Ihneď kontaktujte lekára, ak sa u vás vyskytnú:
- závažné kožné reakcie
- vrátane Stevensovho-Johnsonovho syndrómu (SJS) a toxickej epidermálnej nekrolýzy (TEN). Tieto sa môžu spočiatku javiť ako lokalizované začervenané bodky alebo okrúhle škvrny často s centrálnymi pľuzgiermi na trupe. Taktiež sa môžu vyskytnúť vredy v ústach, hrdle, nose, v oblasti genitálií a očí (červené opuchnuté oči). Týmto závažným kožným vyrážkam často predchádza horúčka a/alebo príznaky podobné chrípke. Vyrážky sa môžu vyvinúť až do rozsiahleho odlupovania kože a život ohrozujúcich komplikácií, alebo môžu byť smrteľné. Tieto vedľajšie účinky sú zriedkavé (môžu postihovať až 1 z 1 000 osôb).
- červená, šupinato rozšírená vyrážka s hrbolčekmi pod kožou a pľuzgiermi sprevádzaná horúčkou pri začatí liečby (Akútna generalizovaná exantémová pustulóza - AGEP).
Frekvencia tohto vedľajšieho účinku je neznáma (nedá sa odhadnúť z dostupných údajov).
- príznaky podobné chrípke s vyrážkou na tvári, potom rozšírenou vyrážkou sprevádzanou vysokou telesnou teplotou, zvýšenými hladinami pečeňových enzýmov pozorovaných z krvných testov a zvýšeným počtom istého typu bielych krviniek (eozinofília), zväčšenými lymfatickými uzlinami a postihnutie iných telesných orgánov (Lieková reakcia s eozinofíliou a systémovými príznakmi - DRESS tiež známy ako syndróm liekovej precitlivenosti). Frekvencia tohto vedľajšieho účinku je neznáma
(nedá sa odhadnúť z dostupných údajov).
- rozsiahla červená kožná vyrážka s malými pľuzgierikmi obsahujúcimi hnis (bulózna exfoliatívna dermatitída). Tento vedľajší účinok je zriedkavý (môže postihovať až 1 z 1 000 osôb).
Ukončite používanie lieku Clindamycin hameln, ak sa u vás prejaví niektorý z týchto príznakov a ihneď kontaktujte svojho lekára alebo vyhľadajte zdravotnú starostlivosť. Pozri tiež časť 2 PIL.
- prejavy závažného zápalu hrubého čreva (pseudomembranózna kolitída), ako pretrvávajúca alebo krvavá hnačka s bolesťou brucha alebo horúčkou. Toto je častý vedľajší účinok (môže postihovať až 1 z 10 osôb), ktorý sa môže objaviť počas alebo po liečbe antibiotikami a môže byť život ohrozujúci a vyžaduje okamžitú primeranú liečbu.
- prejavy závažnej alergickej reakcie, ako je náhly sipot, ťažkosti s dýchaním, opuch očných viečok, tváre alebo pier, vyrážka alebo svrbenie (postihujúce najmä celé telo).
- zožltnutie kože a očných bielok (žltačka). Frekvencia tohto vedľajšieho účinku je neznáma (nedá sa odhadnúť z dostupných údajov).
- častejšie infekcie sprevádzané horúčkou, závažnou zimnicou, bolesťami hrdla alebo vredmi v ústach (tieto môžu naznačovať nízky počet bielych krviniek vo vašom tele). Toto sú časté vedľajšie účinky (môžu postihovať až 1 z 10 osôb).
- zníženie počtu krvných doštičiek, ktoré môže spôsobiť podliatiny alebo krvácanie (trombocytopénia). Toto je častý vedľajší účinok (môže postihovať až 1 z 10 osôb). Ďalšie vedľajšie účinky, ktoré sa môžu vyskytnúť, sú uvedené podľa frekvencie výskytu:
Veľmi časté vedľajšie účinky (môžu postihovať viac ako 1 z 10 osôb)
- Poruchy tráviacej sústavy v podobe hnačky, bolesti brucha, vracania, nevoľnosti.
Časté vedľajšie účinky (môžu postihovať až 1 z 10 osôb)
- Poruchy krvných ciev, ako je zápal žily (tromboflebitída).
- Kožné poruchy ako exantém (rozšírená vyrážka s malými uzlíkmi), žihľavka (urtikária).
- Abnormality v testoch funkcie pečene.
Menej časté vedľajšie účinky (môžu postihovať až 1 zo 100 osôb)
- Poruchy nervového systému ako účinok blokujúci nervovosvalový prenos (blokovanie prenosu impulzov medzi nervovým systémom a svalmi) a porucha vnímania chuti (dysgeúzia).
- Poruchy srdca a krvných ciev, ako je zástava dýchania a činnosti srdca a pokles krvného tlaku (hypotenzia).
- Celkové poruchy a reakcie v mieste podania ako bolesť a absces (vred) v mieste vpichu.
Zriedkavé vedľajšie účinky (môžu postihovať až 1 z 1 000 osôb)
- Lieková horúčka, reakcia z precitlivenosti na jednu z pomocných látok lieku (benzylalkohol) alebo „syndróm respiračnej tiesne“, čo je stav u predčasne narodených detí vystavených benzylalkoholu, ktorý sa používa ako konzervačná látka v injekčne podávaných liekoch.
Syndróm je charakterizovaný neustálou dýchavičnosťou a môže zahŕňať „metabolickú acidózu“, zníženie funkcie obličiek a nervového systému, kŕče, krvácanie do mozgu a zlyhanie srdca a krvného systému, pri snahe zachovať zásobovanie mozgu dostatočným množstvom krvi.
- Opuch, predovšetkým tváre a hrdla, sipot a/alebo ťažkosti s dýchaním (angioedém).
- Svrbenie kože (pruritus).
- Vaginitída (zápal vaginálnej sliznice).
Veľmi zriedkavé vedľajšie účinky (môžu postihovať až 1 z 10 000 osôb)
- Závažná alergická reakcia (anafylaktická reakcia).
- Prechodná hepatitída (zápal pečene) s cholestatickou žltačkou.
- Reakcia z precitlivenosti s vyrážkou a tvorbou pľuzgierov.
- Zápal kĺbov (polyartritída).
Neznáme (frekvencia sa nedá odhadnúť z dostupných údajov)
- Závažná infekcia hrubého čreva spôsobená Clostridium difficile (kolitída).
- Vaginálna infekcia.
- Závažné akútne alergické reakcie ako silný pokles krvného tlaku, bledosť, slabý pulz, vlhká koža, znížené vedomie (anafylaktický šok), anafylaktoidná reakcia, precitlivenosť.
- Ospalosť.
- Závrat.
- Bolesť hlavy.
- Podráždenie v mieste podania injekcie.