z bezfarebného neutrálneho skla typu I obsahujúce 2 ml alebo 4 ml roztoku.
Veľkosti balenia:
2 ml: 5, 10 alebo 100 ampuliek
4 ml: 5, 10 alebo 100 ampuliek

Na trh nemusia byť uvedené všetky veľkosti balenia.

6.6 Špeciálne opatrenia na likvidáciu a iné zaobchádzanie s liekom

Na použitie vo forme intravenóznej infúzie sa tento liek musí riediť 9 mg/ml (0,9 %) roztokom chloridu sodného, 50 mg/ml (5 %) roztokom glukózy alebo Ringerovým roztokom s mliečnanom. Koncentrácia klindamycínu nemá presiahnuť 18 mg/ml.

Roztok sa má vizuálne skontrolovať pred použitím a tiež po riedení. Majú sa používať iba číre roztoky prakticky bez častíc.
Len na jednorazové použitie.

Všetok nepoužitý liek alebo odpad vzniknutý z lieku sa má zlikvidovať v súlade s národnými požiadavkami.



7. DRŽITEĽ ROZHODNUTIA O REGISTRÁCII

hameln pharma gmbh
Inselstraße 1
31787 Hameln
Nemecko

8. REGISTRAČNÉ ČÍSLO

15/0156/21-S



9. DÁTUM PRVEJ REGISTRÁCIE/PREDĹŽENIA REGISTRÁCIE

Dátum prvej registrácie:



10. DÁTUM REVÍZIE TEXTU

06/2021
LiekInfo.sk používa súbory „cookie“ na zlepšenie používateľského komfortu. Pokračovaním vyjadrujete svoj súhlas s používaním našich súborov „cookie“.