CHLORAMPHENICOL VUAB 1 G plo ijf 1x1 g (liek.inj.skl.+Al uzáver)

SPC
Užívať v rovnakom čase Liek je určeny dospelým a deťom Liekové a iné interakcie Liekom disponuje výlučné lekár-špecialista Relatívny zákaz počas dojčenia Relatívny zákaz počas gravidity

Cena

Orientačná cena:
Liek nie je kategorizovaný

nie je
Kód 5445D
Registračné číslo 15/0067/13-S
Dátum registrácie 27. 2. 2013
Patentná ochrana genericky liek
Výdaj na lekársky predpis (Rp)
Zastúpenie výrobcu VUAB Pharma a.s., Česko
Účinné látky
Indikačná skupina Antibiotiká (proti mikróbom a vírusovým infekciám) (15)
Doba použiteľnosti 36 mes.
ATC skupina (podľa účinku na jednotlivé orgány):
J ANTIINFEKTÍVA NA SYSTÉMOVÉ POUŽITIE
J01 Antibakteriálne látky pre systémovú aplikáciu
J01B Amfenikoly
J01BA Amfenikoly
J01BA01 Chloramfenikol

Na čo sa CHLORAMPHENICOL VUAB 0... používa?

Liek Chloramphenicol VUAB 1 g je širokospektrálne (účinné na viac druhov baktérií) bakteriostatické (spomaľuje a zastavuje rast mikróbov) antibiotikum, ktorého použitie je vyhradené iba pre ťažké infekcie vyvolané citlivými mikróbmi, ktoré nie je možné liečiť inými, menej toxickými antibiotikami.

Chloramfenikol sa používa na liečbu závažných pľúcnych, brušných, gynekologických infekcií, na liečbu zápalu mozgových blán a na liečbu zápalu hrtanovej príchlopky.
Pre viac informácií si prečítajte príbalový leták...

Nežiaduce účinky

Vedľajšie účinky sa vyskytujú asi u 10 % pacientov. Pre stanovenie frekvencie výskytu nie sú k dispozícii dostatočné údaje z klinických štúdií.

Ak sa u vás objavia prejavy ktoréhokoľvek z nasledujúcich závažných vedľajších účinkov, okamžite o tom informujte svojho lekára:

Neznáme (častosť výskytu nie je možné určiť z dostupných údajov)
  • Vratný útlm činnosti kostnej drene s poklesom počtu niektorých krviniek, (retikulocytopénia, leukopénia, trombocytopénia) a poklesom hematokritu (pomer červených krviniek v krvi); táto forma poruchy krvotvorby je závislá od dávky, vyskytuje sa počas liečby alebo po nej a v priebehu 10-20 dní po ukončení liečby sa stav normalizuje, zistí sa krvným vyšetrením
  • Nevratná progresívna (postupujúca) aplastická anémia (nedostatok červených krviniek spôsobený útlmom kostnej drene). Vznik tejto formy poruchy krvotvorby je nezávislý na dávke. Prejavuje sa za 2-4 mesiace, prípadne i oveľa neskôr po ukončení terapie chloramfenikolom a môže končiť fatálne (smrťou). Hlavná príčina je pravdepodobne v imunologických zmenách v organizme predovšetkým pri opakovanej (vrátane miestnej) liečbe chloramfenikolom. Môže sa prejavovať malátnosťou, slabosťou, únavnosťou, búšením srdca, bolesťami hlavy, poruchou spánku a koncentrácie, hučaním v ušiach, zvýšenou citlivosťou na chlad, nechutenstvom; bledosťou kože a slizníc
  • Gray syndróm (šedá cyanóza) sa môže vyskytnúť u predčasne narodených a novorodencov a je spájaný s nedostatočnou zrelosťou pečene a obličiek
  • angioedém (opuch tváre, pier, slizníc napríklad dýchacích ciest), anafylaktická reakcia (prudká alergická reakcia, prejavujúca sa vyrážkou, sťaženým dýchaním (v dôsledku opuchu dýchacích ciest), poklesom krvného tlaku (pocit na odpadnutie), ktorá môže byť smrteľná
  • zápal zrakového alebo sluchového nervu. Poškodenie zraku býva väčšinou vratné po okamžitom vysadení lieku, ale bolo pozorované aj nevratné poškodenie zraku a slepota)
  • opakujúce sa ťažkosti s dýchaním súvisiace so zvýšenou hladinou kyseliny mliečnej (laktátová acidóza).

Ďalšie vedľajšie účinky
Neznáme (častosť výskytu nie je možné určiť z dostupných údajov)
  • Pokles počtu niektorých krviniek (granulocytopénia, hypoplastická anémia, pancytopénia, trombocytopénia)
  • riziko hemolytickej anémie (nedostatok červených krviniek vyvolaná ich predčasným a nadmerným zánikom) u osôb s nedostatkom enzýmu glukózo-6-fosfátdehydrogenázy. Môže sa prejavovať malátnosťou, slabosťou, únavnosťou, búšením srdca, bolesťami hlavy, poruchou spánku a koncentrácie, hučaním v ušiach, zvýšenou citlivosťou na chlad, nechutenstvom; žltkastým sfarbením kože a očných bielok (žltačkou)
  • paroxyzmálna nočná hemoglobinúria (nadmerný rozklad červených krviniek spôsobuje a vylučovanie hemoglobínu močom, čo sa prejaví tmavým sfarbením ranného moču)
  • vyrážka
  • Zmätenosť, delírium
  • depresia
  • bolesť hlavy
  • periférna neuritída (zápal nervu, poškodenie periférnej (okrajovej) časti nervového systému)
  • pociťovanie intenzívnej horkej chuti (po rýchlom vnútrožilovom podaní).

Poruchy žalúdočno-črevného systému:
Nevoľnosť, vracanie, hnačka, stomatitída (zápal sliznice ústnej dutiny) a zápal jazyka, enterokolitída (zápal tenkého a hrubého čreva).

Celkové poruchy a reakcie v mieste podania:
Horúčka.
Po podaní vyšších dávok (napr. pri liečbe týfu) môže vzniknúť Jarischova-Herxheimerova reakcia (je to reakcia organizmu na endotoxíny, ktoré sa uvoľňujú v dôsledku masívneho rozpadu baktérií). Prejavuje sa zvýšenou telesnou teplotou, bolesťami svalov, únavou.
U dystrofikov môže dôjsť pri dlhodobom podávaní ku krvácavým prejavom z útlmu bakteriálnej črevnej flóry produkujúcej vitamín K.
LiekInfo.sk používa súbory „cookie“ na zlepšenie používateľského komfortu. Pokračovaním vyjadrujete svoj súhlas s používaním našich súborov „cookie“.